יעדי טיול במערב מקדוניה – ארץ ההרים
מאת: זאב בן אריה 


יש אנשים שאוהבים הרים ויש אנשים שאוהבים מישורים. אני נמנה על הסוג הראשון, ולכן לא היה גבול לשמחתי כשהגעתי למערב מקדוניה. כל חלומותיי התגשמו באחת: הרים גבוהים, קניונים אדירים, אגמים מופלאים, נהרות, יערות, מפלים ושלוגיות. תוסיפו לזה כפרים ציוריים, אתרי מורשת עולמית, אוצרות אומנות וארכיאולוגיה, ועם חביב ומכניס אורחים, האוהב את ישראל, ותקבלו מתכון מנצח.


שלוש שמורות טבע יש במקדוניה הצפונית, וכולן בחלק המערבי שלה, החלק היפה והגבוה של האלפים הדינריים.

1 / 9
2 / 9
3 / 9
4 / 9
5 / 9
6 / 9
7 / 9
8 / 9
9 / 9

נופי הכפר גליצ'ניק בשמורת מברובו (צילום: zm_photo)
אגם אלפיני על הר באבא בשמורת פליסטר (צילום: Bojan Rantaša)
מנזר יוהאן ביגורסקי על מדרונות עמק רדיקה (צילום: HomoCosmicos)
תצפית אל אגם אוחריד משמורת גליצ'יצה (צילום: redstallion)
מנזר סנט ג'ורג' המנצח בעיר דבאר (צילום: Jovep305)
שרידי העיר העתיקה הראקלס לינקסטיס (צילום: Lars Fortuin)
מנזר סנט ניקולאס לשפת אגם מברובו (צילום: The Walker)
המסגד המצויר בעיר טטובו (צילום: okanmetin)
מזח ציורי על אגם פרספה  (צילום: redstallion)

יעדי טיול במערב מקדוניה המוזכרים בכתבה, ובתי מלון מומלצים:
מלון סיפליק וויינרי בביטולה  | 
מלון אלכסנדר וילה & ספא לחופי אגם אוחריד  מלון מייה'ס פייבוריט לחופי אגם מברובו
להגדלת המפה לחצו בפינה העליונה
 

בלקןביטולה – העיר למרגלות ההרים

ביטולה (Bitola) היא העיר השנייה בגודלה במקדוניה, עם מעל 100 אלף תושבים. בתקופה העות'מאנית הייתה זו עיר מרכזית, בה התקיימה קהילה יהודית דוברת לאדינו, אחת מקהילות יהדות ספרד העיקריות בבלקן, שרבים מבניה עלו לארץ. בשלהי התקופה העות'מאנית היו בביטולה נציגויות קונסולריות של כל ארצות אירופה, בהיותה המרכז השלטוני השני בחשיבותו בבלקן (לאחר סלוניקי), וכן אקדמיה צבאית (בה למד כמאל אתא טורק).
 
ביטולה הוקמה כעיר בשם הרקאליה לינקסטיס (Heraclea Lyncestis), כבר בתקופתו של פיליפוס השני, אביו של אלכסנדר מוקדון. היא שוכנת בשולי בקעה פוריה – בקעת פלגוניה (Pelagonia), לרגלי הר גבוה המתנשא לגובה של כ- 2,700 מטר. המיקום היוצא מהכלל שלה משלב בין נוף הרים נפלא ועורף כלכלי מוצק, והיא ממוקמת על הדרך הראשית שחיברה בעבר את רומא וביזנטיון  ויה אגנטיה (Via Egnatia).
 
פיליפוס הקים בביטולה תיאטרון, מבני ציבור ורובעי מגורים. הרומאים הרחיבו ובנו את העיר. בתקופה הביזנטית הוקמו כנסיות גדולות, שפסיפסים מרהיבים שלהן התגלו לאחרונה. העיר נהרסה עם פלישות הברברים והסלאבים, אולם משהאחרונים התנצרו, הוקמו במקום מנזרים והעיר החליפה את שמה למנסטיר (Manastir  אדמות מנזר). תחת שלטון העות'מאנים העיר חזרה לשמה המקורי – ביטולה.
 
במלחמת העולם הראשונה, בהיותה על קו החזית, ספגה ביטולה הפגזות רבות, נהרסה וירדה מגדולתה. עזיבת הטורקים כרתה את מטה לחמה העיקרי, והעוני אילץ רבים מיהודיה להגר לארץ ישראל. במלחמת העולם השנייה שארית הקהילה – קרוב ל- 4,000 איש, נשלחה על ידי הבולגרים לאושוויץ ואיש לא חזר.
מסלול טיול במערב מקדוניה  |  כתבה על יהודי בולגריה ומקדוניה בשואה
 
העיר ביטולה במקדוניה הצפונית
העיר ביטולה השוכנת בשולי בקעת פלגוניה (צילום: Jovep305) 

פסיפס באתר העתיקות הראקליה לינקסטיס
עבודת פסיפס מרהיבה באתר העתיקות הראקליה לינקסטיס (צילום: CC Carole Raddato) 
 

ביטולה – ישן מול חדש

האתר הארכיאולוגי הראקליה לינקסטיס נמצא מדרום לעיר, במקום בו שכנה העיר בעבר. במקום נשתמרו פסיפסים מרהיבים של כנסיות, תיאטרון יווני-רומי ושרידי מבני ציבור, ויש בו מוזיאון קטן. הכול על רקע נוף נפלא של הר פליסטר הסמוך. מדרחוב שירוק סוקק (Širok Sokak) הוא הרחוב הראשי של ביטולה ומרכז החיים של העיר. משני צדדיו בתים עתיקים ויפים מהמאה ה-19, בשלל סגנונות אירופאים. כאן שכנו הקונסוליות, בתי הקפה והמסעדות, וכיום זהו ה"דיזינגוף המקומי".
 
חלקים מהרובע היהודי נמצאים באזור הבזאר שמצפון לנהר דראגור (Dragor), החוצה את העיר. שלט מציין את מיקום אחד מבתי הכנסת ואת הרחובות העתיקים, מקום בו רוכזו היהודים במלחמת העולם השנייה, ולידו אנדרטה לזכר הנספים והלוחמים בגרמנים. על מדרון גבעה מדרום לעיר, גדר בית הקברות היהודי מרשימה יותר מתוכנו (חלק גדול מהמצבות נבזז על ידי המקומיים). בכניסה שני חדרים שהם מעין מוזיאון לתולדות העדה (צפצפו ואנשי הבית הסמוך יבואו עם מפתח).
בתי מלון בעיר ביטולה
 
מדרחוב שירוק סוקק בעיר ביטולה
מדרחוב שירוק סוקק, המרכז של ביטולה (צילום: CC Shqipe Asani)

מקדוניה, בית קברות יהודי, ביטולה
שער בית הקברות היהודי בעיר ביטולה, חלק מהמצבות נבזזו  (צילום: CC Petar Milošević)


מלון מומלץ ליד העיירה ביטולה

מלון סיפליק וויינרי (Ciflik Winery) הוא מקום מומלץ לעצור בו, לארוחה קלה או כבדה, לטעימות יין או ללינת לילה, בפאתי העיירה ביטולה. המלון מדורג ברמת 4 כוכבים והוא מציע חדרים זוגיים, דירות סטודיו וסוויטות, שבכולם מיזוג אוויר ומקרר.
 
מלון מומלץ ליד ביטולה, מקדוניה הצפונית
מלון סיפליק וויינרי  ארוחה, טעימות יין ולינה בפאתי העיירה ביטולה


למרגלות האולימפוס של מקדוניה

מעל ביטולה מתנשאת פסגת פליסטר (Pelister), המכונה גם הר באבא (Baba). באזור הבלקן כמה מועמדים לתואר "הר האולימפוס", והר פליסטר הוא ללא ספק אחד הבולטים (תרתי משמע) שבהם. הוא מתנשא לגובה רב מעל בקעה רחבה, מצידו האחד, ואגם מקסים מצידו האחר. על פסגתו שני אגמים אלפיניים  "האגם הקטן ו-"האגם הגדול", אליו ניתן להגיע ברכב שטח. אזור ההר הוא אחת משלוש שמורות הטבע של מקדוניה – הפארק הלאומי פליסטר (Pelister National Park).
 
מסביב להר עמקים ובהם כמה מהכפרים היפים במקדוניה. החשוב שבהם הוא הכפר מלובישטה (Malovishte), המצטיין בבנייה מסורתית מהמאה ה-19. הכפר נחשב למוזיאון אדריכלי ואולי יום אחד ישומר וישוחזר, אך בינתיים ניתן ליהנות מהאותנטיות והריקנות של המקום.
 
הפארק הלאומי פליסטר, מקדוניה הצפונית
הפארק הלאומי פליסטר, מקדוניה הצפונית
נופי הפארק הלאומי פליסטר, אחת משלוש שמורות הטבע של מקדוניה  (צילום: Jovep305) 
 

פרספה – אגם אחד, שלוש מדינות

על גבול שלוש מדינות  אלבניה, יוון ומקדוניה – בגובה 850 מ' מעל פני הים, שוכן אגם פרספה (Prespa). האגם הגדול (269 קמ"ר) נקרא על שם פרספונה – מלכת השאול, בתה של אלת האדמה – דמטר. רוב שטחו של האגם נמצא בשטח מקדוניה, והוא מוקף הרים גבוהים ועמקים עם עצי פרי. יופיו עוצר נשימה. לחופי האגם רק מספר קטן של בתי מלון, שכולם הוקמו בשנים האחרונות
בתי מלון לחופי אגם פרספה
 
בתוך האגם אי, הנקרא גולם גראד (Golem Grad) ומכונה אי הנחשים (Zmiski Ostrov), ועליו מצודה עתיקה ושרידי ארמון מימי האימפריה הבולגרית הראשונה. ניתן להפליג אל האי מהכפר סטניה (Stenje)  את השייט יש להזמין בבית המלון Hotel Riva שעל החוף.
כתבה על אגמי פרספה בצד היווני
 
אגם פרספה במקדוניה הצפונית
את אגם פרספה חולקת מקדוניה עם יוון ואלבניה  (צילום: redstallion) 

אגם פרספה במקדוניה הצפונית
מזח ציורי על אגם פרספה בצידו המקדוני  (צילום: redstallion) 
 

בין שני אגמים

בין אגם פרספה לאגם אוחריד מפריד רכס גליצ'יצה, המתנשא לגובה 2,000 מטר והוא חלק משמורת גליצ'יצה (Galičica National Park). על הרכס תצפיות מדהימות לשני האגמים ומסלולי טיול. הדרך המחברת את אגם פרספה (מהכפר סטניה), אל אגם אוחריד (לכפר טרפייצה  Trpejca), היא דרך מפותלת המתאימה רק לרכבים פרטיים. הדרך מטפסת למעבר הרים, ממנו נגלה נוף לעבר שני האגמים.
לינה באזור אגם אוחריד  |  כתבה על אגם אוחריד
 
שמורת גליצ'יצה, מקדוניה הצפונית
דרך מפותלת בשמורת גליצ'יצה מחברת בין האגמים פרספה ואוחריד (צילום: redstallion)


מלון מומלץ לחופי אגם אוחריד

מלון אלכסנדר וילה & ספא (Aleksandar Villa & Spa) הוא מלון בוטיק יפהפה ברמת 4 כוכבים, הממוקם באזור שקט, הצופה על אגם אוחריד, במרחק של כחצי ק"מ מהאגם ו-3 ק"מ מהעיר. חדרי המלון גדולים וממוזגים וכוללים מיטה גדולה, פינת ישיבה ופינת קפה, אמבט ספא ומרפסת. במלון ספא, חדר כושר, בריכה פנימית וחיצונית וצוות שירותי ואדיב. תמורה מעולה למחיר!
 
מלון מומלץ באגם אוחריד, מקדוניה
מלון בוטיק אלכסנדר וילה  מיקום מעולה ותמורה מצוינת למחיר


המערב הפראי של מקדוניה

מהעיר אוחריד יוצאת דרך יפה, לאורך נהר דרין (Drin), עם תצפיות מופלאות על מערכת הסכרים והאגמים שיוצר הנהר. בסופה מגיעים אל העיר דבאר (Debar), ומכאן אפשר להמשיך אל שמורת מברובו (Mavrovo National Park) או לחצות את הגבול לאלבניה.
 
הכפר ווצ'אני (Vevčani) הוא כפר גדול, שתושביו הכריזו על עצמם כרפובליקה אוטונומית, לאחר סכסוך עם הממשלה. הקוריוז בא לידי ביטוי בפספורטים שמוכרים בחנויות. בתי הכפר בנויים באדריכלות מיוחדת, מאחר שאנשיו הם בנאים מוכשרים שעובדים בכל העולם. מעיינות גדולים נמצאים בחלק העליון של הכפר, ויוצרים פארק יפה שבו גם תחנות קמח מסורתיות. מסלולים רגליים יוצאים מהכפר להרים.
 
העיר דבאר (Debar) היא בירת אזורי המערב הפראיים. רוב אוכלוסייתה מורכבת מאלבנים, הרואים עצמם יותר כחלק מאלבניה מאשר מקדוניה. פסל גדול של סקנדרברג – הגיבור הלאומי האלבני, ניצב בכיכר העיר, לצד מסגדים ואווירת שוק מזרחי. לא רחוק ממנה אגם דבאר היפה, שנוצר על ידי סכר מלאכותי, אך היא לא מממשת את הפוטנציאל התיירותי שלה. ממזרח לה שני אתרים מעניינים  מנזר סנט ג'ורג' המנצח (Saint George the Victorious Monastery), בו מספר נזירות המייצרות כובעי בישופים (תהליך הלוקח מספר חודשים), ומעיינות חמים בשפך נהר רדיקה לאגם, שכיום הם בשימוש מקומי בלבד.
 
מעיינות ווצ'אני במקדוניה הצפונית
מעיינות מעל הכפר ווצ'אני (צילום: CC MacedonianBoy)

אגם דבאר במקדוניה הצפונית
אגם דבאר היפה, שנוצר על ידי סכר מלאכותי  (צילום: CC Bojan Rantaša) 
שמורת מברובו וכפר החתונות

השמורה הגדולה ביותר במקדוניה, שמורת מברובו (Mavrovo National Park), מציעה מסלולי הליכה, אופניים וג'יפים (במשרדי הפארק הלאומי ניתן להשיג מפות והדרכה). במרכז השמורה הרי ביסטרה (Bistra), עליו יש אתר סקי קטן, ואגם מברובו, שלחופיו מספר בתי מלון והארחה.
 
קניון רדיקה (Radika), שחרץ נהר באותו שם, מוביל מאגם דבאר אל אגם מברובו, ומשני צדדיו מתנשאים הרים המגיעים לגובה 2,700 מטר. זהו אחד העמקים העמוקים באירופה. על המדרונות כפרים ציוריים, בעיקר אלבניים, הערוץ שוצף מים ויום אחד יפתחו כאן רפטינג.
 
אגם מברובו, צפון מקדוניה
כנסיית מברובו (למטה משמאל) לחופיו הדרומיים של אגם מברובו, כוסתה במי האגם לאחר הקמת הסכר  (צילום: CC Ggia)

קניון נהר רדיקה, מקדוניה הצפונית
קניון רדיקה, שחרץ נהר באותו שם, מוביל מאגם דבאר אל אגם מברובו,
ומשני צדדיו מתנשאים הרים המגיעים לגובה 2,700 מטר
  (צילום: CC Petrovskyz) 
 
דרך קסומה מוליכה מעמק נהר רדיקה אל הכפר לזרופול (Lazaropole) במרומי ההרים. בתחילתה גשר עות'מאני עתיק, גדול ויפה, מעל המים הסוערים. בכפר המסורתי ניתן למצוא גם בית הארחה, מקום יציאה טוב לטיולים רגליים, טיולי אופניים וג'יפים.
 
הכפר גליצ'ניק (Galičnik), כפר יפהפה נוסף בתחומי השמורה, בנוי על פסגות ההרים הצופות אל עמק נהר רדיקה, ידוע גם בשם "כפר החתונות". רוב השנה הוא די ריק, אלא שבחודש יולי באים צאצאי התושבים המקוריים מכל העולם להתחתן בו, ואחד הפסטיבלים היפים והגדולים במקדוניה מתרחש כאן. בכפר בנייה מסורתית מהמאה ה-19.
* ההגעה לכפר גליצ'ניק עם רכב אפשרית רק מאגם מברובו. מעמק רדיקה ניתן להגיע אליו רק ברגל.
 
כנסיית סנט ניקולאס לשפת אגם מברובו, מקדוניה הצפונית
כנסיית סנט ניקולאס החדשה לשפת אגם מברובו (צילום: zm photo)

הכפר גליצ'ניק בשמורת מברובו, מקדוניה הצפונית
תצפית על הכפר גליצ'ניק בשמורת מברובו (צילום: zm photo) 
 

על מדרונות עמק נהר רדיקה

על מדרונות עמק רדיקה פרוס הכפר יאנצ'ה (Janče), כפר קטן עם אדריכלות מסורתית יפה ביותר. בתחומי הכפר תמצאו את המסעדה הטובה ביותר באזור, בשם Tutoo, המשמשת גם כמוזיאון ובית הארחה. 
 
על מדרונות עמק רדיקה גם מנזר עתיק – מנזר יוהן ביגורסקי (Jovan Bigorski‏‏‏‏‏‏‏‏‏). המקום נבנה לראשונה במאה ה-11 ומהווה כיום מרכז לנצרות המיסטית, המקיימת את המסורות של הר אתוס. מסך האיקונות המגולף בעץ, יצירת מופת מהמאה ה-19, נחשב לעבודת העץ היפה ביותר במקדוניה.
 
לא רחוק ממנזר יוהן ביגורסקי, מצידו השני של העמק, נחבא בין ההרים קניון שבו אחד המפלים היפים במקדוניה – מפל דאף (Duf Waterfall). בתוך נקיק סלעי צועדים כמה מאות מטרים, עד שמגיעים למפל (תשאלו במשרדי הפארק ועדיף לשכור מדריך מקומי).
עוד על המנזר בכתבה על עשרת הגדולים של מקדוניה
 
מנזר יוהן ביגורסקי, מקדוניה הצפונית
במנזר יוהן ביגורסקי תמצאו את עבודת העץ היפה ביותר במקדוניה (צילום: Pavliha) 

מלון מומלץ לחופי אגם מברובו

מלון מייה'ס פייבוריט (Mia's Favorite Hotel) ממוקם על גדות אגם מברובו, עם נגישות נוחה מהכביש הראשי, והוא בחירה מצוינת למי שרוצה לטייל באזור זה מספר ימים או סתם לנוח בטבע הקסום. יש בו מסעדה מצוינת, ספא עם ג'קוזי וסאונה, חדרים נעימים, סוויטות מפנקות ודירות קטנות, היכולות להתאים למשפחות. המלון ידידותי לבע"ח, במיוחד לכלבים, וילדים ישמחו לשחק איתם (יש גם גן משחקים קטן צמוד). בקיץ תענוג לשבת ולסעוד על הטרסה עם נוף האגם.
מקומות לינה נוספים במברובו

מלון מומלץ במברובו, מקדוניה
מלון מייה'ס פייבוריט לחופי אגם מברובו  מתאים למי שרוצה לטייל באזור זה מספר ימים

 

אלבניה וטורקיה של מקדוניה

משמורת מברובו ממשיכה הדרך צפונה אל עמק נהר וארדאר (Vardar), בקעה גדולה המפרידה בין מערב מקדוניה למרכז מקדוניה. בתחילת הבקעה שוכנת העיר גוסטיבר (Gostivar), ולא רחוק ממנה מעיינות המזינים את נהר וארדאר ולידם מסעדת דגים טובה. מכאן מתחילה אוטוסטרדה עד לבירה סקופיה (Skopje), מרחק שעה נסיעה, אלא שבדרך כדאי לעצור בעוד מקום אחד.
 
טטובו (Tetovo) היא העיר בעלת האוכלוסיה האלבנית הגדולה ביותר במקדוניה. היא שוכנת בצפון-מערב מקדוניה, לרגלי הרי שאר (Šar Mountains) המרשימים. במרכזה ניתן למצוא מסגד יפה מהמאה ה-16, שבו ציורים מעניינים. וזאת על אף האיסור האסלאמי על ציור. המסגד נקרא המסגד המצויר (Šarena Džamija). מקום נוסף הוא מרכז של מיסטיקנים מוסלמים, הנקרא Arabati Baba Teke. העיר מזכירה קצת את טורקיה, עם רחובות הומים, שווקים והרבה חנויות זהב.
מסלול טיול בעיר סקופיה
 
העיר טטובו במקדוניה הצפונית
המסגד המצויר בעיר טטובו, שם נמצאת האוכלוסיה האלבנית הגדולה ביותר במדינה
(צילומים: JudyDillon, syolacan) 
 

מידע נוסף

כתבות נוספות


זאב בן אריה
 
אודות הכותב
זאב בן אריהמורה דרך, מדריך ומרצה, בעל חברת תרבויות עולמי. מתמחה בטיולי תרבות, טיולים גיאוגרפיים וטיולי שטח בבלקן וברחבי העולם. כותב הספר "אור מיסטי בבלקן" - מסע בעקבות נצרות אחרת, ומספר ספרים על המיסטיקה הסופית ואדריכלות מקודשת. דוקטורנט למדעי הדתות באוניברסיטת חיפה. יועץ לאתר GoTravel ביעדים: מקדוניה, סרביה, אלבניה, בולגריה, מונטנגרו, קוסובו, טג'יקיסטן, אוזבקיסטן ואתיופיה. טלפון במשרד 1-700-50-9992

זאב עונה לשאלותיכם בפורום מומחי תיירות


סטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר