יעדים בבנגקוק – מדריך מצולם
מאת: אמנון כרמל


מאחר שנמל התעופה הבינלאומי של תאילנד נמצא כאן, כמעט תמיד יתחיל ויסתיים הטיול שלכם בעיר הבירה – בנגקוק. זהו כרך אדיר ממדים ולמרות שהוא עבר ניקיון יסודי בשנים האחרונות, עדיין מדובר בעיר מזוהמת למדי ודחוסה. רבי קומות אדירי ממדים מתערבבים במקדשים עתיקים, שווקים והמוני בני אדם.


בנגקוק (Bangkokהיא אחת הערים המרתקות ביותר בעולם, למרות החום והלחות המעיקים ברוב ימות השנה. בבנגקוק כמה מוקדים מעניינים ואנסה להביא לכם אותם כאן, עם מעט מלל והרבה תמונות.

  מקדש הבודהה אמרלד, ארמון המלך בנגקוק
מקדש אמרלד בודהה במתחם ארמון המלך בבנגקוק, אינספור פרטים קטנים ומרתקים  (צילום: southtownboy)


יעדים לביקור בבנגקוק לפי סדר הופעתם בכתבה (1-8), מלון סנצ'ורי פארק (9), מלון אמארי בנגקוק (10)
 

המזרח הרחוקארמון המלך בבנגקוק

התאילנדים סוגדים למלך שלהם כמעט כמו לאל. ארמון המלך (Grand Palace) הוא היעד החשוב ביותר בבנגקוק וגם אחד היעדים העמוסים ביותר, במיוחד בעונת התיירות. מומלץ להצטרף לסיור מאורגן בארמון, כדי ללמוד אודות ההיסטוריה והארכיטקטורה של המקום. בצעירות למד מלך תאילנד באנגליה ובעקבות כך עשתה תאילנד צעד חשוב לקראת קידמה טכנולוגית ביחס למדינות האזור. מוטיבים רבים בארמון קיבלו השראה מאנגליה.
 
מלך תאילנד עצמו אינו מתגורר בארמון זה, אלא בארמון אחר בצפון העיר, אך עדיין קיימת חשיבות רבה למקום, שמשמש בעיקר לפולחן דתי ולטקסים רשמיים. במתחם מבנים רבים, הכוללים מקדשים וסגנונות בנייה שונים האופייניים למדינות האזור. מדובר ביצירות פאר עוצרות נשימה ולדעתי האישית המבנים מפוארים ומדהימים הרבה יותר מקרית הוותיקן והקפלה הסיסטינית ברומא.
 
ארמון המלך בנגקוק
ארמון המלך הוא היעד החשוב ביותר בבנגקוק וגם אחד היעדים העמוסים ביותר  (צילום: southtownboy) 

ארמון המלך בנגקוק
מומלץ להצטרף לסיור מאורגן בארמון, כדי ללמוד אודות ההיסטוריה והארכיטקטורה  (צילום: Piotr Chalimoniuk) 
 
 
 

מקדש אמרלד בודהה בארמון המלך

הסיור בארמון המלך בבנגקוק כולל את מקדש אמרלד בודהה (Temple of the Emerald Buddha), הנקרא בתאית ואט פרה קוו (Wat Phra Kaew). זהו המקדש החשוב ביותר מבחינה דתית לתאילנדים. בתוכו נמצא בודהה העשוי אבן ברקת (אמרלד) ירקרקה ושלל פסלים ובודהות מוזהבות. אמרלד בודהה הוא ממש "ארון הקודש" של התאילנדים, שמאמינים כי כוחו של המלך הנערץ שלהם והמזל המבורך של התאילנדים נמצא בו.

הבודהה העשוי אבן ברקת בגוון ירוק כהה, יושב בתנוחת מדיטציה, גובהו 66 ס"מ בלבד והוא פוסל מאבן אחת שלמה. רק מלך תאילנד רשאי לגעת בפסל, ושלוש פעמים בשנה הוא מחליף את גלימתו בטקס שנערך במקום.
 
שימו לב: ההגעה לארמון המלך בלבוש חושפני אסורה, והדגש הוא במיוחד על נשים שמתבקשות להגיע בכתפיים מכוסות, מכנסיים או חצאית ארוכה, ונעליים סגורות. הכניסה למקדש אמרלד בודהה כרוכה בהורדת נעליים ואסור לצלם בתוך המבנה.
חשוב: כבדו את מנהגי המקומיים, והתנהגו בכבוד בביקורכם בארמון ובמיוחד בתוך המקדש המיוחד הזה. תחשבו כיצד הייתם רוצים שיתנהגו תיירים המגיעים לכותל המערבי.

 
מקדש אמרלד בודהה, בנגקוק
הבודהה עשוי אבן ברקת בגוון ירוק כהה, יושב בתנוחת מדיטציה  (צילום:  Andrey Khrobostov) 

מקדש אמרלד בודהה, בנגקוק
מקדש אמרלד בודהה במתחם ארמון המלך  (צילום:  southtownboy) 

מקדש אמרלד בודהה, בנגקוק
שדים השומרים על מקדש אמרלד בודהה  (צילום:  Andrey Khrobostov) 
 

אזור התרמילאים של בנגקוק – קאו סאן

קאו-סאן רואד (.Khao San Rd) הוא אזור התרמילאים הקלאסי של בנגקוק. כאן תמצאו ערב רב של תיירים מכל העולם, כולל נציגות מכובדת ביותר של ישראלים. אכסניות ובתי מלון רבים, דוכנים וחנויות ומגוון אדיר של תרבויות במקום אחד. זהו מקום מצוין (אם כי יקר במקצת יחסית למקומות אחרים) להצטייד במגוון מזכרות מהטיול כמו פסלים, נרות, כריות וכו'. בקאו סאן מצאתי דוכן חרקים שמוכר ארבה, עקרבים, רימות ותולעים  כולם מטוגנים ונמכרים כמו חטיפים. קהל היעד העיקרי הם התרמילאים והתיירים הרבים שבמקום.

כמעט כל תייר החוזר מתאילנד סוחב עימו למטוס משקל חורג, בעקבות המתנות והקניות הזולות שניתן למצוא בה. פשוט אין מנוס מקניות מרובות, ועל כך בהמשך...
בתי מלון ברחוב קאו-סאן
רחוב קאו סאן, בנגקוק
רחוב קאו סאן, רחוב התיירים והקניות של בנגקוק  (צילום: LeoPatrizi)
 
בנגקוק, רובע קאו סאן
ארבה, עקרבים, רימות ותולעים  מטוגנים ונמכרים כמו חטיפים (צילום: MosayMay)שופינג בבנגקוק 

בקניון אדיר המימדים MBK Center‏ תוכלו למצוא כמעט הכול  חלקי מחשב, מצלמות, מצתים, בגדים, פסלים, סבונים  פשוט כל מה שניתן לתאר. כדאי לשים לב כי ברוב המקרים מדובר בסחורה מזויפת באיכות ירודה, אולם המחירים האטרקטיבים לא משאירים מקום רב להיסוסים. בקניון תוכלו למצוא בכל `אגף` מוצרים מסוג אחר  בגדי מעצבים מזוייפים, פנסים, טלפונים סלולריים וכו'. המגוון עצום והבחירה קשה.
 
למרות זאת, קניונים ענקיים יש בכל העולם, ואני אישית מעדיף סיבוב בשווקים המקומיים עליהם אפרט  בהמשך.
 
בנגקוק, קניון MBK
בקניון אדיר המימדים MBK Center‏ תוכלו למצוא כמעט הכול  (צילום: primeimages)
 

שוק הלילה של בנגקוק

הסיבה להפעלת שוק הלילה (Night Market) היא החום הרב השורר בבנגקוק במהלך היום. קל ונעים יותר להסתובב אחרי השקיעה ולעשות קניות. בשוק תמצאו כל מה שניתן להעלות על הדעת - תיקים, בגדים, מנורות, מאכלים, בתי מרקחת, מתנות ועוד... למרות שיותר ויותר מקומות (ובמיוחד חנויות "רציניות") מנהיגים מדיניות של מחיר אחיד, ההתמקחות היא עדיין מילת המפתח כאן וצריך הרבה סבלנות. המקומיים מתמקחים כמעט על כל מוצר, גם אם מדובר בבקבוק מים.
 
המלצה: נסו להסריט בווידאו את ההתמקחויות של המקומיים - התאילנדית היא שפה מוזיקלית במיוחד ובשילוב עם האנגלית הרצוצה, הניסיון שלהם ללחוץ לכם על המצפון נשמע משעשע במיוחד. כאן תשמעו משפטים אלמותיים כמו Cannooooot וגם
 No Expensive, For you nothing... I have small baby... Why like this?
 
בקשה אישית: אל תתעללו במקומיים. ראיתי ישראלים שמשפילים את המוכרים עד אפר  מורידים אותם במשך שעה למחיר אפסי ובסוף הולכים בזלזול מבלי לקנות כלום, תוך הפטרת כמה קללות בעברית. זה ברברי ומגעיל ומוציא לנו שם רע מאוד בחו"ל.
 
שוק הלילה בבנגקוק
שוק הלילה של בנגקוק, קל ונעים יותר להסתובב אחרי השקיעה ולעשות קניות  (צילום: marie martin)

שוק הלילה ליד תחנת הרכבת בבנגקוק
שוק הלילה Ratchada ליד תחנת הרכבת   (צילום: Richie Chan)
 

שווקים נוספים בבנגקוק

שוק הלילה הוא רק אחד מני רבים  בבנגקוק קיימים עוד המון שווקים אחרים ובהם שוק שוק צ'אטוצ'אק (Chatuchak Market) שפעיל רק בסוף השבוע ונקרא גם שוק סוף השבוע (Weekend Market). שוק אדיר ממדים המשתרע על פני 142,000 מטרים רבועים. 
בתי מלון באזור שוק צ'אטוצ'אק

עוד תוכלו למצוא את השוק הצף, שבו מקומיים מוכרים את מרכולתם בסירות.
על השוק הצף של דמנאן סאדואק בכתבה על שווקים בבנגקוק ובתאילנד

קיימים עוד שווקים רבים בהם מסתובבים התיירים, אולם אני תמיד מעדיף את האותנטיות. באחד מטיולי באזור ארמון המלך מצאתי את עצמי בשוק מקומי צדדי שבו נמכרו שלל מוצרים מוזרים. בין היתר הגעתי למקום שבו מרוכזות חנויות לייצור פסלים כדוגמת ראשי בודהה, פילים וכו'. באגף אחר של השוק נמכרו פסלוני בודהה זעירים במיוחד להמוני אספנים, שהסתובבו עם זכוכית מגדלת עגולה בעין ובחנו שם כל פרט בעיון.
 
יש גם חנויות מסוג שונה בשוק  למשל מרפאת שיניים שהיא לא יותר מאשר דוכן בשוק, שבו יש כיסא עץ פשוט, ומגוון כלים לא סטריליים במיוחד. בקדמת הדוכן ניתן לראות שלל שיניים שנעקרו ללקוחות בעבר. ניסיתי לברר האם הם משתמשים בחומר מרדים כלשהו, אבל קשיי השפה לא ממש איפשרו לי לקבל תשובה. 
 
שוק צ'אטוצ'אק שפעיל רק בסוף השבוע ונקרא גם שוק סוף השבוע, בנגקוק
שוק צ'אטוצ'אק שפעיל רק בסוף השבוע ונקרא גם שוק סוף השבוע  (צילום: joyt)צ'יינה-טאון של בנגקוק

כמו במדינות רבות בעולם, ובמיוחד באסיה וצפון אמריקה, גם בתאילנד יש אזור שבו מתגוררים רבים מהתושבים שמוצאם בסין. ברובע צ'יינה טאון (China Town) תמצאו שווקים אותנטיים, חנויות קטנות ומקסימות בעלות סחורה לא ברורה ושלל חנויות למכירת תכשיטי זהב. אלו לא סתם חנויות תכשיטים, אלא מתנהגות כמו בורסה קטנה. הסתובבתי כמה שעות באזור זה ומאוד נהנתי מהאווירה, כמו גם מהאוכל המיוחד שטעמתי בדוכני הרחוב  שיפודי דיונון (או יותר נכון  חיית ים בלתי מזוהה), ערמונים חמים המבושלים בפחם ועוד.
 
חנות זהב, בנגקוק   מאכלי ים, בנגקוק
חנות לממכר זהב ומאכלי ים מוזרים בשוק של צ'יינה-טאון (צילום: אמנון כרמל)
 

תחבורה בבנגקוק

טוּק טוּק (סאם לור) הוא המונית המקומית  בדומה לריקשות בהודו, משמש ככלי תחבורה זול זריז ונוח בתנועה המטורפת של בנגקוק. יש לסכם מראש את מחיר הנסיעה!

טיפ: אם אתם מגיעים משדה התעופה, בקשו מנהג המונית לנסוע דרך ה- Sky way  הכביש המהיר העילי, שאת מחיר הנסיעה בו יש להוסיף למחיר הנסיעה. כך הנסיעה תהיה מהירה ונוחה יותר.
 
טוק טוק, בנגקוק
נהג טוּק טוּק חולף מביע דעתו על המצב... (צילום: אמנון כרמל)

הכביש המהיר סקיי וויי, בנגקוק
בקשו מנהג המונית לנסוע דרך Sky way – הכביש המהיר העילי  (צילום: ImpaKPro)
 

לינה בבנגקוק

אני ממליץ בחום על מלון ריבה סורייה בנגקוק (Riva Surya Bangkok), מלון ברמת 4 כוכבים ברובע המטיילים קאו סאן, הנושק לנהר צ'או פראיה. במלון שתי בריכות שחיה (למבוגרים ולילדים), חדר כושר, 2 מסעדות עם אוכל תאי ובינלאומי, שאחת מהן פונה לעבר הנהר, חדרים גדולים, מרוהטים בסגנון מודרני, לכולם נוף לעבר הנהר ולרובם גם מרפסת.
 
להגיע למלון מפנק ומוגן עוזר לריכוך הנחיתה בארץ זרה ושונה כל כך. ניתן להשתמש בהסעות של המלון אל אזורי קניות פופולריים.
 
מלון מומלץ ברובע קאו סאן, רובע התיירים של בנגקוק
מלון ריבה סורייה בנגקוק - 2 מסעדות מצוינות, טרסה וחדרים עם מרפסת ונוף לנהר

מלון מומלץ נוסף במרכז בנגקוק

מלון אמארי בנגקוק (Amari Bangkok) הוא מלון 5 כוכבים, עם 500 חדרים ממוזגים. המלון נמצא במרחק 10 דקות הליכה מאתרי התיירות המרכזיים של בנגקוק. המלון מציע בריכה, מרכז בריאות וספא, אימוני כושר, מגרש סקווש, מסעדה, בית קפה, חדרי ישיבות ו- Wi-Fi חינם.

בתי מלון מומלצים במרכז בנגקוק
מלון אמארי בנגקוק
 – במרחק הליכה ממוקדי התיירות המרכזיים


מידע נוסף למטייל בתאילנד

כתבות נוספות על בנגקוק ותאילנד


אמנון כרמל
 
אודות הכותב
אמנון כרמל, איש היי-טק וחוקר בתחומי תרבויות, עתידנות והפילוסופיה של הטכנולוגיה. ממקומו בסידני אוסטרליה, הוא יוצא בזמנו החופשי להסתובב ברחבי העולם ומשתדל ללמוד עד כמה שאפשר על האנשים הטכנולוגיה ומה שביניהם.


סטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר