שמירת טבע בצפון-מזרח תאילנד
מאת: פרץ גלעדי


כתבה זו היא כתבת המשך לכתבה לאכול כל מה שזז, בה התחקינו אחר הרגלי הציד של תושבי חבל איסאן בצפון-מזרח תאילנד. מאזור זה מגיעים רוב העובדים הזרים לישראל, ואנו ניסינו להבין כיצד מתמודדים התאילנדים עם שמירת הטבע וחיות הבר, כדי ללמוד כיצד להתמודד עם תופעה זו, שהופכת לבעיה גם בישראל. 


החלטנו לנסוע לאחת משמורות הטבע המפורסמות בתאילנד, שמורת קאו יאי, כדי ללמוד מעט על המודעות לאיכות הסביבה במדינה וכיצד בכל זאת שומרים בה על הטבע. 
 
שתילת שדות אורז בצפון תאילנד
שתילת שדות אורז בצפון תאילנד (צילום: אייל ברטוב)


הפארק הלאומי קאו יאי (A) והעיר בנגקוק (B)


 ברירת מחדלהיערות והחיות נעלמים מהנוף התאילנדי

עד לפני כ- 50 שנה האזורים הכפריים בתאילנד היו מיוערים בכ- 70% משטחם, ואילו היום נותרו רק 20% מהם כיערות טבעיים – מצב שנגרם כתוצאה מחקלאות מתפתחת וכריתת עצים מסיבית. חיות רבות נעלמו מהנוף התאילנדי ומינים מסוימים, כמו קרנף יערי (קרנף גאוו'ה)*, בקר הבר (קופראי) ועוד הרבה מיני בעל חיים קטנים נכחדו. בשנות השישים הוכרזו שמורות הטבע והפארקים בתאילנד וחוקקו חוקים שונים להגנת חיות הבר והצומח. היום מוכרזים כ- 51,000 קמ"ר כשמורות טבע.

כריתת עצים למטרות סחר בשמורות טבע אסורה בחוק. תאילנד גם חתומה על אמנות בין-לאומיות נגד סחר במיני בעלי חיים המצויים בסכנת הכחדה, אך בשל השחיתות הפושה בכל מקום, ומחסור בכוח אדם ובאמצעים, החוקים נאכפים במשורה. לממשלת תאילנד ברור שהטבע במדינה משמש מקור משיכה לתיירים, שמכניסים למדינה כסף רב. לכן היום מושקעים מאמצים כדי לשמור על השמורות ולשתף את התושבים המקומיים בשמירת הטבע, תוך כדי יצירת הכנסה חלופית מהתיירות.
 
פיל אסייתי בצפון תאילנד
פיל אסייתי בצפון תאילנד (צילום: אייל ברטוב)
 

פארקים, שמורות וגנים בוטאניים

לא מעט גופי שמירת טבע פועלים בתאילנד: קרן חיות הבר, המחלקה המלכותית ליערנות, המשרד לשימור יערות, הוועד הלאומי לאיכות הסביבה, הפרויקט לשיקום אקולוגי, קרן הטבע העולמית ועוד. הם עושים מאצים רבים לשימור וטיפוח כ- 300 מיני יונקים, שמתוכם כ- 40 מינים שרויים בסכנת הכחדה עולמית, מעל 1,000 מיני עופות, ואלפים רבים של מיני חרקים.

מחלקת היערות של תאילנד אחראית היום על 112 פארקים לאומיים, כולל 19 פארקים ימיים, יותר מ-1,000 אזורים האסורים בציד ומוגדרים כשמורות טבע, שמורות יער וגנים בוטאניים, המשתרעים על פני 13% משטח המדינה 
 שיעור מכובד לכל הדעות.
כתבה על ארץ המפלים - הפארק הלאומי דוי אינתנון
 
שמורת הטבע קאו-יאי
נוף פלג ביער הגשם של שמורת הטבע קאו יאי (צילום: אייל ברטוב)
 

שמורת הטבע קאו יאי

בשנת 1961 נחקקו חוקי שמירת הטבע במדינה ובעקבותיהם הוכרז הפארק הלאומי הראשון קאו יאי (Khao-Yai), הנמצא כ- 200 ק''מ מזרחית לבנגקוק. הפארק משתרע על פני כ- 2,200 קמ"ר וצומח בו יער מונסון מהגדולים באסיה. פארק זה נחשב לאחד היפים בעולם, והוא נכנס ב- 2005 לרשימה המכובדת של אתרי מורשת עולמית לשימור טבע של אונסק"ו.
 
הפארק מחולק לחמישה אזורי צומח שונים, בהתאם לכמות המשקעים. באזורים הגשומים שבו יורדים בממוצע כ- 2,200 מ"מ גשם בשנה. בפארק חיים בעלי חיים נדירים ביותר, בהם פילי- בר אסייניים, טיגריסים, דול (כלב בר אסייני) ונמרון. בסך הכול חיים בשמורה כ- 70 מיני יונקים, 340 מיני עופות, 5,000 מיני חרקים, 2,500 מיני צמחים ומאות מיני פרפרים. הפארק מטופל על ידי 80 עובדים קבועים, עוד מאות עובדים זמניים וחבורת צפרים מתנדבים מכל העולם. 
עוד בנושא בכתבה: תאילנד קצת אחרת 
 
שמורת הטבע קאו-יאי
מרכז המבקרים בשמורת קאו יאי (צילום: אייל ברטוב)

 
בשמורה יש מרכז מבקרים ופעילויות רבות של רפטינג, טיולי אופניים ומסלולי הליכה וניתן ללון בה באוהלים ובבונגלוס. המלונות ומסלולי הגולף הוצאו מהפארק, כדי לשמור על הטבע. ניתן לערוך סיורים בתשלום עם פקחים מקומיים ולצאת לספארי לילה, המצוידים בזרקורים לצפייה בחיות.

נהניתי מכל רגע כשטיילנו ברגל בשמורה המטופחת להפליא. בתוך היער העבות. ראינו איילים, פילים, קופי גיבון (הנמנים עם קופי האדם הקטנים), סנאים, עופות מרהיבים, בהם הקלאו, ועוד. ראינו גם מיני סחלבים שונים, שרכים מרהיבים ועצים ענקיים, בהם הפיקוס החונק הענק.

כתבה על ספארי לילה בצ'יאנג מאי

בלילה ישנו באוהל וקולות הקופים,הצפרדעים והאיילים נשמעו כמו שיר ערש לשינה מתוקה. לאחר ימי הציד שעברנו, היה זה שינוי מבורך לראות טבע אמיתי ולהבין שבתאילנד יודעים היטב כיצד לשמור עליו, אם רוצים.

את התשובה על השאלה האם השתתפנו בסעודות הציד... אני משאיר לדמיונו של הקורא.


מידע נוסף למטייל בתאילנד

השכרת רכב בתאילנד
אפשרויות לינה בתאילנד
ספארי לילה בצ'יאנג מאי
תיירות אחראית - מה אנו משאירים אחרינו

פרץ גלעדי
 
אודות הכותב
פרץ גלעדי ז"ל, היה פקח רשות הטבע והגנים ומתנדב ביחידת החילוץ ברמת הגולן. הוא עסק רבות באקולוגיה ושימור טבע, ומסעותיו הרבים והמגוונים ברחבי העולם התמקדו בלימוד הטבע ובשימורו.
0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר