צפון אלבניה – שמורת ת'ת'י

צפון אלבניה – שמורת הטבע ת'ת'י
מאת: פרץ גלעדי


מסע רגלי בתוך יערות עבותים, הליכה על שבילים צרים ואל פסגות הרים. ביקור בכפרים קטנים ונידחים שהזמן עמד בהם מלכת, ומעל הכול – נופים משגעים ואנשים לבביים. השילוב המנצח של תרבות, נופים ואנשים בתוספת אוכל פשוט וטעים ומזג אוויר נעים, גרם לי ליהנות מכל רגע במסע זה. אם נוסיף לכך שאת המסע הרגלי עשיתי עם בני, דוד, ותרמיל על הגב, הרי שהכול מושלם.


המסע שלנו התמקד בצפון המדינה, ובאופן מדויק יותר, בשני עמקים יפהפיים וירוקים. עמק ת'ת'י, בו נמצאת שמורת טבע גדולה ועמק ורבונה, הצופן בחובו אין ספור מסלולי טיולים שמתאימים לכולם.
 
האלפים האלבנים, עמק ת'ת'תי, צפון אלבניה
מפל גרונאס (Grunas Waterfal) נופל אל בריכת מי טורקיז,
אחד מהמפלים של שמורת הטבע ת'ת'י בצפון אלבניה
   (צילום: Изображения пользователя Андрей)


מפת עמק ת'ת'י שבאלבניה. במרכז נמצא הכפר ת'ת', סמוך לו מעבר ההרים פג'ס
והמדינה מונטנגרו. מדרום נמצאת העיר הגדולה שקודרה.

(להגדלה לחצו על הפינה השמאלית העליונה) 
 

בלקן
 

מתחילים את המסע בעמק  מהכפר בוגה לכפר ת'ת'

אלבניה השוכנת בדרום מזרח אירופה, הייתה עד לפני עשור מחוץ למודעות המטיילים מן המערב, וכמות התיירים עמדה בה על אפס. נופיה המרהיבים, הבתוליים והנדירים ושכנותה למדינות פופולריות בקרב מטיילים, כמו יוון ומונטנגרו, העלו אותה על מפת היעדים האהובים.  

אזור עמק ת'ת'י (Thethi) נמצא בצפון אלבניהכ-300 ק"מ צפונית לטירנה (Tiranë), בירת אלבניה, וכ-60 ק"מ מהעיר הגדולה שקודרה (Shkodra). בלב העמק נמצא הכפר ת'ת' (Theth). הגענו למקום לאחר לילה גשום כשכל הדרכים רטובות ובוציות, אך עדיין יכולנו להתרשם מהיערות העבותים בהם בורך האזור ומצבעם הירוק והעז. מסלול ההליכה מתחיל בכפר בוגה (Boga), ומוביל לתוך יער מחטני צפוף, בגובה של כ- 1600 מטר. פה ושם רואים גם עצי דולב ענקיים, לבנה ואלונים עתיקים. מסביב ומעל היער חוגרות פסגות הרים, שגובהן מעל 2000 מ'. צלב עץ גדול המוצב על סלע גבוה הוא הסימן הבולט להתחלה ולסוף מסלול. חיפשנו אותו וכשמצאנו, התחלנו לרדת בתוך היער על שבילים צרים, לכיוון הנהר ת'ת'י. פה ושם ישנן קרחות יער עם צמחיית בתה ופרחים המזכירים את הארץ כמו סייפן התבואה, קחוון, עולש, תלתן, פשתה גביעונית ועוד.

כל מסלולי ההליכה באלבניה מסומנים בצבעי לבן-אדום-לבן בלבד. הסימנים ברורים, אבל לעיתים מבלבלים את המטייל מכיוון שאינם מכוונים אותו לימין או לשמאל, הם תמיד מסומנים באותה צורה ולאותו הכיוון וקשה להחליט בצמתי שבילים לאיזה כיוון לפנות. את הסימונים קשה לעיתים למצוא מכיוון שהשבילים לא מתוחזקים, הם מוסתרים בין ענפים וקשה לראותם. לאחר התברברות קלה מצאנו את השביל וירדנו לאט ובטוח לנהר, נהנים ממזג אוויר נוח. על הדרך לאורך הנהר ראינו פה ושם בקתות שלוות עם משפחות וילדים חייכניים. הדרך מובילה לאתר תיירות מבוקש וידוע בשם העין הכחולה (Syri i Kaltër). מדובר בבריכה טבעית עם מים צלולים, זכים וכחולים להפליא, בגודל של 30X40  מ'. הבריכה ממוקמת בלב היער, כאילו שאלוהים הוציא חתיכת יער ושם במקומה בריכה מדהימה. אל הבריכה מגיעים לאחר ירידה של כ- 900 מ'.

אל הבריכה נופל מפל מרשים בגובה של כ- 12 מ'. המים כחולים לחלוטין והמפל, הבריכה, היער והתצפית עליהם הופכים את הכול לחוויה מדהימה. 
מעל הבריכה ישנה בקתת אירוח קטנה עם סככה ומרפסת עץ. צריך רק לשבת שם על שרפרף עץ פשוט עם כוס קפה והחוויה מושלמת. בעונה זו הנהר ממשיך לזרום בקצב איטי. לאורך הדרך המובילה מהעין הכחולה לכפר ת'ת'י, ניתן לראות חלקות תירס קטנות ועדרי עיזים עם רועים באחו השופע. 
כתבה נוספת על טיול בצפון אלבניה - עמק ורבונה

אלבניה -  בריכת העין הכחולה
בריכת העין הכחולה 
 בריכה טבעית עם מים צלולים שהמתינה לנו לאורך המסלול (צילום: פרץ גלעדי)

אלבניה - נופים  אלבניה - נופים

נופים ירוקים אופייניים לעמק (צילומים: פרץ גלעדי)
 

חיים את החיים הטובים והפשוטים

לאחר כשבע שעות הליכה סיימנו את המסלול בכפר ת'ת'. הנהר מלווה אותנו וניתן בקיץ לחצות אותו בקלות. הכפר ת'ת' שוכן בלב העמק, בו פזורים בתיהם של 700 תושביו. הבתים הינם בתי אבן ישנים, מוקפים באחו ומסביבם הרים ומצוקים מחודדים המתנשאים לגובה של 2000 מ'. אלבניה עדיין מחכה ומקווה להתקבל לאיחוד האירופי כדי לקבל סיוע ולפתח את התשתיות במדינה. בינתיים, מבחינתי לא צריך לפתח כלום. מסביב לכל בית, ישנה חלקת ירקות גדולה, מוקפת בטרסות אבנים ועוד חלקה נפרדת של תירס. מגדלים שם בעיקר מלפפונים, חצילים, תפוחי אדמה, קישואים, בצל ועוד. כל הירקות מיועדים לצריכה עצמית של המשפחה האלבנית הטיפוסית.

בחצר הבית רועה בשלווה הפרה שחולבים בידיים כל בוקר ומהחלב מייצרים גבינות. מעדר העיזים הקטן מפיקים גם גבינות ובשר ואניני הטעם שבהם מגדלים גם חזירי בית לצריכת הבשר. את הביצים לארוחת הבוקר מספקות תרנגולות המשוטטות בנחת מסביב לבית. במטבח
/מחסן שמחוץ לבית מסתובב מתקן ועליו בשר עז או חזיר שמתבשל על אש היוצאת מאח עצים. בקצה המגרש שבכל בית בכפר מוצבות מספר כוורות מהן מופק דבש לצריכה ביתית. בעונת הקיץ ניתן למצוא עצי שזיף ואגסים מניבים פירות בשפע ומהם מפיקים ריבות טעימות. כל מערכת ההשקיה מבוססת על צינורות המובילים מים מהנהרות ומהמפלים עד לחלקות הירקות ולעצים. גם הקפה באלבניה משובח ויכול לעמוד בכבוד בכל תחרות עם כל מדינה בעולם. לטענת הכפריים המקומיים איכותו נובעת בעיקר בגלל המים הזכים והנקיים והנביעות שזורמות כל השנה. בסוף, הכול עולה על הצלחת ומוגש כאוכל מסורתי פשוט, תוצר של עבודת כפיים השייכת לתקופה אחרת.

את הדבורים והטיפול בכוורות מגדלים בשיטות שהזכירו לי את ענף המכוורת שבו עבדתי לפני כחמישים שנה, בבית הספר החקלאי מקווה ישראל. ההבדל הוא שכאן מסביב, הנוף פראי ובתולי ופריחת הצוף השופעת יכולה להניב יבולי דבש טובים. אם נחבר את כל מה שנאמר כאן נקבל אוכל פשוט וטעים להפליא, המוגש בשילוב ראקי 
 האלכוהול המקומי (אותו לא העזתי לשתות). כל זאת מתקיים בעיקר בקיץ. בחורף חדרי האירוח סגורים ובעליהם מחכים בשקודרה ומתכוננים לקיץ.

אלבניה - החיים הפשוטים והטובים  אלבניה - החיים הפשוטים והטובים
אלבניה - החיים הפשוטים והטובים  אלבניה - החיים הפשוטים והטובים
כל מה שצריך כדי להכין ארוחה נפלאה נמצא בגינה, במרחק הושטת יד (צילומים: פרץ גלעדי)

 

בין אלבניה למונטנגרו - מסלול אל מעבר ההרים פג'ס

מסלול הליכה נוסף, יפה במיוחד באזור עמק ת'ת'י, הוא העלייה לכיוון מעבר ההרים פג'ס (Pejes), הנמצא כ-8 ק"מ מהכפר ת'ת'. מסלול זה עולה מגובה 700 מ' עד למעבר הרים בגובה 1700 מ'. ההליכה היא בשביל ברור בתוך יער מחטנים וארזים ענקיים. חלק מהשביל עובר על דרדרות אבנים וההליכה בו לא קלה. אם לפתע מתחיל טפטוף, ניתן תמיד לנוח ולהסתתר מהגשם עד יעבור זעם. מסביב מתנשאות פסגות הרים מעל ל- 2000 מ', תחתיהן נערמות מפולות סחף, שמהוות עדות אילמת לנזקי החורף שחלף.

ההליכה כאמור לא קלה, אבל אף אחד לא ממהר לשום מקום ולאחר כ- 3 שעות טיפוס, מגיעים למעבר ההרים. הנוף מסביב משגע ושווה את המאמץ. עמק ת'ת'י משתרע למרגלותינו במלוא הדרו. על שטח בן כ-5  ק"מ לפחות מפוזרים בתי הכפר ת'ת'. הנהר זורם בתוך העמק ושולח יובלים, מפלים ופלגים לכל מקום כמו תמנון הלופת את הטבע. ממעבר הרים זה ניתן להמשיך למונטנגרו השכנה. מטיילים שלא מעוניינים ללכת ברגל יכולים לעשות את המסלול ממונטנגרו לעמק ת'ת'י על גבי סוסים, בטיול הנמשך מספר ימים. לאחר טיפוס וירידה מאומצים נשאר רק לאכול בדרך שזיפים טעימים שגדלים בצדי הדרכים ולתת מנוחה לשרירים המכווצים.           
 
 אלבניה, סימון שבילים
סימון השבילים באלבניה, לבן-אדום-לבן. בתמונה: דוד, שחוכך בדעתו לאן ממשיכים מכאן (צילום: פרץ גלעדי)

 
כדי לסכם את המסע הקצר והחווייתי באלבניה אומר כך – זוהי ארץ שאפשר עדיין להגדירה כבתולית למטייל. יש בה תערובת של היסטוריה, נופים, אגמים, יערות, חופי ים, מסורות עתיקות ועם שגאה בלאומיות שלו ובגיבוריו. זוהי ארץ שמתאימה למיטיבי לכת ומיטיבי לסת. ובעיקר, זוהי ארץ שתושביה הם אנשים פשוט טובים, המסבירים פנים למטייל, בשמחה ובנדיבות.    


פרץ גלעדי
 
אודות הכותב
פרץ גלעדי ז"ל, היה פקח רשות הטבע והגנים ומתנדב ביחידת החילוץ ברמת הגולן. הוא עסק רבות באקולוגיה ושימור טבע, ומסעותיו הרבים והמגוונים ברחבי העולם התמקדו בלימוד הטבע ובשימורו.סטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר