טיול למזרח מקדוניה – מסע בזמן
מאת: זאב בן אריה 


טיול למזרח מקדוניה לוקח אותנו אחורה בזמן, לתקופה שבה החיים היו רגועים יותר, ולשרידי תרבויות אדם בנות אלפי שנים. זהו אזור המשובץ באתרים מגאליתיים מהחשובים ביותר באירופה, וניתן למצוא בו שרידים מהתקופה הרומית ומימי הביניים.


העיירה קריבה פלנקה, מקדוניה הצפונית
שקיעה יורדת על מנזר אוסוגובסקי בעיירה קריבה פלנקה (צילום: Mindof2)
 

טיול במזרח מקדוניה – כפרים שכוחי אל ועיירות נידחות

חלקה המזרחי של מקדוניה הצפונית כמעט אינו מוכר לתיירים ישראלים, והוא אחד הנחשלים באירופה. נופיו משובצים כפרים שכוחי אל ועיירות נידחות. חלקו הגדול מיוער והררי, וחלק נוסף מכוסה גבעות סלעיות, בעלות נוף ערבות, הגולשות לכיוון עמק נהר וארדאר (Vardar).
 
אפשר לגלות את האזור בנסיעה מצפון לדרום, או להיפך. נקודת ההתחלה הצפונית היא העיירה קריבה פלנקה (Kriva Palanka), הנמצאת כ-10 ק"מ ממעבר הגבול לבולגריה, והנקודה הדרומית היא העיירה סטרומיצה (Strumica), הנמצאת כ-20 ק"מ מגבול בולגריה ולא רחוק מגבול יוון. לאורך הכביש המחבר בין שתי הנקודות פזורים האתרים העיקריים. נתחיל בסקירה שלהם מצפון לדרום.
לינה באזור העיירה קריבה פלנקה
 

מפת מקדוניה הצפונית עם יעדי טיול במזרח המדינה המוזכרים בכתבה,
יחד עם מלון ארורה ליד אגם ברובו (E) ומלו אטרנון בעיירה סטרומיצה (G)

(להגדלה יש ללחוץ בפינה העליונה)

בלקןהעיירה קריבה פלנקה ומנזר אוסוגובסקי

מקור השם "פלנקה" הוא מימי האימפריה העות'מאנית ומשמעו מחנה קבע הצמוד למבצר קדמי. ואכן, העיירה הוקמה כמחנה צבאי, השומר על מעבר ההרים בין בולגריה למקדוניה. כיום, קריבה פלנקה היא עיירה ענייה ובעלת מראה מוזנח, למרות שבמרכזה עובר נהר שמסביבו נבנה פארק. המקום היחיד שכדאי לבקר בו הוא המנזר שלידה  מנזר אוסוגובסקי (Monastery of St Joachim Osogovski, נקרא גם Osogovo Monastery).
 
ליד כל עיר מקדונית יש מנזר, הממקום בדרך כלל במרחק מספר קילומטרים מהעיר, במקום הכי יפה בטבע. המנזר משמש יעד עלייה לרגל ומקום מפגש, ובעבר היה זה גם מקום בתי התמחוי ובית החולים המקומי, ובית ספר לילדי המקום. מנזר אוסגובסקי הוא אחד היפים והעתיקים במקדוניה כולה. הוא הוקם לראשונה במאה ה-10, למרות שקומפלקס המבנים הנוכחי הוא מהמאה ה-18. אוסוגובסקי היה הנזיר הנוצרי הראשון באזור זה, תלמידו של סנט רילה מבולגריה, על שמו קרוי מנזר רילה.

אחד הדברים המיוחדים במנזר זה הוא קיומו של בית הארחה בו ניתן ללון. בנוסף לכך יש במקום מרכז אליו מגיעים ציירים מכל העולם, ומתארחים בו כמה שבועות. אחת לשנה נערך כינוס, שבסיומו המשתתפים משאירים במקום אחד מציוריהם. גם ציירים ישראלים התארחו במקום, וניתן לראות את היצירות, המתייחסות ברובן ליערות ולנוף היפה שבסביבה.

 
מנזר אוסוגובסקי בקריבה פלנקה, מקדוניה הצפונית
מנזר אוסוגובסקי בקריבה פלנקה, מקדוניה הצפונית
מנזר אוסוגובסקי, האטרקציה של העיירה קריבה פלנקה (צילום: Radila Radilova, hdesislava)
 

עיירת המגדלים והגשרים קרטובו

מהעיירה קריבה פלנקה ממשיכים מערבה, דרך ערוץ נחל יפהפה. הדרך מתעקלת בחן, ולאחר שהיא יוצאת לעמק הראשון שלמרגלות ההרים, יש פנייה דרומה לכיוון העיירה הציורית קרטובו (Kratovo) ובהמשך עד לעיירות ברובו (Berovo) וסטרומיצה (Strumica) שבדרום. קרטובו היא עיירה קטנה, הנמצאת בלב הר געש כבוי. כבר בתקופה הרומאית היא הייתה עיירת כורים חשובה, ועד היום משמש האזור לכריית מחצבי ברזל. בימי הביניים הוקמו ברחבי העיר מגדלי עוז בנוסח גאורגיה, כדי לאחסן את המתכות היקרות. 13 מגדלים עדיין עומדים, העתיק בהם מהמאה ה- 12, ומחברות אותם תעלות מסתור.

שטח העיירה מחורץ על ידי שני קניונים עמוקים וצרים מאוד, שמעליהם כ-10 גשרים עתיקים, רובם מהתקופה העות'מאנית. מראה הקניונים, הגשרים, המגדלים והסמטאות המפותלות, על רקע המכתש המיוער שמסביב, מקנים לעיירה חזות מיוחדת במינה, למרות הלכלוך הרב ומחדלי התחזוקה. בעזרת המקומיים ניתן להיכנס למגדלים ולתעלות (תשאלו בכיכר העיר). אורן בן 600 שנה, בעל גזע עבות, ניצב בקרבת העיירה ומהווה את הסמל שלה.

 
מגדלים בעיירה קראטובו, מקדונית הצפונית
מגדלי אבן מרשימים לאחסון האוצרות, בעיירה קרטובו (צילום: CC Martin Petrovski, Brockswood)
 

סלעים ואתרים מגאליתיים מרשימים

בעבר היה זה אזור געשי, והאתר הראשון שבו מומלץ לבקר נקרא "עמק הבובות" בקוקליצה (Kuklica) – צבר של סלעים געשיים עומדים, הנראים כמו דמויות אנוש, עמודי סלע וולקני וטוף. ניתן לראות שילוט המוביל למקום בצידי הדרך, כמה קילומטר מהפנייה לקרטובו.
 
בהמשך מובילות דרכי עפר לאתר מגאליתי חשוב בקנה מידה עולמי, בשם צוצב קאמן (Cocev Kamen). זהו אחד מהאתרים המגאליתיים (מגא = גדול, ליתוס = אבן, מגאליתי = אבנים גדולות) החשובים והלא מוכרים בעולם! מדובר על מעגל אבנים ענק, בן למעלה מ- 6,000 שנה, בו משולבת גבעה סלעית מקודשת. על הגבעה יש מעין מרפסת תיאטרון, דרכי תהלוכה, במות, וחרוטים סמלים, כגון צלב שקדם ב- 4,000 שנה להופעתו של ישו.

המקדונים גאים מאוד ב"סטונהנג'" שלהם, המעיד עד כמה קדומה ההתיישבות בבלקן. צוצב קאמן קדום 
לסטונהנג' (Stonehenge) באנגליהלגלגל הרפאים ברמת גולן, וגם לפירמדיות במצרים. מעגל האבנים נפרש על פני הגבעות סביב הגבעה הסלעית המקודשת. ניתן להגיע למקום בדרכי עפר בלבד, מכיוון העיירה קרטובו. לא רחוק מהאתר של צוצב קאמן ישנו אתר מגאליתי חשוב נוסף, בשם קוקינו (Kukino), המתייחס לזריחת השמש ביום הארוך בשנה.
 
עמק הבובות בקוקליצה, מקדוניה
"עמק הבובות", עמודי סלע וולקני הנראים בחלקם כמו דמויות אנוש (צילום: sjhaytov)
 

האתר המגאליתי צוצב קאמן, מקדוניה
האתר המגאליתי צוצב קאמן (צילום: CC Geograf208)
ברובו – עיירת נופש מתפתחת בהרים

בהמשך הדרך דרומה מגיעים לבקעה פורייה, בשולי הרים מיוערים. בקצה הבקעה, על גבול היער, בגובה 1,000 מטר, נמצאת העיירה ברובו (Berovo), שהיא בירת המחוז. העיירה מתחילה להתפתח לכיוון של עיירת נופש, בזכות מזג האוויר הנעים בקיץ, היערות שבסביבתה, אגם ברובו הסמוך, ומנזרים ומעיינות הנמצאים בקרבתה. במרכז העיירה מוזיאון אזורי, הנפתח רק על פי בקשה. לאורך הנהר כמה בתי מלון, חלקם ברמה טובה של 4-5 כוכבים. במרחק 10 ק"מ מהעיירה, בלב היער, נחבא אגם מקסים.
לינה בעיירה ברובו
______________
* אל תתבלבלו בין אזור ברובו לבין שמורת הטבע והאגם במערב מקדוניה, הנקראים מברובו (Mavrovo).
 
אגם ברובו, מקדוניה
אגם ברובו, בשולי ההרים המיוערים (צילום: sasho)


מלון מומלץ לחופי אגם ברובו 

מלון ארורה ריוזרט וספא (Aurora Resort & Spa) הוא מלון יפהפה ברמת 5 כוכבים, הממוקם לחופי אגם ברובו, במרחק 6 ק"מ מהעיירה ברובו. המלון מטופח מאוד, חדריו גדולים ומרווחים ויש גם דירות יפות עם 1-2 חדרי שינה, היכולות להתאים למשפחות. למלון בריכת אינסוף המשקיפה על האגם ומרכז ספא מפנק. ארוחת הבוקר מגוונת מאד והשירות נעים ואדיב. מומלץ להתמקם כאן ליומיים לפחות – יש הרבה מסלולי טיול באזור.

מלון מומלץ ליד אגם ברורו, מקדוניה הצפונית
מלון ארורה ריוזרט וספא  משקיף על האגם ומאד מפנק


העמק על גבול יוון ובולגריה

הדרך מתפתלת דרומה בין ההרים, עד עמק סטרומיצה (Strumica). הכביש יורד בתלילות ומאפשר תצפיות פנורמיות נפלאות, לעבר עמק הדומה לעמק הירדן. זהו שבר גאולוגי, הניכר בבירור בכיוון מזרח מערב, ומגיע עד אזור מלניק (Melnik) בבולגריה, מעברו השני של הגבול. מדרום לעמק רכס הרים גבוה, שבשיאו הוא מסמן את הגבול עם יוון. מצפון לעמק מתנשאים הרי מזרח מקדוניה והרמה של ברובו. בצידו המערבי של העמק שוכנת העיר סטרומיצה, הנמצאת על פרשת דרכים. מכאן ניתן להמשיך צפונה לעיר סקופיה (Skopje), בירת מקדוניה, דרומה לכיוון סלוניקי וצפון יוון, או מזרחה לכיוון בולגריה.
 
העיר סטרומיצה הייתה נקודה חשובה במשך תקופות רבות, אך השרידים המרשימים ביותר שבה הם מימי הביניים, ובראשם מצודה אדירה השולטת על העיר. ניתן לטפס אל המצודה ברגל, במסלול המתחיל במסעדה הממוקמת לרגליה וצופה אל העיר. במקום התנהלו באחרונה חפירות ארכיאולוגיות מעניינות. ליד סטרומיצה ניצבים כמה מנזרים יפים וחשובים, שאל חלק מהם ניתן להגיע ברגל מהמצודה. בעיר עצמה מלון 4 כוכבים טוב ושווקים מקומיים. לא רחוק ממנה ישנם אתרי טבע ומורשת יפים  מעיינות חמים בעיירה בנסקו (Bansko) שמסביב להם אתר מרחץ רומאי קדום (לא לבלבל עם בנסקו בבולגריה), ומפל מים בשם קולשינו (Koleshino) לא רחוק משם.
לינה בעיירה סטרומיצה
 
סטרומיצה, מקדוניה הצפונית
העיר סטרומיצה, בצידו המערבי של העמק הנושא את אותו שם (צילום: Jovep305)

מצודת סטרומיצה, מקדוניה הצפונית
מצודת סטרומיצה השולטת על העיר (צילום: Jovep305)


מלון ברמה מערבית גבוהה בעיירה סטרומיצה

מלו אטרנון (Hotel Eterno) מפתיע ברמה גבוהה, גם בסטנדרטים של מערב אירופה. הוא ממוקם בפאתי העיירה סטרומיצה, מדורג ברמת 4 כוכבים (כי אין בו בריכה ושאר שירותים המקנים דירוג 5 כוכבים), אבל מבחינתי הוא 5 כוכבים לכל דבר. החדרים גדולים ומרווחים, ויש גם סוויטות ענקיות, היכולות להתאים למשפחה גדולה. בכולם מיזוג אוויר, פינת ישיבה, שולחן עבודה ואמצעים להכנת שתייה חמה.

מלון מומלץ בעיירה סטרומיצה, צפון מקדוניה בקרבת הגבול עם בולגריה
מלו אטרנון בעיירה סטרומיצה  רמה גבוהה גם בסטנדרטים מערביים


טיול במזרח מקדוניה

אזור מזרח מקדוניה מתאפיין ביערות גדולים אין-סופיים, וביניהם עמקים פוריים. זהו חבל ארץ לא ידוע, יפה ומפתיע. בין ההרים פזורים מנזרים עתיקים, אתרים היסטוריים ועיירות מנומנמות. זהו אזור בלקן אמיתי שבעבר שקק חיים והיום נעים לטייל בו. התושבים מסבירי פנים, והדור הצעיר יודע אנגלית וישמח לדבר עם זרים, במיוחד אם הם ישראלים. קיימת כאן תשתית תיירות טובה והכבישים במצב סביר. ההמלצה שלי – טיילו יומיים או שלושה במזרח מקדוניה, ואם תתאהבו באזור אז אפשר להישאר גם יותר.
 

מידע נוסף

כתבות נוספות


זאב בן אריה
 
אודות הכותב
זאב בן אריהמורה דרך, מדריך ומרצה, בעל חברת תרבויות עולמי. מתמחה בטיולי תרבות, טיולים גיאוגרפיים וטיולי שטח בבלקן וברחבי העולם. כותב הספר "אור מיסטי בבלקן" - מסע בעקבות נצרות אחרת, ומספר ספרים על המיסטיקה הסופית ואדריכלות מקודשת. דוקטורנט למדעי הדתות באוניברסיטת חיפה. יועץ לאתר GoTravel ביעדים: מקדוניה, סרביה, אלבניה, בולגריה, מונטנגרו, קוסובו, טג'יקיסטן, אוזבקיסטן ואתיופיה. טלפון במשרד 1-700-50-9992

זאב עונה לשאלותיכם בפורום מומחי תיירות


סטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר