מידע וטיפים למטייל בלאוס

מידע וטיפים למטייל בלאוס
מאת: יובל דיין


מידע חיוני מספרי טלפון חירום

אשרה (ויזה): ויזה ל- 30 יום בכניסה למדינה   משטרה: 191
חשמל: HZ50, V230   מכבי אש: 190
שעון:  GMT+7 (מקדים את שעון ישראל ב- 5 שעות)      
מטבע: קיפ  Kip      
קידומת בי"ל: 856+      

חשמל בלאוס

מתח החשמל בלאוס הוא 230 וולט, 50 הרץ.
השקעים בלאוס הם מדגם C, E, F (דגם C קיים במרבית מכשירי החשמל המודרניים בישראל).
כתבה על חיבורי חשמל בעולם
שקעים בלאוס
שקעים לחיבורי החשמל בלאוס - דגם C, E, F
(מקור:  ARTol)
 

שעון לאוס

לאוס נמצאת באזור הזמן UTC+7, כלומר, היא מקדימה את ישראל ב- 5 שעות (ללא שעון קיץ). 
בלאוס לא מונהג שעון קיץ, ולכן בזמן שבישראל מונהג שעון קיץ ההפרש מצטמצם ל- 4 שעות..
 

השעה בלאוס

 

המזרח הרחוק

אשרת כניסה (ויזה) ללאוס עבור בעלי דרכון ישראלי

בעלי דרכון ישראלי נדרשים לוויזה בכניסה ללאוס. בעלי דרכונים זרים של מספר מדינות אחרות, אינם נדרשים לוויזה. ניתן לקבל ויזה בכל מעברי הגבול המרכזיים ובשדות התעופה. הוויזה ניתנת ל-30 יום ועולה 30 דולר (תוספת דולר אחד בסופי שבוע ואחרי השעה 16:00). במספר קטן של מעברי גבול יבשתיים אין אפשרות לקבל ויזה עם ההגעה, ובמקרה כזה אפשר להשיג את הוויזה מראש באחת משגרירויות לאוס במדינות השכנות.

גשר הידידות לאוס - תאילנד
ניתן לקבל ויזה במעברי הגבול המרכזיים ובשדות התעופה, גשר הידידות המחבר את לאוס לתאילנד  (צילום: Airubon)

 
תשתיות תיירות בלאוס

טיול בלאוס הוא כמו חזרה בזמן. זוהי אחת המדינות העניות בעולם, ובמקומות רבים עדיין אין חשמל ומים זורמים. אך העוני והחיים הפשוטים לא מפריעים לשמחת החיים של תושבי לאוס, שהם חביבים במיוחד. אנשי לאוס והתרבות המיוחדת, הם בדיוק מה שהופך את לאוס לאהובה כל כך על מטיילים רבים בדרום מזרח אסיה.
 
מאחר שלאוס היא מדינה ענייה, הממשלה גילתה את הכסף הרב שהיא יכולה להרוויח בזכות התיירות, והיא מנסה לשפר את תשתיות התיירות. בשנים האחרונות קל יותר לטייל בלאוס  הכבישים מגיעים כמעט לכל מקום ובכל הערים הגדולות יש שדות תעופה. כספומטים, שעד לא מזמן היה כמעט בלתי אפשרי למצוא, אפשר למצוא היום בכל הערים בלאוס. נפתחו בתי מלון רבים ואכסניות חדשות, למסעדות רבות יש תפריטים באנגלית וסוכנויות טיולים ניתן למצוא בכל הערים.

מלון מומלץ בבירת לאוס העיר ויינטיאן

מלון בוטיק סלנה (Salana Boutique Hotel), ברמת 4 כוכבים, ממוקם במרכז העיר ויינטיאן, במיקום מנצח - סמוך לאזורי הקניות והאטרקציות המרכזיות. האוכל טעים, החדרים נוחים ובמלון מציעים שירותי ספא ומסאז'ים איכותיים.

בית מלון בוויינטיאן, לאוס
מלון בוטיק סלנה
 בעיר ויינטיאן, מיקום מנצח בסמוך לאזורי הקניות והאטרקציות המרכזיות
 


מעברי גבול ללאוס

הכניסה ללאוס היא פשוטה יחסית  ישנם שלושה שדות תעופה בינלאומיים ומעברי גבול יבשתיים רבים. ללאוס מעבר גבול יבשתי אחד עם סין, אחד עם קמבודיה (אין ויזה עם ההגעה), ומעברים רבים עם וייטנאם ותאילנדשימו לב שבמספר קטן של מעברי גבול יבשתיים אין אפשרות לקבל ויזה, ויש להכין ויזה מראש באחת משגרירויות לאוס במדינות השכנות.

 
מתי לטייל בלאוס

בלאוס ניתן לטייל כל השנה. לאוס נהנית ממזג אויר טרופי חם, ומשתי עונות מרכזיות:
♦ העונה היבשה  נובמבר-מאי
♦ העונה הגשומה  יוני-אוקטובר.
יחד עם זאת, גשם עשוי לרדת גם באמצע העונה היבשה, וגל חום יכול להגיע גם באמצע העונה הגשומה.

 
התקופה הטובה יותר לטייל בלאוס היא בין נובמבר לפברואר, אז יורד גשם מועט והטמפרטורה נוחה. כדאי להגיע גם באמצע אפריל, מועד תחילת השנה הבודהיסטית, וחגיגות מיוחדות, המתקיימות במיוחד בעיר לואנג פרבאנג (Luang Prabang), הבירה העתיקה של לאוס.
 
לאוס, עונות
התקופה הטובה יותר לטייל בלאוס היא בין נובמבר לפברואר, אז יורד גשם מועט והטמפרטורה נוחה  (צילום:Sasha Popovic)
תחבורה בלאוס

הדרך הפופולרית ביותר (והזולה ביותר) לטייל בלאוס היא באמצעות תחבורה ציבורית: אוטובוסים, מיני-ואנים או סירות. יש להתאזר בסבלנות, מאחר והזמנים הם לעולם לא מדויקים, וגם מחיר הכרטיס עלול להשתנות על פי מצב הרוח של הנהג, במיוחד בנסיעות למקומות רחוקים מהערים המרכזיות. באם אתם מוכנים לשלם יותר ורוצים לנוע מהר יותר, אפשר כמובן לשלם עבור רכב פרטי או לטוס בין הערים הגדולות. אפשרות נוספת היא בעזרת סיורים מאורגנים (גם לתרמילאים).
 

לאוס לתרמילאים ומטיילים עצמאיים

למטיילים עצמאיים המחפשים אווירה צעירה, מומלץ לצאת לסיורים עם חברות כמו G Adventures או Kontiki.


תקשורת בלאוס

כיום לא קשה לשמור על קשר עם העולם בעת טיול בלאוס. אינטרנט אפשר למצוא בכל הערים הגדולות, ואינטרנט אלחוטי קיים בבתי מלון, בתי קפה ומסעדות, גם בכפרים מרוחקים. ברוב המדינה יש קליטה סלולרית וכדי להוזיל עלויות אפשר לרכוש כרטיס SIM מקומי, כמעט בכל חנות קטנה.

 
מחסום השפה בלאוס

לא תמיד קל לתקשר עם האנשים בלאוס. אף על פי שאנגלית נלמדת כיום בבתי הספר, תושבים רבים אינם דוברי אנגלית. הדבר נכון במיוחד לגבי כפרים קטנים. התאזרו בסבלנות והשתמשו בסימני ידיים ותראו שהכול מסתדר בסוף. לעיתים השפה הצרפתית יכולה להועיל, במיוחד עם אנשים מבוגרים, זכר לתקופה של לאוס כקולוניה צרפתית.
 
למרות שתושבים רבים בלאוס אינם דוברים אנגלית טובה, זה לא מפריע להם לנסות וליצור קשר עם זרים, ולכן אל תופתעו אם יציעו לכם להצטרף לארוחה, מסיבת יום הולדת או אפילו חתונה.
 
תושבי לאוס
בכפרים קטנים התאזרו בסבלנות, השתמשו בסימני ידיים ותראו שהכול מסתדר בסוף  (צילום: Sasha Popovic)


חגים ופסטיבלים מרכזיים בלאוס

חודש פברואר
מאגהה פוג'ה (Magha Puja) הוא פסטיבל בודהיסטי, המתקיים בליל הירח המלא של חודש פברואר, לכבודו של הבודהה. הוא מציין נאום של הבודהה לפני מאמיניו. המקום המעניין ביותר להיות בו בזמן הפסטיבל הוא במקדש וואט פו (Wat Phu) שבדרום לאוס. נזירים רבים מגיעים כדי להתפלל ולעשות מדיטציה, ומאמינים רבים באים גם הם להתפלל ולהביא מנחות לנזירים.
 
חודש אפריל
פימאי לאו (Pimai Lao חגיגות השנה החדשה בלאוס, הוא החג החשוב ביותר בלוח השנה. במהלך שלושת ימי החג (13-15 באפריל) מקיימים תושבי לאוס טכסים בתוך המשפחה, לכבוד השנה החדשה, ונותנים מנחות לנזירים ובמקדשים. הנזירים מנקים את כל פסלי הבודהה.

אך חגיגות השנה החדשה מפורסמות יותר בגלל מלחמות המים, המתרחשות בכל מקום, כאשר אף אחד לא חסין, גם ילדים וזקנים. מומלץ בימים אלו לא להסתובב עם בגדים יפים במיוחד או חפצים בעלי ערך בכיסים, אך בהחלט מומלץ להשתחרר ולהצטרף לחגיגה. אף על פי שהחגיגות מתרחשות בכל המדינה, מומלץ במיוחד להגיע ללואנג פרבאנג.
כתבה על חגיגות השנה החדשה בלואנג פרבאנג 

חודש מאי
בון באנג פאי (Bun Bang Fai) הוא פסטיבל הטילים, במהלכו מכינים תושבי לאוס טילים (או זיקוקים), בגדלים שונים, ויורים אותם אל על. הדבר נעשה כדי כדי לעודד את השמיים להביא את הגשמים הנחוצים לגידול האורז, שמתחיל בקרוב. מלבד ירי הטילים, חלק מהאנשים גם מתחפשים וחוגגים במסיבה שנמשכת כל היום.
 
ספטמבר-אוקטובר
אוק פאנסה (Ok Phansa) הוא פסטיבל המציין את סוף העונה הגשומה בלאוס. הנזירים יכולים לעזוב את המקדשים, אחרי מספר חודשים בהם הם נשארים במקום אחד בלבד. ברחבי לאוס מתרחשים מרוצי סירות, בכל מקום בתאריך שונה.
 
חודש נובמבר
בון תאט לואנג (Boun That Luang) הוא פסטיבל לכבוד המקדש החשוב ביותר בלאוס, מקדש וואט תאט לואנג (Wat That Luang), שתושבי לאוס מאמינים שחלק מעצמות הבודהה נמצאות בתוכו. המקדש נמצא בעיר הבירה ויינטיאן (Vientiane) ובה מתקיים הפסטיבל. במשך שבוע מגיעים נזירים רבים להתפלל ולעשות מדיטציה, ומאמינים באים גם הם להתפלל ולהביא מנחות לנזירים. במהלך השבוע מתקיים הפנינג ענק ברחבת המקדש.
חגיגות המים והשנה החדשה, לואנג פרבאנג, לאוס
חגיגות השנה החדשה של לואנג פרבאנג, יבשים לא תישארו...  (צילום: Villa Maly Luang Prabang)


בריאות בלאוס

הטיפול הרפואי ובתי החולים בלאוס אינו עומד בסטנדרטים מערביים. בעיר הבירה ויינטיאן ניתן לקבל טיפול רפואי סביר, אך גם הוא הוא אינו מספיק טוב. לפני ההגעה ללאוס חשוב לעשות ביטוח מטיילים, ובכל מקרה שדורש טיפול מורכב עדיף לעבור לתאילנד, שם אפשר למצוא בתי חולים העומדים בסטנדרטים המוכרים לנו.

מחלת המלריה היא לא סיכון גדול בלאוס, ולכן אין צורך להילחץ מהנושא יותר מדי. למרות זאת יש להיוועץ לפני הנסיעה במרפאת בריאות מטיילים, לגבי לקיחת כדורים למניעה, כמו גם חיסונים נידרשים אחרים.
 

שגרירות ישראל ובית חב"ד בלאוס

בלאוס אין שגרירות או קונסוליה ישראלית. במקרי חירום יש לפנות לשגרירות ישראל בבנגקוק, תאילנד. ישנה גם שגרירות בהאנוי, וייטנאם.
בעיר לואנג פרבאנג יש בית חב"ד.
 

מידע נוסף

כתבות נוספות


כרמית וייס
 
אודות הכותב
יובל דיין, הדריך טיולים בצפון תאילנד ולאוס במשך שנתיים, במהלכן התאהב בלאוס ומשתדל לחזור ולבקר בה כמה שיותר. טייל כתרמילאי במדינות רבות, אקזוטיות יותר או פחות.


סטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר