הזמנות לחופשה שלך

פורטוגל: פני הארץ ותושביה 
מאת: כרמית וייס


לרובנו מצטיירת פורטוגל כמדינה קטנה, אולי בגלל שכנתה הגדולה ספרד ואולי בשל היותה סגורה בתוך עצמה במשך שנים רבות, עקב הדיקטטורה שששלטה בה עד הרבע האחרון של המאה ה- 20. האמת היא שפורטוגל אינה מדינה קטנה כלל, למעשה היא המדינה ה- 19 בגודל השטח שלה, מתוך 49 מדינות אירופה.


למטיילים בפורטוגל כדאי להכיר את פורטוגל, במספר נושאים חשובים, עליהם ידובר בכתבה זו: גיאוגרפיה, אקלים, תושבים ושפה.
 
חופי פורטוגל
חופי העיירה נאזרה, באירופה אין הרבה חופים חוליים שכאלו   (צילום: כרמית וייס)

הגיאוגרפיה של פורטוגל

שטחה הכולל של פורטוגל, היבשתית והאיים השייכים לה, הוא 92,391 קמ"ר (פי 4.5 מישראל).

ניתן לחלק את פורטוגל לשלושה חלקים:
פורטוגל היבשתית – רצועה ארוכה בקצהו המערבי של חצי האי האיברי (הכולל את ספרד ופורטוגל), לחופי האוקיינוס האטלנטי, המסמנת גם את הקצה המערבי ביותר של יבשת אירופה. שטחה היבשתי של פורטוגל 88,889 קמ"ר (אורך 561 ק"מ, רוחב 218 ק"מ). אורך חופיה של פורטוגל היבשתית הוא 832 ק"מ, ואורך גבולה עם ספרד 1,215 ק"מ.

האיים האזוריים (Azores) – ארכיפלג באוקיינוס האטלנטי, בין יבשת אירופה ליבשת אמריקה. בקבוצת האיים האזוריים 9 איים קטנים, ששטחם הכולל 2,355 קמ"ר.
 
איי מדירה (Madeira) - ארכיפלג איים נוסף באוקיינוס האטלנטי, הנמצא כאלף קילומטרים מערבית לחופי אפריקה (מרוקו). קבוצת האיים כוללת את האי מדירה והאי פורטו סנטו (Porto Santo), שניהם איים מיושבים, ואת קבוצות האיים Desertas ו- Selvagens, שאינם מיושבים ומוכרזים שמורת טבע. שטחם הכולל של איי מדירה הוא 741 קמ"ר.
קוסטה ויסינצ'ינה, פורטוגל
832 קילומטרים של חופים מרהיבים, מסלול רגלי לאורך חופי האטלנטי   (צילום: כרמית וייס)
 

 ברירת מחדל
 

פורטוגל - הרים, נהרות וים

שטחה של פורטוגל היבשתית מחולק לשניים על ידי נהר טחו (Tajo או Tagus), שהוא הנהר הארוך ביותר בחצי האי האיברי, המגיע מספרד ונשפך לאוקיינוס בעיר ליסבון. השטח שמצפון לנהר הוא הררי, והוא נחרץ על ידי נהרות רחבים שיוצרים עמקים פוריים. מדרום לנהר טחו הנוף הוא מישורי יותר, אך גם כאן יש גבעות ורכסי הרים נמוכים. במקומות רבים לאורך חופי פורטוגל הארוכים, ההרים והסלעים נושקים לים ויוצרים שילוב מרהיב.
כתבה על טיול באזור החוף של פורטוגל
כתבה על חבל אלנטז'ו - מגבול ספרד לחופי האטלנטי
 
מצפון לנהר Tajo, במרכז פורטוגל, נמצא רכס סרה דה אשטרלה (Serra da Estrela), ההרים הגבוהים ביותר בפורטוגל היבשתית. הפיסגה הגבוהה ביותר ברכס זה היא פיסגת טורֶה (Torre), שפירושו "מגדל", וגובהה 1993 מ'.
הנקודה הגבוהה ביותר בפורטוגל כולה נמצאת באיים האזורים. זוהי פיסגתו של הר הגעש פיקו (Mount Pico), שגובהה 2351 מ', הנמצא באי פיקו.
כתבה על טיול בהרי סרה דה אשטרלה
 
העיר השנייה בגודלה בפורטוגל,  פורטו בחגיגת אורות לעת ערב  (צילום: יגאל שלהבת)
 

האקלים בפורטוגל

בפורטוגל היבשתית שורר אקלים ים תיכוני והיא נחשבת לאחת המדינות החמות באירופה. הטמפרטורה הממוצעת הינה 13 מעלות צלזיוס בצפון ו- 18 מעלות צלזיוס בדרום.
באיי מדירה ובאיים האזורים שורר אקלים סוב-טרופי לח והטמפרטורות ממוזגות יותר.
בהרים של צפון פורטוגל הטמפרטורות נמוכות יותר, והן יכולות להגיע בחורף למינוס 15 מעלות צלזיוס.
כמויות המשקעים גדולות יותר בצפון פורטוגל לעומת הדרום.
 
ההרים של פורטוגל, סרה דה אשטרלה
כבשים, אגמים קטנים וסלעים שחורים - ההרים של פורטוגל  (צילום: כרמית וייס)  לחץ על תמונה להגדלה
 


 

תושבי פורטוגל

בפורטוגל חיים 10.5 מיליון תושבים, הנקראים פורטוגזים. העם הפורטוגזי נוצר מתערובת עמים קדומים, בעיקר איבריים וקלטים, וכן רומאים, גרמאנים ומורים. האוכלוסיה הומוגנית יחסית, ואין שונות גדולה בין חלקי המדינה.
אוכלוסיית המהגרים מונה כ- 5% מכלל תושבי פורטוגל, בהם כ- 100 אלף תושבים שהיגרו מהמושבות של פורטוגל באפריקה השחורה, עם הענקת העצמאות, וכן מהגרים מהמושבות באסיה. מאז 1990 היגרו לפורטוגל גם תושבים ממדינות מזרח אירופה. בפורטוגל חיים כ- 50 אלף צוענים.
רוב תושבי פורטוגל הם נוצרים קתולים (84.5%) ונוצרים אחרים (2.2%).
 

השפה המדוברת בפורטוגל

פורטוגזית היא השפה הרשמית בפורטוגל, והיא משמשת גם שפתם של למעלה מ- 200 מיליון אנשים נוספים ברחבי העולם. למעשה פורטוגזית היא השפה השישית הכי מדוברת בעולם (אחרי סינית, ספרדית, אנגלית, הינדי וערבית). שפה רשמית נוספת היא מירנדזית (Mirandese), אך היא מדוברת רק בצפון מזרח פורטוגל (אזור מירנדה דה דורו).
פורטוגזית היא השפה הרשמית גם בברזיל, אנגולה, מקאו (סין), גואה (הודו), קייפ וורדה, מוזמביק, טימור המזרחית ועוד. קהילות דוברות פורטוגזית יש גם במדינות אירופה, ארצות הברית, קנדה, וונצואלה, דרום אפריקה, אוסטרליה וכן במושבות פורטוגל לשעבר באסיה.
 פורטוגל
בעיירה מטאוס, 
צפון פורטוגל    (צילום: יגאל שלהבת)

מידע נוסף

בתי מלון בפורטוגל
השכרת רכב בפורטוגל

כתבות נוספות על פורטוגל

כתבה על פורטו
סיור בעיר העתיקה של ליסבון
חבל אלנטז'ו - מגבול ספרד לחופי האטלנטי
טיול בפורטוגל לבני גיל הזהב

כרמית וייס אודות הכותבת
כרמית וייס (Carmit Weiss)מנסה להעביר את אהבתה לנופים דרך הצילום והכתיבה, מנהלת אתר Gotravel ואחת הכותבות המרכזיות בו. חרשה את אירופה וצפון אמריקה וטעמה גם את טעמן של היבשות האחרות. בעלת ניסיון רב בתכנון טיולים, גולשת סקי ואמא לארבעה גולשים צעירים.

כרמית עונה לשאלותיכם בפורום מומחי תיירות


מספר צפיות: 15971
68590
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר
טיולים וחופשות באפריקה
חוויה אפריקאית בעיצוב אישי
כן, זה מעניין אותי!