הזמנות לחופשה שלך

אתרים ופעילויות בעיר גווילין
מאת: יובל נעמן


העיר גווילין, בהיותה במרכז אזור עם אטרקציות נוף, הפכה להיות מוקד וסמל לתיירות הרבה לאזור. כעיר אפרורית, היא נדרשה למתיחת פנים משמעותית. בהשקעה רבה חוברו ארבעת האגמים שסביבה ושני הנהרות, למערכת מים עם גשרים לרוב ומדשאות וטיילות סביבם. העיר הוארה באלפי פנסים צבעוניים והפכה לעיר פסיכדלית כמעט לעת לילה. כמה מהגבעות שבלב העיר הפכו למקומות מוגנים עם תשלום כניסה, ואף המערות, שקיימות לרוב באזורי קארסט, הפכו למוקדי תיירות מוארים באופן מוגזם.


בכתבה זו אפרט את שמציעה העיר גווילין למי שבוחר להשתכן בה ולא להמשיך הלאה  צפונה לטראסות האורז המופלאות של לונגשן, או דרומה לאזור הכפר המפנק יאנגשו (Yangshuo).
 
גווילין בתאורה מלאכותית של לילה
גווילין בתאורה מלאכותית של לילה (צילום: יובל נעמן)העיר גווילין (A), יאנגשו (B) וטרסות האורז לונג-ג'י-טיטיאן (C)
 

 ברירת מחדלגבעת חדק הפיל

כיאה לכל מקום מעורר השראה בסין, רבות הגבעות שזכו לשם בשל צורתן המוזרה והדמיון של בני המקום. ברשימת היעדים התיירותיים המובילים נמצאת גבעת חדק הפיל (Xiangbi Shan) במקום כבוד. בפארק בדרום העיר שנבנה ליד הגבעה שכאילו שולחת זרוע אל תוך נחל פריחת האפרסק (Taohua Jiang) המתחבר לנהר לי. הגבעה נראית בזוית מסוימת כמו פיל השולח חדק לשתות ממימי הנחל. על ראש הגבעה ניצבת פגודה קטנה מימי שושלת מינג הנראית כמו אפריון, או לחלופין כאילו משפדת למקומו את הפיל. הסיפור אומר כי הפיל ירד לעולם והתאהב בגווילין. האלים שקראו לו למעלה התרגזו שסרב ושלחו שליחים להביאו. הוא נלחם בהם והם הרגו אותו בחרב, אולם לפני מותו הפך עצמו לסלע ועד היום נדן החרב בגבו והוא צמוד לעירו האהובה.

ישנה אפשרות לשוט ברפסודת במבוק מאורכת למרגלות חדק הפיל או לעלות בשורת מדרגות לנקודת תצפית בגבעה עצמה. יש להתכונן להתנפלות אגרסיבית של מוכרי סדקית, מזכרות או כל סחורה אחרת, ויש לקחת בחשבון את אמינות המוכרים בני המקום. הגעה באוטובוסים 2 / 57 / 58

גווילין - היער הריחני או סדום החדשה?
 
 
גבעת חדק הפיל
גבעת חדק הפיל בגווילין (צילום: יובל נעמן)
 

גבעת פובו

מצפון לגבעת חדק הפיל, בגדה המערבית של נהר לי (Lí Jiāng), נמצאת עוד גבעה שהפכה לפארק תיירותי. זו גבעת פובו (Pubo shan). בתחתית הגבעה במורד המדרגות במערה החותרת בגבעה, ניצב סלע שריד לנטיף גדול שטרם חובר לזקיף שתחתיו. על פי האגדה נחתך הסלע בחרבו של המצביא האגדי בן שושלת האן ששמו "עוצר הגלים" או "המערבולת" פובו. הסיבה הפרוזאית יותר לשם המוזר היא שהגבעה יוצרת מערבולת או עוצרת את גלי הנהר ומכאן שמה.

אגדה נוספת הקשורה למערה הקרויה
מערת הפנינה המושבת (Huanzhu Dong) מספרת על פנינה שהאירה את מגורי הדרקון שחי במערה עד שדייג חמד בה וגנב אותה, אבל שלא כמו אנשי גווילין, אימו אמרה לו להשיב את שלא שייך לו, וכשהחזיר את הפנינה בירך אותו הדרקון ונתן לו כרית פלא שתקל על כאבי אימו הזקנה והחכמה.

מערה צמודה היא
מערת אלף הבודהה (Qianfo Dong) המכילה כארבע מאות צלמי בודהא משושלת טאנג. בתחתית גרם המדרגות למרומי הגבעה נמצאים פעמון וסיר ארד גדול שרידי מקדש משושלת צ'ינג. במעלה הגבעה לאחר עליה של 350 מדרגות ישנה נקודת נוף יפה על העיר והאזור כולו, ועל פסגת היופי המבודד הסמוכה. הגעה לגבעה באוטובוסים 2/15/58 
 
מבט על  גווילין מראש גבעת פובו
מבט על גווילין מראש גבעת פובו (צילום: יובל נעמן)
 

תצפית על העיר והמצוקים

פסגת היופי המבודד (Duxiu Feng, יש המתרגמים "פסגת היפהפייה הבודדת"), המתנשאת לגובה 216 מטר מעל העיר (רום 709 מ'), צמודה ממערב לגבעת פובו בלב העיר. לאחר עליית 306 המדרגות, לפני הפיכת העיר לתעשייתית ואביכה תדיר, ניתן היה לראות מראה פנורמי של מצוקי האזור והעיר כולה. 
 
היום האובך והערפיח נותן אף תמונה רב שכבתית יותר, בה נעלמות הגבעות מאחורי מסך של אפור כשהן נמוגות במרחק. גבעה זו היא חלק ממתחם של ארמון מייסד העיר הנוכחית, נכדו של מייסד שושלת מינג, הנסיך Jingjiang שפעל בעיר בתחילת המאה ה-15, כשדודו בנה את העיר הקייסרית בבייג'ינג. הארמון הישן נמצא בצמוד לגבעה, בה יש מערות וכיתובים. גבעות נוספות בעלות שמות מרתקים, כמו הר המשי המקופל (Diecai Shan) ובה מערת הרוחות, גבעת האיש הזקן (Laoren Shan) ואחרות.
 
פסגת היפיפייה הבודדת במבט מראש גבעת פובו
פסגת היפהפייה הבודדת במבט מראש גבעת פובו (צילום: יובל נעמן)
 

מערת הנטיפים הפסיכודלית...

האוונגרד הקיטצ'י ביותר בעיר היא מערת חליל הסוף (Lu-Di Yan), שהיא במקור מערת נטיפים מרהיבה החרבה ברובה בחודשים היבשים, ובחדשי הגשם מטפטפת ומאריכה את הנטיפים והזקיפים בכמילימטר בשנה. את הטבע המרהיב הזה החליטו פרנסי העיר להאיר בצבעים פסיכודאליים מצועצעים, המדהימים לחיוב או לשלילה את המבקרים במערה. יש המוצאים בה יופי רב בהזכירה להם את דמיונותיהם מה"מסע ללב האדמה" של ז'ול ורן, ויש הרואים בצורת ההצגה הזאת פגיעה בטבע עצמו בהפיכתו לדיסנילנד של צבעים המשתקפים בשלוליות המים שמתחת. ההגעה באוטובוס בסוף קו 3 או 58. 
 
הצבעים הפסיכודליים של מערת חליל הסוף
הצבעים הפסיכודליים של מערת חליל הסוף (צילום: יובל נעמן)
 רכבל אוסטרי ומגלשה גרמנית...

פארק שבעת הכוכבים (Qīxīng gōngyuán) הוא פארק נרחב, בו ישנם שבעה "פיקים", שסידורם מזכיר למי שדמיונו מפותח במיוחד משהו מהעגלה (הדובה) הגדולה. בפארק הנמצא כקילומטר וחצי ממרכז העיר, ממזרח לנהר מעבר גשר השחרור, נמצאים גם גבעת הגמל  (Tuofeng shān), מערת שבעת הכוכבים (Qīxīng yan) אגמים וצמחיה, וכן גשר הפרחים העתיק (Hua qiao), שאורכו 60 מטר. הגשר נבנה בימי שושלת סונג לפני כשמונה מאות שנה, ועדיין באביב ובקיץ פורחים סביבו לוטוסים ופרחים אחרים. הגעה באופניים, ברגל או באוטובוסים 6 / 10 / 11 / 13 / 14
 
מבט פנורמי מלא על העיר גווילין וסביבתה ניתן לקבל ממרומי הר יאו (Yao- shān). ההר נמצא 12 ק"מ מחוץ לעיר והוא הגבוה בהרי האזור, המתנשא לגובה 903 מטרים. לראשו מוליך רכבל מתוצרת אוסטריה באורך 1,416 מטר, ויורדת ממנו מזחלת הרים מטורפת (Toboggan Slide) מתוצרת גרמניה ובתחזוקה סינית, הטסה מטה בחלקו התחתון של ההר לאורך 1,000 מטר ו- 18 עיקולים ובוחנת את עמידות הנוסעים לפחדים קיצוניים. ההר נקרא על שם המקדש הקיסרי שנבנה בתקופת טאנג על ראש ההר, לכבוד הקיסר האגדי מהמאה ה- 24 לפנה"ס יאו-טאנג (Yaotang-shi). 
המראה מראש גבעת יאו ביום אביך אופייני
המראה מראש גבעת יאו ביום אביך אופייני (צילום: יובל נעמן)

גשרים מכל העולם...

במרכז העיר בסמוך לשוק נמצאים מספר אגמים ומזרקות, שהיו החפיר הדרומי של חוצות העיר העתיקה. אגם עץ הפיקוס ההודי (אגם באניאן Rong Hu), הקרוי על שם עצי הפיקוס ובהם עץ בן 800 שנה בצפון האגם. אגם נוסף נקרא אגם פיר (Shan Hu) ויש גם אחרים. מעליהם בנו גשרים ביזאריים, בסגנונות אירופאים, המוארים באורות צבעוניים. מבנה הגשרים על פי דוגמאות כגון ריאלטו בוונציה, גשר הזהב בסן פרנסיסקו, גשר הקשת הכפולה ואחרים. לצידם הקימו את פגודות השמש והירח המוארות גם הן בצבעים מוזרים, המשתקפים במימי האגם. שייט בשני הנחלים וארבעת האגמים עולה 149 קוואי (חצי מחיר לגובה מטר עד 1.40 מטר וחינם לנמוכים ממטר). שייט לילה יוצא בין השעות 19:30-21:30. אפשר גם לצאת לשייט יום החל משעה 9:00.
 
פגודת השמש משמאל ופגודת הירח מימין משתקפים באגם פיר
פגודת השמש משמאל ופגודת הירח מימין משתקפות באגם פיר (צילום: יובל נעמן)
 
גשר הקשת הכפולה על אגם באניאן  גווילין
גשר הקשת הכפולה על אגם באניאן, גווילין (צילום: יובל נעמן)
 בילוי ערב בגווילין

בילוי ערב כולל מופע דיג באמצעות קורמורנים, בו יוצאים בסירה המלווה שתי רפסודות במבוק, המוארות בנורות לוקס ועל כל אחת דלי שלל ומספר קורמורנים. אלו רתומים בחוט וטבעת חנק לגרונם, המאפשרת בליעת דגיגים קטנים ונשימה, ואינה מאפשרת בליעת דגים גדולים. עם איתור ציפור המנסה לבלוע ללא הועיל דג גדול, מושך אותה הדייג לרפסודה וחולב מגרונה את הדג. שיטה מסורתית זו אינה כמובן בשימוש, ורק גלי התיירות הסקרנית ממשיכים לעודד שיטה אכזרית זו של דיג באמצעות קורמורנים.
 
מופע מרהיב ויקר יותר הוא שייט לילה באגמי העיר מתחת לגשרים הביזאריים, שגם הוא משולב בדיג באמצעות קורמורנים. מופע אכזרי וביזארי לא פחות, אבל לפחות אותנטי, הוא אכילת נחש, אותו בוחרים מאקווריום בו מאוכסנים הקורבנות במסעדות מתמחות. הנחש מוצא להורג בגזירת ראשו במספריים גדולות מעל קערה, כשדמו המבעבע משמש צבע מאכל ליין האורז, המוגש בשלב ההמתנה לבשר הנחש, המוגש כמרק עם ירקות ונחשב מעורר מינית את הסועדים הסינים.
 
בילוי מומלץ, כמו במקומות אחרים בסין, הוא ביקור בבית תה מסורתי או יציאה באופניים אל מחוץ לעיר לביקור בכפרים. מומלץ לנסות להיכנס באדיבות לבתי התושבים, או סתם ליהנות מנופי ההרים והשדות שמחוץ לעיר, כשלהקות פרפרי ענק צבעוניים מלווים אתכם.
 
דייג בעזרת קורמורנים מאסדות במבוק
דיג בעזרת קורמורנים מאסדות במבוק (צילום: יובל נעמן)
 
חליבת דג מפי הקורמורן
חליבת דג מפי הקורמורן (צילום: יובל נעמן)
 

מידע מעשי

החלפת כסף בעיר (כולל המחאות נוסעים) כדאי לעשות בסניף בנק אוף צ'יינה שברחוב Binjiang Luבעיר מלונות רבים ברמות שונות. במסגרת המלונות הזולים המומלצת ביותר היא אכסניית הנוער.
 
תחבורה בגווילין: יש לשים לב שסביבות התחנות הגדולות הן הרעות ביותר מבחינת האוכלוסייה החמדנית בעיר, שמחמאות רבות לא מקבלת במאמר זה ממילא. שדה התעופה הבינלאומי של העיר, המטיס נוסעים גם ליעדים רבים בסין טוקיו, סיאול והונג-קונג, ידוע בקשיחות היתרה שלו בנושא משקל עודף, ומחייב בסכומים גבוהים ממרבית שדות התעופה בסין  צפו לשלם 18 קוואי על כל ק"ג מעל 20 הק"ג המותרים בתא המטען.

אוטובוסים יוצאים בתדירות גבוהה ליאנגשו לנסיעה בת 70 דקות, ללונגשן לנסיעה בת כשלוש שעות, לנאן-נינג כחמש שעות, ולגואנזאו 10-12 שעות. מיניבוסים יוצאים מתחנת הרכבת ליאנגשו כל פעם שמגיעה הרכבת. רכבות לקונמינג יוצאות כל יום, ויש גם רכבות מהירות למספר יעדים.

 


יובל נעמן אודות הכותב
יובל נעמןצלם גיאוגרפי, מדריך טיולים, בונה מסלולים, יועץ טיולים אישיים ומרצה על ארצות העולם השלישי. בעל תואר שני בלימודי אסיה, מכיר את אסיה על בוריה וכן חלקים נרחבים של אפריקה ואמריקה, מעשרות ביקורים ולמעלה משלושים שנות טיולים עם התרמיל על הגב. www.yuval-naaman.com

יובל עונה לשאלותיכם בפורום מומחי תיירות


מספר צפיות: 12028
45930
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר
מסלולי טיול לבחירתכם
בהתאמה אישית ובקצב שלכם
כן, זה מעניין אותי!