תאילנד: יומן צלילות    

יומן צלילות בתאילנד
מאת: ניסים טורקיה 


תאילנד ידועה בכינוי "ארץ החיוכים", אבל ידועה גם באתרי הצלילה המרשימים שבה ובתיירות צלילה מפותחת. הצלילה הספורטיבית בים פתוח מתבצעת בדרום תאילנד – בים אנדמן ובמפרץ תאילנד. 


אני מזמין אתכם לצאת יחד עימי למסע צלילה בחופים אקזוטיים, איים טרופיים ואתרי צלילה המצטיינים בנוף תת-ימי פראי ועשיר.  

צלילה בתאילנד
תיירות צלילה מפותחת בדרום תאילנד (צילום: ניסים טורקיה)
 

יעדי הצלילות בכתבה זו: האי טאו (A), פוקט (B), קו פי פי (C),
קראבי (D), איי סימילאן (E), קו בון (F), קו טאצ'אי (G), איי סורין (H)

 
 

צלילה
האי טאו – עטוף באתרי צלילה

האי טאו (Koh Tao)* הוא אי קטן במפרץ תאילנד, כ- 85 ק"מ צפונית לקו סמוי (Ko Samui), מוקף מים רדודים וצלולים ומפרצים רבים. האי הוא מקום פופולרי ללימוד צלילה, בזכות המפרצים הרבים המגינים מפני רוחות וגלים ויוצרים תנאים נוחים לצוללים מתחילים. בנוסף לקורסי הצלילה המוצעים במועדוני הצלילה הרבים באי, אפשר לצאת גם לצלילות מודרכות וטיולי ספארי צלילה, אל אתרי הצלילה העוטפים את האי.
[* Koh = אי, בתאית]
 
לאי טאו מגיעים במעבורת משלושה מקומות: קו פנגן (Koh phangan), סוראט תאני (Surat thani) או צ'ומפון (Chumphon). אפשר לצלול באזור זה של מפרץ תאילנד בכל עונות השנה, אולם בעונת המונסונים, שהיא כאן מאוחרת יותר  בין נובמבר לדצמבר (בשאר תאילנד – יוני עד אוקטובר), רוחות חזקות וגשמים מקשים על יציאה לצלילות במפרץ תאילנד. 
בתי מלון בקו טאו

קו טאו – אי קטן עטוף באתרי צלילה 
קו טאו – אי קטן מוקף באתרי צלילה (צילום: ניסים טורקיה)
 

ארבעה ימי צלילה בקו טאו

רוב מועדוני הצלילה על האי טאו מוסמכים על ידי איגוד מדריכי הצלילה (PADI), ומדריכי צלילה דוברי אנגלית מנהלים את המועדון בצורה מקצועית וברמת בטיחות מרבית. בחלקם אפשר למצוא גם מדריכים ישראלים. מבחינתי, מדריך ישראלי הייתה סיבה מספיק טובה לבחור את מועדון הצלילה "שלנו", שאירח אותנו בשבוע הצלילות בקו טאו. 
 
אנחנו בחרנו במועדון הצלילה קריסטל דָייב (Crystal Dive), הנמצא לא רחוק מהמזח של קו טאו, וכולל בונגלוס על החוף, מסעדה, בריכה וכמובן מועדון הצלילה. כל מה שנדרש לבילוי של שבוע צלילות. רוב הפעילות היא באווירת צלילה, לכן ראוי לבחור מקום נוח, עם אווירה נעימה לבילוי לאחר הצלילות.
 
ככל שלוקחים יותר צלילות, המחיר לצלילה יורד. בתאילנד, כמו בתאילנד, עם חיוך אפשר להתמקח מעט על מחיר הצלילות ולקבל הנחה, לחבילה הכוללת את הלינה ומספר ימי צלילה. אנחנו לקחנו ארבעה ימי צלילה ובכל יום יצאנו בספינה לשתי צלילות מודרכות באתרים הפופולריים בקו טאו. בקבוצה שלנו: זוג הולנדים, שתי יפניות וחבורה עליזה של ישראלים, המשמשים כצוות הבידור של הספינה.
 
ביום הראשון שטנו דרומה ל- Sail Rock, בין קו סמוי לקו פנגן, אתר המאופיין בשוניות אלמוגים עשירות, כמות גדולה של דגה ססגונית ולהקות גדולות של ברקודות, לאחר מכן המשכנו ל- The Chimney, פיר אנכי שצוללים בתוכו לעומק 20 מטר ומכיל דגה עשירה.
ביום השני שטנו לצד המזרחי של האי טאו וצללנו באי הכרישים (Sharks island), שבשעות הבוקר פוגשים בו כרישי נמר הבאים למצוא מזון. צלילה שנייה רדודה אך עשירה וססגונית ב- Ao Leuk point, שם פגשנו צבה ענקית וידידותית במיוחד.
ביום השלישי יצאנו צפונה, ליום ארוך במיוחד, שכלל צלילת לילה. צללנו ב- White Rock ו-  Green Rockעם נוף תת ימי מרהיב של סלעי גרניט העולים מהקרקעית. עם רדת החשיכה ירדנו לצלילה ב- Twins Rock. שני צריחי סלע העולים לגובה רב מהקרקע החולית הלבנה, שם פגשנו מורנות, תמנונים, לובסטרים ודגי קרקעית חולית רבים.
היום הרביעי הביא אותנו לאתר הנחשב כאחד היפים באזור. Chumphon Pinnacle הוא סלע גרניט ענק, העולה מעומק תחתית של 36 מטר עד לעומק 14 מטר מתחת לפני הים, ויוצר קיר מכוסה אלמוגים רכים ממשפחת שושני הים ודגה עשירה. לסיום מוצלח של מסע הצלילות בקו טאו, פגשנו כריש לוויתן, ששט מתחתינו באיטיות, כדוגמן מסלול מנוסה.
כתבות נוספות על דרום תאילנד והאיים

צלילה בתאילנד
שטים בין נוף צוקי הגרניט העולים מן הים  (צילום: ניסים טורקיה)
 

פוקט – השער לצלילות בים אנדמן

אנחנו עוברים לצד המערבי של דרום תאילנד, לחופי ים אנדמן, ומתמקמים באי פוקט (Phuket). האי הגדול והמתויר ביותר בתאילנד, משמש שער יציאה לצלילות בכל האזור, בטיולי יום לאתרים מדרום לאי או באזור קו פי פי וקראבי, וטיולי סאפרי צלילות של 4-7 ימים לאיי סימילאן וסורין. התנאים טובים לצלילה בין אוקטובר למאי, אך גם בשאר חודשי השנה ניתן לצאת לצלילות, בהתאם למזג האוויר.
 
הפופולריים ביותר לטיול יום צלילה, הם האיים Racha Noi ו- Racha Yai, הנמצאים כ- 25 ק"מ מדרום לפוקט. סביב האיים כ- 14 אתרי צלילה. בחופים הצפוניים של Racha Yai אפשר לבקר בכפרי דייגים מוסלמים, לנפוש בחופים תיירותיים וריזורטים מפנקים, לשנרקל, לדוג ולאכול ארוחה טובה. 
 
המפרצים סביב מאפשרים צלילה נוחה במים רדודים וצלולים. הקרקעית החולית יורדת במתינות, ולכן המקום נפלא לשנירקול או צלילות מתחילים. עם זאת, יש אתרים הידועים בזרמים חזקים ולכן מומלצים לצוללים מתקדמים. בעומק 30 מטר מתחת לפני המים, האזור מאופיין בבולדרים גדולים של גרניט, היוצרים נוף תת-ימי דרמטי במיוחד. בשונית האלמוגים הקשים אפשר לפגוש תמנונים, דיונונים, מנטות, מחבטנים וטריגונים.
כתבה על האי פוקט בטיסה ישירה
 
צלילה בתאילנד
מילוי מיכלים ובדיקת הציוד לפני הצלילה (צילום: ניסים טורקיה)
 

אתרי צלילה באזור פוקט

אפשרות נוספת ליציאה חד יומית מפוקט היא לעבר מעבורת הנוסעים הטבועה קינג קרוזר (King Cruiser wreck), שטבעה כ- 27 ק"מ מזרחית לאי, בין פוקט לקו פי פי (כל 561 הנוסעים חולצו בשלום). מאז שנת 1997, אז המעבורת, 85 מטר אורכה, מצאה את מותה במצולות ים אנדמן, היא קיבלה חיים חדשים. אלפי דגים מצאו בה את ביתם וצוללנים רבים נהנים מהמחזה המרהיב.
 
הצלילה השנייה מתבצעת ב- Koh Doc Mai  סלע גיר היוצר קיר היורד לעומק 30 מטר או ב- Shark Point (נקרא גם Musang שהוכרז כשמורה ימית על ידי הממשלה התאילנדית בשנת 1992. בנוסף לכרישי נמר, אפשר לפגוש שפע דגי שונית, צלופחים וחסרי חוליות, כגון, לובסטרים, סרטנים ותמנונים.
 
כ- 100 ק"מ מדרום לפוקט שני אתרי צלילה, אליהם ניתן להגיע בטיולי צלילה בני יום או יומיים, היוצאים מקו פי פי, קו לנטה או פוקט ומהווים יעד לצלמים תת ימיים:
הסלע הסגול (Hin Muang
 הקיר האנכי העמוק ביותר בתאילנד, היורד לתהום הרחק מעבר למגבלות הצלילה הספורטיבית, ומשובץ אלמוגים סגולים מרשימים בכמותם ובגודלם.
הסלע האדום (Hin Daeng
 סלע ענק שאלמוגים רכים מכסים אותו כשטיח, בגוונים שונים של אדום.
גם כאן החיים הימיים עשירים ומרשימים ואפשר לפגוש כריש לוויתן.
בתי מלון בפוקט
 
צלילה בתאילנד
יציאה לים הפתוח  (צילום: ניסים טורקיה)מלון מומלץ באי פוקט

מלון מרידיאן פוקט (Le Méridien Phuket Beach Resort), מלון 5 כוכבים וכפר נופש, הממוקם על רצועת חוף פרטית מדרום לפטונג (Pa Tong) ומצפון לחוף קרון (Karon). החדרים והסוויטת כולם ממוזגים וחלקם יכולים להתאים גם למשפחות, עם מרפסת פרטית. לרשות האורחים מספר בריכות, מגרשי ספורט, מתקני ספורט מים, חדר משחקים לילדים ומתקני פנאי נוספים, וכן מספר מסעדות וברביקיו שנערך על החוף מידי ערב. המלון זוכה להמלצות חמות ונותן תמורה מעולה למחיר.

המלצה על מלון מומלץ באי פורט בתאילנד  המלצה על מלון מומלץ באי פורט בתאילנד
מלון מרידיאן פוקט  מיקום מושלם ותמורה מצוינת למחיר


צלילות מהאי הקטנטן קו פי פי

אל קו פי פי (Ko Phi Phi), אי קטנטן ללא תנועת רכב ממונע, מגיעים במעבורת מפוקט או מקראבי. סיבוב קצר באי גילה לנו כי הוא מנוקד במועדוני צלילה רבים. בכולם הציעו יום צלילות מספינה, הכולל 2 צלילות, מדריך, ציוד מלא, ארוחת צהריים, כיבוד קל, בצורת פירות טרופיים, ומים מינרלים. גם רמת המחירים דומה. התרשמנו שמועדוני הצלילה כולם ברמה טובה, הן ברמת הציוד וההדרכה והן בהקפדה על בטיחות, ולבסוף בחרנו במועדון Princess Divers, בו פגשנו מדריכה ישראלית מקסימה.
 
אפשר לצלול בקו פי פי כל השנה, אך העונה הטובה ביותר היא מפברואר עד מאי. המים חמימים  29 מעלות צלזיוס, והראות טובה. מסוף מאי עד אוקטובר זו עונת המונסונים. ים גלי, עננות וגשמים מלווים את הספינה והראות מתחת למים פחות טובה.
כתבה על קו פי פי
 
מועדוני צלילה בסמטאות קו פי פי  קופיפי, תאילנד
קו פי פי  מועדוני צלילה בסמטאות ומבט מהחוף לגן עדן של חולות לבנים ומים צלולים (צילום: ניסים טורקיה)
 

אנחנו שטים לעבר קו פי פי לה (Phi Phi Leh מצוק גיר ענק, המתנשא בדרמטיות מהמים. הקבוצה קטנה ותדרוך מפורט של המדריכה נותן תחושה מקצועית מאוד. אתר Bida nok. ושכנו Bida nai, נחשבים כאתרי הצלילה הטובים בקו פי פי. אלמוגים רכים בשלל צבעים ודגה עשירה מלווים אותנו בצלילה. דרומה משם, אתר Phi Phi Shark Point  בו אפשר לראות, כך מבטיחים לנו, כרישי נמר נחים בשלווה על החול. אנחנו לא זכינו, אבל עדיין הצלילה מרהיבה עם שפע דגה.
בתי מלון בקו פי פי
 
מלון מומלץ  באי קו פי פי  מלון מומלץ  באי קו פי פי
מלון מומלץ  באי קו פי פי  מלון מומלץ  באי קו פי פי

פי פי הולידיי ריזורט בצפון קו פי פי – מלון לא יקר באזור המלונות הצפוני והיותר יוקרתי של האי. 
בונגלוס, דירות סטודיו, וילות עם בריכה פרטית, נוף לגינה או נוף לים  מה מתאים לכם?קראבי – צלילה עם תפריט ארוחת הערב

למחוז קראבי (Krabi) הגענו במעברות מקו פי פי. בתי המלון, המסעדות והתיירים מתרכזים בעיירה Ao Nang, או בחוף המפורסם והמנותק מהיבשה – חוף ריילי (Railay beach), אליו ניתן להגיע רק בסירה. בשניהם מועדוני צלילה, המוציאים ספינות לאתרים שהוזכרו קודם ולקבוצת האיים הסמוכים.
 
קבוצת האיים מול חופי קרבי מורכבת משבעה איים, ואנחנו יצאנו לאתרי הצלילה הגדולים שבהם  האיים Yawasam ו- Yawabon. באזור הסלע הרדוד פגשנו את כל תפריט ארוחת הערב: סרטנים, שרימפס, דיונונים ולובסטרים. בהמשך הצלילה, בין אלמוגי ספוג רכים, פגשנו עשרות מיני משפחת השוניתיים ולהקות ענק של ברקודות.
 
יציאה מריילי ביץ מזרח לקבוצת האיים מול קראבי
יציאה מריילי ביץ מזרח לקבוצת האיים מול קראבי (צילום: ניסים טורקיה)
 

איי סימילאן – גן העדן של תאילנד

גולת הכותרת של הצלילה בתאילנד הם איי סימילאן (Similan). הצלילות באיי סימילאן וצפונה להם מתבצעות בסאפרי צלילה של 2-7 ימים, היוצא מפוקט או קאו לאק (Khao Lak), עיירה קטנה לחוף ים אנדמן, המתקיימת בעיקר מתיירות צלילה. החודשים הטובים לצלילה בסימילאן הם נובמבר עד אפריל. המונסון הדרום-מערבי בים אנדמן, גורם לסגירת השייט לאיי סימילאן מסוף מאי עד אוקטובר.
 
איי סימילאן הציוריים הם היעד הפופולרי ביותר לספארי צלילות בתאילנד. הם ממוקמים בים אנדמן, כ- 90 ק"מ צפונית לפוקט ו- 65 ק"מ מערב לקאו לאק, בחוף הדרום-מערבי של תאילנד. האיים האקזוטיים הוכרזו כשמורת טבע, ללא מגורי אדם, ומכונים בצדק "פיסת גן עדן על כדור הארץ".
 
ארכיפלג איי סימילאן כולל תשעה איי גרניט, מכוסים בצמחייה טרופית ובעלי חיים אופיניים לאזור. הצלילות מתבצעות במספר אתרים סביב לאיים, במים צלולים במיוחד ובשוניות עשירות באלמוגים רכים וקשים, דגי שונית צבעוניים, מנטות, כרישי לוויתן ומגוון עצום של בעלי חיים ימיים.
 
השייט מתבצע בספינות גדולות, היכולות להכיל עד 20 צוללים ואנשי צוות. הספינה שלנו יצאה מפוקט בלילה, ולאחר שינה טובה על הספינה, אנו קמים לבוקר בנוף הנפלא של איי סימילאן. אנו צוללים כאן שלוש צלילות וצלילת לילה אחת. בין הצלילות נספיק לבקר על האי לטיול קצר.
 
צלילה בים אנדמן, תאילנד
נוף אופייני בים אנדמן (צילום: ניסים טורקיה)
 

בין אתרי הצלילה בהם ביקרנו:
Elephant Head rock 
– בולדרים ענקיים היוצרים קירות תת ימיים, מכוסים באלמוגים צבעוניים ומעברים ביניהם.
East of Eden – ריף צבעוני במיוחד, עשיר במגוון עצום של דגים טרופיים, כגון דגי נפוליאון ודגי תוכי.
Christmas Point 
 קשת גדולה בעומק 24 מטר, דרכה עוברים במהלך הצלילה, ובולדרים ענקיים של גרניט, המגיעים עד לעומק 40 מ', עם מעברים ביניהם, אלמוגים רכים ואלמוגי מניפה, דגה עשירה וכרישי חול.
 

ספארי צלילה צפונית לאיי סימילאן

לאחר שעה של שייט (כ-20 ק"מ) צפונה לקבוצת איי סימילאן, אנחנו עוצרים בקו בון (Koh Bon). אתרי הצלילה מסביב לאי עשירים במיוחד בדגה צבעונית, אלמוגים רכים, בצבעי טורקיז, צהוב וירוק. מובטח לפגוש כאן מנטות, צבי ים וכרישים. 10 ק"מ נוספים צפונה ואנו מגיעים לקו טאצ'אי (Koh tachai ריף מגוון ועצום של אלמוגים, כולל אלמוגי ספוג ואלמוגי מניפה גדולים במיוחד, וכמות גדולה של מחבטנים, מנטות וטריגונים.
 
צלילה בתאילנד
צלילה בתאילנד
צוקי גרניט העולים בדרמטיות מן הים (צילום: ניסים טורקיה)

 

ממשיכים צפונה לאיי סורין (Koh Surin), הנמצאים בתחומי הפארק הלאומי סורין, המורכב משני איים וכמה איונים קטנים, ומיושב רק בעובדי השמורה. זהו אחד מאתרי הצלילה הפחות מתויירים, בשל הריחוק הגיאוגרפי (70 ק"מ צפונה מאיי סימילאן). רק ספארי צלילה ארוכים מגיעים לכאן ולכן האתר שמור במיוחד. הדגה עשירה בנפוליאונים ודגי תוכי, אפשר לראות צבי-ים וכרישים לבני קצה זנב.
 
איי סורין ידועים גם כאתרי שנירקול מצוינים, מכיוון שהריף העשיר מגיע עד כמטר בלבד מתחת לפני המים ומאפשר שנירקול נוח, הן מבחינת הראות והן מבחינת תנאי הים.
 
צלילות בסורין, בתאילנד
מנוחה על החוף בין הצלילות בסורין (צילום: ניסים טורקיה)
 

סיום עם אתר צלילה מהמפורסמים בעולם

רישליה רוק (Richelie Rock), 12 ק"מ מזרחה לאיי סורין, הוא אתר הצלילה המפורסם ביותר בתאילנד, בזכות סיכוי גבוה לפגוש את הדג הגדול ביותר באוקיינוס  כריש לוויתן, היכול להגיע לאורך 14 מטר. סלע בצורת פרסה, מגיע עד עומק 35 מטרים. צדו הפנימי עמוס באלמוגים רכים ושושוניות ים, ביניהם שוחים מנטות, צלופחים, שרימפס, דיונונים, תמנונים ולהקות ענק של טונות וברקודות. כולנו מסכימים עם המוניטין שיצא לאתר כאחד מאתרי הצלילה הטובים בעולם, ועל כך שהיה "הדרן" ראוי לספארי ולמסע הצלילות שלנו בתאילנד.
 
תם ולא נשלם יומן הצלילות בתאילנדגם אם ארצה, לא אוכל להקיף את כל המידע בכל אתרי הצלילה במדינה. היריעה קצרה מלהכיל את העושר התת-ימי ואת שפע אתרי הצלילה. אין ספק שנשוב לצלול באתרים שלא הספקנו לבקר ובאלו שהבטחנו לעצמנו לחזור אליהם.
 

מידע נוסף למטייל בתאילנד

השכרת רכב בתאילנד
בתי מלון בבנגקוק
אפשרויות לינה נוספות בתאילנד
 

כתבות נוספות על צלילה

יעדי הצלילה הטובים בעולם
צלילה באיים המלדיביים

כתבות נוספות על תאילנד

האי קו פנגאן – לא רק מסיבות
האי פוקט בטיסה ישירה

חזי שקד ניסים טורקיה, נהנה לראות עולם, דרך עדשת המצלמה.
חבר צוות
אל הטבע
טיולים, ימי גיבוש ואירועים בטבע.
0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר