ארץ המפלים: הפארק הלאומי דוי אינתנון
מאת: ליאת עמיחי שם טוב


מפלים מרהיבים, מסלולי הליכה מגוונים, כפרים ושבטים מקומיים, שלל ציפורים, גנים מרשימים ונוף יפהפה. הטיול בפארק הלאומי דוי אינתנון מציע את כל אלה ועוד, עובדה שהופכת אותו לתחנת חובה בטיול בצפון תאילנד.


במהלך השנתיים שבהן גרנו בתאילנד נהגנו לבקר בפארק הלאומי דוי אינתנון, ובכל פעם גילינו את נפלאותיו מחדש. בכתבה אתאר את המפלים שמומלץ לבקר בהם ואת האטרקציות המרכזיות בפארק, הטיפוס לפסגה והמפגש עם התושבים המקומיים  שאוהבים את המקום ונוהרים אליו בעונה החמה, לנשום אוויר הרים צלול.

1 / 8
2 / 8
3 / 8
4 / 8
5 / 8
6 / 8
7 / 8
8 / 8

ניתן להגיע עם הכביש עד הפיסגה ולזכות בנופים נפלאים  (צילום: martinhosmart)
מפל מה-יא - לטעמי היפה במפלי הפארק  (צילום: NuwatPhoto)
אל המפלים מובילים שבילים נוחים ונעימים  (צילום: icon0.com)
מפל מה קלאנג, כ- 300 מ' של הליכה נעימה  (צילום: martinhosmart)
מפל קסום נוסף – מפל סיריטאן  (צילום: PerfectLazybone)
כמעט בפסגה - גנים מלכותיים יפהפיים (צילום: ליאת שם טוב)
תושבי ההרים - בני שבט הקארן  (צילום: ליאת שם טוב)
פינת חמד לצד המפל (צילום: ליאת שם טוב)


יעדים בכתבה זו ובכתבה על ספארי לילה בצ'יאנג מאי:
העיר צ'יאנג מאי (A), ספארי הלילה (B-D) ואתרים בסביבתו המוזכרים בכתבה, הפארק הלאומי 
דוי אינתנון (E)
(להגדלה לחצו על הפינה העליונה)
 

מתחילים בנקודה הכי יפה

כשישים ק"מ מערבה לעיר הגדולה ביותר בצפון תאילנד, העיר צ'יאנג מאי (Chiang Mai), נמצא ההר הגבוה ביותר בתאילנד  דוי אינתנון (Doi Inthanon), שפסגתו נושקת לשמיים בגובה של 2,565 מ'. הטיול בפארק הלאומי שהתהווה סביבו מתחיל עוד לפני שער הכניסה: על כביש מספר 1009– העורק הראשי שמוביל אותנו אל רוב האתרים בשמורה, ישנו שלט המפנה למפל מה-יא (Mea Ya waterfall). מדובר במפל מרשים ביותר הנפרש על פני רוחב של כ- 100 מ', וגובה של 260 מ'. הנסיעה אל המפל עוברת בכביש צר ומפותל, בתוך יער ירוק ומקסים. שביל רחב מוביל ממגרש החניה לכיוון המפל.

הביקור כאן משרה עלינו את האווירה הנכונה ואנחנו שמים פעמינו לכיוון שער הכניסה לפארק. 
התשלום שגובים בכניסה תקף לכל האתרים בפארק הלאומי. 
כתבות נוספות על צפון תאילנד
 
הפארק הלאומי דוי אינתנון, מפלים בצפון תאילנד
מפל מה-יא, המפל היפה מכולם קצת לפני הכניסה לפארק הלאומי (צילום: martinhosmart)
 


המזרח הרחוקחילוץ עצמות בדרך למפל קלאנג

השביל הקצר והמוצל המוביל אל מפל מה קלאנג (Mea Klang waterfall) נמתח לאורכו של נהר קלאנג, ונמצא בצדו המזרחי של הפארק. כ- 300 מ' של הליכה נעימה, מוקפים בצמחייה ומלווים ברחשי זרימת המים מביאים אותנו לבסוף אל המפל הנמוך ביותר בשמורה, וגם המתויר ביותר בה. הוא אינו נחשב למפל גדול ועם זאת קשה "לתפוס" את כולו בצילום אחד. המפל מרהיב ביופיו, במיוחד לקראת סוף העונה הגשומה. מנקודת התצפית ניתן לעלות ברגל מספר דקות בשביל תלול אל ראש המפל, אך דווקא התצפית מהנקודה התחתונה מרשימה ועוצמתית יותר, כך שאין הכרח לטפס מעלה על מנת ליהנות מכל מה שיש למפל היפהפה להציע.
בתי מלון בעיר צ'אנג מאי
כתבה על ספארי לילה בצ'יאנג מאי
 
מפל קלאנג בצפון תאילנד, שמורת דוי אינתנון
עושים כושר  מדרגות מובילות לתצפית על מפל קלאנג  (צילום: martinhosmart)
 

כיבוש הפסגה וביקור בפגודות המלכותיות

אחת החוויות העוצמתיות בביקור בפארק היא הטיפוס וההגעה אל הפסגה הגבוהה ביותר בתאילנד - דוי אינתנון (Doi Inthanon). למזלנו הרב את מרבית המאמץ משקיע הרכב, הנושא אותנו בנאמנות במעלה ההר, בנסיעה איטית ובטוחה, לפי השילוט.

לקראת הפסגה נבנו בשנות ה-90 של המאה הקודמת, שני מבנים דמויי פגודות, המהווים מקדש לכבודם של מלך ומלכת תאילנד. סביבם מטופחים גנים יפהפיים, מהם תצפית אל עבר נוף עוצר נשימה. מומלץ לעצור וליהנות מהמראות, להצטלם על רקע הגנים ולבקר בפנים הפגודות  שם תמצאו פסל גדול של הבודהה, אתרים להבערת קטורת וקישוטי זהב רבים. מומלץ לקחת עמכם ביגוד חם, שכן ככל שמטפסים כך נהיה קריר יותר.

אפשר להגיע עם הרכב ממש עד ל"קו הסיום" – שיא הפסגה, שם מוצב שלט המעיד על גובהה וחשיבותה של הנקודה (השלט מככב בתצלומיהם של כל מי שהעפילו לכאן כמובן, כהוכחה). שביל קצר הסלול במקום מוביל לביתן קפה צנוע ושירותים.

כתבה על טיול משפחתי בתאילנד

הפגודות בפסגת דוי אינתנון, צ'יאנג מאי
שתי הפגודות לכבודם של מלך ומלכת תאילנד והגנים היפים שמקיפים אותן  (צילום: Arun Yamacharoen)

פסגת דוי אינתנון, צפון תאילנד
נוף קסום בכביש העולה לפסגת דוי אינתנון, במיוחד למי שיחכה לשקיעה (צילום: pornsakampa)

 

שניים מפליים – וואצ'ירטאן וסיריטאן

יש הטוענים שמפל וואצ'יראטאן (Wachirathan) הוא המפל המרשים ביותר בצפון תאילנד. המפל אכן מצדיק את הטענה  הוא מרהיב, שוצף וקוצף, ומשפריץ מים קרירים על המבקרים בו. שביל קצר לצד המפל עולה לתצפית נוספת. בחניון שלמרגלותיו ישנה מדשאה מטופחת ומספר דוכני מזון וקפה. מאוד נעים וכיף להתעכב כאן, לנוח על הדשא ולהתמכר לרעש המים הגועשים.
 
הכביש הראשי (כביש מספר 1009) מוביל למפל קסום נוסף  סיריטאן (Sirithan) שמו. החניון כאן איננו מסודר כחניוניהם של המפלים האחרים באזור, והוא נמצא בתוך היער. מדרגות מובילות אל עבר נקודת התצפית, ממנה ניתן לראות את המפל על כל מדרגותיו הרבות, נשפך בינות לצמחייה טרופית עבותה. במפל זה, להבדיל מקודמיו, ישנה נקודת תצפית אחת בלבד, אבל היא מקסימה וממוקמת במיקום מצוין לצלמים שבחבורה.

מפל וואצ'יראטאן (Wachirathan) הוא המפל המרשים ביותר בצפון תאילנד
יש הטוענים שמפל וואצ'יראטאן הוא המפל המרשים ביותר בצפון תאילנד  (צילום: Skystorm)

מפל סיריטאן בצפון תאילנד
מפל סיריטאן, נשפך בינות לצמחייה טרופית עבותה  (צילום: Andrey Khrobostov)
 

הכנסת אורחים בשבט הקארן

באחד מביקורינו תפס אותנו דחף פתאומי לחרוג מהכביש המוביל ממפל סיריטאן אל הדרך הראשית ו"לחתוך" שמאלה, אל ירידה קצרה ותלולה, המובילה לכפר אותנטי ומקסים. שם הכפר באן מה קלאנג לונג (Ban MeaKlang Lung) וחיים בו בשלווה בני שבט הקארן (Karen). הדרך אל הכפר משובצת בשדות אורז ירוקים, פרחים ופרפרים. מוקסמים חנינו את הרכב מייד בכניסה, והתחלנו לשוטט בו ברגל, בין בתי עץ רעועים.

שני בחורים יצאו לכיווננו והזמינו אותנו בצורה משכנעת ביותר להצטרף אליהם לקפה. במהרה התברר כי המקום שבו אנחנו יושבים הוא מפעל קטן לטחינת קפה מפולי קפה, המגיעים מן העצים שבקרבת מקום. במהלך הביקור לילדים הייתה הזדמנות להתנסות בטחינת קפה, וכולנו נהנינו משתיית קפה אותנטי, היישר מהעץ.


הביקור היה לבבי ונעים, אף אחד לא ביקש שנקנה משהו, ואפילו לטיפ הקטן שמאוד רצינו להשאיר שם  סירבו. בהמשך, שוטטנו להנאתנו בכפר, כשלאט לאט יצאו ילדים סקרנים, בחנו אותנו, והתעניינו מרחוק. הסקרנות גברה כשהוצאתי קופסה גדולה של סוכריות על מקל, אותה העברתי לשלושת ילדינו, שנרתמו למשימה והתחילו לחלק את הממתקים בין ילדי הכפר המתאספים סביבנו בהתרגשות.
כתבה על אוכל מקומי ושיטות הציד

בני שבט הקארן בצפון תאילנד
מי אמר "אני" ולא קיבל? חלוקת סוכריות לילדי שבט הקארן (צילום: ליאת עמיחי שם טוב)
* הערת העורך: אנו לא ממליצים על חלוקת מתנות, וסוכריות בפרט, בשל ההרס לשיניים. אם רוצים לתת משהו, הביאו משהו משמעותי, כמו בגדים, למשל. עוד על נושא זה בכתבה על תיירות אחראית - מה אנו משאירים אחרינו
המפל של בני שבט המונג

בכדי להגיע אל מפל סיריבום (Siribhume) האחרון לטיול זה, צריך לסטות מכביש 1009 אל כביש 1284, ולהיכנס אל תוך כפר קטן של בני שבט ההמונג (Hamong). כבר מרחוק ניתן  להבחין במפל גבוה מאוד הנשפך על צלע ההר. עבור הכניסה אל השמורה שבה מצוי המפל גובים תשלום נפרד וסמלי בביתן שנמצא במקום.

ההליכה למפל קלה ונעימה, בתוך שמורת טבע פסטורלית לצד מים זורמים – ממש פיסת גן עדן. 
מסוף השביל רואים את המפל העצום  אמנם מעט רחוק אבל מהפנט. אפשר להתמקם בפינת החמד הקסומה הזאת, לנוח, לערוך פיקניק ולתת לילדים להשתכשך במים הצוננים.

מפל סיריבום, דווי איתנון
את מפל סיריבום הגבוה ניתן לראות כבר מרחוק (צילום: NirutiStock)

מפל סיריבום, שמורת דוי אינתנון
ההליכה למפל קלה ונעימה, מפל סיריבום (צילום: somchairakin)
 
 

תשובות לשאלות החשובות: איך ומתי להגיע ו...מה אוכלים?

האקלים בתאילנד הוא ברובו טרופי  חם ולח עם גשמים טרופיים ברוב ימות השנה. כדאי מראש לקחת זאת בחשבון ולהכניס לתיק מעיל גשם מכווץ בשק קטן, כך שתהיו מוכנים גם למצב של טיול רטוב – חוויה מהנה בפני עצמה. התקופה האהובה עלינו לטיול בפארק דוי אינתנון היא בחודשים אוגוסט עד אוקטובר  אמנם גשום אך המפלים גועשים, האוויר נקי, הראות מצוינת והכל ירוק וחי. בין דצמבר לפברואר, העונה הקרה והיבשה, עוצמת הזרימה במפלים יורדת והפארק מרשים פחות.

לצפרים שבינינו מומלץ להגיע דווקא בעונה החמה (בחודשים פברואר-אפריל) אז ניתן לצפות בכ- 360 מינים שונים. שימו לב שגם בעונה החמה מעט קריר בפסגה (על אחת כמה וכמה בעונה הקרה), לכן תמיד כדאי להביא איתכם בגד חם נוסף.
כתבה על טיול משפחתי בעקבות בעלי החיים של תאילנד
 
כפר של בני שבט הקארן
אפשר להרגיש בנוח לשאול שאלות ולהתעניין בחיי התושבים המקומיים מסבירי הפנים (צילום: ליאת עמיחי שם טוב)


ההגעה לתאילנד בטיסה לבנגקוק וטיסה פנימית נוספת לצ'אנג מאי. אם זמנכם בידכם ניתן לגמוע את המרחק הזה גם ברכב – מדובר ביום אחד של נסיעה בנופים יפים. אל הפארק עצמו ניתן להגיע באופן עצמאי עם רכב שכור ולטייל בו עם הרכב. יש לעלות על כביש 108 מצ'יאנג מאי ולהמשיך איתו מערבה עד שמגיעים לפנייה ימינה לכביש 1009, שלוקח עד לכניסה לפארק. אם מתכננים טיול רגלי מומלץ להגיע עם מדריך מקומי שמכיר את הדרך. ניתן כמובן להגיע אל הפארק גם במונית או בטיול קבוצתי מאורגן.

כמעט בכל חניון למרגלות מפל ניתן למצוא דוכני אוכל מכל מיני סוגים ומסעדות שהישיבה בהן היא ממש לגדות הנהר. צמוד למרכז המבקרים, ביציאה ממפל סיריבום, ישנה מסעדה גדולה אליה שווה להיכנס. אנחנו דאגנו תמיד לעצור בה לפני הנסיעה הביתה וליהנות מהאוכל התאילנדי המצוין שמגישים במקום, במחירים סבירים.

טיול משפחתי לצפון תאילנד
הכותבת ומשפחתה באחד מביקוריהם בפארק (צילום: ליאת עמיחי שם טוב)


מלון מומלץ בצ'יאנג מאי

מלון רימפינג וילג' (Rimping Village) הוא מלון 4 כוכבים, הזוכה להמלצות אורחים חמות וממוקם במרחק הליכה קצר משוק הלילה של צ'אנג מאי. במלון בריכה חיצונית ומסעדה, החדרים והסוויטות מתאימים לזוגות ומשפחות, ממוזגים, עם מקרר ופינת קפה ותה. ניתן לשכור אופניים לטיול בעיר ולהיעזר בדלפק הקבלה להזמנת רכב וסיורים. 
 
מלון מומלץ בצ'יאנג מאי, צפון תאילנד
מלון רימפינג וילג'
 במרחק הליכה קצר משוק הלילה של צ'אנג מאיטיול בפארק הלאומי דוי אינתנון אשר בצפון תאילנד הוא חוויה נפלאה המתאימה לכל גיל ולכל סוגי המטיילים: תרמילאים, משפחות עם ילדים, ירח דבש וטיולים מאורגנים. מומלץ מאוד להגיע לכאן וליהנות מהמיטב של צפון תאילנד.
 

מידע נוסף למטייל בתאילנד

השכרת רכב בתאילנד
בתי מלון בעיר צ'אנג מאי


ליאת עמיחי שם טוב אודות הכותבת
ליאת עמיחי שם טוב, אם לשלושה ילדים וחובבת טיולים וטבע, התגוררה עם משפחתה בתאילנד כשנתיים, בהן טיילו, למדו ו"חרשו" את הארץ. הרומן עם תאילנד התחיל כבר בירח הדבש ונמשך עד היום. כיום היא עוסקת במתן ייעוץ ותכנון טיולים לתאילנד, מתוך ניסיונה האישי, תוך היכרות עם ספקים מקומיים רבים. lamichay77@gmail.com
סטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר