הזמנות לחופשה שלך

טיול למזרח מקדוניה – מסע בזמן
מאת: זאב בן אריה 


טיול למזרח מקדוניה לוקח אותנו אחורה בזמן, לתקופה שבה החיים היו רגועים יותר ולשרידי תרבויות אדם בנות אלפי שנים. זהו אזור המשובץ באתרים מגאליתיים החשובים ביותר באירופה, וניתן למצוא בו שרידים רומאיים ומימי הביניים.


 קרטובו, מקדוניה
מבט לעבר העיירה קרטובו, מזרח מקדוניה (צילום: CC Pero-Kvrzica)
 

טיול במזרח מקדוניה – כפרים שכוחי אל ועיירות נידחות

חלקה המזרחי של מקדוניה כמעט אינו מוכר לתיירים ישראלים, והוא אחד הנחשלים באירופה. נופיו משובצים כפרים שכוחי אל ועיירות נידחות. חלקו הגדול מיוער והררי, וחלק נוסף מכוסה גבעות סלעיות, בעלות נוף ערבות, הגולשות לכיוון עמק נהר וארדאר (Vardar).
 
אפשר לגלות את האזור בנסיעה מצפון לדרום, או להיפך. נקודת ההתחלה הצפונית היא העיירה קריבה פלנקה (Kriva Palanka), הנמצאת כ- 10 ק"מ ממעבר הגבול לבולגריה, והנקודה הדרומית היא העיירה סטרומיקה (Strumica), הנמצאת כ- 20 ק"מ מגבול בולגריה ולא רחוק מגבול יוון. לאורך הכביש המחבר בין שתי הנקודות פזורים האתרים העיקריים. נתחיל בסקירה שלהם מצפון לדרום.
 

יעדי טיול במזרח מקדוניה  להגדלה לחץ למעלה משמאל


מדרפט גהעיירה קריבה פלנקה ומנזר אוסוגובסקי

השם פלנקה מקורו משם יחידות צבא רומאיות – פלנקה, ואכן העיירה התחילה כמחנה צבאי, השומר על מעבר ההרים בין בולגריה למקדוניה. קריבה פלנקה היא עיירה ענייה ובעלת מראה מוזנח, למרות שבמרכזה עובר נהר שמסביבו התחילו בבניית פארק. המקום היחיד שכדאי לבקר בו, הוא המנזר שלידה  מנזר אוסוגובסקי (Osogovski).
 
ליד כל עיר מקדונית יש מנזר, הממקום בדרך כלל במרחק מספר קילומטרים מהעיר, במקום הכי יפה בטבע. המנזר משמש יעד עלייה לרגל ומקום מפגש, ובעבר היה זה גם מקום בתי התמחוי ובית החולים המקומי ובית ספר לילדי המקום. מנזר אוסגובסקי הוא אחד היפים והעתיקים במקדוניה כולה. הוא הוקם לראשונה במאה ה- 10, למרות שקומפלקס המבנים הנוכחי הוא מהמאה ה- 18. אוסוגובסקי היה הנזיר הנוצרי הראשון באזור זה, תלמידו של סנט רילה מבולגריה, על שמו קרוי מנזר רילה.

אחד הדברים המיוחדים במנזר זה הוא קיומו של בית הארחה בו ניתן ללון. בנוסף לכך יש במקום מרכז אליו מגיעים ציירים מכל העולם, ומתארחים בו כמה שבועות. אחת לשנה נערך כינוס, שבסיומו המשתתפים משאירים במקום אחד מציוריהם. גם ציירים ישראלים התארחו במקום, וניתן לראות את היצירות, המתייחסות ברובן ליערות ולנוף היפה שבסביבה.

 
קריבה פלנקה, מקדוניה
קריבה פלנקה, עיירה שבמרכזה זורם נהר (צילום: CC markovskavesna)
 

עיירת המגדלים והגשרים קרטובו

מהעיירה קריבה פלנקה ממשיכים מערבה, דרך ערוץ נחל יפהפה. הדרך מתעקלת בחן, ולאחר שהיא יוצאת לעמק הראשון שלמרגלות ההרים, יש פנייה דרומה לכיוון העיירה הציורית קרטובו (Kratovo) ובהמשך עד לעיירות ברובו (Berovo) וסטרומיקה (Strumia) שבדרום.
 
קרטובו היא עיירה קטנה, הנמצאת בלב הר געש כבוי. כבר בתקופה הרומאית היא הייתה עיירת כורים חשובה, ועד היום משמש האזור לכריית מחצבי ברזל. בימי הביניים הוקמו ברחבי העיר מגדלי עוז בנוסח גאורגיה, כדי לאחסן את המתכות היקרות. 13 מגדלים עדיין עומדים, העתיק בהם מהמאה ה- 12, ומחברות אותם תעלות מסתור.

שטח העיירה מחורץ על ידי שני קניונים עמוקים וצרים מאוד, שמעליהם כ- 10 גשרים עתיקים, רובם מהתקופה העותמאנית. מראה הקניונים, הגשרים, המגדלים והסמטאות המפותלות, על רקע המכתש המיוער שמסביב, מקנים לעיירה חזות מיוחדת במינה, למרות הלכלוך הרב ומחדלי התחזוקה. בעזרת המקומיים ניתן להיכנס למגדלים ולתעלות (תשאלו בכיכר העיר). אורן בן 600 שנה, בעל גזע עבות, ניצב בקרבת העיירה ומהווה את הסמל שלה.

 
קרטובו, מקדוניה  קרטובו, מקדוניה
קרטובו, מקדוניה
העיירה קרטובו, סמטאות אבן צרות (צילום: CC Pero-Kvrzica)
 

סלעים ומגאליתים מרשימים

בעבר היה זה אזור געשי, והאתר הראשון שבו ניתן לבקר נקרא "עמק הבובות" – צבר של סלעים געשיים עומדים, הנראים כמו דמויות אנוש, עמודי סלע וולקני וטוף. ניתן לראות שילוט המוביל למקום בצדי הדרך, כמה קילומטר מהפנייה לקרטובו.
 
בהמשך מובילות דרכי עפר לאתר מגאליתי חשוב, בקנה מידה עולמי, בשם קוסב קאמן (Cosev Kamen). זהו אחד מהאתרים המגאליתיים (מגא = גדול, ליתוס = אבן, מגאליתי = אבנים גדולות) החשובים והלא מוכרים בעולם! מדובר על מעגל אבנים ענק, בן למעלה מ- 6,000 שנה, בו משולבת גבעה סלעית מקודשת. על הגבעה יש מעין מרפסת תיאטרון, דרכי תהלוכה, במות, וחרוטים סמלים, כגון, צלב שקדם ב- 4,000 שנה להופעתו של ישו.

המקדונים גאים מאוד ב"סטנהג'" שלהם, המעיד עד כמה קדומה ההתיישבות בבלקן. קוסב קאמן קדום לגלגל הרפאים ברמת גולן, סטונהג' באנגליה, וגם לפירמדיות במצרים. מעגל האבנים נפרש על פני הגבעות סביב הגבעה הסלעית המקודשת. ניתן להגיע למקום בדרכי עפר בלבד, מכיוון העיירה קרטובו,

 
לא רחוק מהאתר של קוסב קאמן, ישנו אתר מגאליתי חשוב נוסף, בשם קוקינו (Kukino), המתייחס לזריחת השמש ביום הארוך בשנה.
 
קרטובו, מקדוניה
"עמק הבובות", עמודי סלע וולקני הנראים כמו דמויות אנוש  (צילום: CC Nikolovskii)
עיירת הנופש המתפתחת בהרים

בהמשך הדרך דרומה מגיעים לבקעה פוריה, בשולי הרים מיוערים. בקצה הבקעה, על גבול היער, בגובה 1,000 מטר, נמצאת העיירה ברובו (Berovo), שהיא בירת המחוז. העיירה מתחילה להתפתח לכיוון של עיירת נופש, בזכות מזג האוויר הנעים בקיץ, היערות שבסביבתה, אגם ברובו הסמוך, ומנזרים ומעיינות הנמצאים בקרבתה. במרכז העיירה מוזיאון אזורי, הנפתח רק על פי בקשה. לאורך הנהר כמה בתי מלון, חלקם ברמה טובה של 4-5 כוכבים. במרחק 10 ק"מ מהעיירה, בלב היער, נחבא אגם מקסים.
לינה בעיירה ברובו

* אל תתבלבלו בין אזור זה, הנקרא ברובו, לבין שמורת הטבע והאגם במערב מקדוניה, הנקראים מברובו (Mavrovo).
 
אגם ברובו, מקדוניה
אגם ברובו, בשולי ההרים המיוערים (צילום: CC vesnamarkovska)
 

העמק על גבול יוון ובולגריה

הדרך מתפתלת דרומה בין ההרים, עד עמק סטרומיקה (Strumica). הכביש יורד בתלילות ומאפשר תצפיות פנורמיות נפלאות, לעבר עמק הדומה לעמק הירדן. זהו שבר גאולוגי, הניכר בבירור בכיוון מזרח מערב, ומגיע עד אזור מלניק (Melnik) בבולגריה, מעברו השני של הגבול. מדרום לעמק רכס הרים גבוה, שבשיאו הוא מסמן את הגבול עם יוון. מצפון לעמק מתנשאים הרי מזרח מקדוניה והרמה של ברובו. בצדו המערבי של העמק שוכנת העיר סטרומיקה, הנמצאת על פרשת דרכים. מכאן ניתן להמשיך צפונה לעיר סקופיה (Skopje), בירת מקדוניה, דרומה לכיוון סלוניקי וצפון יוון, או מזרחה לכיוון בולגריה.
 
העיר סטרומיקה הייתה נקודה חשובה במשך כל התקופות, אך השרידים המרשימים ביותר שבה הם מימי הביניים, ובראשם מצודה אדירה השולטת על העיר. ניתן לטפס אל המצודה ברגל, במסלול המתחיל במסעדה הממוקמת לרגליה וצופה אל העיר. במקום התנהלו באחרונה חפירות ארכיאולוגיות מעניינות.
 
ליד סטרומיקה ניצבים כמה מנזרים יפים וחשובים, שאל חלק מהם ניתן להגיע ברגל מהמצודה. בעיר עצמה מלון 4 כוכבים טוב ושווקים מקומיים. לא רחוק ממנה ישנם אתרי טבע ומורשת יפים  מעיינות חמים בעיירה בנסקו (Bansko) שמסביב להם אתר מרחץ רומאי קדום (לא לבלבל עם בנסקו בבולגריה), ומפל מים בשם קולשינו (Koleshino) לא רחוק משם.
לינה בעיירה סטרומיקה
 
סטרומיקה, מקדוניה
העיירה קולשינו בעמק סטרומיקה (צילום: CC vesnamarkovska)
 

טיול במזרח מקדוניה

המאפיין העיקרי של מזרח מקדוניה הם יערות גדולים, אין סופיים, וביניהם עמקים פוריים. זהו חבל ארץ לא ידוע, יפה ומפתיע. בין ההרים פזורים מנזרים עתיקים, אתרים היסטוריים ועיירות מנומנמות. זהו אזור בלקן אמיתי שבעבר שקק חיים והיום נעים לטייל בו. התושבים מסבירי פנים, והדור הצעיר יודע אנגלית וישמח לדבר עם זרים, במיוחד אם הם ישראלים.

ישנה תשתית תיירות מקומית טובה, שניתן להשתמש בה, וגם הכבישים הם במצב סביר. ההמלצה שלי – טיילו יומיים או שלושה במזרח מקדוניה, ואם תתאהבו באזור אז אפשר להישאר גם יותר.

 

מידע נוסף

כתבות נוספות


זאב בן אריה
 
אודות הכותב
זאב בן אריהמורה דרך, מדריך ומרצה, בעל חברת תרבויות עולמי. מתמחה בטיולי תרבות, טיולים גיאוגרפיים וטיולי שטח בבלקן וברחבי העולם. כותב הספר "אור מיסטי בבלקן" - מסע בעקבות נצרות אחרת, ומספר ספרים על המיסטיקה הסופית ואדריכלות מקודשת. דוקטורנט למדעי הדתות באוניברסיטת חיפה. יועץ לאתר GoTravel ביעדים: מקדוניה, סרביה, אלבניה, בולגריה, מונטנגרו, קוסובו, טג'יקיסטן, אוזבקיסטן ואתיופיה. טלפון במשרד 1-700-50-9992מספר צפיות: 8140
41150
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר
מסלולי טיול לבחירתכם
בהתאמה אישית ובקצב שלכם
כן, זה מעניין אותי!