Top 10: עשרת הגדולים של מקדוניה הצפונית
מאת: זאב בן אריה


אם בגדולים אנו עוסקים – הרי שהגדול מכולם הוא ללא ספק אלכסנדר מוקדון, הכובש הגדול ביותר שידע העולם. את שמה של האימפריה המקדונית העתיקה נושאים היום בגאון שניים: חבל מקדוניה בצפון יוון ורפובליקת מקדוניה הצפונית – ארץ יפה עם הרים גבוהים ועמקים פוריים, ארץ בעלת נופים דרמטיים, ארץ רומנטית, ארץ של אהבה ושל מלחמות.


בכתבה זו נמליץ על עשרת היעדים והאתרים המומלצים ביותר לביקור במקדוניה הצפונית.
 
1 / 9
2 / 9
3 / 9
4 / 9
5 / 9
6 / 9
7 / 9
8 / 9
9 / 9

גשר האומנות בסקופיה עם 35 פסלים של אמנים מפורסמים (צילום: RossHelen)
פסל אלכסנדר מוקדון בעיר הבירה סקופיה (צילום: zefart)
כנסיית יוחנן הקדוש על גדות אגם אוחריד (צילום: Andrey Khrobostov)
קניון מטקה – מאתרי הטבע היפים במקדוניה (צילום: zm_photo)
מנזר נחום הקדוש באזור מעיינות אוחריד (צילום: Andrey Khrobostov)
אתר העתיקות הראקליה לינקסטיס ליד העיר ביטולה (צילום: Lars Fortuin)
האתר המגאליתי צוצב קאמן (צילום: Geograf208)
במנזר יוהן ביגורסקי עבודות עץ מהיפות בעולם (צילום: HomoCosmicos)
העיירה גליצ'ניק בשמורת מברובו (צילום: zm_photo)

טיול למקדוניה – היפהפייה הנכבשת

מקדוניה נמצאת בפרשת דרכים בין מזרח למערב, אסלאם ונצרות, דרום וצפון, הים התיכון ואירופה. כובשים רבים עברו דרכה, תרבויות מגוונות השאירו בה את חותמן, ולמרות זאת היא נשארה יפה ובתולית כמו בימיו של אלכסנדר. מקדוניה הקדומה נכבשה ונהרסה על ידי הרומאים, ולאחריהם, הביזנטנים, הבולגרים, הסרבים והעות'מאנים. בשנת 1991, לאחר 2,000 שנות כיבוש זר, זכו המקדונים שוב לעצמאות.

לאחר הכרזת העצמאות, התגלעה מחלוקת עם השכנה מדרום. יוון, אשר בשטחה נמצא חבל מקדוניה שם נולד אלכסנדר, התנגדה לכך שהרפובליקה החדשה תיקרא "מקדוניה", וכן לשימוש בסמלים הקשורים לממלכת מקדוניה העתיקה. המחלוקת ארוכת השנים הגיעה לסיומה בשנת 2019, עת התקבל שמה החדש של הרפובליקה: מקדוניה הצפונית. מטעמי פשטות נשתמש בכתבה זו בשם מקדוניה.
מסלול טיול במערב מקדוניה
 

מפת מקדוניה הצפונית ומסלול עם עם עשרת היעדים המומלצים המתוארים בכתבה (
להגדלה לחצו בפינה העליונה)


בלקן
1. סקופיה – עיר של שני עולמות

סקופיה (Skopje), בירת מקדוניה הצפונית, הוקמה כמצודה נישאה על גבעה החולשת על נהר וארדאר (Vardar) והדרכים מסלוניקי לקוסובו, סרביה ומרכז הבלקן. המצודה קיימת עד היום והיא שולטת על קו הרקיע של העיר. עם השנים התפתחו שכונות למרגלותיה ולאורך הנהר, וכיום נבנים בה בנייני פאר ומונומנטים כדי לפאר ולהעצים את האתוס הלאומי. שאלתי פעם את אחד מחבריי המקדונים, כיצד זה מדינה שהיא מהעניות באירופה מרשה לעצמה להשקיע כל כך הרבה בבנייני ראווה, והוא ענה: "כדי להיות עשיר אתה חייב קודם כול להתלבש כעשיר".
 
המקדוני הטיפוסי שואף תמיד לגדולות, זאת כנראה מורשת מימיו של אלכסנדר. אבל לא תמיד הוא מוכן לעשות את המאמץ הנדרש, מכיוון שהחיים יפים: לאורך הנהר יש בתי קפה ומסעדות, בכיכר החדשה והגדולה מתהדרת מזרקה אדירה בפסלו של אלכסנדר, ולידה שער ניצחון כדוגמת פריז. מאז ימיו של אלכסנדר הפסידו המקדונים פעמים רבות במלחמותיהם, אבל זה לא מנע מהם לנסות שוב ולהאמין בכוחם.
 
סקופיה בנויה לאורך נהר וארדאר. צידו הדרומי של הנהר הוא נוצרי, עם כנסיות לרוב, הבית של האמא תרזה, שנולדה וגדלה בסקופיה, ועל ההר צלב ענק – אחד הגדולים ביותר בעולם, המשקיף אל העיר ממרומים (ניתן לעלות לראשו במעלית ולהגיע למרגלותיו ברכבל). הצד הצפוני של הנהר הוא מוסלמי. מאוכלס באלבנים, שמהווים את המיעוט הלאומי הגדול ביותר, כרבע מהאוכלוסייה. זהו החלק העתיק, בו ניתן למצוא את רובע הבאזר, רחובות עתיקים בעלי אווירה, בתי קפה, דוכני קבב, חאנים, מספר מסגדים ופסלו של הגיבור הלאומי האלבני – סקנדרברג. מרתק לחצות את הנהר על הגשר העתיק ולעבור מעולם אחד לעולם אחר.
בתי מלון בסקופיה
מסלול טיול בעיר סקופיה  |  כתבה על סקופיה ומרכז מקדוניה
 
סקופיה, בירת מקדוניה הצפונית
עיר הבירה סקופיה בנויה לאורך נהר וארדאר (צילום: bfk92)

פסלו של אלכסנדר הגדול בעיר סקופיה
פסלו של אלכסנדר הגדול בסקופיה (צילום: Andrey Khrobostov)


מלון מומלץ במרכז העיר סקופיה

מלון מאריוט סקופיה (Skopje Marriott Hotel) ממוקם במרכז הבירה סקופיה, ליד כיכר מקדוניה וגשר האבן העתיק. המלון בדרגת 5 כוכבים, מציע לאורחיו חנייה פרטית, מסעדה, בר, ארוחת בוקר עשירה, בריכה מקורה ומרכז ספא, חדרים גדולים ומרווחים וסוויטות ענקיות, כולם ממוזגים וכוללים מיני בר ואמצעים להכנת קפה/תה. הצוות שירותי מאד ונכון לסייע בעצה טובה ליעדי ביקור בעיר.

מלון מומלץ בסקופיה, מקדוניה
מלון מאריוט סקופיה, מלון מפנק במיקום מעולה במרכז העיר


2. קניון מטקה – הפיורד של מקדוניה

כעשרים דקות נסיעה ממרכז סקופיה נמצא אחד מאתרי הטבע היפים במקדוניה. קניון מטקה (Matka Canyon) נחרץ על ידי נהר מטקה – אחד משני המקורות העיקריים של נהר וארדאר. קניון צר ויפה כלוא בין הרים גבוהים, וסכר שנבנה בתחילתו יוצר אגם ארוך ומרשים, הדומה לפיורד. 

זהו אתר פופולרי מאוד בקרב תושבי סקופיה, עם מסלול קיאקים אולימפי מתחת לסכר. שביל קצר מחבר את מגרש החניה למדף סלע לחופי האגם, שעליו כנסייה עתיקה ומספר מסעדות. מכאן יוצאים לשייט של שעה, המגיע עד למערת נטיפים קטנה, לקראת סוף האגם. שבילי הליכה ממשיכים הלאה בקניון היפה, המשמש גם כאתר טיפוס צוקים.
 
קניון מטקה במקדוניה הצפונית
קניון מטקה, מאתרי הטבע היפים במקדוניה (צילום: bfk92) 

3. שמורת מברובו – פסגות הטבע של מקדוניה

פלאי הטבע של מקדוניה מגיעים לשיאם בשמורת מברובו (Mavrovo National Park), הנמצאת כשעה וחצי נסיעה מסקופיה. הרים גבוהים, קניונים אדירים, כפרים תלויים על צלעות ההרים, מפלים ויערות. האלפים הדינריים מגיעים כאן לאחד השיאים שלהם, ומתקרבים לגובה 3,000 מטר. 

רכס ביסטרה (Bistra), במרכזו של הפארק, מהווה אתר סקי בחורף ואזור טיולי אופניים, ג'יפים וטרקים בין כרי דשא אלפיניים בקיץ. למרגלותיו אגם מלאכותי יפהפה  אגם מברובו (Mavrovo Lake), שסביבו מספר בתי מלון טובים. לחופי האגם משרד של הפארק הלאומי בו מקבלים מפות והדרכה ללא תשלום, וניתן לשכור מדריך מקומי לטיול רגלי בשבילי ההרים.
 
כנסייה בכפר גליצ'ניק בשמורת מברובו, במקדוניה הצפונית
כנסייה בכפר גליצ'ניק בשמורת מברובו (צילום: zm_photo)

אגם מברובו בצפון מקדוניה
האגם המלאכותי היפהפה בשמורת מברובו (צילום: JordeAngjelovik) 

4. מנזר יוהן ביגורסקי – עבודת עץ מהיפות בעולם

בשמורת מברובו נמצא מנזר יוהן ביגורסקי (St. Jovan Bigorski), מנזר עתיק ובו עבודת העץ היפה במקדוניה, ואולי אחת היפות והחשובות בעולם כולו. במאה ה-19 עסקו האחים פילפובסקי, בני הכפר הסמוך, בגילוף מסך איקונות נפלא ובו אלפי דמויות, כולל שלהם עצמם. צריך לראות כדי להאמין. 

המנזר נבנה בדמות מנזרי הצוקים של הר אתוס בצפון יוון, והוא תלוי על מורדות ההרים, מעל קניון נהר רדיקה (Radika) המרשים. בקרבת המנזר, בכפר Jance, מסעדה אתנית טובה, וממולו מסלול הליכה קצר אל מפלי דאף (Daf). תשאלו את המקומיים והם ינחו אתכם בשמחה. משמורת מברובו יוצאת דרך יפה לאורך נהרות רדיקה ודרין (Drin) אל אגם אוחריד, מרחק שעתיים נסיעה ותצפיות מדהימות.
 
מנזר יוהן ביגורסקי במקדוניה הצפונית
מנזר יוהן ביגורסקי, מעל קניון נהר רדיקה (צילום: CC Beth) 

5. אגם אוחריד – הריביירה המקדונית

בדרום-מערב מקדוניה נמצא אגם גדול (פעמיים הכנרת), שהוא אחד העתיקים בעולם וללא ספק היפה שביניהם. כך לפחות לפי המקדונים. בחוף הצפוני של אגם אוחריד (Ohrid), על גבעה נישאה, שוכנת העיר אוחריד, שנקראת גם "ירושלים של הסלאבים", מאחר שממנה התחילה הנצרות הסלאבית ובה הומצא הכתב הקירילי.

בחלק העתיק, בין חומות העיר, מעין מוזיאון חי לתרבות וארכיטקטורה מקדונית. מדרום לעיר רצועת חוף ובה מלונות רבים – הריביירה המקדונית. בעיר מדרחוב שוקק, מסעדות ובתי קפה, סירות ומועדונים. תיירים מגיעים לכאן מכל העולם וגם מישראל. מומלץ להסתובב בסמטאות העיר העתיקה ולהיכנס לכנסיות. כאן תמצאו את הרוח המקורית של מקדוניה, הרחק מההמון הסואן.
לינה באזור אגם אוחריד  |  כתבה על אגם אוחריד וסביבתו
 
אגם אוחריד והעיר אוחריד במקדוניה הצפונית
העיר אוחריד לחופי אגם אוחריד (צילום: Andrey Khrobostov) 


מלון מומלץ לחופי אגם אוחריד

מלון אלכסנדר וילה & ספא (Aleksandar Villa & Spa) הוא מלון בוטיק יפהפה ברמת 4 כוכבים, הממוקם באזור שקט, הצופה על אגם אוחריד, במרחק 600 מ' מהאגם ו- 3 ק"מ מהעיר. חדרי המלון גדולים וממוזגים וכוללים מיטה גדולה, פינת ישיבה ופינת קפה, אמבט ספא ומרפסת. במלון ספא, חדר כושר, בריכה פנימית וחיצונית וצוות שירותי ואדיב. תמורה מעולה למחיר!
 
מלון מומלץ באגם אוחריד, מקדוניה
מלון בוטיק אלכסנדר וילה  מיקום מעולה ותמורה מצוינת למחיר


6. מעיינות אוחריד והמנזר של נחום הקדוש

בחלק הדרומי של אגם אוחריד נמצאים המעיינות המזינים את האגם. מאות נביעות פזורות על אזור של עשרות אלפי מטרים רבועים, ויוצרות אגמים ביוספרים מרהיבים, מהם נשפכים המים בזרם חזק אל האגם הגדול. שייט בין הנביעות הוא חוויה מיוחדת במינה. מומלץ לבקר במנזר היפה של נחום הקדוש (Sveti Naum), שגם הוא כנראה אהב את המעיינות ולכן בא להתיישב לידם במאה ה-9 לספירה.
 
אותו נחום היה שותפו של סנט קלמנט מאוחריד (Clement of Ohrid), בהבאת הנצרות אל הבולגרים ובייסוד הזרם הסלאבי האורתודוקסי והכתב הקירילי. הוא היה רופא ומלומד, שחינך מלכים ונסיכים. עד שעייף מהכול ובא לבלות את שארית ימיו כנזיר מתבודד לחופי האגם. המנזר נחרב מספר פעמים, אבל בחלק העתיק שלו (מאה 11) נשתמרו ציורי קיר, המספרים את סיפורו של נחום הקדוש. ליד המנזר טיילת עם דוכני מזכרות וחוף מקסים.
 
מנזר הקדוש נחום במקדוניה הצפונית
מנזר נחום הקדוש, בלב מעיינות אגם אוחריד (צילום: Andrey Khrobostov) 

7. הכפר מלובישטה – מוזיאון ימי העושר

ממנזר נחום הקדוש מטפסת דרך במעלה ההר, המשקיף על האגם ומפריד אותו מאגם גבוה יותר הנמצא ממזרח – אגם פרספה (Prespa). זהו אגם יפה וגדול כאגם אוחריד, אך מסיבה כלשהי לגמרי לא מתויר. הדרך עוברת במעבר הרים (1,600 מ'), ממנו ניתן לראות את שני האגמים, וגולשת אל אגם פרספה. הדרך ממשיכה אל ההר האדיר המשקיף אל האגם ממזרח – הר פליסטר (באבא), שמצידו השני העיר ביטולה (Bitola). בין ההר לבין אגם פרספה מספר עמקים נסתרים, שבאחד מהם מתחבאת פנינה אדריכלית ונופית – הכפר מלובישטה (Malovishte).
 
במאה ה-19 התגוררו כאן כ- 2,000 תושבים, שהתעשרו מגידול כבשים במרעה על מדרונות ההרים. בקיץ היו הכבשים משמינות מעשבי הר באבא, ובחורף הן היו מובלות אחר כבוד אל סלוניקי, לשמש קבב או שישליק לתושבי העיר. התושבים השקיעו את כל כספם בבניית בנייני פאר, במסורת אדריכלות התחייה המקומית  גגות צפחה וגילוף בעץ. בימי המשבר הכלכלי שלאחר מלחמת העולם הראשונה ננטש הכפר, והוא עומד עד היום כמוזיאון לאותה תקופה. לממשלה יש תוכניות לשמר את הכפר ולהפוך אותו לאתר מורשת עולמית. כרגע אפשר להגיע אליו בדרך סלולה מהכביש הראשי ביטולה-אוחריד. מספר קילומטרים בתוך עמק מקסים, לאורך נחל, מובילים לכפר הנטוש והיפה. הכנסייה עדיין פעילה, ואם יתמזל מזלכם תמצאו גם כמה תושבים.
עוד על מלובישטה בכתבה על מערב מקדוניה
מקדוניה, מלובישטה
הכפר מלובישטה, אם יתמזל מזלכם תמצאו כאן כמה תושבים (צילום: CC markovskavesnicka) 

8. העיר ביטולה – פעם דיברו כאן לאדינו

עד לפני מאה שנה דיברו בעיר ביטולה (Bitola) לאדינו, עם אחת מקהילות יהדות ספרד החשובות בבלקן. העיר השנייה בחשיבותה במקדוניה העות'מאנית, לאחר סלוניקי, עיר קונסולרית ובה בית הספר לקצינים בו למד אתא טורק, אלא שימי הזוהר עברו חלפו. לאחר מלחמת העולם הראשונה, חלק גדול מהיהודים עלו לארץ ומי שנשאר הושמד בשואה.

בכל זאת, דבר לא יכול להעיב על יופיה של ביטולה, השוכנת במיקום מושלם, לרגלי פסגת פליסטר (Pelister) של הר באבא (Baba) הענק, בשוליו של עמק פורה. בביטולה מדרחוב שוקק חיים, אדריכלות בתים מעניינת, רבעים עתיקים לאורך הנהר, ובית קברות יהודי עתיק. אל תפספסו את מסורת השירה המקומית, ואת יופיין של הנערות המטופפות לאורך שדרת Shiroka Sokakבצמוד לביטולה נמצא אתר העתיקות המרשים של הראקליה לינקסטיס (Heraclea Lyncestis) – עיר עתיקה אשר הוקמה על ידי המלך פיליפוס השני, אביו של אלכסנדר מוקדון
לינה בעיר ביטולה  |  עוד על ביטולה בכתבה על מערב מקדוניה

מקדוניה, ביטולה  מקדוניה, ביטולה
עבודות פסיפס מרהיבות באתר העתיקות הראקליה לינקסטיס (צילום: CC Carole Raddato) 

העיר ביטולה במקדוניה הצפונית
העיר ביטולה נפרשת בעמק פורה למרגלות הר באבא (צילום: Jovep305)


מלון מומלץ ליד העיירה ביטולה

מלון סיפליק וויינרי (Ciflik Winery) הוא מקום מומלץ לעצור בו, לארוחה קלה או כבדה, לטעימות יין או ללינת לילה, בפאתי העיירה ביטולה. המלון מדורג ברמת 4 כוכבים והוא מציע חדרים זוגיים, דירות סטודיו וסוויטות, שבכולם מיזוג אוויר ומקרר.
 
מלון מומלץ ליד ביטולה, מקדוניה הצפונית
מלון סיפליק וויינרי – ארוחה, טעימות יין ולינה בפאתי העיירה ביטולה


9. מעגל האבנים והאתר המגאליתי צוצב קאמן

במזרח מקדוניה, לא הרחק מהעיירה קרטובו (Kratovo) עליה נרחיב בהמשך, נמצא אחד האתרים המגאליתיים החשובים והמעניינים בעולם. צוצב קאמן (Cocev Kamen) הוא מעגל אבנים ענק, בקוטר קילומטר. במרכזו סלע גדול ובו תיאטרון מרפסת, במות פולחן ודרכי תהלוכות, ציורי סלע וסמלים מסתוריים, שגילם למעלה מ- 6,000 שנה. למעשה זהו מעגל האבנים העתיק והגדול בעולם. אבני ענק הפזורות על הגבעות סביב, יוצרות מעגל שבמרכזו הסלע. ניתן להגיע למקום בדרכי עפר מהעיירה קרטובו, אבל צריך הדרכה של המקומיים. למרות שזה קשה אל תוותרו.
כתבה על טיול במזרח מקדוניה
 
מקדוניה, קוסב קמאן
צוצב קאמן, מההאתרים המגאליתיים החשובים בעולם (צילום: זאב בן אריה

10. העיירה קרטובו – מגדלים בלוע הר הגעש

השם קרטובו (Kratovo) מקורו במילה Crater, ואכן העיירה שוכנת בתוך לוע הר געש כבוי. זהו אזור געשי, שבו צורות סלע מסתוריות ואדמתו טוף רך או בזלת קשה. כבר בימי קדם הפיקו כאן מתכות וכך גם כיום. בימי הביניים הייתה הכרייה בידי משפחות עשירות, שהקימו מגדלי אבן גבוהים ומרשימים, בסגנון סוונטי בגאורגיה, לאחסן בהם את אוצרותיהם. בין המגדלים נחפרה רשת של מנהרות סתרים.
 
סמלה של העיירה הוא עץ אורן עתיק, בן יותר מ-600 שנה. אדמת הטוף נחרצת על ידי מספר נחלים, היוצרים קניונים עמוקים, עליהם מגשרים גשרים עות'מאניים ורומיים. עד מלחמת העולם השנייה גרו כאן גם יהודים וניתן לראות את בתיהם במרכז העיירה. ליד המרכז מוזיאון של אדם אחד, בשם סטפנג'ה, ובו ממצאים מעניינים מאתרים מגאליתיים באזור ומהעיר עצמה (תשאלו בכיכר המרכזית). לאחר מכן צאו לסיבוב בין הגשרים העתיקים, הבתים המיוחדים והמגדלים, ואל תשכחו להגיד שזאב בן אריה שלח אתכם....
על קרטובו בכתבה על מזרח מקדוניה

מגדלים בעיירה קראטובו, מקדונית הצפונית
מגדלי אבן מרשימים לאחסון האוצרות, בעיירה קרטובו (צילום: CC Martin Petrovski, Brockswood)
 

מידע נוסף

בתי מלון בסקופיה
בתי מלון במקדוניה
השכרת רכב במקדוניה

כתבות נוספות

מסלול טיול בעיר סקופיה
מסלול טיול במערב מקדוניה
אגם אוחריד וסביבתו
טיול במזרח מקדוניה

זאב בן אריה
 
אודות הכותב
זאב בן אריהמורה דרך, מדריך ומרצה, בעל חברת תרבויות עולמי. מתמחה בטיולי תרבות, טיולים גיאוגרפיים וטיולי שטח בבלקן וברחבי העולם. כותב הספר "אור מיסטי בבלקן" - מסע בעקבות נצרות אחרת, ומספר ספרים על המיסטיקה הסופית ואדריכלות מקודשת. דוקטורנט למדעי הדתות באוניברסיטת חיפה. יועץ לאתר GoTravel ביעדים: מקדוניה, סרביה, אלבניה, בולגריה, מונטנגרו, קוסובו, טג'יקיסטן, אוזבקיסטן ואתיופיה. טלפון במשרד 1-700-50-9992

זאב עונה לשאלותיכם בפורום מומחי תיירות


סטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר