גן העדן של קו פי פי
מאת: נורית פרח


קו פי פי הוא אחד האיים המקסימים ביותר בתאילנד והוא מציע חופשה המשלבת בין נופש "בטן-גב" על קו חוף מרהיב עם פעילויות, אקשן וטיולים יבשתיים וימיים. לא פחות חשוב ומרתק הוא המפגש עם המקומיים והיכרות עם חייהם – חיים מורכבים ומעניינים.


"מה? לשם אנחנו נוסעים?", שאל בעלי דוד כשסימן שאלה גדול על פניו. על מסך הטלוויזיה נראו מראות הצונאמי שפקד את האי פי פי (קו פי פי, קופיפי) שבתאילנד בדצמבר 2004. תמונות גל הענק השוטף את גן העדן, סוחף את כל מה שנקרה בדרכו, ומשאיר אחריו הרס, חורבן ומוות. מה יש לקו פי פי להציע ומדוע אפשר לנסוע אליו כיום ללא חשש? בכתבה אפרט את ממצאינו מביקור חווייתי במיוחד.

1 / 6
2 / 6
3 / 6
4 / 6
5 / 6
6 / 6

מפרץ מאיה המרהיב מתמלא בתיירים  (צילום: נורית פרח)
נוף אופייני סביב האי קו פיפי (צילום: נורית פרח)
קופי המקוק הנפוצים באזור הם חברותיים (צילום: נורית פרח)
בקתת העץ מבחוץ - פיסת גן עדן (צילום: נורית פרח)
פתרונות יצירתיים להעברת התיירים בשעות השפל (צילום: נורית פרח)


מפת דרום תאילנד ועליה איי פי פי המוזכרים בכתבה, והאי קו סמוי

(להגדלת המפה יש ללחוץ על הפינה השמאלית העליונה)

 

המזרח הרחוקנחיתה רכה בגן עדן

הגענו אל קו פי פי (Koh Phi Phi) בטיסה דרך בנגקוק. כבר מרחוק ראינו את גן העדן החבוי בצלם של סלעי הענק, בתוך צמחייה טרופית עבותה. על החוף קידם אותנו בברכה שלט מואר לכבוד השנה החדשה. סירת הקטמרן המפוארת הביאה אותנו כמעט עד לחופו הפרטי של בית המלון SAii Phi Phi Island Village – בו נשהה בשלושת הימים הקרובים.

התמקמנו בווילה מקסימה על חוף הים, ולגמנו משקה קפוא ומרענן שהוגש לנו בכוס גדולה. נשמנו נשימה עמוקה, מנסים לשאוף לקרבנו את כל היופי הצלול הזה, ואת כל גווני הכחול והירוק סביבנו. באופן רשמי – החופשה מתחילה.

מלון מומלץ בקו פי פי,תאילנד
 מנסים לשאוף לקרבנו את כל היופי הצלול הזה, ואת כל גווני הכחול והירוק סביבנו, מלון SAii Phi Phi Island

 
ציפורים מסוג מיינה הודית ממלאות בציוציהן את האוויר, כמעט שנוגעות במטיילים בריחופן מעל. הכול כאן נראה מושלם  המבנים, עצי הדקל העבותים, שלוות האנשים. שפע פעילויות נופש ואטרקציות מוצעות למטיילים, וכמובן – תמיד אפשר להמשיך להתבטל על החוף וליהנות מהשמש ומהנוף.

כמעט אפשר לשכוח שלפני כעשור אירע כאן אסון. מה מידת הנזק שספג האזור? איך שיקמו את כל זה? האם הדקלים ניטעו מחדש? האם זיכרונם של התושבים כל כך קצר? איך חיים בצל סכנת הצונאמי? שאלות רבות מנקרות. למזלי, יש לי חופשה שלמה לחקור את הנושא ולהשקיט את סימני השאלה.
בתי מלון בקו פי פי

long Tail, קו פי פי
סירות Long Tail מקומיות, המשמשות כמוניות, וכן להעברת מבקרים משדה התעופה אל האי (צילום: נורית פרח)
 

טיולים באי – כי כמה אפשר לנוח?

השהות באי מאפשרת שני סוגי טיולים: הראשון  שייט סביב קבוצת האיים פי פי, שכולל ביקור במפרצים ציוריים, שנירקול ושחייה. האפשרות השנייה היא טיול הליכה ביער שבמעלה ההר, אל נקודות תצפית המשקיפות על האי כולו ועל המפרצים החורצים בו. על אלה נוספות אטרקציות ופעילויות ספורטיביות כמו צלילה בשונית האלמוגים סביב האי וטיולי קיאקים, שמוצעות על ידי סוכני הטיולים באי. כמובן שניתן פשוט לתור את האי ולבקר בכפרים שמחוץ לריזורט באופן עצמאי – חוויה שאינה נופלת בעוצמתה מטיולי השטח.
 
שנורקלים קו פי פי
באי אפשר לערוך טיולים יבשתיים וכן טיולים ימיים, הפלגות ושנירקולים (צילום: נורית פרח)
 

הפלגה סביב איי פי פי, אל מפרץ מאיה

אחת החוויות שהותירו עליי את הרושם החזק ביותר היא יום הטיול הפרטי בסירת Long Tail מקומית סביב קו פי פי, עם מדריך דובר אנגלית. בעת ההרשמה לטיול, דרך אחת מסוכנויות הטיולים שבאי, הומלץ לנו בחום לצאת מוקדם כדי להגיע אל מאיה ביי (Maya Bay  מפרץ ציורי המושך המוני מבקרים בכל יום  לפני שסירות הטיולים מהאי פוקט (Koh Phuket) "שופכות" לחוף את מטען התיירים. באותו בוקר קמנו לפני הזריחה ועשינו את דרכנו לכפר. פגשנו את עאבד המדריך ואת אחמד משיט הסירה, שניהם חייכניים ונעימים. הם העמיסו על הסירה ציוד שנירקול וארוחת צהריים ארוזה, ויצאנו לדרך.

השייט מתחיל בנהר ויוצא אל הים הרגוע. הסירה עושה דרכה במהירות מהאי הגדול הצפוני – קו פי פי דון (Koh Phi Phi Don) אל עבר האי הדרומי – קו פי פי לה (Koh Phi Phi Leh). בדרך חולפים על פני צוקים מרהיבים – סימן ההיכר של קו פי פי. על חלק מהמצוקים תלויים סולמות חבלים, המשמשים את ציידי קיני הציפורים. את השלל מביאים הציידים לבתיהם, לצורך בישול המרק התאילנדי המפורסם. 
 
מאיה ביי, כמובטח, מרהיב ביופיו. הוא מוקף צוקים ויש בו חוף קטן עם חול לבן, יער טרופי ושבילים העולים לנקודת תצפית, ממנה ניתן להשקיף על איים קטנים נוספים. המפרץ זכה לפרסום עולמי לאחר ששימש כאתר הצילומים של הסרט "החוף".
כתבה על האי פוקט בטיסה ישירה  |  כתבה על טיפוס צוקים בחוף ריילי
 
מפרץ מאיה, קופי פי
במפרץ מאיה רצועת חוף חלומית – מקום מושלם לבלות בו את הבוקר (צילום: נורית פרח)
 

ביקור משעשע במפרץ הקופים

לאחר שמסיימים להתבשם מיופיו של מאיה ביי, הסירה ממשיכה בסיור לעצירה נוספת ומשעשעת במפרץ הקופים (Monkey Bay). שם פוגשים בקופים מסוג מקוק סרטנים (Crab Eating Macoque) הידוע גם כמקוק ארוך זנב, הנפוץ בדרום מזרח אסיה. הקופים מסתובבים בין התיירים, גונבים שקיות אוכל מידיהם, מצטלמים ברצון, אך גם יודעים להפגין כעס ואגרסיביות כלפי מי שמציקים להם.

מרתק לצפות באינטראקציות שבין הקופים. הוקסמתי למראה אמא מקוק אוכלת קליפת אבטיח גנוב, ותינוקה מלקק את טיפות המיץ שמטפטפות מהקליפה. 
מסתבר שהקופים משמשים גם כחיות מעבדה בניסויים רפואיים. כשמתבוננים בהתנהגותם ובמערכות היחסים האנושיות שלהם, קשה לחשוב על הסבל שהם עוברים. במקביל, הם גם נחשבים לחיות קדושות במקדשים.
כתבה על צלילות בתאילנד
 
קופי מקוק אוכלים אבטיח בתאילנד
קופי המקוק בעלי התנהגות אנושית ומרתקת, במפרץ הקופים (צילום: נורית פרח)
 

להכיר את המקומיים – טיול אל מאחורי הקלעים של הריזורט

בשיטוט בחלקי האי שמחוץ לריזורט נחשפים לתרבות המקומית ולחיי היום-יום של האנשים שמתפעלים את המקום. הכפר המקומי, שפועל כחצר האחורית של הריזורט, מאזכר את אסון הצונאמי הפרטי שלו באנדרטה לזכר הקורבנות. במקום ישנן חנויות מזכרות ומינימרקט שעל מדפיו תמצאו כמעט כל מה ששכחתם בבית. במכוני המסאז' המקומיים שורות של מזרונים סמוכים זה לזה, ונשים עייפות לשות בבשר החשוף. מסעדות הרחוב נראות מזמינות יותר  אוכל טרי נצלה מול עיני העוברים ושבים, במחבתות נקיות על להבות אש ענקיות. עמדנו מספר דקות להתבונן ב"ריקוד" הטבחית, המרחפת מעל סיר הסירים בתנועות אלגנטיות. ההגשה במסעדות מאוד איטית, אך כאן לא ממהרים לשום מקום. על הזמן הרב שלקח לאוכל להגיע, כיפר טעמו הנפלא והאותנטי.

כשמשוטטים בכפר פוגשים בסגנון הבנייה הייחודי. הבית התאילנדי המסורתי הוא מעין בקתה קטנה מוגבהת על עמודים – גם להגנה מפני גל קטן וגם לרווחת חיות המשק, שנהנות מהצל ומהמחסה שמתחת לבית. הדרכים בכפר, כמו גם ברוב האי, הן דרכי עפר. אופנועים רעשניים עוברים בהן ומותירים שובל של אבק, אנשים חייכניים פוסעים ומנפנפים לשלום – ואין זה משנה אם אתה זר או מכר.

כתבה על תאילנד למשפחות
 
מקומיים באי קו פי פי
רוב התושבים באי עובדים בעסקי התיירות באופן ישיר או עקיף (צילום: נורית פרח)
ליהנות מהריזורט – בילוי במתקנים, מסעדות ועיסויים

אם אין די בפעילויות שמציע האי עצמו, אזי גם לריזורט שבו בחרנו לשהות  SAii Phi Phi Island Village, יש היצע מרשים של פעילויות ופינוקים. בריכה ענקית עם מפלים וגשרים, ספא מפואר המציע מבחר טיפולים ליחיד או לזוג, בחדרים פרטיים. ספא נוסף סמוך לבריכה, שהטיפולים בו מתבצעים על במות פתוחות לעיני כול, כמנהג התאילנדים. בריזורט מספר מסעדות מצוינות, כשהמיוחדת שבהן היא המסעדה התאילנדית במעלה הגבעה, עם נוף מדהים, אווירה רומנטית ואוכל נהדר.
 
בתי מלון באיי תאילנד, קו פי פי
החדרים של SAii Phi Phi Island Village מפנקים, מאובזרים ופונים לנוף הים המרהיב (צילום: נורית פרח)
 

נוהל צונאמי – איך נמנעים מהאסון הבא

את שאלותיי הפתוחות לגביי ההתנהלות באי תחת חשש הצונאמי, הפניתי למנהל הריזורט המקסים – מר צ'או טרינבונג (Chow Treenawong). מתשובותיו למדתי שלאחר האסון שפקד את האי בשנת 2004, נמנעו התיירים להגיע לכאן במשך 10 חודשים, ונגרם לאי נזק כלכלי גדול. כטבעם של אסונות, הכל נשכח במשך הזמן, האי שופץ וחזר לתפקד כגן עדן טרופי, כאשר התזכורת היחידה לאסון הן אנדרטאות לזכר הקרבנות.

צ'או הרחיב וסיפר שעל מנת למנוע אסון דומה בעתיד, בעלי הריזורטים ובתי המלון נוקטים באמצעים לדיווח מוקדם ופינוי האורחים והתושבים, כדי להציל כמה שיותר חיים. בריזורט שבו שהינו, למשל, יצאו "תקנות צונאמי" – אנשי הצוות עוברים תרגול צונאמי דו-שנתי, במהלכו הם לומדים כיצד לפעול בזמן אמת ולאן להוביל את האורחים.

אפליקציה חדשה מעדכנת את מנהל הריזורט על כל רעידות האדמה בים אנדמן. כאשר הדיווח הוא על רעש מעל דרגה 7, מופעל באופן אוטומטי צופר אזעקה, וכרוז מודיע ב- 5 שפות שיש להתפנות למקומות גבוהים. עובדי המלון מתורגלים לעבור מחדר לחדר, ולכוון את האנשים לאזור הספא היושב במעלה הגבעה. החדשות הטובות הן שהזמן העומד לרשות האנשים הוא כשעתיים עד להגעת הגל, בעוד שהזמן הנדרש לפינוי כל האורחים הוא רק כ- 20 דקות, כך שהכל נעשה ברוגע אופייני, ללא צורך לרוץ ולהיכנס ללחץ.

בשנת 2012, היתה התראת רעידת אדמה בסומטרה, ונערך נוהל הפינוי הנ"ל. אורחי המלון פונו אל הספא המפואר המשקיף ממרומי הגבעה אל הים, והתכבדו באוכל ובשתייה. הצונאמי מצדו, בושש לבוא.

 
מצוק באי קופיפי
נופים דרמטיים המאפיינים את סביבת האי פי פי (צילום: נורית פרח)

בתי מלון לכל כיס באי פי פי

לאחר שהאי התאושש מטראומת הצונאמי שפקדה אותו, החל המקום להשתקם ונבנו בו ריזורטים ובתי מלון ברמה גבוהה, רובם מציעים מתקנים מגוונים וחוף פרטי חלומי. הריזורטים היוקרתיים יותר נמצאים באזור הצפון-מערבי של האי, שלא נפגע בצונאמי.

מי שמחפשים לינה ואירוח במחירים עממיים יותר, ימצאו את מבוקשם באזור הדרומי של האי, סמוך לחוף טונסאי (
Ton Sai). אזור זה מועדף על צעירים ותרמילאים, יש כאן יותר "אקשן", אכסניות ובתי מלון זולים. בכל מקרה מומלץ לדאוג לסידורי הלינה מראש, במיוחד אם מתכננים להגיע לכאן בעונת שיא התיירות – מנובמבר עד אפריל.
בתי מלון ליד חוף טונסאי בדרום האי
 
מלון מומלץ באי קופיפי, דרום תאילנד והאיים
SAii Phi Phi Island Village
  ריזורט עם כל הפעילויות והפינוקים, על חוף ים משגע בצפון האי

מלון מומלץ  באי קו פי פי  מלון מומלץ  באי קו פי פי
מלון מומלץ  באי קו פי פי  מלון מומלץ  באי קו פי פי

פי פי הולידיי ריזורט בצפון קו פי פי  מלון לא יקר באזור המלונות הצפוני והיותר יוקרתי של האי. 
בונגלוס, דירות סטודיו, וילות עם בריכה פרטית, נוף לגינה או נוף לים


לאחר שלושה ימים מקסימים נפרדנו בצער מאי קסום זה והמשכנו בשייט וטיסה אל האי קו סמוי, אך הבטחנו לעצמנו שעוד נחזור לפה בבוא היום.

מידע נוסף

בתי מלון ואתרי נופש בקו פי פי
אפשרויות לינה נוספות בתאילנד

כתבות נוספות

חופי תאילנד הסודיים
טיול באזור קאו לאק
האי פוקט בטיסה ישירה
חופשה רומנטית במפרץ פאנג נגה
קו יאו יאי – דרום תאילנד של פעם

נורית פרח
 
אודות הכותבת
נורית פרח משלבת במסעותיה שלושה תחביבים: טיולים, צילום וכתיבה. אוהבת ומתעדת בעלי חיים, תופעות טבע, ואנשים. צללה עם לווייתנים לבנים בצפון קנדה, טיפסה אל גורילות ההרים באוגנדה, השתעשעה עם דובי הקוטב במפרץ הדסון, טיילה בין דובי גריזלי באלסקה ועוד. עורכת תערוכות צילום וכותבת עבור מספר מגזינים.סטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר