רצועת החוף של דרום אלבניה

המרפסת של אירופה:
רצועת החוף של דרום אלבניה
מאת: זאב בן אריה 


האלבנים מתגאים ברצועת החוף שלהם. "המרפסת של אירופה" הם מכנים את רצועת החוף בדרומה של אלבניה, ולא בכדי. הרים גבוהים נושקים כאן לחופי הטורקיז של הים היוני, עם מפרצים חוליים, כפרים ציוריים ואיים קטנים, שלדעתי הם יפים משל שכנותיה המוכרות יותר – קרואטיה ומונטנגרו.


מדובר על רצועה באורך כמה עשרות קילומטר, המשתרעת ממפרץ ולורה בצפון, ועד מפרץ סרנדה בדרום.  
 
1 / 8
2 / 8
3 / 8
4 / 8
5 / 8
6 / 8
7 / 8
8 / 8

חופי הכפר קסאמיל בדרום אלבניה (צילום: Artur Malinowski)
העיירה הימרה (צילום: Abenteuer Albanien)
מצודת פורטו פלרמו על אי הסמוך לעיירה הימרה (צילום: Gashi Bujar)
מעגן סירות בעיר החוף סרנדה (צילום: Laurentiu Morariu)
התיאטרון בעתיקות בוטרינט (צילום: gula08)
אחד מחופי העיר סרנדה (צילום: Ivshin365)
משתעשעים בחופי סרנדה (צילום: Magalie L'Abbé)
סרנדה היא עיר הנופש החשובה באלבניה (צילום: my_cottage)
יעדים בדרום אלבניה המוזכרים בכתבה זו  להגדלה לחצו למעלה משמאל
 

בלקןהרים נושקים לים בחופי טורקיז

לאורך רצועת החוף של דרום אלבניה, הרים המגיעים לגובה 2,000 מטר נושקים לים. מדרונות אדירים וביניהם עמקים וערוצים נחבאים, יורדים אל חופי הטורקיז של הים היוני. בין לבין נחבאים מפרצים חוליים, איים קטנים, כפריים ציורים, המזכירים במקצת כפרים יוונים נראים פה ושם, וביניהם טרסות של זיתים, הדרים וברושים. מעיינות רבים פורצים ממדרונות ההרים, חלקם גדולים מאוד. אלבניה היא אחת הארצות הגשומות באירופה, וגם אזור הדרום מקבל כמויות גשמים גדולות, חלקם אף בקיץ.
 
נוף ים-תיכוני, באזור הנמוך של המדרונות, משתלב בנוף אירופאי, באזורים העליונים של ההרים הגבוהים. העוצמה של הרים כה גבוהים ה"נופלים" אל הים, מקבלת משנה תוקף בתקופת האביב, עת הפסגות עדיין מכוסות לבן, אך גם בשאר ימות השנה זהו אחד מקווי החוף היפים באירופה, המאופיין בהרבה שמש ומים. לדעתי החוף האלבני מפתיע ויפה יותר מזה של מונטנגרו או קרואטיה, ולא לחינם מתגאים האלבנים בריביירה שלהם. בשתי קצותיה, בדרום ובצפון, ישנן ערי נופש מקסימות עם מבחר בתי מלון.
 

בסרטון: אזור העיר סרנדה בדרום רצועת החוף האלבנית


מפרץ ולורה – סן פרנסיסקו של אלבניה

בצפון אותה ריביירה נמצא המפרץ של ולורה (Vlorë). זהו מפרץ גדול, המזכיר קצת את סן פרנסיסקו, ובמרכזו עיר הנמל השנייה בגודלה באלבניה. העיר ולורה עצמה לא יפה במיוחד, אולם המיקום שלה מרהיב. האתר היחיד בעיר השווה ביקור הוא בית קפה עם מרפסת לנוף, הנמצא על גבעה מעל העיר. ניתן לראות ממנו אל כל המפרץ, כולל הנמל. לידו יש מבנה ירוק ומפואר, הקשור לכת אסלאמית מיסטית הנקראת בקטשים, הדומה קצת לאחמדים או לדרוזים בארץ.
 
בוולורה הוכרזה עצמאות אלבניה בשנת 1912, והיא שימשה כבירה הראשונה. ניתן לראות את האתרים הקשורים להכרזת העצמאות  מרפסת ההכרזה, ליד כיכר ובליבה אנדרטה המציינת את ההכרזה. ממערב לוולורה אי גדול הסוגר על המפרץ, מצפון לה מישור חוף פורה, וממזרח ודרומה מתחיל להתרומם רכס הרים. מדרום לעיר ולורה נמשך המפרץ עשרים קילומטרים נוספים, כשהוא סגור משני צידיו על ידי היבשת וחצי אי. באזור זה יש חופים נפלאים ושורה של בתי מלון. המים צלולים, העצים והירק מגיעים לקו המים.
בתי מלון בעיר ולורה
 
מפרץ ולורה, אלבניה
חופי מפרץ ולורה, בקצה הצפוני של הריביירה של אלבניה (צילום: CC godo godaj)


מלון מומלץ בעיר ולורה

מלון פרטנר (Hotel Partner) הוא מלון 4 כוכבים מודרני ומפנק, הממוקם במרכז ולורה, במרחק 500 מ' מהנמל וחוף הים. החדרים והסוויטות מרווחים, ממוזגים ומתאימים לזוגות ומשפחות, ארוחת הבוקר עשירה, במסעדת המלון מנות ים-תיכוניות ובינלאומיות, ובבר מוגשים משקאות קלים. מרכז הקניות QTU Riviera ממוקם 100 מ' מהמלון.
 

מלון מומלץ על רצועת החוף של ולורה

מלון ארוס (Hotel Aross) הוא מלון 5 כוכבים, הממוקם באזור בתי המלון שמדרום לוולורה, במרחק 8 ק"מ ממרכז העיר. למלון חוף ים פרטי, בריכה פנימית, מתקני ספא, מסעדה ובר. כל החדרים והסוויטות ממוזגים ומתאימים לזוגות ומשפחות, ובכולם גם פינת ישיבה ומרפסת הפונה לים או להרים. 

מלון מומלץ בעיר ולורה באלבניה
מלון מומלץ על החוף של אלבניה
למעלה: מלון פרטנר במרכז העיר ולורה  |  למטה: מלון ארוס על רצועת החוף של ולורה


תצפית משיא הרכס

ממפרץ ולורה מטפס כביש החוף בכיוון דרום אל מעבר הרים, שגובהו 1,000 מטר, באזור דוקאט (Dukat), ויורד ישירות אל החוף בצד השני. אולי יום אחד יעשו כאן מנהרה, אך בינתיים הדרך מטפסת מעלה בין יערות אשוחים וארזים, חוצה אל הרכס הצמוד אל החוף. כאשר מגיעים לשיא הרכס נגלה מחזה מדהים – למרגלותינו, בעומק 1,000 מטר, נראה הים היוני על שלל מפרציו, איים ומי טורקיז צלולים. בין הים, שנמצא הרחק מתחת, ומקום התצפית, נפרסים מדרונות אדירים ועליהם משובצים כפרים וטרסות.
 
מהתצפית ניתן להסתכל גם דרומה, לעבר פסגות ההרים המתנשאים לגובה 2,000 מטר. ראשי ההרים קרחים, אך עד קרוב אליהם מכוסים המדרונות ביערות עבותים. לעיתים פזורים עננים בין התצפית לרצועת החוף, והנוף מתגלה דרך קרעים שבהם, כמו במטוס. לעיתים עננים מכסים את הפסגות הגבוהות. כך או כך, הים הכחול משתרע עד לקצה האופק, שם נראה האי קורפו, השייך לשכנה יוון. ממולו מפרץ סרנדה (Sarande), קצה הריביירה האלבנית, ועד אליו רצועה יפהפייה של מדרונות, חופים והרים.
 
מפרץ סרנדה, אלבניה
קצה הריביירה האלבנית ומולה (מימין)  האי קורפו היווני (צילום: CC Albinfo)
 

המצודה על אי השודדים

מנקודת התצפית יורד הכביש בתלילות אל אזור החוף ומתחיל לעשות את דרכו בין מפרצים, כפרים, מעיינות ונחלים. לאורכו של הכביש מספר נקודות עצירה מעניינות.
 
באחד המפרצים, ליד העיירה הימרה (Himarë), ישנו אי ועליו מצודה קודרת בשם פורטו פלרמו (Porto Palermo). זה היה מקום מושבם של שודדי ים, שטופחו על ידי שליט עצמאי של דרום אלבניה בשם עלי פאשה. המצודה נשארה כמו שהיתה לפני 200 שנה, וניתן להפליג אליה ממזח על החוף למולה. המצודה נמצאת בתוך מפרץ סגור כמעט לגמרי, שבקצה האחד שלו מערה גדולה. כאן נהגו להסתתר צוללות רוסיות ולאחר מכן סיניות, בזמן המלחמה הקרה, עת אלבניה הייתה בעלת ברית של רוסיה בתחילה ולאחר מכן של סין.
 
פורטו פלרמו, אלבניה
מצודת פורטו פלרמו, בעבר היתה מקום מושבם של שודדי ים (צילום: זאב בן אריה)
 

מעיינות קרסטיים הנשפכים לים

בהמשך הדרך, בכפר בורש (Borsh), ישנה מסעדה היושבת על מעיינות קרסטיים גדולים מאוד. אפשר לזהות אותה לפי עץ דולב ענק, המתנשא מעליה, שגילו מאות שנים. המעיינות נובעים ברעש ובעוצמה גדולה מתחת למסעדה ונשפכים אל הים, לא הרחק משם.
 
באזור זה של אלבניה נמצאים כמה מהמעיינות הקרסטיים הגדולים בעולם. כמויות הגשם הגדולות שיורדות מחוררות את רכסי הרי הגיר, והשלג שנמס באביב יורד לתוך חללים תת קרקעיים ויוצא בגעש גדול למרגלותיהם. המעיינות בדרך לסרנדה גדולים יותר מאלו של הדן והבניאס יחדיו, והם נובעים מהר דמוי החרמון שנמצא מעליהם.
 
מעיינות קרסטיים, אלבניה
בדרום אלבניה מעיינות קרסטיים מהגדולים בעולם (צילום: CC Les Haines)
 

סרנדה – מלכת הריביירה של אלבניה

לאורך הדרך ישנם מפרצים חוליים יפים ולאורכם כמה עיירות עם בתי מלון וכפרים ציוריים. הדרך דרומה מובילה אל מפרץ סרנדה (Sarandë), הנמצא מול האי קורפו, וממנו יוצאת מעבורת אל האי וישנו מעבר יבשתי לצפון יוון. סרנדה היא עיר הנופש החשובה ביותר באלבניה. היא משתפלת כלפי מפרץ ציורי, שבו טיילת וחוף חולי. מסביב מסעדות, בתי קפה ומבחר בתי מלון, החל מבתי הארחה פשוטים ועד מלונות 5 כוכבים. בגבעה שמעל העיר ממוקמת מצודה עתיקה, שהפכה למסעדה, ממנה נשקף נוף פנורמי מרהיב של כל האזור.
בתי מלון בעיר סרנדה
 
סרנדה, אלבניה
סרנדה, עיר הנופש החשובה ביותר באלבניה (צילום: CC Artur Malinowski)


מלון מומלץ לחופי סרנדה

מלון דירות ווייט רזידנס (White Residence Luxury Apartments) הוא מלון 4 כוכבים, הממוקם לחוף הים של סרנדה, ומציע דירות יפהפיות מעוצבות בלבן. כל הדירות ממוזגות, עם מרפסת המשקיפה לים, פינת ישיבה ומטבח מאובזר. במלון לא מוגשות ארוחות, אבל בסופר הסמוך ובמרכז העיר (כ- 15 ד' הליכה) ניתן לקנות כל מה שצריך. הבעלים אדיב ומסייע בעצות לטיולים בסביבה והמקום זוכה להמלצות אורחים חמות.

מלון מומלץ לחופי הריביירה של אלבניה
מלון מומלץ לחופי הריביירה של אלבניה
מלון דירות ווייט רזידנס
  פינוק בלבן לחופי הריביירה של אלבניה


עיר עתיקה לחופי הלגונה

מדרום לסרנדה לגונה גדולה ויפה, שבינה לבין הים מפרידה שרשרת גבעות. בקצה הדרומי של הגבעות, במקום שבו הלגונה מתחברת לים, נמצא האתר הארכיאולוגי החשוב ביותר באלבניה. העיר העתיקה של בוטרינט (Butrint), הוקמה כבר בתקופה הארכאית והייתה מושבה יוונית חשובה בתקופה הקלאסית. במקום נשמר תיאטרון יווני, ששופץ מאוחר יותר על ידי הרומאים, אמת מים שהובילה מי שתייה אל העיר, בניינים, מקדשים וכנסיות. הרומאים בנו ופיתחו את העיר והנמל שלה, ואף בנו גשר על פני המיצר המוביל אל הלגונה. העיר המשיכה להתקיים בתקופה הביזנטית ובאותם ימים אף נבנו בה מספר כנסיות חשובות. האלבנים טוענים שעם קדום בשם אילירים אכלס את אלבניה ובנה בה ערים מרשימות. למעשה הם רואים עצמם כצאצאיו של עם זה.
 
אחד המקומות המרשימים בעיר העתיקה, הוא שער עם אבנים מגאליתיות (ענקיות)  ובו חריטה של שור על גבי אבן משקוף ענקית. האבנים המגאליתיות הן מהתקופה הקדם יוונית, התקופה הארכאית. הן מזכירות במעט את החומות האדירות של מיקנה בחצי האי פלפונס שבדרום יוון. מקום מרשים אחר הוא מבנה עגול ובו סידור עמודים מעניין מהתקופה הביזנטית.
 
בוטרינט בנויה בחלקה על גבעה ובחלקה על אזור ביצתי לחופי הלגונה. היא מאופיינת בצמחייה עבותה וביופי פראי. בראש הגבעה נבנתה מצודה, שחוזקה ושימשה עד לתקופתו של עלי פאשה – שליט דרום אלבניה ואפירוס (כיום בצפון יוון) לפני 200 שנה. האתר נמצא כ- 20 ק"מ מדרום לסרנדה. מוביל אליו כביש יפה, בו ניתן להמשיך במעבורת לצפון יוון.
כתבות על צפון יוון  |  כתבות על חצי האי פלופונס
 
בוטרינט, אלבניה
העיר העתיקה של בוטרינט, האתר הארכיאולוגי החשוב ביותר באלבניה (צילום: זאב בן אריה)
 העין הכחולה והמהפנטת

מסרנדה יוצאת דרך מזרחה, לכיוון ג'ירוקסטרה (Gjirokastër), החוצה את רכס ההרים. לאחר כ- 20 ק"מ נמצא אחד מהאתרי הטבע היפים באלבניה  עין כחולה (Syri i kaltër) שמו. מעיין קרסטי עמוק וצלול נובע בגעש גדול מתוך בריכה עגולה, בלב עמק יפה בהרים. ניתן לראות את מבוע המים העולה מתוך הבריכה היפה, ונהר גדול נשפך ממנה הלאה בדרכו אל הים. עומק הבריכה העגולה מגיע עד 10 מטר והקוטר שלה כ- 30 מטר, והיא אכן נראית כעין כחולה ענקית. מסביב לה מעיינות נוספים, חורשה יפה ובתי קפה על המים. העוצמה של ה"עין" מהפנטת ומדהימה.
 
עין כחולה, ג'ירוקסטרה, אלבניה
עין כחולה, מעיין קרסטי עמוק וצלול (צילום: CC Timon91)


בסרטון: מבט מלמעלה על אזור העין הכחולה
 

ההרים, הבקעות והנהר

דרום אלבניה מצטיינת ברכסי הרים נישאים ומחודדים וביניהם עמקים פוריים. הרכס המערבי נושק לים, וממזרח לו משתרעת בקעה פוריה וארוכה, כדוגמת בקעת הירדן שלנו. ממזרח לה מתנשא רכס נוסף, גבוה מאוד, ובקעה פוריה נוספת.
 
במרכז הבקעה הראשונה שוכנת העיר ג'ירוקסטרה (Gjirokastër), ואילו במרכז הבקעה השנייה שוכנת העיר פרמט (Përmet). את רכסי ההרים הגבוהים חוצה דרך, העושה דרכה דרך מעברי הרים מהחוף לפנים הארץ. בין בקעת ג'ירוקסטרה ופרמט מחבר נהר ויוסה (Vjosë) שהוא הנהר גדול ביותר בדרום אלבניה, שתחילתו בהרי פינדוס בצפון יוון (שם הוא נקרא אאוס Aoös). הנהר חותך את רכס ההרים ומגיע לבקעת ג'ירוקסטרה, בסמוך לעיר חשובה והיסטורית נוספת בשם טפלן (Tepelenë).
כתבה על הרי פינדוס, צפון יוון
 
פרמט, אלבניה
העיר פרמט ונהר ויוסה, המגיע מהרי פינדוס בצפון יוון (צילום: CC Rob Hogeslag)
 


זאב בן אריה
 
אודות הכותב
זאב בן אריהמורה דרך, מדריך ומרצה, בעל חברת תרבויות עולמי. מתמחה בטיולי תרבות, טיולים גיאוגרפיים וטיולי שטח בבלקן וברחבי העולם. כותב הספר "אור מיסטי בבלקן" - מסע בעקבות נצרות אחרת, ומספר ספרים על המיסטיקה הסופית ואדריכלות מקודשת. דוקטורנט למדעי הדתות באוניברסיטת חיפה. יועץ לאתר GoTravel ביעדים: מקדוניה, סרביה, אלבניה, בולגריה, מונטנגרו, קוסובו, טג'יקיסטן, אוזבקיסטן ואתיופיה. טלפון במשרד 1-700-50-9992

זאב עונה לשאלותיכם בפורום מומחי תיירות


סטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר