הזמנות לחופשה שלך
טיול במערב מקדוניה     

טיול במערב מקדוניה – ארץ ההרים
מאת: זאב בן אריה 


יש אנשים שאוהבים הרים ויש אנשים שאוהבים מישורים. אני נמנה על הסוג הראשון, ולכן לא היה גבול לשמחתי כשהגעתי למערב מקדוניה. כל חלומותי התגשמו באחת: הרים גבוהים, קניונים אדירים, אגמים מופלאים, נהרות, יערות, מפלים ושלוגיות. תוסיפו לזה כפרים ציוריים, אתרי מורשת עולמית, אוצרות אומנות וארכיאולוגיה, ועם חביב ומכניס אורחים, האוהב את ישראל, ותקבלו מתכון מנצח.


שלוש שמורות טבע יש במקדוניה, וכולן בחלק המערבי שלה, החלק היפה והגבוה של האלפים הדינריים.

1 / 8
2 / 8
3 / 8
4 / 8
5 / 8
6 / 8
7 / 8
8 / 8

אגם אלפיני על הר פליסטר  (צילום: Bojan Rantaša)
הרחוב הראשי בעיר ביטולה  (צילום: Shqipe Asani)
ציורי קיר במסגד בעיר טטובה (צילום:  Adam Jones)
עופות מים על אגם פרספה  (צילום: orientalizing)
הכפר גליצניק בשמורת מברובו  (צילום: anicapetkoska)
תצפית על אגם פרספה  (צילום: markoskavesna)
אגם גליציקה  (צילום: Jaime Pérez)
אגם גליציקה  (צילום: Jaime Pérez)

יעדי טיול במערב מקדוניה   להגדלת המפה לחצו למעלה משמאל
 

מדרפט גביטולה – העיר למרגלות ההרים

ביטולה (Bitola) היא העיר השנייה בגודלה במקדוניה, עם קרוב ל- 100 אלף תושבים. בתקופה העותמאנית הייתה זו עיר מרכזית, בה התקיימה קהילה יהודית דוברת לאדינו, אחת מקהילות יהדות ספרד העיקריות בבלקן, שרבים מבניה עלו לארץ. בשלהי התקופה העותומאנית היו בביטולה נציגויות קונסולריות של כל ארצות אירופה, בהיותה המרכז השלטוני השני בחשיבותו בבלקן (לאחר סלוניקי), וכן אקדמיה צבאית (בה למד כמאל אתא טורק).
 
ביטולה הוקמה כעיר בשם הרקאליה, כבר בתקופתו של פיליפוס השני, אביו של אלכסנדר מוקדון. היא שוכנת בשולי בקעה פוריה – בקעת פלגוניה (Pelagonia), לרגלי הר גבוה, המתנשא לגובה של קרוב ל- 2,700 מטר. המיקום היוצא מהכלל שלה, משלב בין נוף הרים נפלא ועורף כלכלי מוצק, והיא ממוקמת על הדרך הראשית שחיברה בעבר את רומא וביזנטיון  ויה אנגטיה (Via Egnatia).
 
פיליפוס הקים בביטולה תיאטרון, מבני ציבור ורבעי מגורים. הרומאים הרחיבו ובנו את העיר. בתקופה הביזנטית הוקמו כנסיות גדולות, שפסיפסים מרהיבים שלהן התגלו לאחרונה. העיר נהרסה עם פלישות הברברים והסלאבים, אולם משהאחרונים התנצרו, הוקמו במקום מנזרים והעיר החליפה את שמה למנסטיר (Manastir  אדמות מנזר). תחת שלטון העותומאניים העיר חזרה לשמה המקורי – ביטולה.
 
במלחמת העולם הראשונה, בהיותה על קו החזית, ספגה ביטולה הפגזות רבות, נהרסה וירדה מגדולתה. עזיבת הטורקים כרתה את מטה לחמה העיקרי, והעוני אילץ רבים מיהודיה להגר לארץ ישראל. במלחמת העולם השנייה שארית הקהילה – קרוב ל- 4,000 איש, נשלחה על ידי הבולגרים לאושוויץ ואיש לא חזר.
כתבה על יהודי בולגריה ומקדוניה בשואה
 
מקדוניה, ביטולה
עבודת פסיפס מרהיבה באתר העתיקות הראקליה (צילום: CC Carole Raddato) 
 

ביטולה – ישן מול חדש

האתר הארכיאולוגי הראקליה (Heraklia) נמצא מדרום לעיר, במקום בו שכנה העיר בעבר. במקום נשתמרו פסיפסים מרהיבים של כנסיות, תיאטרון יווני רומי ושרידי מבני ציבור, ויש בו מוזיאון קטן. הכול על רקע נוף נפלא של הר פליסטר הסמוך.
 
מדרחוב שירק סוקק (Širok Sokak) הוא הרחוב הראשי של ביטולה ומרכז החיים של העיר. משני צדיו בתים עתיקים ויפים מהמאה ה- 19, בשלל סגנונות אירופאים. כאן שכנו הקונסוליות, בתי הקפה והמסעדות, וכיום זהו ה"דיזינגוף המקומי".
 
חלקים מהרובע היהודי נמצאים באזור הבזאר שמצפון לנהר דראגור (Dragor), החוצה את העיר. שלט מציין את מיקום אחד מבתי הכנסת ואת הרחובות העתיקים, מקום בו רוכזו היהודים במלחמת העולם השנייה, ולידו אנדרטה לזכר הנספים והלוחמים בגרמנים. על מדרון גבעה מדרום לעיר, גדר בית הקברות היהודי מרשימה יותר מתוכנו (חלק גדול מהמצבות נבזז על ידי המקומיים). בכניסה שני חדרים שהם מעין מוזיאון לתולדות העדה (צפצפו ואנשי הבית הסמוך יבואו עם מפתח).
בתי מלון בעיר ביטולה
 
מקדוניה, בית קברות יהודי, ביטולה
שער בית הקברות היהודי בעיר ביטולה, חלק מהמצבות נבזזו (צילום: CC Petar Milošević) 
 

למרגלות האולימפוס של מקדוניה

מעל ביטולה מתנשאת פסגת פליסטר (Pelister), המכונה גם הר באבא (Baba). באזור הבלקן כמה מועמדים לתואר – הר אולימפוס, והר פליסטר הוא ללא ספק אחד הבולטים (תרתי משמע) שבהם. הוא מתנשא לגובה רב מעל בקעה רחבה, מצדו האחד, ואגם מקסים מצדו האחר. על פסגתו אגם אלפיני, הנקרא "העין", שניתן להגיע אליו ברכב שטח. אזור ההר הוא אחת משלוש שמורות הטבע של מקדוניה – הפארק הלאומי פליסטר (Pelister National Park).
 
מסביב להר עמקים ובהם כמה מהכפרים היפים במקדוניה. החשוב שבהם הוא הכפר מלובישטה (Malovishte), המצטיין בבנייה מסורתית מהמאה ה- 19. הכפר נחשב למוזיאון אדריכלי ואולי יום אחד ישומר וישוחזר, אך בינתיים ניתן ליהנות מהאותנטיות והריקנות של המקום
 
מקדוניה, מלובישטה
הכפר מלובישטה, בניה מסורתית מהמאה ה- 19 (צילום: CC markovskavesnicka) 
 

אגם פרספה – אגם אחד ושלוש המדינות

על גבול שלוש מדינות  אלבניה, יוון ומקדוניה – בגובה 850 מ' מעל פני הים, שוכן אגם פרספה (Prespa). האגם הגדול (269 קמ"ר) נקרא על שם פרספונה – מלכת השאול, בתה של אלת האדמה – דמטר. רוב שטחו של האגם נמצא בשטח מקדוניה, והוא מוקף הרים גבוהים ועמקים עם עצי פרי. יופיו עוצר נשימה, ולמרות זאת אין ולו מלון או אתר נופש אחד לחופיו.
 
בימי הקומוניזם היוגוסלבי היו כאן כפרי נופש למפעלים, אך הם ננטשו. בתוך האגם אי, הנקרא אי הנחשים (Zmiski Ostrov), ועליו מצודה עתיקה ושרידי ארמון מימי האימפריה הבולגרית הראשונה. ניתן להפליג אל האי מהכפר Stenje (יש להזמין מראש).
 
מקדוניה, אגם פרספה
תצפית על אגם פרספה המשותף עם יוון ואלבניה (צילום: CC markoskavesna) 
 

בין שני אגמים

בין אגם פרספה לאגם אוחריד מפריד רכס גליציקה, המתנשא לגובה 2,000 מטר והוא חלק משמורת גליציקה (Galičica National Park). על הרכס תצפיות מדהימות לשני האגמים ומסלולי טיול.
 
הדרך המחברת את אגם פרספה (מהכפר Stenje), אל אגם אוחריד (לכפר Trpejca), היא דרך מפותלת המתאימה רק לרכבים פרטיים. הדרך מטפסת למעבר הרים, ממנו נגלה נוף לעבר שני האגמים.
לינה באזור אגם אוחריד  |  כתבה על אגם אוחריד
 
מקדוניה, אגם אוחריד
רכס גליציקה, תצפית על אגם אוחריד והכפר Trpejca (צילום: CC Pero Velik) 
 

המערב הפראי של אלבניה

מהעיר אוחריד יוצאת דרך יפה, לאורך נהר דרין, עם תצפיות מופלאות על מערכת הסכרים והאגמים שיוצר הנהר. בסופה מגיעים אל העיר דבאר (Dabar), ומכאן אפשר להמשיך אל שמורת מברובו (Mavrovo) או לחצות את הגבול לאלבניה.
 
הכפר ווצאני (Vevčani) הוא כפר גדול, שתושביו הכריזו על עצמם כרפובליקה אוטונומית, לאחר סכסוך שהיה להם עם הממשלה. הקוריוז בא לידי ביטוי בפספורטים שמוכרים בחנויות. בתי הכפר בנויים באדריכלות מיוחדת, מאחר ואנשיו הם בנאים מוכשרים שעובדים בכל העולם. מעיינות גדולים נמצאים בחלק העליון של הכפר, ויוצרים פארק יפה שבו גם תחנות קמח מסורתיות. מסלולים רגליים יוצאים מהכפר להרים.
 
העיר דבאר (Debar) היא בירת אזורי המערב הפראיים. רוב אוכלוסייתה מורכבת מאלבנים, הרואים עצמם יותר כחלק מאלבניה מאשר מקדוניה. פסל גדול של סקנדרברג – הגיבור הלאומי האלבני, ניצב בכיכר העיר, לצד מסגדים ואווירת שוק מזרחי. לא רחוק ממנה אגם דבאר היפה, שנוצר על ידי סכר מלאכותי, אך היא לא מממשת את הפוטנציאל התיירותי שלה. ממזרח לה שני אתרים מעניינים  מנזר סנט ג'ורג, בו מספר נזירות המייצרות כובעי בישופים (תהליך הלוקח מספר חודשים), ומעיינות חמים בשפך נהר רדיקה לאגם, שכיום הם בשימוש מקומי בלבד.
 
מקדוניה, מעיינות ווצאני
מעיינות מעל הכפר ווצאני (צילום: CC MacedonianBoy) 
שמורת מברובו וכפר החתונות

השמורה הגדולה ביותר במקדוניה, שמורת מברובו (Mavrovo National Park), מציעה מסלולי הליכה, אופניים וג'יפים (במשרדי הפארק הלאומי ניתן להשיג מפות והדרכה). במרכז השמורה הרי ביסטרה (Bistra), עליו יש אתר סקי קטן, ואגם מברובו, שלחופיו מספר בתי מלון והארחה.
 
קנין רדיקה (Radica), שחרץ נהר באותו שם, מוביל מאגם דבאר אל אגם מברובו, ומשני צדדיו מתנשאים הרים המגיעים לגובה 2,700 מטר. זהו אחד העמקים העמוקים באירופה. על המדרונות כפרים ציוריים, בעיקר אלבניים, הערוץ שוצף מים ויום אחד יפתחו כאן רפטינג.
 
דרך קסומה מוליכה מעמק נהר רדיקה אל הכפר לזרופול (Lazaropole) במרומי ההרים. בתחילתה גשר עותמאני עתיק, גדול ויפה, מעל המים הסוערים. בכפר המסורתי ניתן למצוא גם בית הארחה, מקום יציאה טוב לטיולים רגליים, טיולי אופניים וג'יפים.
 
הכפר גליצניק (Galičnik), כפר יפהפה נוסף בתחומי השמורה, בנוי על פסגות ההרים הצופות אל עמק נהר רדיקה, ידוע גם בשם "כפר החתונות". רוב השנה הוא די ריק, אלא שבחודש יולי באים צאצאי התושבים המקוריים מכל העולם להתחתן בו, ואחד הפסטיבלים היפים והגדולים במקדוניה מתרחש כאן. בכפר בנייה מסורתית מהמאה ה- 19.
 
מקדוניה, מברובו
תצפית על הכפר גליצניק בשמורת מברובו  (צילום: זאב בן אריה
 

על מדרונות עמק נהר רדיקה

על מדרונות עמק רדיקה פרוס הכפר גנסה (Jance), כפר עתיק עם אדריכלות מסורתית יפה ביותר. בתחומי הכפר המסעדה הטובה ביותר באזור, שהיא גם מוזיאון מקומי בשם Tutoo. אל הכפר ניתן להגיע רק ברכבים פרטיים (כקילומטר מהדרך הראשית).
 
על מדרונות עמק רדיקה גם מנזר עתיק – מנזר יוהן ביגורסקי (Jovan Bigorski‏‏‏‏‏‏‏‏‏). המקום נבנה לראשונה במאה ה- 11 ומהווה כיום מרכז לנצרות המיסטית, המקיימת את המסורות של הר אתוס. מסך האיקונות המגולף בעץ, יצירת מופת מהמאה ה-19, נחשב לעבודת העץ היפה ביותר במקדוניה.
על המנזר בכתבה על הגדולים של מקדוניה
 
לא רחוק ממנזר יוהן ביגורסקי, מצדו השני של העמק, נחבא בין ההרים קניון שבו אחד המפלים היפים במקדוניה – מפל דאף (Daf). בתוך נקיק סלעי צועדים כמה מאות מטרים, עד שמגיעים למפל (תשאלו במשרדי הפארק ועדיף לשכור מדריך מקומי).
 
מקדוניה, מנזר יוהן ביגורסקי
מנזר יוהן ביגורסקי (צילום: זאב בן אריה
 

אלבניה וטורקיה של מקדוניה

משמורת מברובו ממשיכה הדרך צפונה אל עמק נהר וארדאר (Vardar), בקעה גדולה המפרידה בין מערב מקדוניה למרכז מקדוניה. בתחילת הבקעה שוכנת העיר גוסטיבר (Gostivar), ולא רחוק ממנה מעיינות המזינים את נהר וארדאר ולידם מסעדת דגים טובה. מכאן מתחילה אוטוסטרדה עד לסקופיה, מרחק שעה נסיעה, אלא שבדרך כדאי לעצור בעוד מקום אחד.
 
טטובה (Tetova) היא העיר בעלת האוכלוסיה האלבנית הגדולה ביותר במקדוניה. היא שוכנת בצפון-מערב מקדוניה, לרגלי הרי סאר (Sar) המרשימים. במרכזה ניתן למצוא מסגד יפה, מהמאה ה- 16, שבו ציורים מעניינים. וזאת על אף האיסור האסלאמי על ציור. המסגד נקרא המסגד המצויר. מקום נוסף הוא מרכז של מיסטיקנים מוסלמים, הנקרא Arabati Baba Teke. העיר מזכירה קצת את טורקיה, עם רחובות הומים, שווקים והרבה חנויות זהב.
 
מקדוניה, טטובה
מסגד בעיר טטובה, ציורי קיר מעניינים (צילום: CC Adam Jones) 

 

מידע נוסף

כתבות נוספות


זאב בן אריה
 
אודות הכותב
זאב בן אריהמורה דרך, מדריך ומרצה, בעל חברת תרבויות עולמי. מתמחה בטיולי תרבות, טיולים גיאוגרפיים וטיולי שטח בבלקן וברחבי העולם. כותב הספר "אור מיסטי בבלקן" - מסע בעקבות נצרות אחרת, ומספר ספרים על המיסטיקה הסופית ואדריכלות מקודשת. דוקטורנט למדעי הדתות באוניברסיטת חיפה. יועץ לאתר GoTravel ביעדים: מקדוניה, סרביה, אלבניה, בולגריה, מונטנגרו, קוסובו, טג'יקיסטן, אוזבקיסטן ואתיופיה. טלפון במשרד 1-700-50-9992מספר צפיות: 15016
77970
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר
טיולים וחופשות באפריקה
חוויה אפריקאית בעיצוב אישי
כן, זה מעניין אותי!