הזמנות לחופשה שלך

Top 10: עשרת הגדולים של מקדוניה
מאת: זאב בן אריה


אם בגדולים אנו עוסקים – הגדול מכולם הוא ללא ספק אלכסנדר מוקדון, הכובש הגדול ביותר שידע העולם. הארץ ממנה הגיע אלכסנדר ממוקמת מצפון ליוון, בין בולגריה, אלבניה וסרביה. ארץ יפה עם הרים גבוהים ועמקים פוריים. ארץ בעלת נופים דרמטיים, ארץ רומנטית, ארץ של אהבה ושל מלחמות.


אך לא באלכסנדר מוקדון נעסוק הפעם, אלא במולדתו מקדוניה ובעשר הסיבות הטובות ביותר לטייל בה.
 
1 / 9
2 / 9
3 / 9
4 / 9
5 / 9
6 / 9
7 / 9
8 / 9
9 / 9

סקופיה (צילום: Dennis Jarvis)
סקופיה (צילום: זNovica Nakov)
שמורת מברובו (צילום: זאב בן אריה)
עתיקות הראקליה (צילום: Carole Raddato)
ביטולה (צילום: _Zdravevski.)
כנסיית סנט יוהן, אגם אוחריד (צילום: Klovov)
אגם אוחריד (צילום: Inge)
שמורת מברובו (צילום: זאב בן אריה)
קניון מטקה (צילום: Andrzej Wójtowicz)

טיול למקדוניה – היפהפייה הנכבשת...

מקדוניה נמצאת בפרשת דרכים בין מזרח למערב, אסלאם ונצרות, דרום וצפון, הים-התיכון ואירופה. כובשים רבים עברו דרכה, תרבויות מגוונות השאירו בה את חותמם, ולמרות זאת היא נשארה יפה ובתולית כמו בימיו של אלכסנדר. לא במקרה הגיע כובש רומנטיקן והרפתקן זה ממקדוניה, מפיץ את תהילתה בעולם.
 
מקדוניה הקדומה נכבשה ונהרסה על ידי הרומאים, ולאחריהם, הביזנטנים, הבולגרים, הסרבים והעותומאנים. בשנת 1991, לאחר 2000 שנות כיבוש זר, זכו המקדונים שוב לעצמאות. השנה (2014) זכתה מקדוניה להיות אחת מ- 10 היעדים המומלצים של לונלי פלנט, ואפילו באתר GoTravel היא הולכת ותופסת את המקום הראוי לה...
 

עשרת היעדים המומלצים במקדוניה  להגדלה לחץ למעלה משמאל


מדרפט ג
1. סקופיה – עיר של שני עולמות

סקופיה (Skopje), בירת מקדוניה, הוקמה כמצודה נישאה על גבעה החולשת על נהר וארדאר (Vardar) והדרכים מסלוניקי לקוסובו, סרביה ומרכז הבלקן. המצודה קיימת עד היום והיא שולטת על קו הרקיע של העיר. עם השנים התפתחו שכונות למרגלותיה ולאורך הנהר, וכיום נבנים בה בנייני פאר ומונומנטים בכדי לפאר ולהעצים את האתוס הלאומי. שאלתי פעם את אחד מחברי המקדונים, כיצד זה מדינה שהיא מהעניות באירופה מרשה לעצמה להשקיע כל כך הרבה בבנייני ראווה, והוא ענה: "כדי להיות עשיר אתה חייב קודם כול להתלבש כעשיר".
 
המקדוני הטיפוסי שואף תמיד לגדולות, זאת כנראה מורשת מימיו של אלכסנדר. אבל לא תמיד הוא מוכן לעשות את המאמץ הנדרש, מכיוון שהחיים יפים: לאורך הנהר יש בתי קפה ומסעדות, בכיכר החדשה והגדולה מתהדרת מזרקה אדירה בפסלו של אלכסנדר, ולידה שער ניצחון כדוגמת פריז. מאז ימיו של אלכסנדר הפסידו המקדונים פעמים רבות במלחמותיהם, אבל זה לא מנע מהם לנסות שוב ולהאמין בכוחם.
 
סקופיה בנויה לאורך נהר וארדאר. צידו הדרומי של הנהר הוא נוצרי, עם כנסיות לרוב, הבית של האמא תרזה, שנולדה וגדלה בסקופיה, ועל ההר צלב ענק – הגדול ביותר בעולם, המשקיף אל העיר ממרומים (ניתן לעלות לראשו במעלית ולהגיע למרגלותיו ברכבל). הצד הצפוני של הנהר הוא מוסלמי. מאוכלס באלבנים, שמהווים את המיעוט הלאומי הגדול ביותר, כרבע מהאוכלוסיה. זהו החלק העתיק, בו ניתן למצוא את רובע הבאזר, רחובות עתיקים בעלי אווירה, בתי קפה, דוכני קבב, חאנים, מספר מסגדים ופסלו של הגיבור הלאומי האלבני – סקנדרברג. מרתק לחצות את הנהר על הגשר העתיק ולעבור מעולם אחד לעולם אחר.
בתי מלון בסקופיה  |  כתבה על סקופיה ומרכז מקדוניה
 
מרכז מקדוניה, נהר וארדאר, סקופיה
ממראות הבירה סקופיה, הגשר הישן על נהר וארדאר ומוזיאון הארכיאולוגיה (צילום: CC Prince Roy) 
 

2. קניון מטקה – הפיורד של מקדוניה

כעשרים דקות נסיעה ממרכז סקופיה נמצא אחד מאתרי הטבע היפים במקדוניה. קניון מטקה (Matka Canyon) נחרץ על ידי נהר מטקה – אחד משני המקורות העיקריים של נהר וארדאר. קניון צר ויפה כלוא בין הרים גבוהים, וסכר שנבנה בתחילתו יוצר אגם ארוך ומרשים, הדומה לפיורד.
 
זהו אתר פופולרי מאוד על תושבי סקופיה, עם מסלול קייקים אולימפי מתחת לסכר. שביל קצר מחבר את מגרש החניה למדף סלע לחופי האגם, שעליו כנסייה עתיקה ומספר מסעדות. מכאן יוצאים לשייט של שעה, המגיע עד למערת נטיפים קטנה, לקראת סוף האגם. שבילי הליכה ממשיכים הלאה בקניון היפה, המשמש גם כאתר טיפוס צוקים.
 
מקדוניה, קניון מטקה
קניון מטקה, מאתרי הטבע היפים במקדוניה (צילום: CC Pero Kvrzica) 

3. שמורת מברובו – פסגות הטבע של מקדוניה

פלאי הטבע של מקדוניה מגיעים לשיאם בשמורת מברובו (Mavrovo National Park), הנמצאת כשעה וחצי נסיעה מסקופיה. הרים גבוהים, קניונים אדירים, כפרים תלויים על צלעות ההרים, מפלים ויערות. האלפים הדינריים מגיעים כאן לאחד השיאים שלהם, ומתקרבים לגובה 3,000 מטר.
 
רכס ביסטרה (Bistra), במרכזו של הפארק, מהווה אתר סקי בחורף ואזור טיולי אופניים, ג'יפים וטרקים בין כרי דשא אלפיניים בקיץ. למרגלותיו אגם מלאכותי יפהפה  אגם מברובו, שסביבו מספר בתי מלון טובים. לחופי האגם משרד של הפארק הלאומי בו מקבלים מפות והדרכה ללא תשלום, וניתן לשכור מדריך מקומי לטיול רגלי בשבילי ההרים.
 
מקדוניה, שמורת מברובו
שמורת מברובו, הרים גבוהים וקניונים אדירים (צילום: CC Julijan Nyča) 

4. מנזר יוהן ביגורסקי – עבודת עץ מהיפות בעולם

בשמורת מברובו נמצא מנזר יוהן ביגורסקי (St. Jovan Bigorski), מנזר עתיק ובו עבודת העץ היפה במקדוניה, ואולי אחת היפות והחשובות בעולם כולו. במאה ה- 19 עסקו האחים פילפובסקי, בני הכפר הסמוך, בגילוף מסך איקונות נפלא ובו אלפי דמויות, כולל שלהם עצמם. צריך לראות בכדי להאמין.
 
המנזר נבנה בדמות מנזרי הצוקים של הר אתוס בצפון יוון, והוא תלוי על מורדות ההרים, מעל קניון הרדיקה המרשים. בקרבת המנזר, בכפר Jance, מסעדה אתנית טובה, וממולו מסלול הליכה קצר אל מפלי דאף (Daf). תשאלו את המקומיים והם ינחו אתכם בשמחה. משמורת מברובו יוצאת דרך יפה לאורך נהרות רדיקה ודרין אל אגם אוחריד, מרחק שעתיים נסיעה ותצפיות מדהימות.
 
מקדוניה, מנזר יוהן ביגורסקי
עבודת העץ היפה במקדוניה, מנזר יוהן ביגורסקי  (צילום: זאב בן אריה

5. אגם אוחריד  הריביירה המקדונית

בדרום-מערב מקדוניה נמצא אגם גדול (פעמיים הכנרת), שהוא אחד העתיקים בעולם וללא ספק היפה שביניהם. כך לפחות לפי המקדונים. בחוף הצפוני של אגם אוחריד (Ohrid), על גבעה נישאה, שוכנת העיר אוחריד, שנקראת גם "ירושלים של הסלאבים", מאחר שממנה התחילה הנצרות הסלאבית ובה הומצא הכתב הקירילי.

בחלק העתיק, בין חומות העיר, מעין מוזיאון חי לתרבות וארכיטקטורה מקדונית. מדרום לעיר רצועת חוף ובה מלונות רבים – הריביירה המקדונית. בעיר מדרחוב שוקק, מסעדות ובתי קפה, סירות ומועדונים. תיירים מגיעים לכאן מכל העולם וגם מישראל. מומלץ להסתובב בסמטאות העיר העתיקה ולהיכנס לכנסיות. כאן תמצאו את הרוח המקורית של מקדוניה, הרחק מההמון הסואן.
לינה באזור אגם אוחריד  |  כתבה על אגם אוחריד וסביבתו
 
מקדוניה, אגם אוחריד
הריביירה המקדונית  העיר אוחריד לחופי אגם אוחריד (צילום: CC Hans Põldoj) 


מלון מומלץ לחופי אגם אוחריד

מלון אלכסנדר וילה & ספא (Aleksandar Villa & Spa) הוא מלון בוטיק יפהפה ברמת 4 כוכבים, הממוקם באזור שקט, הצופה על אגם אוחריד, במרחק 599 מ' מהאגם ו- 3 ק"מ מהעיר. חדרי המלון גדולים וממוזגים וכוללים מיטה גדולה, פינת ישיבה ופינת קפה, אמבט ספא ומרפסת. במלון ספא, חדר כושר, בריכה פנימית וחיצונית וצוות שירותי ואדיב. תמורה מעולה למחיר!
 
מלון בוטיק אלכסנדר וילה  מיקום מעולה ותמורה מצוינת למחיר


6. מעיינות אוחריד והמנזר של הקדוש נחום

בחלק הדרומי של אגם אוכריד נמצאים המעיינות המזינים את האגם. מאות נביעות פזורות על אזור של עשרות אלפי מטרים רבועים, ויוצרות אגמים ביוספרים מרהיבים, מהם נשפכים המים בזרם חזק אל האגם הגדול. שייט בין הנביעות הוא חוויה מיוחדת במינה. מומלץ לבקר במנזר היפה של הקדוש נחום (Sveti Naum), שגם הוא כנראה אהב את המעיינות ולכן בא להתיישב לידם במאה ה- 9 לספירה.
 
אותו נחום היה שותפו של סנט קלמנט מאוחריד (Clement of Ohrid), בהבאת הנצרות אל הבולגרים ובייסוד הזרם הסלאבי האורתודוקסי והכתב הקירילי. הוא היה רופא ומלומד, שחינך מלכים ונסיכים. עד שעייף מהכול ובא לבלות את שארית ימיו כנזיר מתבודד לחופי האגם. המנזר נחרב מספר פעמים, אבל בחלק העתיק שלו (מאה 11) נשתמרו ציורי קיר, המספרים את סיפורו של הקדוש נחום. ליד המנזר טיילת עם דוכני מזכרות וחוף מקסים.
 
מקדוניה, מנזר של הקדוש נחום
מנזר הקדוש נחום, בלב מעיינות אגם אוחריד (צילום: CC Petar Milošević) 

7. הכפר מלובישטה – מוזיאון ימי העושר

ממנזר סנט נחום מטפסת דרך במעלה ההר, המשקיף על האגם ומפריד אותו מאגם גבוה יותר הנמצא ממזרח – אגם פרספה (Prespa). זהו אגם יפה וגדול כאגם אוחריד, אך מסיבה כלשהי לגמרי לא מתוייר. הדרך עוברת במעבר הרים (1,600 מ'), ממנו ניתן לראות את שני האגמים, וגולשת אל אגם פרספה. הדרך ממשיכה אל ההר האדיר המשקיף אל האגם ממזרח – הר פליסטר (באבא), שמצדו השני העיר ביטולה (Bitola). בין ההר לבין אגם פרספה מספר עמקים נסתרים, שבאחד מהם מתחבאת פנינה אדריכלית ונופית – הכפר מלובישטה (Malovishte).
 
במאה ה- 19 התגוררו כאן כ- 2000 תושבים, שהתעשרו מגידול כבשים במרעה על מדרונות ההרים. בקיץ היו הכבשים משמינות מעשבי הר באבא, ובחורף הן היו מובלות אחר כבוד אל סלוניקי, לשמש קבב או שישליק לתושבי העיר. התושבים השקיעו את כל כספם בבניית בנייני פאר, במסורת אדריכלות התחייה המקומית - גגות צפחה וגילוף בעץ. בימי המשבר הכלכלי לאחר מלחמת העולם הראשונה ננטש הכפר, והוא עומד עד היום כמוזיאון לאותה תקופה. לממשלה יש תוכניות לשמר את הכפר ולהפוך אותו לאתר מורשת עולמית. כרגע אפשר להגיע אליו בדרך סלולה מהכביש הראשי ביטולה-אוחריד. מספר קילומטרים בתוך עמק מקסים, לאורך נחל, מובילים לכפר הנטוש והיפה. הכנסייה עדיין פעילה, ואם יתמזל מזלכם תמצאו גם כמה תושבים.
עוד על מלובישטה בכתבה על מערב מקדוניה

מקדוניה, מלובישטה
הכפר מלובישטה, אם יתמזל מזלכם תמצאו כאן כמה תושבים (צילום: CC markovskavesnicka) 

8. העיר ביטולה – פעם דיברו כאן לאדינו

עד לפני מאה שנה דיברו בעיר ביטולה (Bitola) לאדינו, עם אחת מקהילות יהדות ספרד החשובות בבלקן. העיר השנייה בחשיבותה במקדוניה העותומאנית, לאחר סלוניקי, עיר קונסולרית ובה בית הספר לקצינים בו למד אתא טורק, אלא שימי הזוהר עברו חלפו. לאחר מלחמת העולם הראשונה, חלק גדול מהיהודים עלו לארץ ומי שנשאר הושמד בשואה.

בכל זאת, דבר לא יכול להעיב על יופיה של ביטולה, השוכנת במיקום מושלם, לרגלי פסגת פליסטר (Pelister) של הר באבא (Baba) הענק, בשוליו של עמק פורה. העיר הוקמה על ידי פיליפוס – אביו של אלכסנדר מוקדון, והגרעין העתיק שלה, הנקרא הראקליה (Heraclea), הוא אתר עתיקות מרשים. בביטולה מדרחוב שוקק חיים, אדריכלות בתים מעניינת, רבעים עתיקים לאורך הנהר, ובית קברות יהודי עתיק. אל תפספסו את מסורת השירה המקומית, ואת יופיין של הנערות המטופפות לאורך שדרת Shiroka Sokak.
לינה בעיר ביטולה  |  עוד על ביטולה בכתבה על מערב מקדוניה

מקדוניה, ביטולה  מקדוניה, ביטולה
עבודות פסיפס מרהיבות באתר העתיקות הראקליה (צילום: CC Carole Raddato) 

מקדוניה, בית קברות יהודי, ביטולה
שער בית הקברות היהודי, העיירה ביטולה (צילום: CC Petar Milošević) 

9. מעגל האבנים והאתר המגאליתי קוסב קאמן

במזרח מקדוניה, לא הרחק מהעיירה קרטובו (Kratovo), נמצא אחד האתרים המגאליתיים החשובים והמעניינים בעולם. קוסב קאמן (Cocev Kamen) הוא מעגל אבנים ענק, בקוטר קילומטר. במרכזו סלע גדול ובו תיאטרון מרפסת, במות פולחן ודרכי תהלוכות, ציורי סלע וסמלים מסתוריים, שגילם למעלה מ- 6000 שנה.
 
למעשה זהו מעגל האבנים העתיק והגדול בעולם. אבני ענק הפזורות על הגבעות סביב, יוצרות מעגל שבמרכזו הסלע. ניתן להגיע למקום בדרכי עפר מהעיירה קרטובו, אבל צריך הדרכה של המקומיים. למרות שזה קשה אל תוותרו.
כתבה על טיול במזרח מקדוניה
 
מקדוניה, קוסב קמאן
קוסב קאמן, מההאתרים המגאליתיים החשובים בעולם  (צילום: זאב בן אריה

10. העיירה קרטובו - מגדלים בלוע הר הגעש

השם קרטובו (Kratovo) מקורו במילה Crater, ואכן העיירה שוכנת בתוך לוע הר געש כבוי. זהו אזור געשי, שבו צורות סלע מסתוריות ואדמתו טוף רך או בזלת קשה. כבר בימי קדם הפיקו כאן מתכות וכך גם כיום. בימי הביניים הייתה הכרייה בידי משפחות עשירות, שהקימו מגדלי אבן גבוהים ומרשימים, בסגנון סוונטי בגאורגיה, לאחסן בהם את אוצרותיהם. בין המגדלים נחפרה רשת של מנהרות סתרים.
 
סמלה של העיירה הוא עץ אורן עתיק, בן יותר משש מאות שנה. אדמת הטוף נחרצת על ידי מספר נחלים, היוצרים קניונים עמוקים, עליהם מגשרים גשרים עותומאניים ורומאיים. עד מלחמת העולם השנייה גרו כאן גם יהודים וניתן לראות את בתיהם במרכז העיירה. ליד המרכז מוזיאון של אדם אחד, בשם סטפנג'ה, ובו ממצאים מעניינים מאתרים מגאליתיים באזור ומהעיר עצמה (תשאלו בכיכר המרכזית). לאחר מכן צאו לסיבוב בין הגשרים העתיקים, הבתים המיוחדים והמגדלים, ואל תשכחו להגיד שזאב בן אריה שלח אתכם....
על קרטובו בכתבה על מזרח מקדוניה

מקדוניה, קוסב קמאן  מקדוניה, קוסב קמאן
מגדלי אבן מרשימים לאיחסון האוצרות, העיירה קרטובו (צילום: זאב בן אריה

קרטובו, מקדוניה
העיירה קרטובו, עדיין ניתן לראות את בתי היהודים במרכז העיירה (צילום: CC Pero-Kvrzica)

 

מידע נוסף

בתי מלון בסקופיה
בתי מלון במקדוניה
השכרת רכב במקדוניה

כתבות נוספות

אגם אוחריד וסביבתו
סקופיה ומרכז מקדוניה
טיול במזרח מקדוניה

זאב בן אריה
 
אודות הכותב
זאב בן אריהמורה דרך, מדריך ומרצה, בעל חברת תרבויות עולמי. מתמחה בטיולי תרבות, טיולים גיאוגרפיים וטיולי שטח בבלקן וברחבי העולם. כותב הספר "אור מיסטי בבלקן" - מסע בעקבות נצרות אחרת, ומספר ספרים על המיסטיקה הסופית ואדריכלות מקודשת. דוקטורנט למדעי הדתות באוניברסיטת חיפה. יועץ לאתר GoTravel ביעדים: מקדוניה, סרביה, אלבניה, בולגריה, מונטנגרו, קוסובו, טג'יקיסטן, אוזבקיסטן ואתיופיה. טלפון במשרד 1-700-50-9992מספר צפיות: 49584
299000
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר
מסלולי טיול לבחירתכם
בהתאמה אישית ובקצב שלכם
כן, זה מעניין אותי!