בנגקוק – מדריך מצולם
מאת: אמנון כרמל


מכיוון שנמל התעופה הבינלאומי של תאילנד נמצא כאן, כמעט תמיד יתחיל ויסתיים הטיול שלכם בעיר הבירה של תאילנד – בנגקוק. זהו כרך אדיר ממדים ולמרות שהוא עבר ניקיון יסודי בשנים האחרונות, עדיין מדובר בעיר מזוהמת למדי ודחוסה. רבי קומות אדירי ממדים מתערבבים במקדשים עתיקים, שווקים והמוני בני אדם.


בנגקוק היא אחת הערים המרתקות ביותר בעולם, למרות החום והלחות המעיקים ברוב ימות השנה. בבנגקוק כמה מוקדים מעניינים ואנסה להביא לכם אותם כאן, עם מעט מלל והרבה תמונות.

  ארמון המלך בנגקוק
ארמון המלך בבנגקוק, מהיעדים הפופולריים והעמוסים של העיר (צילום: אמנון כרמל)
 

 ברירת מחדלארמון המלך בבנגקוק

התאילנדים סוגדים למלך שלהם כמעט כמו לאל. ארמון המלך הוא היעד החשוב ביותר בבנגקוק (Bangkok) וגם אחד היעדים העמוסים ביותר, במיוחד בעונת התיירות. ביקורי היה בקבוצה מאורגנת ולמדתי הרבה מההסברים אודות ההיסטוריה והארכיטקטורה של המקום. מלך תאילנד למד באנגליה בצעירותו, ובעקבות כך עשתה תאילנד צעד חשוב לקראת קדמה טכנולוגית ביחס למדינות האזור.
 
ארמון המלך בבנגקוק 
פנסי הרחוב בארמון המלך, כמו מוטיבים רבים אחרים, קיבלו השראה מאנגליה (צילום: אמנון כרמל)


מלך תאילנד עצמו אינו מתגורר בארמון זה, אלא בארמון אחר בצפון העיר, אך עדיין קיימת חשיבות רבה למקום, שמשמש בעיקר לפולחן דתי ולטקסים רשמיים. במתחם מבנים רבים, הכוללים מקדשים וסגנונות בנייה שונים האופייניים למדינות האזור. מדובר ביצירות פאר עוצרות נשימה ולדעתי האישית המבנים שם מפוארים ומדהימים הרבה יותר מקרית הוותיקן והקפלה הסיסטינית.
 
ארמון המלך, בנגקוק  ארמון המלך, בנגקוק
אנדרטה למלך בקרבת ארמון המלך בבנגקוק, צמחים מפוסלים ליד ארמון המלך (צילום: אמנון כרמל)
 
בנגקוק  בנגקוק
מבנים מצופים בכמות אדירה של זהב, פסלים המזכירים את הקומיקס היפני (אנימה) (צילום: אמנון כרמל)
 
ארמון המלך, בנגקוק  פסלים בארמון המך
ארמון המלך בבנגקוק ומגוון פסלים בעלי משמעות דתית עמוקה – פשוט מדהים! (צילום: אמנון כרמל)
 

סיור בארמון המלך

הסיור בארמון המלך בבנגקוק כולל את מקדש אמרלד בודהה. זהו המקדש החשוב ביותר מבחינה דתית לתאילנדים. בתוכו נמצא בודהה העשוי ברקת (אמרלד) ושלל פסלים ובודהות מוזהבות. בודהה האמרלד הוא ממש "ארון הקודש" של התאילנדים, שמאמינים כי כוחו של המלך הנערץ שלהם והמזל המבורך של התאילנדים נמצא בבודהה האמרלד.
 
שימו לב, ההגעה לארמון המלך בלבוש חושפני אסורה, והדגש הוא במיוחד על נשים שמתבקשות להגיע בכתפיים מכוסות, מכנסיים או חצאית ארוכה, ונעליים סגורות. הכניסה ל"אמרלד בודהה" כרוכה בהורדת נעליים ואסור לצלם בתוך המבנה. כבדו את מנהגי המקומיים, והתנהגו בכבוד בביקורכם בארמון ובמיוחד בתוך המקדש המיוחד הזה. תחשבו כיצד הייתם רוצים שיתנהגו תיירים המגיעים לכותל המערבי.
בתי מלון בבנגקוק
 
ארמון המלך בבנגקוק
אזור מקדש 
אמרלד בודהה (צילום: אמנון כרמל)
מקדש אמרלד בודהה  מקדש אמרלד בודהה
שדים מזהב שומרים על מקדש אמרלד בודהה ופסל נוסף מחוץ למקדש,
שימו לב לעיטורי הזהב ברקע 
(צילום: אמנון כרמל)
 

אזור התרמילאים של בנגקוק – קאו סאן

קאו-סאן רואד (.Khao San Rd) הוא רחוב בבגלמפו  אזור התרמילאים הקלאסי של בנגקוק. כאן תמצאו ערב רב של תיירים מכל העולם, כולל נציגות מכובדת ביותר של ישראלים. אכסניות ובתי מלון רבים, דוכנים וחנויות ומגוון אדיר של תרבויות במקום אחד. זהו מקום מצוין (אם כי יקר במקצת יחסית למקומות אחרים) להצטייד במגוון מזכרות מהטיול כמו פסלים, נרות, כריות וכו'.
בתי מלון ברחוב קאו-סאן
רחוב קאו סאן, בנגקוק
רחוב קאו סאן, רחוב התיירים והקניות בבנגקוק (צילום: אמנון כרמל)


כמעט כל תייר החוזר מתאילנד סוחב עימו למטוס משקל חורג, בעקבות המתנות והקניות הזולות שניתן למצוא בה. פשוט אין מנוס מקניות מרובות, ועל כך בהמשך...

בקאו סאן מצאתי דוכן חרקים שמוכר ארבה, עקרבים, רימות ותולעים  כולם מטוגנים ונמכרים כמו חטיפים. קהל היעד העיקרי הם התרמילאים והתיירים הרבים שבמקום.
 
בנגקוק
ארבה, עקרבים, רימות ותולעים  מטוגנים ונמכרים כמו חטיפים (צילום: אמנון כרמל)
 

שופינג בבנגקוק – MBK ו- TOKYO CENTER

בקניון אדיר מימדים זה תוכלו למצוא כמעט הכול  חלקי מחשב, מצלמות, מצתים, בגדים, פסלים, סבונים  פשוט כל מה שניתן לתאר. כדאי לשים לב כי ברוב המקרים מדובר בסחורה מזויפת באיכות ירודה, אולם המחירים האטרקטיבים לא משאירים מקום רב להיסוסים. בקניון תוכלו למצוא בכל `אגף` מוצרים מסוג אחר  בגדי מעצבים מזוייפים, פנסים, טלפונים סלולריים וכו'. המגוון עצום והבחירה קשה.
 
למרות זאת, קניונים ענקיים יש בכל העולם, ואני אישית מעדיף סיבוב בשווקים המקומיים עליהם אפרט  בהמשך.
 

שוק הלילה של בנגקוק

הסיבה להפעלת שוק הלילה (Night Market) היא החום הרב השורר בבנגקוק במהלך היום. קל ונעים יותר להסתובב אחרי השקיעה ולעשות קניות. בשוק תמצאו כל מה שניתן להעלות על הדעת - תיקים, בגדים, מנורות, מאכלים, בתי מרקחת, מתנות ועוד... למרות שיותר ויותר מקומות (ובמיוחד חנויות "רציניות") מנהיגים מדיניות של מחיר אחיד, ההתמקחות היא עדיין מילת המפתח כאן וצריך הרבה סבלנות. המקומיים מתמקחים כמעט על כל מוצר, גם אם מדובר בבקבוק מים.
 
המלצה - נסו להסריט בווידאו את ההתמקחויות של המקומיים - התאילנדית היא שפה מוזיקלית במיוחד ובשילוב עם האנגלית הרצוצה, הניסיון שלהם ללחוץ לכם על המצפון נשמע משעשע במיוחד. כאן תשמעו משפטים אלמותיים כמו Cannooooot וגם
 No Expensive, For you nothing... I have small baby... Why like this?
 
בקשה אישית  אל תתעללו במקומיים. ראיתי ישראלים שמשפילים את המוכרים עד אפר  מורידים אותם במשך שעה למחיר אפסי ובסוף הולכים בזלזול מבלי לקנות כלום, תוך הפטרת כמה קללות בעברית. זה ברברי ומגעיל ומוציא לנו שם רע מאוד בחו"ל.
 
שוק הלילה בבנגקוק
אחת הכניסות לשוק הלילה של בנגקוק (צילום: אמנון כרמל)
 

שווקים נוספים בבנגקוק

שוק הלילה הוא רק אחד מני רבים  בבנגקוק קיימים עוד המון שווקים אחרים ובהם שוק Chatuchak שפעיל רק בסוף השבוע ונקרא גם שוק סוף השבוע (Weekend Market). שוק אדיר ממדים המשתרע על פני 142,000 מטרים רבועים. עוד תוכלו למצוא את השוק הצף, שבו מקומיים מוכרים את מרכולתם בסירות.

קיימים עוד שווקים רבים בהם מסתובבים התיירים, אולם אני תמיד מעדיף את האותנטיות. באחד מטיולי באזור ארמון המלך מצאתי את עצמי בשוק מקומי צדדי שבו נמכרו שלל מוצרים מוזרים. בין היתר הגעתי למקום שבו מרוכזות חנויות לייצור פסלים כדוגמת ראשי בודהה, פילים וכו'. באגף אחר של השוק נמכרו פסלוני בודהה זעירים במיוחד להמוני אספנים, שהסתובבו עם זכוכית מגדלת עגולה בעין ובחנו שם כל פרט בעיון.
 
פיסלוני בודהה בשוק של בנגקוק
אספנים בוחנים בזכוכית מגדלת את פסלוני הבודהה הזעירים (צילום: אמנון כרמל)
 
יש גם חנויות מסוג שונה בשוק  למשל מרפאת שיניים שהיא לא יותר מאשר דוכן בשוק, שבו יש כיסא עץ פשוט, ומגוון כלים לא סטריליים במיוחד. בקדמת הדוכן ניתן לראות שלל שיניים שנעקרו ללקוחות בעבר. ניסיתי לברר האם הם משתמשים בחומר מרדים כלשהו, אבל קשיי השפה לא ממש איפשרו לי לקבל תשובה. 
 
רופא שיניים בשוק של בנגקוק
דוכן של רופא שיניים בשוק  שימו לב לשיניים שמסודרות בשורות לבנות בחלון התצוגה (צילום: אמנון כרמל)
פירות ים, בנגקוק  בננה גריל, שוק, בנגקוק
פירות ים מיובשים, בעיקר שרימפס מסוגים שונים, בננה בגריל (בננה לוטי) (צילום: אמנון כרמל)
 צ'יינה-טאון של בנגקוק

כמו במדינות רבות בעולם, ובמיוחד באסיה וצפון אמריקה, גם בתאילנד יש אזור שבו מתגוררים רבים מהתושבים שמוצאם בסין. באזור זה תמצאו שווקים אותנטיים, חנויות קטנות ומקסימות בעלות סחורה לא ברורה ושלל חנויות למכירת תכשיטי זהב. אלו לא סתם חנויות תכשיטים, אלא מתנהגות כמו בורסה קטנה. הסתובבתי כמה שעות באזור זה ומאוד נהנתי מהאווירה, כמו גם מהאוכל המיוחד שטעמתי בדוכני הרחוב  שיפודי דיונון (או יותר נכון  חיית ים בלתי מזוהה), ערמונים חמים המבושלים בפחם ועוד.
 
חנות זהב, בנגקוק  מאכלי ים, בנגקוק
חנות לממכר זהב ומאכלי ים מוזרים בשוק של צ'יינה-טאון (צילום: אמנון כרמל)
 

תחבורה בבנגקוק

טוּק טוּק (סאם לור) הוא המונית המקומית  בדומה לריקשות בהודו, משמש ככלי תחבורה זול זריז ונוח בתנועה המטורפת של בנגקוק. יש לסכם מראש את מחיר הנסיעה!

טיפ קטן – אם אתם מגיעים משדה התעופה, בקשו מהמונית לנסוע דרך ה- Sky way  הכביש המהיר העילי, שאת מחיר הנסיעה בו יש להוסיף למחיר הנסיעה. כך הנסיעה תהיה מהירה ונוחה יותר.
 
טוק טוק, בנגקוק
נהג טוּק טוּק חולף מביע דעתו על המצב... (צילום: אמנון כרמל)
 

לינה בבנגקוק

אני ממליץ בחום על מלון סנצ'ורי פארק (Century Park Hotel שהיתי במלון זה בכמה הזדמנויות שונות ולא התאכזבתי באף אחת מהן. המלון נמצא ב- Pratunam קרוב יחסית לתחנת ה- Sky Train. החדרים גדולים, מפנקים ובעלי נוף מרהיב (בקומות העליונות). ארוחת הבוקר ענקית ומגוונת והמלון מציע בין היתר בר נחמד, בו מופיעה כל ערב להקת כיסוי מקומית בביצועים מצחיקים מאוד לשירים מערביים פופולאריים, מהביטלס ועד בריטני ספירס. 
 
להגיע למלון מפנק ומוגן עוזר לריכוך הנחיתה בארץ זרה ושונה כל כך. ניתן להשתמש בהסעות של המלון אל אזורי קניות פופולריים.

 
בתי מלון מומלצים במרכז בנגקוק
מלון סנצ'ורי פארק
 – לנתי בו מספר פעמים ולא התאכזבתי


מלון מומלץ נוסף במרכז בנגקוק

מלון אמארי ווטרגייט בנגקוק (Amari Watergate Bangkok) הוא מלון 5 כוכבים, עם 500 חדרים ממוזגים. המלון נמצא במרחק 10 דקות הליכה מאתרי התיירות המרכזיים של בנגקוק. המלון מציע בריכה, מרכז בריאות וספא, אימוני כושר, מגרש סקווש, מסעדה, בית קפה, חדרי ישיבות ו- Wi-Fi חינם.

בתי מלון מומלצים במרכז בנגקוק
מלון אמארי ווטרגייט בנגקוק
 – במרחק הליכה ממוקדי התיירות המרכזיים


מידע נוסף למטייל בתאילנד

כתבות נוספות על בנגקוק ותאילנד


אמנון כרמל
 
אודות הכותב
אמנון כרמל, איש היי-טק וחוקר בתחומי תרבויות, עתידנות והפילוסופיה של הטכנולוגיה. ממקומו בסידני אוסטרליה, הוא יוצא בזמנו החופשי להסתובב ברחבי העולם ומשתדל ללמוד עד כמה שאפשר על האנשים הטכנולוגיה ומה שביניהם.0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר