www.goTravel.co.il
הכתבה מעניינת? שלחו אותה בדואר למי שתרצו

הקש בתיבה את רצף האותיות המופיע למטה:

בולגריה והאלף-בית הקירילי


בולגריה והאלף-בית הקירילי
מאת: כרמית וייס 


לפני ביקור בבולגריה, כמו גם במדינות אחרות בהן נהוג הכתב הקירילי*, כדאי ללמוד מעט את האלף-בית הקירילי, אשר משמש לכתיבת השפה הבולגרית, שהיא השפה הרשמית בבולגריה. בחלק מהמסעדות, בתי המלון ושאר השירותים לתיירים, הכל כתוב גם באנגלית. אולם בחלק אחר, לא מבוטל כלל, אין תרגום לאנגלית, ולכן כדאי לכם להכיר את האותיות הקיריליות. גם חלק משלטי ההכוונה בכבישים, כולל שלטים לאתרי תיירות חשובים (כמו, להפתעתנו, הר ויטושה), כתובים רק בקירילית.


אל חשש, הכתב הקירילי מזכיר במידה רבה אותיות מאנגלית ואפילו מעברית, והמשימה לא מאד מסובכת.
 
מלון "שוקי" בכפר צ'פלרה, הכיתוב מזכיר עברית (ש) ואנגלית (OK).
למטה PECTOPAHT בבולגרית, שמזכירה restaurant (מסעדה)
(צילום: כרמית וייס)

אירופה: בלקן
 
היכן נולד האלף-בית הקירילי
סיפור האלף-בית הקירילי מתחיל עם שני אחים, קיריל ומתודיוס, אשר נולדו בסלוניקי (Thessaloniki) שביוון, בשנים 827 ו-826. על אף שהיו בנים למשפחה חילונית הם נהיו לכמרים, והתגוררו במנזר מעל מצר הבוספורוס, המפריד בין החלק האירופאי של טורקיה לחלקה האסיאתי.
מאוחר יותר נשלח קיריל ללמד את הנצרות בממלכת הכוזרים**, ואחיו התלווה אליו. הם למדו את שפתם של הכוזרים והמירו את דתם של רבים מהם לנצרות.
זמן קצר לאחר מכן, הוזמנו שני האחים יל ידי נסיך מורביה (כיום ברפובליקה הצ'כית), אשר חיפש אנשי דת נוצרים, שיוכלו ללמד את בני עמו בשפתם, השפה הסלבית, ובכך לבלום את השפעתם של השליטים דוברי הגרמנית. שני האחים התייחסו ברצינות רבה למשימתם החדשה. קיריל, בעזרתו של אחיו מתודיוס, המציא אלף-בית חדש, המבוסס על האלף-בית היווני, שאיתו הוא תירגם את ספרי הברית החדשה לשפה הסלבית. בשנת 863 לספירה עברו שני האחרים למורביה, שם הם המשיכו בתרגום ספרי הקודש. הם התקבלו בהתלהבות על ידי העם, אך לא על ידי השליטים הגרמנים ואנשי הדת.
קיריל מת ברומא בשנת 869 ואילו אחיו מתודיוס שחזר לקונסטנטינופול, שם המשיך בתרגום כתבי הקודש, מת בשנת 885. מורשתם של האחים לא שרדה במורביה, אך היא עברה למדינות אחרות, בהן: בולגריה, סרביה, מקדוניה ורוסיה, בהן השפה הסלאבית עדיין משמשת לצורכי דת. באותן מדינות, ובמדינות נוספות, משמש האלף-בית הקירילי ככתב הרשמי, בו משתמשים הן בחיי היום יום והן בכנסייה.
 
קיריל ומתודיוס והכתב הקירילי, ציור קיר במנזר טרויאן בבולגריה
 
האלף-בית הקירילי כיום
האלפבית הקירילי בואריאציות מעט שונות ולא מאד משמעותיות, משמש כיום לכתיבה בשש מדינות סלאביות: בלרוס, בולגריה, מקדוניה, רוסיה, סרביה ואוקראינה; ארבע מדינות של בריה"מ לשעבר: קזחסטאן, אוזבקיסטן, קירגיסטן, טג'יקיסטן; וכן במונגוליה. ההבדלים בין הואריאציות השונות הם כל כך קטנים, כך שקורא בולגרית יכול ללא שום קושי לקרוא גם סרבית, רוסית או מקדונית (אם כי הוא לא יבין מה הוא קורא). ההבדלים מתבטאים ב 2-3 אותיות בלבד.
הכתב הקירילי הוא מערכת של 33 אותיות, כאשר לכל אות יש שתי צורות - האות הגדולה והאות הרגילה. כללי השימוש באותיות הגדולות והרגילות זהים לכללים אלו באנגלית.
כאשר הצטרפה בולגריה לאיחוד האירופי, בשנת 2007, הפך האלף-בית הקירילי לאלף-בית הרשמי השלישי של האיחוד, לצד הלטיני והיווני.
 
 
השלט לעיר הולדתו של סבי - פָּאזָארְדְזִ'יק‏‏, אחד השמות היותר קשים בקירילית  (צילום: כרמית וייס)

 


 
קירילית זה לא סינית
חלק מהאותיות הקיריליות מזכירות אותיות באנגלית ואפילו בעברית, ולכן מובטח לכם שבתוך יום-יומיים של טיול בבולגריה תזכרו חלק לא מבוטל של האותיות. בבולגרית מבטאים את כל האותיות, אין אותיות אילמות כמו בעברית או אנגלית.
 
שיטה טובה ללימוד ואימון, היא לקרוא את השלטים הכתובים באנגלית ובקירילית גם יחד. במילים ארוכות מספיק לקרוא את תחילת או סיום המילה, ואת השאר כבר מנחשים. אם אתם נוסעים עם ילדים, כדאי להטיל עליהם את המלאכה, הם בעלי תפיסה מהירה יותר וזהו עיסוק מצוין להפגת השעמום שלהם בנסיעות.
כדי להקל עלינו עוד קצת, לא מעט מילים בבולגרית מזכירות את אותה מילה באנגלית. כמו למשל, PECTOPAHT= restaurant (מסעדה), HOBO= novo (חדש),  HE= ne(לא) ואחרות.
 
הדפיסו את הטבלה המצורפת והיעזרו בה בימים הראשונים של ביקורכם בבולגריה.  
 
כיצד מבטאים
האות הקירילית
כיצד מבטאים
האות הקירילית
p as in pizza
 
ah, as in car, large, etc.
 
r as in rose
 
b, as in boy
 
s as in sea
 
v, as in very
 
t as in toy
 
g, as in garage
 
oo as in moon, book
 
d, as in dot
 
f as in five
 
e as the in step, get, etc.
 
ch as in Chanukah
 
zh sound as the in garage
 
ts as in fits, gets
 
z as the final "z" in buzz
 
ch sound in chair
 
ee as in English
 
sh sound in ship
 
 
as in yes, yellow
 
shch sound in Strasbourg 
 
k as in king
 
uh sound in fur
 
l as in lollipop
 
*** j as the "y" in york 
 
m as in Mom
 
ju as in you, but a bit shorter
 
n as in none
 
ja as in yard, but a bit shorter
 
o as in often
 
האלף-בית הקירילי
 
הערות:

* הכתב הקירילי נהוג גם בבלרוס, מקדוניה, רוסיה, סרביה, אוקראינה, קזחסטאן, אוזבקיסטן, קירגיסטן, טג'יקיסטן ומונגוליה.

** כוזרים - שם משותף לבני קונפדרציה של שבטי נוודים דוברי שפה טורקית, אשר הקימו ממלכה שהתקיימה מן המאה ה- 7 עד למאה ה- 12, ובשיאה השתרעה על פני שטחים גדולים המשתייכים כיום ברובם לרוסיה הדרומית ולאוקראינה, בין הים הכספי לים השחור והלאה, צפונה ומערבה
*** האות ь כבר איננה בשימוש בשפה הבולגרית.
 
תודות לאיזי אלמוג, מנהל אתר האינטרנט כולנו בולגרים, שסייעבהכנת הכתבה. 


כרמית וייס אודות הכותבת
כרמית וייס (Carmit Weiss)מנסה להעביר את אהבתה לנופים דרך הצילום והכתיבה, מנהלת אתר Gotravel ואחת הכותבות המרכזיות בו. חרשה את אירופה וצפון אמריקה וטעמה גם את טעמן של היבשות האחרות. בעלת ניסיון רב בתכנון טיולים, גולשת סקי ואמא לארבעה גולשים צעירים.

כרמית עונה לשאלותיכם בפורום מומחי תיירות
לקריאת כתבות נוספות של כרמית
מספר צפיות: 28044
8061


Additionally, paste this code immediately after the opening tag: