הזמנות לחופשה שלך

בריטניה מידע כללי


בריטניה - מעצמת סחר עולמית
למרות שבבריטניה מתגורר רק אחוז אחד מאוכלוסיית העולם, המדינה היא החמישית בגודלה בתחום המסחר העולמי. מכונות תעשייתיות, כלי רכב, מוצרים מוגמרים וכימיקלים הם תחומי היצוא הגדולים של בריטניה. מאז שנות ה- 70 תורם הנפט רבות למסחר הבינלאומי של בריטניה, הן בייצוא והן בצמצום הצורך בייבוא. חברת בריטיש פטרוליום היא הגדולה ביותר בבריטניה והחברה התעשייתית השנייה בגודלה באירופה כולה.
תעשיית התרופות בבריטניה היא השלישית בגודלה בעולם ואחת המובילות בגילוי ופיתוח של תרופות - כולל 5 מתוך 25 התרופות הנמכרות ביותר.
בריטניה היא גם ספקית גדולה של פלסטיקה, מוצרי תעופה וחלל וציוד חשמלי ואלקטרוני. בריטניה אחראית ל-10% מייצוא השירותים בעולם כולל בנקאות, ביטוח, שירותי ברוקרים, ייעוץ, ותכנות מחשבים.
בשנת 1973 הצטרפה בריטניה לאיחוד האירופי, אולם היא שומרת על המטבע שלה – הלירה סטרלינג (פאונד).
 
כפר במחוז דבון באנגליה
כפר במחוז דבון באנגליה  (צילום: סטיב אלן)

גרייבר שייט תעלות
 
יהדות בריטניה כיום
קהילת יהודי בריטניה היא אחת הקהילות היהודיות החשובות והגדולות ביותר במערב אירופה. היא הגיע למעמד זה אחרי השמדת רוב הקהילות האחרות על ידי הנאצים בשואה. הקהילה נהנית מארגון מעולה ויש לה ארגונים רבים הפועלים למען בני הקהילה ולמען קירובם לציונות.
הקהילה היהודית בבריטניה מנתה עם סיום מלחמת העולם השנייה כ- 400 אלף איש, חלקם פליטים מהארצות הכבושות על ידי הנאצים. בשנים שחלפו מאז ירד מספר היהודים בבריטניה וכיום מספרם מוערך בכ- 250-300 אלף איש. בעבר ישבו יהודים בערים רבות ברחבי הממלכה, אולם כיום קיימת מגמה של התרכזות במספר מצומצם של ערים. הקהילה היהודית הגדולה ביותר נמצאת בעיר לונדון, ומונה כ- 200 אלף איש. רוב היהודים מרוכזים בשכונות הצפון מערביות של העיר ובאזורים אלו קיימות חנויות ומסעדות כשרות רבות.
הקהילה השנייה בגודלה במדינה יושבת במנצ'סטר, בעיקר בצפון העיר. הקהילה במנצ'סטר, בניגוד לזו שבלונדון, יושבת באזור מרוכז יותר ואחוז היהודים הדתיים בה גבוה יותר. במנצ'סטר מתגוררים כ- 40 אלף יהודים. בעיר לידס קיימת קהילה בת 8,000 יהודים ובערים ברמינגהם, ליברפול וגלאזגו, אשר בסקוטלנד, מתגוררים כמה אלפי יהודים בכל אחת. בערים אחרות, כגון ניוקאסל וקארדיף, בירת וויילס, מתגוררים כמה מאות יהודים.
הארגון הגדול ביותר בקהילה היהודית בבריטניה הוא ארגון המגבית הציוני ה-UJIA. כמו כן קיימים במדינה ארגונים כגון קק"ל, חב"ד ועוד.
בבריטניה קיימת רשת חינוך יהודית הפועלת בעיקר בלונדון, מנצ'סטר ולידס. בעבר לא נהגו רוב הילדים היהודים ללכת לבית ספר יומי יהודי והסתפקו בחינוך שסופק על ידי תנועות הנוער היהודיות.
בבריטניה מספר תנועות נוער יהודיות, כשהגדולות בהן הן בני-עקיבא, הבונים דרור ו-FZY (תנועה מסורתית). תנועות אלו מקיימות פעילות שוטפת בלונדון ובערי השדה במדינה וכן מחנות בהם משתתפים אלפי ילדים, פעמיים בשנה. ליהדות בריטניה מספר עיתונים קהילתיים, הוותיק ביניהם הוא הג'ואיש כרוניקל - JC הלונדוני.
 
ליהודי בריטניה קשר הדוק עם ישראל. מאז אינתיפדת אל אקצה, חלה עליה דרמטית באירועים האנטישמיים במדינה, בעיקר מצד חוגים מוסלמיים. התקשורת בבריטניה נחשבת כעוינת יחסית את ישראל, בעיקר בהשוואה לזו האמריקאית. כל אלו משפיעים על התחושה בקרב הקהילה היהודית במדינה ובעיקר על הסטודנטים בקמפוסים, שמאוגדים בארגון UJS. התחושות הלא נוחות גורמות לחלקים מהקהילה 'להוריד פרופיל' לגבי זהותם היהודית, בעוד אחרים נעשים מעורבים יותר בחיי הקהילה ומעתיקים את מקום מגוריהם לאזורים בעלי דומיננטיות יהודית.
 
חוף שלושת הצוקים, חצי האי גאוור, וויילס
חוף שלושת הצוקים, חצי האי גאוור, וויילס    (צילום: עדי ערמוני)
 
 
חגים לאומיים בבריטניה
החג הלאומי של סקוטלנד הוא יום אנדרו הקדוש, החל ב- 30 בנובמבר. אנדרו הקדוש, אחד משניים-עשר שליחיו של ישו, הוא פטרונה של סקוטלנד. מאז ימי הביניים משמש הצלב דמוי ה  עליו, כביכול, נצלב אנדרו הקדוש, כסמלה הלאומי של סקוטלנד.
החג הלאומי של וויילס הוא יום דוד הקדוש (1 במארס). דוד הקדוש (520-588 לפנה"ס) הוא פטרונה של וויילס. את היום מציינים אנשי וויילס הפטריוטים בענידת חרציות או כרשות על דש בגדם. שני צמחים אלה מוכרים כסמלים לאומיים של וויילס.
החג רשמי בצפון
אירלנד הוא יום פטריק הקדוש (17 במארס). פועלו של פטריק הקדוש (389-461) היה בעל משמעות רבה בהפצת הנצרות באירלנד. הוא נולד בבריטניה, אך נלקח משם על ידי שודדים, ובילה שש שנים בעבדות, לפני שהצליח להימלט והחל את לימודיו המיסיונריים. את היום מציינים בענידת עלי צמח דמוי-תלתן, הסמל הלאומי של צפון אירלנד והרפובליקה האירית כאחד.
החג הלאומי של אנגליה הוא יום ג'ורג' הקדוש (23 באפריל). ג'ורג' הקדוש הוא הפטרון הקדוש של אנגליה. בסיפור אשר הופיע לראשונה במאה ה-6 מסופר כי ג'ורג' הקדוש הציל עלמה חסרת אונים מזרועותיו של דרקון יורק אש! שמו של הקדוש נישא כקריאת קרב בפיהם של אבירים אנגלים, אשר לחמו תחת דגל הצלב האדום של ג'ורג' הקדוש, במהלך מחמת מאה השנים (1338-1453). 
 
ימי בנקים
ימי חג לאומיים רבים בבריטניה מכונים בשם 'חגי בנקים' והם נקראים כך משום שבימים אלה הבנקים סגורים מתוקף החוק. ימים אלו מתקיימים בדרך כלל בימי שני.
באנגליה ו- וויילס ישנם ששה ימי בנקים: ראש השנה, יום שני של פסחא, יום מאי (לאו דווקא ה-1 במאי), חגי האביב וסוף הקיץ (המתקיימים בסוף החודשים מאי ואוגוסט בהתאמה), ובוקסינג דיי. בנוסף ישנם גם שני ימי חג, ביום שישי הטוב ובערב חג המולד.
בסקוטלנד מתקיימים תשעה ימי חג רשמיים: ראש השנה, 2 בינואר, יום שישי הטוב, יום שני של פסחא, יום מאי (לאו דווקא 1 במאי), חג האביב וסוף הקיץ (המתקיימים בסוף החודשים מאי ואוגוסט בהתאמה), חג המולד ובוקסינג דיי.
בצפון אירלנד מצוינים שבעה חגי בנקים: ראש השנה, יום פטריק הקדוש (17 במארס), יום שני של פסחא, יום מאי (לאו דווקא ה-1 במאי), חג האביב וסוף הקיץ (המתקיימים בסוף החודשים מאי ואוגוסט בהתאמה), ובוקסינג דיי. בנוסף ישנם גם שני ימי חג, ביום שישי הטוב ובחג המולד וכן יום חג ביום השנה לקרב בוין (12 ביולי).
 
ימי שבתון מתקיימים במקומם של חגים רשמיים החלים בסוף השבוע. חנויות, מוזיאונים, ומקומות ציבוריים נוספים, כגון, בתים בעלי ערך היסטורי ומרכזי ספורט, גם הם עשויים להיות סגורים בימי חג, בעיקר בחג המולד. 
 
נהר קאם וכנסיית קינגס קולג, אוקספורד
נהר קאם וכנסיית קינגס קולג, אוקספורד  (צילום: סטיב אלן)
 
השפה האנגלית
אנגלית היא אחת השפות הנפוצות ביותר בשימוש בעולם. הערכות עדכניות מצביעות על למעלה מ- 375 מיליון איש המדברים אנגלית כשפה ראשונה ועוד כ- 375 מיליון איש מדברים אנגלית כשפה נוספת. האנגלית היא שפה רשמית או נהנית ממעמד מיוחד בלמעלה מ- 75 ממדינות העולם.

הדיבור באנגלית הוא בלתי צפוי במקרה הטוב, ולעיתים פשוט קאוטי - דעה לה שותפים בוודאי תלמידי בתי הספר באנגליה ואנשים הלומדים אנגלית במקומות אחרים בעולם. אולם ממחקרים על השפה עולה כי רק כ-400 מילים נכתבות באופן לגמרי אקראי. למרבה הצער, רבות ממילים אלה הן דווקא השימושיות ביותר בשפה.
הבעיה בשיטת האיות באנגלית היא התפתחות השפה במהלך 1000 שנים. חלק מן הסיבוכים התעוררו כבר בתחילת הדרך, כאשר הרומים ניסו לכתוב את האנגלית העתיקה תוך שימוש ב- 23 אותיות האלף-בית הלטיני. באנגלית העתיקה היו  קרוב ל- 40 תנועות ועיצורים.
השפעת הצרפתית, אחרי הכיבוש הנורמנדי, ניכרת אף היא באיות האנגלית. בין השאר הוסיפו הכותבים הצרפתים את האיות 'QU' במקומות בהן האנגלית העתיקה השתמשה בצירוף 'CW' (כמו במילה QUEEN) או את האיות 'GH' במקום H (כמו במילה NIGHT)

הספרות הבריטית
בריטניה תרמה לעולם רבות בתחום הספרות והשירה. כמעט כל ביקור בבריטניה, ובלונדון בפרט, מזכיר פרט כלשהו מחיי הסופרים או גיבורי ספריהם. המחזאי וויליאם שייקספיר (1564-1616) והסופר צ'ארלס דיקנס (1812-1870) הם שניים מן הכותבים הבריטיים המוכרים ביותר בעולם כולו. מחזותיו המוכרים ביותר של שייקספיר הם: רומיאו ויוליה, המלך ליר, המלט, וחלום ליל קיץ. צ'ארלס דיקנס החל את קריירת הכתיבה שלו כעיתונאי וכל סיפוריו פורסמו תחילה בהמשכים בעיתונים. רבות מיצירותיו מותחות ביקורת על מוסדות החברה במאה ה-19 ועל הפערים הגדולים בין עניים לעשירים. יצירותיו המוכרות ביותר הן: אוליבר טוויסט, מזמור לחג המולד, ודיויד קופרפילד. סמואל ג'ונסון, מבקר, משורר וביוגרף, חי ועבד בלונדון בו בין השנים 1759-1748. ג'ונסון הוא ללא ספק אחת הדמויות הלונדוניות הבולטות בספרות האנגלית. הסופרת ג'יין אוסטין (1755-1817) כתבה על חיי המעמד הבינוני הכפרי בתחילת המאה ה- 19. בין ספריה: אמה, על גאווה ודעה קדומה, ותבונה ורגישות - אשר כולם עובדו לטלוויזיה או קולנוע וזכו לתשבחות המבקרים. האחיות, שרלוט ברונטה (1816-1855), אמילי ברונטה (1818-1848) ואן ברונטה (1820-1849), חיו במאה ה-19 וכתביהן מוכרים כקלאסיקות בימינו. שרלוט התפרסמה בזכות ספרה ג'יין אייר, ואמילי בזכות אנקת גבהים.

גם בימנו אנו לא חסרים לבריטניה סופרים מוכשרים. ברניס רובנס היא סופרת וולשית-יהודית עכשווית אשר גדלה בקארדיף שבוויילס. היא זכתה לשבחים רבים על ספריה, ובהם הספר זוכה פרס "בוקר" -  'החבר הנבחר'. ג'ימס קלמן, יליד גלאזגו, הוא סופר סקוטי מוביל אשר כתיבתו משקפת את המקצבים האופיניים לדיאלקט של גלאזגו. ומי לא מכיר את סדרת הספרים "הארי פוטר" (Harry Potter) של גיי' קיי רולינג, אחד הלהיטים הגדולים אצל מבוגרים וילדים בימים אלו.
 
גם משוררי בריטניה לא טומנים את ידם בצלחת. המשורר ג'פרי צ'וסר (1345-1400 בקירוב) מוכר בעיקר הודות ליצירתו 'עלילות קנטרברי', אוסף עלילותיהם של קבוצת עולי רגל, הנמצאים בדרכם למקדשו של סר תומס בקט בקנטרברי. צ'וסר נקבר בכנסיית וסטמינסטר. המשורר הוולשי דילן תומס (1914-1953) מוכר אולי יותר מכל בזכות מחזהו 'תחת יער חלב'. משורר מוכר נוסף, בן זמננו, הוא סימוס היני אשר נולד בצפון אירלנד. שיריו המוקדמים מציגים את חיי הכפר באירלנד והתפרסמו באוספים שונים.
 
רחוב סטרנד, לונדון, בריטניה
רחוב סטרנד במרכז לונדון, מלון סאבוי בו ניהל אוסקר ויילד רומן עם מאהבו   (צילום: סטיב אלן)
 
מידע נוסף
בתי מלון בלונדון - מחירים והזמנות
בתיי מלון בבריטניה - מחירים והזמנות

בריטניה לפי האומות המרכיבות אותה
כתבות על אנגליה
כתבות על סקוטלנד
כתבות על ויילס

 
כתבות נוספות
לונדון בעקבות סופרים
טיול לאוקספורד וקיימברידג'
סאסקס - אנגליה הכפרית מדרום ללונדון
סיור באדינבורו: הטעמים והמראות
טיול עם ילדים בדרום סקוטלנד
האי סקאי – נופים קסומים בערפל
איי אורקני – האיים המסתוריים של סקוטלנד

ויילס: חצי האי גאוור

כרמית וייס אודות הכותבת
כרמית וייס (Carmit Weiss)מנסה להעביר את אהבתה לנופים דרך הצילום והכתיבה, מנהלת אתר Gotravel ואחת הכותבות המרכזיות בו. חרשה את אירופה וצפון אמריקה וטעמה גם את טעמן של היבשות האחרות. בעלת ניסיון רב בתכנון טיולים, גולשת סקי ואמא לארבעה גולשים צעירים.

כרמית עונה לשאלותיכם בפורום מומחי תיירות


מספר צפיות: 9754
34230
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר
מסלולי טיול לבחירתכם
בהתאמה אישית ובקצב שלכם
כן, זה מעניין אותי!