מידע וטיפים למטייל בבריטניה

מידע וטיפים למטייל בבריטניה


מידע חיוני מספרי טלפון חירום

אשרה (ויזה): אין צורך לתיירים, עד 90 יום         עזרה רפואית: 999
חשמל: 50HZ,  240V   משטרה: 999
שעון: GMT+0 (שעתיים אחרי ישראל)   מכבי אש: 999
מטבע: לירה סטרלינג (פאונד)   מספר חירום אירופאי (חינם): 112
קידומת בי"ל: 44+      
סיומת אינטרנט: uk      

 

 

חשמל בבריטניה

מתח החשמל בבריטניה הוא 220 וולט, 50 הרץ.
השקעים בבריטניה הם מדגם G.
כתבה על חיבורי חשמל בעולם
שקע G, בריטניהתקע G בריטניה
חיבורי החשמל בבריטניה - שקע ומתאם דגם G 
(צילום: Electronicgrup, ARTol)
 

שעון בריטניה

זמן גריניץ' הוא הזמן המקומי בקו האורך 0 מעלות העובר בגריניץ' אשר בלונדון. לפי זמן זה מחושב הזמן הרשמי בכל אזורי הזמן בעולם. זמן זה הוא אם כן הזמן הרשמי של בריטניה ומשמש לחישוב הזמנים בכל רחבי כדור הארץ.
שעון הקיץ פועל מסוף חודש מרץ עד סוף חודש אוקטובר (יום הראשון האחרון בכל אחד מחודשים אלה), אז מוזזת השעה בשעה אחת קדימה מזמן גריניץ' כדי ליהנות מיותר שעות אור יום.


השעה בבריטניה (אנגליה, סקוטלנד וצפון אירלנד)
 

 ברירת מחדל
 

מזג האוויר בבריטניה

למרות השם שיצא לבריטניה על שמיה האפורים והגשומים, מזג האוויר בבריטניה הוא בדרך כלל מתון. השינויים מיום ליום מושפעים בעיקר מאזורים של לחץ אטמוספירי הנעים מזרחה על פני האוקיינוס האטלנטי. למרות השינויים התכופים במזג האוויר, הטמפרטורות אינן קיצוניות ואינן עולות מעל 32 מעלות או מתחת 10 מעלות צלסיוס.
הגשם מפוזר באופן אחיד למדי על פני כל השנה, אולם בממוצע, החודשים מארס עד יוני הם היבשים ביותר והחודשים ספטמבר עד ינואר הם הגשומים ביותר. בביקור באזורים ההרריים במערב ובצפון ניתן לצפות למשקעים רבים יותר מאשר באזורי המרכז.
בחודשים מאי, יוני ויולי בהם שעות האור הארוכות ביותר, זמן האור נע בין חמש שעות בצפון סקוטלנד לבין שמונה שעות באי וויט שבחוף הדרומי. בחודשים נובמבר, דצמבר וינואר שעות האור מועטות ביותר - רק שעה ביום בצפון סקוטלנד ורק שעתיים ביום בחופים הדרומיים.
 
לינגפילד, מחוז סאסקס, אנגליה
בתים עתיקים בעיירה לינגפילד שבאזור סאסקס, אזור כפרי יפהפה מדרום ללונדון   (צילום: טל אופיר)
 
לינה בבריטניה

אופי הטיול במדינות השייכות לבריטניה, שרובן מדינות גדולות מאד, מכתיב שינוי תכוף במיקומי הלינה (טיול מתגלגל), וברוב היעדים פחות מתאים לטיולי כוכב ארוכים. מומלץ להיערך מראש למציאת מקום לינה דרך האינטרנט, כדי להימנע מהצורך לחפש לינה במהלך הטיול, דבר הגוזל זמן רב. מומלץ להזמין מראש (שימו לב לאפשרויות הביטול) או להכין מראש אופציות ללינה, ולהזמין יום-יומיים קודם להגעה. כך ניתן לשמור על גמישות, ועדיין לטייל בראש שקט.
 שימו לב לתנאי הביטול הניתנים בחלק מההצעות, ל- 24-48 שעות.

להלן מספר דוגמאות:
בתי מלון בלונדון  |  בתי מלון באדינבורו  |  בתי מלון באוקספורד  |  בתי מלון בקיימברידג'
בנוסף, תמצאו המלצות רבות ללינה ביעדי תיירות בכתבות על בריטניה
 
מלון רדיסון בלו, מרכז לונדון   מלון רדיסון בלו, מרכז לונדון
מלון רדיסון בלו בקרבת תחנת הרכבת התחתית קובנט גרדן שבמרכז לונדון, מיקום נוח למטיילים בעיר 
 

מנהרת התעלה בין בריטניה לצרפת

במנהרה המקשרת את בריטניה לצרפת - מנהרת התעלה שמתחת התעלה האנגלית (בצרפתית: תעלת למאנש), ניתן לנסוע רק ברכבת היורוסטאר (Eurostar) ולא ברכב פרטי. על מי שמבקש להעביר את רכבו דרך המנהרה להגיע לתחנה בפולקסטון אנגליה, או בקאליי בצרפת ולשלם את אגרת המעבר. אז מורשה הרכב לעלות על הרכבת הצרפתית לה-שאטל, רכבת משא לנשיאת כלי רכב שאורכה 800 מ', הרכבת הארוכה ביותר שתוכננה למטרה זו בעולם.
ישנן שלוש רכבות משא שונות: רכבת דו-קומתית (למכוניות, אופנועים, ואופניים), רכבת חד-קומתית (למשאיות, מכוניות עם קרוואנים נגררים וקרוואנים עצמאיים), ורכבת חד קומתית נוספת (למשאיות תובלה עמוסות עד 44 טון).
ניתן לרכוש כרטיסים לרכבת המשא מראש למרות שאין צורך להזמין מקום מראש. השירות פועל בשיטת חנה וסע כך שאין זמן מדויק לבידוק. הרכבות עוזבות את התחנה עד ארבע פעמים בשעה והמסע נמשך 35 דקות ממשטח למשטח, מתוכן 27 דקות בתוך המנהרה.
 

רכבות בבריטניה

בכל התחנות הראשיות ניתן למצוא דלפקי מידע ובהם ניתן לברר מידע על תנועת הרכבות לקבל לוחות זמנים עדכניים. גם במרבית הספריות הציבוריות ניתן למצוא עותקים של לוחות הזמנים של שירות הרכבות.

פארקים לאומיים בבריטניה

באנגליה ישנם שמונה פארקים לאומיים: דארטמור, אקסמור, אזור האגמים, .שטחי צפון יורק, נורת'-האמברלנד, מחוז השיאים, איזור יורקשייר והבראודים
בוֵיילס ישנם שלושה פארקים לאומייים: סנודוניה, משואות ברקון, וחוף פמברוקשייר, המהווים יחד 20% משטח המדינה כולה.
בסקוטלנד יש פארק לאומי אחד- אגם לומונד והטרוסאקס. יש תכנון להכריז על פארק לאומי נוסף בקארנגורמס.
בצפון אירלנד פארק לאומי אחד והרבה אזורים של יופי טבעי מדהים. 
 
 
טיול בעקבות משחקי הכס
יער טולימור שכיככב בפרק הראשון בסדרה משחקי הכס, הפארק הלאומי הראשון בצפון אירלנד 
(צילום: CC William Marnoch)
 

החזר מע"מ לתיירים בבריטניה

תיירים הרוכשים מוצרים בחנויות קמעונאיות, המשתתפות ב"תכנית היצוא הקמעונאי", רשאים לבקש החזר אם בכוונתם לעזוב את בריטניה ליעד סופי מחוץ לאיחוד האירופי תוך שלושה חודשים מיום ביצוע הרכישה. על המבקרים לוודא את האפשרות לקבלת החזר מע"מ לפני ביצוע הרכישה. בעת הרכישה המוכר יבקש לראות דרכון כדי לאשר את הזכאות לקבלת ההחזר.  על שני הצדדים למלא את טופס ההחזר שיספק המוכר (טופס מע"מ 407 או שובר החזר של החברה). את טופס המע"מ או השובר יש להציג ביחד עם הסחורה לאישור על ידי נציגי רשויות המכס כאשר הלקוח עוזב את האיחוד האירופי. אין אפשרות לאשר טפסים לאחר עזיבת האיחוד האירופי. את הטופס המאושר יש לשלוח אל הקמעונאי או חברת המימון, הטופס יעובד, ואז תופק המחאת החזר (בליש"ט) שתשלח אל הקונה. לחילופין ניתן למסור את הטופס במשרדי חברת ההחזר בשדה התעופה לקבלת החזר מיידי, במידה ותקף.
עלון מידע העוסק בקבלת החזר מע"מ על ידי מבקרים מחו"ל ניתן לקבל בפנייה טלפונית לשרות המכס הבריטי: 845-795-010-9000(0)44 
 

מכירות סוף עונה בבריטניה

המכירות הגדולות ביותר מתקיימות בינואר, כאשר מחפשי המציאות נוהגים להמתין כל הלילה מחוץ לחנויות הכלבו הגדולות ביותר בלונדון, בתקווה להשיג מציאות מיוחדות במחירים נמוכים במיוחד. קונים נבונים יותר ממתינים עד סוף חודש ינואר, אז כמות המוצרים במבצע אולי קטנה יותר, אך המחירים נמוכים הרבה יותר, לצורך חיסול המלאי לפני חילופי העונות.
מכירות נוספות מתקיימות בסוף האביב והקיץ כאשר נמכרים במחירי מציאה פריטים מן העונה שהסתיימה, אך רצוי לבדוק קודם לכן בחנות המסוימת בה מבקשים לקנות.

כרטיסים לאירועי ספורט ומופעים

יש ליצור קשר עם האולם או המגרש בו מתקיים האירוע לבירור פרטים על מכירת הכרטיסים. לרבים מן האולמות והמגרשים יש גם קווי מידע המופיעים בפרסומיהם בספרי הטלפונים. החיוג למספרים אלה מאפשר להזמין את הכרטיסים ואף לשלם עבורם באמצעות כרטיסי אשראי. לחילופין, בערים גדולות כגון לונדון, יש מספר רב של סוכנויות לממכר כרטיסים, המוכרות כרטיסים לכל האירועים המרכזיים ולכל המופעים ומפעילות אף הן קווי שירות (את הפרטים ניתן לברר במדריך הטלפון המרכזי של לונדון).
מי שנמצא בלונדון יכול לרכוש כרטיסים במחירים מופחתים להצגות התיאטרון של אותו היום (על פי המצאי בסוכנות הכרטיסים) בקופת הכרטיסים "חצי מחיר" בככר לייסטר.
 
אדינבורו, סקוטלנד, שעון פרחים, גני פרינסס
שעון הפרחים בעיר אדינבורו (סקוטלנד), שבשנת 2012 הוקדש לאולימפיאדת לונדון (צילום: יפה כפיר)

 

שגרירות ישראל בבריטניה (לונדון)

כתובת: Palace Green 2, London W8 4QB
טלפון: 20-795-79-500(0)44
דוא"ל: INFO@LONDON.MFA.GOV.IL
 

שגרירות בריטניה בישראל

כתובת: רח' הירקון 192, תל אביב
טלפון: 03-7251222
פקס: 03-5278574


מידע נוסף

השכרת רכב בבריטניה
בתי מלון בלונדון


כתבות על בריטניה לפי האומות המרכיבות אותה

כתבות על אנגליה
כתבות על סקוטלנד
כתבות על ויילס


כרמית וייס אודות הכותבת
כרמית וייס (Carmit Weiss)מנסה להעביר את אהבתה לנופים דרך הצילום והכתיבה, מנהלת אתר Gotravel ואחת הכותבות המרכזיות בו. חרשה את אירופה וצפון אמריקה וטעמה גם את טעמן של היבשות האחרות. בעלת ניסיון רב בתכנון טיולים, גולשת סקי ואמא לארבעה גולשים צעירים.

כרמית עונה לשאלותיכם בפורום מומחי תיירות


סטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר