יעדי טיול בדרום אלבניה – חלק א':
אזור אפירוס הצפוני
מאת: זאב בן אריה 


חלקה הדרומי של אלבניה הוא למעשה המשך של חבל זגוריה ביוון, המוכר למטיילים רבים, ולא פחות יפה ממנו. יש כאן הרים גבוהים, נהרות, ערים עתיקות וכפרים נידחים. האוכלוסייה ברובה נוצרית אלבנית אורתודוקסית, או סוג של אסלאם מיסטי מתון בשם בקטשים.


למרות יופיה של דרום אלבניה, היא כמעט ואינה מתוירת. אני בטוח שתהנו לגלות חבל ארץ מקסים זה, עליו יסופר כאן.

גירוקסטרה, דרום אלבניה
העיר ג'ירוקסטרה ונופי ההרים של דרום אלבניה (צילום: CC ImogenX)
 

יעדי טיול בדרום אלבניה המוזכרים בכתבה זו  להגדלה לחץ למעלה משמאל
 

בלקןג'ירוקסטרה – מורשת עולמית ושליט מטורף

העיר העתיקה של ג'ירוקסטרה (Gjirokastër) היא אחד משלושה אתרי מורשת עולמית באלבניה, ולא בכדי. מדובר בעיר מוזיאון שהשתמרה היטב, שהבתים והרחובות בחלק העתיק שלה נשארו כמו שהיו לפני מאות בשנים. העיר שוכנת על גבעה הצופה על עמק גדול ופורה, המתמשך עד לעיר יואנינה (Ioannina) ביוון, מעין "עמק הירדן" מקומי.
כתבה על יואנינה, צפון יוון
 
במרכז ג'ירוקסטרה מצודה נישאה, ששימשה את עלי פאשה, השליט העצמאי של דרום אלבניה בתחילת המאה ה-19. ג'ירוקסטרה מפורסמת באלבניה בזכות היותה מקום היוולדו של אנוואר הוג'ה (Enver Hoxha), השליט המטורף ששלט בה ללא מיצרים, החל ממלחמת העולם השנייה ועד לסוף שנות ה- 80. הבית שבו גר הפך למוזיאון אתנוגרפי, המשמר את אורח החיים באותה תקופה.

בעמק המשתרע למרגלות ג'ירוקסטרה ניתן לראות את עקבות הטירוף: אלפי בונקרים עגולים ותעלות נגד טנקים מפריעים את נופו של העמק היפה. אנוואר הוג'ה שסבל מתסביך רדיפה, ציווה לבנות בכל רחבי אלבניה מאות אלפי בונקרים, כהכנה לפלישה שמעולם לא קרתה.
 
העיר ג'ירוקסטרה היא תזכורת לתקופה העות'ומאנית. גגות הצפחה והרחובות הצרים, מרוצפי האבנים, מקנים לעיר אווירה מיוחדת. אחת לארבע שנים מתקיים בעיר פסטיבל מחולות גדול, על המשטח העליון של המצודה הצופה על נוף מרהיב. לאחרונה נפתחו בעיר כמה בתי הארחה מקומיים אותנטיים, לצד מספר בתי מלון בכיכר שלרגלי המצודה. מומלץ לטייל בין הרחובות היפים ולשתות כוס קפה עם המקומיים, הם ישמחו לשיחה, וישמחו גם לדעת שאתם מישראל.
בתי מלון בעיר ג'ירוקסטרה
 
גירוקסטרה, דרום אלבניה
העיר ג'ירוקסטרה, גגות צפחה ורחובות מרוצפי אבן (צילום: CC ImogenX)

גירוקסטרה, דרום אלבניה
בתי העיר העתיקה של ג'ירוקסטרה בנויים בסגנון מסורתי (צילוםCC ImogenX)
 
 

טפלן – מעיינות מינרליים ושליט אכזר

לא הרחק מג'ירוקסטרה נמצאת עיר נוספת בשם טפלן (Tepelenë). במקום מעיינות גדולים, המשמשים לתעשיית מים מינרלים הגדולה מסוגה באלבניה. בכיכר העיר שרידי מצודה, לא מרשימה כגון זו של ג'ירוקסטרה, אבל לידה פסל של עלי פאשה.
 
בסוף המאה ה-18 שלט עלי פאשה מטעם העות'ומאניים בחבל אפירוס, חבל ארץ ביוון העתיקה, מרד בהם והקים מעין ממלכה עצמאית, שכללה את צפון יוון ודרום אלבניה. כוחו ועוצמתו היו כה גדולים שהוא נתן השראה למרד היווני שבא לאחר מכן. עלי פאשה תמך בנוצרים ובכת האיסלאמית המיסטית של הבקטשים. הוא היה שליט סובלני ונבון, אך גם אכזרי וערמומי. בזמנו התפתח מאד אזור דרום אלבניה, המבצרים שופצו והערים הפכו מרכזי מסחר שוקקים.
כתבה על הבקטשים באלבניה
 
טפלן , דרום אלבניה
פסלו של עלי פאשה בעיר טפלן (צילום: זאב בן אריה)
 
 

הרים אדירים ונהר מתחתר

ממזרח לבקעת ג'ירוקסטרה מתנשא רכס הרים גבוה, המגיע לגבהים המתקרבים ל- 3,000 מטר. זהו המשך של חבל זגוריה ביוון ודווקא החלק הכי יפה של הרכס. המיוחד ברכס שהוא מתנשא בתלילות מצדו המזרחי, בשיפוע חד היוצר מראה של סכין, כתוצאה משבר גיאולוגי שיצר את הבקעות וקווי הרכסים. לורד ביירון הבריטי, שבא לבקר את עלי פאשה, אהב לטייל בהרים אלו וציין את יופיים.
כתבה על חבל זגוריה
 
ממזרח לרכס ההרים משתרעת בקעה פוריה, שבמרכזה העיר פרמט (Përmet), ומצפון לה גושי הרים נוספים ובראשם הר תומור (Mount Tomorr) שנחשב ל"אולימפוס של דרום אלבניה". בבקעת פרמט זורם נהר גדול בשם ויוסה vjose המגיע מיוון, נהר זה חותך את הרכס בקניון אדיר ויפה ומגיח מצדו השני ליד פרמט. בתוך הקניון יש התחתרות משנית של הנהר, לקניון נוסף, עם קירות סלע בגובה עשרות מטר משני צדי הנהר. ניתן לחצות מצד אחד לשני על כמה גשרי חבלים התלויים לאורכו, ובאמצע הדרך נביעה גדולה ולידה בית קפה ומלון, הממוקמים בין הפלגים הנשפכים לנהר בסדרת מפלים מרהיבה.
 
נהר ויוסה (Vjosë) הוא מועמד ראוי מעין כמוהו לרפטינג במשך כל ימות השנה. כמויות המים שבו אדירות והזרם חזק. הקירות שהוא מתחתר בהם משני הצדדים נותנים תחושה מיוחדת. במקום אין אתר מיועד לכך והמעוניינים ברפטינג צריכים להסדיר את הדברים עם חברות תיירות מקומיות בטירנה, בירת אלבניה.

ניתן לצאת למסלולי טרקים בהרים וגם לטיולי ג'יפים. חבלי ארץ אלו כמעט ולא מוכרים ולא מתוירים ולכן צריך להסתמך על לינה בבתים של מקומיים בכפרים, ואין הכוונה לחדרי הארחה אלא לבתים עצמם. כדאי כמובן לארגן את הדברים מראש, בעזרת המקומיים בג'ירוקסטרה ופרמט.
כתבה על טירנה
 
הר תומור, דרום אלבניה
הר תומור, האולימפוס של דרום אלבניה (צילום: CC squacco)

נהר ויוסה, דרום אלבניה
גשר חבלים על נהר ויוסה  (צילום: זאב בן אריה)
פרמט – מסורת שירי הרועים

העיר פרמט (Përmet) היא למעשה עיירה עם כמה אלפי תושבים. היא שוכנת על גדות נהר ויוסה, והסמל שלה הוא סלע מרובע ענק, הנמצא על אי בלב הנהר. במרכז העיירה רחבה שבה שני בתי מלון מקומיים סבירים.
 
פרמט שוכנת בגובה 1,000 מטר, ומסביבה נוף נפלא  רכס הסכין מתנשא מדרום, ומצפון הרים המגיעים לשיא בהר תומור. העמקים סביב פרמט, ובהמשך הנהר, מרהיבים ביופיים. זהו אזור גידול התפוחים של אלבניה. בנוסף לכך פרמט ידועה במסורת המוזיקלית שלה - שירה פוליפונית במספר קולות, המשך לשירי הרועים האילירים מלפני 3,000 שנה.
בתי מלון בעיר פרמט
 
פרמט, אלבניה
העיר פרמט ונהר ויוסה, סלע ענק בלב הנהר (צילום: CC Rob Hogeslag)
 
 

אזור פטראן – להשתכשך עם האלבנים

באזור פטראן (Petran), כ- 15 ק"מ מצפון מזרח לפרמט, נמצא קניון יפה ובו מעיינות חמים טבעיים, הפורצים לבריכות משני צדיו. הקניון מתחתר בגבעות אבן חול, בתחילתו גשר עותמאני מקושת ענק, שנשאר שלם. זהו אחד הגשרים היפים בבלקן ולגמרי לא ידוע. בכוונת האלבנים לפתח את האתר בעתיד, אבל בינתיים אפשר ליהנות מבריכות השכשוך החמות, המפוזרות פה ושם לאורך הערוץ, וגם להתערבב עם אלבנים מקומיים היודעים את סוד המקום ובאים לכאן עם המשפחות.
 
מהעיר פרמט ממשיכה הדרך במעלה הנהר, לכיוון חבל זגוריה ביוון. ככל שמתקדמים מתגלים נופים דרמטיים יותר של הרים, ירוק, מפלים ונהרות. המים נאספים אל הנהר, המתחיל מעבר לגבול עם יוון. במקום להמשיך ליוון פונים צפונה בכפר Çarshovë ומטפסים למעלה עד לעיירה היפה לסקוביק (leskovik), הצופה אל יוון מגובה רב. משם תיקח אותנו הדרך, במשך כמה שעות, אל העיר קורצ'ה (Korçë) ואזור האגמים של אוחריד ופרספה במזרח אלבניה.
כתבה על חבל זגוריה

קורצה, דרום אלבניה
הקתדרלה של קורצ'ה (צילום: CC John Quine)

מידע נוסף

כתבות נוספות

אתרים בדרום אלבניה ב' - בראט, הר תומור וקניון אוסומי
המרפסת של אירופה  - רצועת החוף של דרום אלבניה
טירנה – בירת אלבניה
הבקטשים – אסלאם של אהבה

זאב בן אריה
 
אודות הכותב
זאב בן אריהמורה דרך, מדריך ומרצה, בעל חברת תרבויות עולמי. מתמחה בטיולי תרבות, טיולים גיאוגרפיים וטיולי שטח בבלקן וברחבי העולם. כותב הספר "אור מיסטי בבלקן" - מסע בעקבות נצרות אחרת, ומספר ספרים על המיסטיקה הסופית ואדריכלות מקודשת. דוקטורנט למדעי הדתות באוניברסיטת חיפה. יועץ לאתר GoTravel ביעדים: מקדוניה, סרביה, אלבניה, בולגריה, מונטנגרו, קוסובו, טג'יקיסטן, אוזבקיסטן ואתיופיה. טלפון במשרד 1-700-50-9992

זאב עונה לשאלותיכם בפורום מומחי תיירות


סטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר