www.goTravel.co.il
הכתבה מעניינת? שלחו אותה בדואר למי שתרצו

הקש בתיבה את רצף האותיות המופיע למטה:טבע בלאוס
מאת: ד"ר גלעד (גילי) חסקין


בלאוס השתמר נוף טבעי בתולי מהפראיים ביותר בדרום-מזרח אסיה. כל זאת, למרות הפצצות נרחבות ושימוש בחומרים כימיים משירי-עלים, בחלקה המזרחי של לאוס, במהלך מלחמת וייטנאם.


הצמחייה כוללת בעיקר מיני צמחים השייכים ליערות מונסון, כגון עץ טיק, סיסם שחור אסיאתי ובמבוק. כמחצית משטח המדינה מכוסה ביער גשם טרופי. זהו יער ראשוני, וכ- 30% נוספים מכוסים בגידולים משניים, אלא שהיערות נמצאים בסכנת השמדה עקב כריתת עצים בלתי חוקית ובירוא שטחים לצורכי עיבוד חקלאי.
בין חיות הבר הייחודיות ללאוס: קוף הגיבון אחיד-הצבע (concolor gibbon), קוף הלנגור בעל האף הסולד (snub-nosed langur), הפנדה הזנובה (שועל האש/פנדה אדומה lesser panda) ו"כלב-דביבוני" (raccoon dog). מיני חיות אקזוטיים הקיימים במדינות השכנות, נמצאים בדרך-כלל במספרים גדולים יותר בלאוס, בזכות מעטה היער ומיעוט הציידים, ועמם נמנים נמיית-ג'אווה, ארנבת-סיאמית, נמר, טיגריס, דולפין של נהר האיראוואדי ומספר קטן של קרנפי-ג'אווה, שעל פי ההשערה שרדו ברמת בולאוון. לאחרונה הוכרזו ברחבי לאוס 17 שמורות טבע Biodiversity Conservation Areas) ).
 
טיגריס מלכותי בנגלי  (צילום: יובל נעמן)

המזרח הרחוק
 
שמירת הטבע
לאוס עוברת תהליך מצער של כריתה מאסיבית של עצים. בדומה לקטסטרופה שעברה על תאילנד, מוכרת לאוס הענייה את משאביה לחברות תאיות ויפניות, הכורתות עצים ללא רחם, בעיקר עצי טיק, לתעשיית הרהיטים. משנה לשנה גדל מספר קרחות היער, שנוצרו בעטיים של החוטבים.
 
דב הימלאיה  (צילום: יובל נעמן)
 
ספי בן יוסף מספר:
"מי שנלחם על קיומו, בשיטפון, ביער, במלריה, בחום המתיש של השמש, במות ילדיו אחרי לידתם, בזעם הרוחות והשדים הממלאים את עולמו - אינו חומל על מאום. אנחנו, שרוקנו את ארצות המערב מהצומח ומהחי שהיה בהם והפכנו את חיינו לאותות מחשב אלקטרוניים ולערוצי תקשורת בין-לוויינית, ומצרים על כל חיית בר לכודה ועל כל גזע עץ מן הג'ונגל שנכרת ומובל אל הנהר. אנשי הישוב הקרוי 52-B לא. הם כורתים וצדים, לוכדים ואוכלים, מוכרים וקונים את מה שעולמם נותן להם. אפילו יצוד כל איכר וצייד מלאוס ציפור נדירה וזוחל נכחד אחד ביום, ואפילו יכרות כל "יליד" עץ גדול אחד מדי יום, לא יוכלו כל איכרי לאוס וציידיה לפגוע בעולם החי והצומח של הג'ונגל שלהם באותו שיעור הרס של פצצת "דלק אוויר" אחת, או של מטח אחד של נפל"ם מן הטכנולוגיה המערבית.
 
וכך, באין חמלה בלבם, באים איכרי לאוס וציידיה אל השוק של 52-B וקונים ומוכרים חיות, שחלקן כבר שוכנות בספר האדום של ארגוני שמירת הטבע המערביים כ"חיות בסכנת הכחדה". חלקן כבר מדווחות כ"נכחדות", וחלקן עוד לא מוכרות כלל לחוקרי המערב.
 
באפלולית של אחר צהריים סגרירי אחד עמדתי עם סווַאנַה בשוק של 52-B. לבו של השוק כבר דמם ועשרות עגלות רתומות לסוסי פוני קטנים ועצבניים נשאו בחריקות את רוכליו מן המקום. בפינת “הבשר האסור", מטעמים של שמירת טבע וסביבה כמובן, נותרו נשים צווחניות לבתר פַּנגולינים, לשחוט קופים זהובים, לשסע איילוני-מושק וזאבי-כיס ולנקר גידים לכוחים, ללטאות ולעופות צבעוניים. שני גברים לבושי בלואים, כמו שרק לענייה של לאוס יש, עישנו עלה ירוק מגולגל ושתו אלכוהול, שעורבב בו דם משל חיה כלשהי שהנשים טרחו בשיסופה. עוד גבר נותר לאכול את הבשר.
שאלתי את סוואנה אם נעשה כאן משהו כדי להסביר לציידים את חשיבותה של שמירת הטבע בעולם. הוא הביט בי בעיניו הסדוקות, משך באי-נחת את הכובע על קרחתו וחייך כדרכו בעת שהיה נבוך. סוואנה אמר שלא רק שהציידים אוכלים ושותים את החיות, הם גם מתכסים בעורן וטוחנים לרפואות את עצמותיהן ואת שריונותיהן. אבל, המשיך, אף לא אחד ממבצעי הטבח בעולם החי של לאוס זרק מימיו פצצת תבערה על ילדי ניו יורק, ואף לא אחד מאלה שילח אי-פעם אש מן האוויר או רעלים כימיים בשדות הדגן של נברסקה ושל מינסוטה".
 
* הישוב הקרוי B-52 הוא כפר שהוקם כ- 52 ק"מ מהבירה, על ידי פליטי ההפצצה האמריקנית של מטוסים בשם זה, שהפציצו תדירות את דרך הו-צ'י-מין.
  
מפלי קואנג סי במחוז פראבאנג  (צילום: יובל נעמן)
  
אחד ממסעות הטבע המופלאים שאפשר לעשות בלאוס, נמצא במחוז בוקאו, המקשר את נאם-טא בצפון עם עיירת הנמל הוואה-סאי, בגבול תאילנד, הוא "חוויית קוף הגיבון" - טיול בן שלושה ימים באומגה מעל צמרות העצים. זהו פרויקט צרפתי שנבנה לשימור היער הטבעי ולהיכרות עם חיי הגיבון. אין זה טיול זול (140$ המשמשים למטרה טובה, לשימור היער). בטיול גולשים באומגות של דקה לפחות, הנותנות הרגשה של "טרזן", ואפשר לראות את היער מנקודת השקפה שונה לחלוטין. אפשר לחוות את היער כמו שמעטים זוכים, לראות ולשמוע את שירת הגיבונים כל בוקר. בטיול יש גם סיור למפל, בריכה טבעית ושינה באכסניית "צמרות העצים".
אפשר להגיע למקום בנסיעה מאודמסאי לאורך כביש 83 (2:30 שעות לכפר Ban Thup) ומשם כשעה הליכה, או להירשם במשרד בהואה סאיי, ולצאת משם ברכב של החברה.

גילי חסקין אודות הכותב
ד"ר גלעד (גילי) חסקין PHd מהחוג ללימודי ארץ-ישראל באוניברסיטת חיפה ומורה דרך מוסמך. מדריך טיולים בחו"ל, בעיקר בארצות אקזוטיות, שימש מספר שנים כמנהל מחלקת ההדרכה בחברה הגיאוגרפית, ובעל ניסיון רב בהרצאות במכללות, במכונים פרטיים ובקורסים למלווי קבוצות. אתר הבית של גילי חסקין
 
לקריאת כתבות נוספות של גילי
מספר צפיות: 8491
1979