www.goTravel.co.il
הכתבה מעניינת? שלחו אותה בדואר למי שתרצו

הקש בתיבה את רצף האותיות המופיע למטה:קרחונים וסקי קיץ באוסטריה
מאת: כרמית וייס


אוסטריה התברכה בארבעה אתרי גלישת סקי קיץ מצוינים, שיש בהם מסלולים על קרחון. מלבדם יש באוסטריה גם קרחונים רבים שאינם חלק מאתר סקי. אל חלקם ניתן להגיע בהליכה קצרה ואילו אל אחרים הטיפוס הוא ארוך וקשה ויכולים להגיע אליהם רק מיטיבי לכת ומטפסי הרים מקצוענים. 


אם אינכם גולשי סקי, גם לכם מומלץ מאד לבקר באחד הקרחונים, בשביל החוויה ובשביל תצפיות הנוף הנפלאות שאתרים אלו מציעים.
 

 אתר הסקי קפרון, אוסטריה
סקי קיץ על קרחוןKitzsteinhorn , באתר הסקי קפרון   (צילום: Gletscherbahnen Kaprun)
 

גלישה על קרחון בקיץ

חשוב לזכור, גלישה על קרחונים טובה ליום-יומיים, ועדיף לשלב אותה עם טיול באזור, שהוא תמיד יפהפה באביב, בקיץ ובסתיו. סקי קיץ דומה לגלישה בחורף, אבל גם מעט שונה, וחשוב להכיר את המגבלות כדי לא להתאכזב.
הקרחונים עליהם ניתן לגלוש בקיץ הם תמיד חלק מאתר סקי גדול יותר, שרק החלק שעל הקרחון נותר בו פתוח.
 
המשקעים היורדים באירופה גם בקיץ, בכמויות שלא היו מביישות חורף ממוצע שלנו, הם כמעט תמיד שלג בגבהים האדירים בהם שוכנים הקרחונים (מעל 3000 מטר). הקור של הקרחון שומר על השלג במצב טוב לגלישה, לפחות עד שעות הצהריים, אז מתחילה השמש להתעלל בו. בשעות הבוקר המוקדמות יש סיכוי לפגוש אפילו בפאודר הנכסף, אם ירד שלג בליל אמש. אולם אם לא ירד שלג טרי, אתם עלולים למצוא את עצמכם גולשים על קרח, מאחר והשלג שהופשר אמש על ידי השמש קפא בלילה. בשעות הצהריים, כמעט תמיד השמש בשמים, והיא מחממת את השלג והופכת אותו לרטוב (דייסתי, גולש, סלשי ושאר כינויים לא אוהדים) וקשה מאד לגלישה. לכן בדרך כלל בשעות אלו כבר קשה מאד לגלוש.
סקי על קרחון, מאמץ לא קטן
סקי על קרחון, מאמץ לא קטן   (צילום: כרמית וייס)


חופשות סקי 
 
שימו לב, מצב של קרח על המסלולים דורש טכניקת סקי מתקדמת ואינו מתאים למתחילים. יתרה מכך, הוא אף עלול להיות מסוכן למי שאינו ברמת הטכניקה המתאימה, מאחר והסיכון לנפילות לא סימפטיות עולה פלאים.
 
המקומיים, ברי המזל, יכולים לבחור את היום המתאים ביותר ורק אז לעלות לאתר. אולם אנחנו, שבאים מרחוק, לא תמיד נוכל לבחור את היום הכי טוב. אם אנחנו גם מטיילים באזור, עדיף שנתכנן טיול כוכב, ונעלה לגלוש ביום המתאים ביותר, שהוא שילוב של שלג בלילה עם "אין שמש" ביום. אם הגעתם לקרחון ואין תנאי גלישה הולמים, לא נורא, תמיד תוכלו ליהנות מנוף מרהיב, תצפית פנורמית מרשימה ושפע מסלולי טיול.
 

מה ללבוש כשגולשים או מטיילים על קרחון?

כשאנו עולים לקרחון, לצורך גלישה או סתם טיול, כדאי לזכור כלל אצבע – כל 100 מטר גובה צונחת הטמפרטורה ב 0.5 עד 0.7 מעלות צלזיוס. לכן אם אתם בעיירה בגובה 800 מ', והטמפרטורה היא 15 מעלות (נעימה למדי), כשתגיעו לגובה 3,300 מ' תפגשו בטמפרטורה של 3 מעלות מעל או מתחת לאפס. גם רוחות חזקות הן לא נדירות בגבהים אלו, והן מורידות עוד מספר מעלות בעומס הקור.
סביר להניח שעבור גלישת קרחונים לא תזדקקו לכל שכבות הביגוד להן נזקקתם בחודש פברואר, אולם דווקא אז חשוב להקפיד על שכבה עליונה אטומה למים (כהגנה מהגשם והשלג הרטוב) ועל ביגוד נושם (לנידוף הזיעה). בעלי המגלשיים והסנובורד טוב יעשו אם יקפידו על ווקס טוב, אחרת ימצאו את עצמם מתחרים בחלזונות. והכי חשוב, אל תשכחו את משקפי השמש וקרם ההגנה, השמש חזקה מאד בהרים וקרינתה מוכפלת על ידי השלג.
 
קרחון שטובאי, אוסטריה GOTRAVEL
קרחון שטובאי, שלל פעילויות בנוסף לגלישה   (צילום: Stubaier Bergbahnen)
 

קרחונים למטיילים שאינם גולשי סקי

אתרי הסקי כולם הופכים בקיץ ליעד לנופשים רבים, הנהנים משלל מסלולי טיול וספורט אתגרי. חלק ניכר ממעליות הסקי פועלות גם בקיץ ומעלות מטיילים ונופשים אל ההר. בחלק גדול מאתרי הסקי מוקמים בקיץ מתקני שעשועים בחיק הטבע, כמו, פארקי סולמות וחבלים, מתקני שעשועים שונים, מגלשות הרים ועוד אפשרויות בילוי נפלאות, במיוחד למשפחות עם ילדים.
ישנם באוסטריה גם קרחונים רבים שאינם חלק מאתר סקי. אל חלקם ניתן להגיע בהליכה קצרה ואילו אל אחרים הטיפוס הוא ארוך וקשה ויכולים להגיע אליהם רק מיטיבי לכת ומטפסי הרים מקצוענים.
 

קרחון פאסטרצה על פיסגת הגרוסגלוקנר

קרחון פאסטרצה (Pasterze) נמצא על הפסגה הגבוהה ביותר באוסטריה, פסגת גרוסגלוקנר (Grossglockner), המתנשאת לגובה 3,798 מ'. הפסגה היא חלק משרשרת הרי גלוקנר (Glockner Gruppe), שהם חלק מרכס הואה טאוארן (Hohe Tauern) והפארק הלאומי הואה טאוארן (Nationalpark Hohe Tauern), בחבל טירול המזרחי (Osttirol). זהו הקרחון הגדול ביותר באוסטריה, שאמנם אינו חלק מאתר סקי, אבל מטיילים יכולים להגיע אליו ברגל בהליכה קצרה ממגרש החניה.
 
הכביש האלפיני הגבוה גרוסגלוקנר (Grossglockner Hochalpenstrase), החוצה את רכס גלוקנר' נחשב לאחד הכבישים היפים ביותר באלפים. תחילתו בעיירה Fusch (בצפון) והוא מסתיים כעבור 41 ק"מ בעיירה Heiligenblut (בדרום). מהכביש נשקף נוף מרהיב ופסגות מושלגות גם בקיץ. לאורכו ניתן לעצור במספר נקודות תצפית. זהו כביש אגרה והוא אינו זול, אך בהחלט שווה את ההשקעה. הכביש פתוח רק מתחילת מאי (לפעמים סוף אפריל) עד סוף אוקטובר, בהתאם לתנאי מזג האוויר.
תשלום האגרה לרכב בכביש גרוסגלוקנר מהווה מעין כרטיס כניסה לפארק והוא מאפשר נסיעה הלוך וחזור באותו יום, אם כי סביר להניח שתרצו לחזור בדרך אחרת. אם אתם מעונינים לחזור ביום אחר, אחרי שכבר שילמתם את האגרה, תוכלו לעשות זאת בתוספת קטנה, עם הצגת התשלום הראשון.
עדכון על פתיחת הכביש ומחירי האגרה
 הגונדולה להינטרתוקס, 360 מעלות, אוסטריה
קרחון פאסטרצה בצילום משנת 2017, למרבה הצער הולך ומתכווץ עם השנים  (photo: Wolfgang Hägele)
  
 

גלישת קיץ באוסטריה - היכן ומתי?

אוסטריה התברכה בארבעה אתרי גלישת קיץ מצוינים, אולם בשנים האחרונות, עם ההתחממות הגלובלית, חלקם לא מצליחים לשמור על תנאי גלישה נאותים לאורך כל הקיץ.
אנו מדברים על גלישת קיץ למרות שתנאי גלישה יש גם באביב ולעיתים גם בסתיו, אולם מרבית אתרי סקי הקיץ אינם פתוחים כל השנה מטעמי כדאיות כלכלית. באביב ובסתיו בדרך כלל מעליות הסקי אינן פועלות, מכיוון שאין הרבה נופשים בעונות אלו. כדאי בכל מקרה להתעדכן באתרי האינטרנט המקומיים על זמני פעילות הרכבלים המעודכנים.
 

קרחון הינטרתוקס באתר הסקי מאיירהופן

קרחון הינטרתוקס (Hintertux), שגובהו 3,250 מ', נמצא במרחק 20 דקות נסיעה מהעיירה מאיירהופן, העיירה המרכזית בעמק צילרטל (Zillertal). הוא מוכר לגולשי סקי רבים, מאחר ומאיירהופן ועמק צילרטל הם מאתרי הסקי היותר אהובים על הישראלים. זהו הקרחון הגבוה ביותר באוסטריה עליו יש מסלולי גלישה, ולכן הסיכוי לתנאי גלישה טובים הוא הטוב ביותר. 
 
העלייה לפסגת הקרחון מתבצעת על ידי שלוש גונדולות, היוצאות מהעיירה טוקס (Tux), אשר בקצהו הדרום-מערבי של עמק צילרטל. על הפיסגה יש מרפסת תצפית, המאפשרת תצפית פנורמית מרהיבה של 360 מעלות, ממש גג העולם!.
בקיץ פועלות על ההר 9 מעליות סקי, וניתן לגלוש על מסלולים באורך 18 ק"מ (כאשר כולם פתוחים לגלישה). על הקרחון פועל גם פארק שלג וכן פארק שעשועי אבובים לילדים, בו יכול כל אחד לשכור אבוב ולגלוש על השלג.
עונת סקי הקיץ מתחילה בתחילת מאי ומסתיימת באמצע אוקטובר.
מיירהופן, אוסטריה
קרחון הינטרתוקס, לגלוש מגובה 3,250 מטר   (צילום: Eva)
בתי מלון מומלצים בעיירה מאיירהופן

מלון ספורט-הוטל שטראס (Sporthotel Strass) הוא מלון 4 כוכבים בסגנון אלפיני במרכז העיירה מאיירהופן. החדרים והסוויטות גדולים ומרווחים, ויש גם בריכה מקורה, ספא, חדר משחקים ומסעדת גן מקסימה, שבחורף היא סגורה ומחוממת. המחיר מאד נוח ביחס לתמורה.
מלון ספורט-הוטל שטראס – השוואת מחירים (שימו לב לתנאי הביטול)
 
מלון דירות מומלץ במיירהופן, אוסטריה   מלון דירות מומלץ במיירהופן, אוסטריה
מלון ספורט-הוטל שטראס
 - מיקום מעולה במרכז מאיירהופן ותמורה מצוינת למחיר
 
מלון הדירות אפארט סנטרל (Apart Central) גם הוא ממוקם במרכז מאיירהופן, וגם הוא מדורג ברמת 4 כוכבים. הדירות כוללות 2,3 ו- 4 חדרי שינה ויכולות להלין עד 10 מבוגרים, ובקתה עם 8 חדרי שינה עד 16 מבוגרים. הדירות מעוצבות, מתוחזקות ומאובזרות למשעי, דיירי חלק מהדירות זוכים גם לסאונה פרטית ודיירי הבקתה לספא פרטי. האירוח והשירות של מרטין, בעל הבית, זוכים למחמאות מכאן ועד מאיירהופן...
מלון הדירות אפארט סנטרל – השוואת מחירים (שימו לב לתנאי הביטול)
מלון הדירות אפארט סנטרל - מתאים למשפחות או לקבוצות חברים עד 16 איש 

מלון גטסהוף זילרטל (Gutshof Zillertal) הוא מלון מקסים בסגנון טירולי טיפוסי, עם ריהוט עץ והרבה ירוק מסביב. הוא ממוקם במרחק כ- 2 ק"מ ממרכז העיירה מאיירהופן ושני רכבלי הסקי שלה (פנקן ואהורן, בעונת הסקי יש הסעות), ובקרבת הכביש המוליך לעבר הגונדולה לקרחון הינטרטוקס. במלון יש מסעדה, בריכה חיצונית ובריכה מקורה, מרכז ספא וטיפולי בריאות, סאונה, סולריום, מדשאות שיזוף עם כסאות נוח ואופניים להשאלה. החדרים, הדירות והסוויטות מתאימים לזוגות ומשפחות, וילדים מתקבלים בברכה ובמחיר נוח.
מלון גטסהוף זילרטל – השוואת מחירים (שימו לב לתנאי הביטול)

מלון בעיירה מיירהופן, טירול, אוסטריה   מלון בעיירה מיירהופן, טירול, אוסטריה
מלון גטסהוף זילרטל
 - בריכה פנימית וחיצונית, ספא מפנק ואופניים להשאלה 

קרחון מעל העיירה קפרון 

קרחון Kitzsteinhorn, נמצא מעל העיירה קפרון (Kaprun), שכנתה הפחות מוכרת של העיירה צל אם זה (Zell am See), לחופי אגם צל (Zell), שהיא יעד נופש פופולרי מאד. הקרחון מאפשר גלישה מגובה 3,029 מ'. על מספר מצומצם של מסלולים. במקום יש גם פארק שלג, טיפוס צוקים, מסלולי הליכה ואטרקציות שונות לילדים ולמטיילים.
ניתן לרכוש סקי פס מוזל משעות הצהריים, אבל כדאי לעשות זאת רק במידה ותנאי הגלישה טובים. יש הנחות לילדים ולנוער.
פארק שלג בקפרון, אוסטריה
פארק שלג באתר הסקי של קפרון    (צילום: Gletscherbahnen Kaprun)
 

קרחון שטובאי 

קרחון שטובאי (Stubai) מאפשר את מרחב הגלישה הגדול ביותר על קרחון באוסטריה. הוא נמצא רק 15 קילומטרים דרומית לאינסברוק, לא הרחק מהאוטוסטרדה המקשרת את אוסטריה עם איטליה דרך מעבר ברנר.
בחורף פועלות באתר 26 מעליות סקי והוא מציע מסלולים באורך 64 ק"מ. בשאר עונות השנה המסלולים פתוחים בהתאם לתנאי הגלישה, ויתכן מאד שחלקם יהיו סגורים. הגלישה מתחילה בגובה 3,200 מ' ומסתיימת בגובה 1750 מ'.


מלון מומלץ בקרבת קרחון שטובאי

אקטיב-הוטל ברגקוניג (Activehotel Bergkonig) הוא מלון 4 כוכבים בניהול משפחתי, הממוקם במרחק של 20 דקות נסיעה מקרחון שטובאי, אך במיקום נוח גם ליציאה מהעמק ונסיעה ליעדים נוספים, כולל אינסברוק (20 דקות). במלון מרכז ספא, הכולל חמאם טורקי, מועדון משחקים לילדים, מסעדה ובר. המלון זוכה לציון אורחים מעולה, בעיקר בזכות מיקום נוח, ניקיון, אוכל, חדרים גדולים ושירות מקצועי.
Activehotel Bergkonig - השוואת מחירים והזמנות
מלון מומלץ ליד אינסברוק  מלון מומלץ ליד אינסברוק  מלון מומלץ ליד אינסברוק
מלון אקטיב-הוטל ברגקוניג - מתאים למטיילי הקיץ ולאוהבי הגלישהקרחון שטובאי, אוסטריה GOTRAVEL
קרחון שטובאי, גלישת קיץ במרחב הגדול ביותר באוסטריה    (צילום: Stubaier Bergbahnen
 

הקרחון באתר הסקי זולדן 

אתר הסקי זולדן (Solden) הוא שכנו של שטובאי, והוא נמצא בקצהו הדרומי של עמק אוצטל (Otztal), 80 קילומטרים דרומית-מערבית לאינסברוק. בקיץ מאפשר האתר גלישה על שני קרחונים, שגובהם 3,250 מ', והם מקושרים האחד לשני עם כביש קצר. ביחד מציעים שני הקרחונים גלישה על מסלולים באורך 38 ק"מ. קרחון Tiefenbach מציע מסלולים מתונים ורחבים, המתאימים למתחילים. קרחון Rettenbach מציע מסלולים מאתגרים יותר, המתאימים לגולשים מתקדמים. אל שני הקרחונים ניתן להגיע עם כביש אגרה פנורמי, שאורכו 14 ק"מ, מהעיירה זולדן.
זולדן, תצפית נפלאה, אוסטריה
הקרחון באתר הסקי זולדן, תצפית נפלאה   (צילום: Bergbahnen Sölden)
 

 בית מלון ומלון דירות מומלצים באתר הסקי זולדן

מלון די ברגה ליייפסטייל (die berge lifestyle-hotel sölden) ממוקם במרכז העיירה זולדן ומדורג ברמת 4 כוכבים. במלון היפהפה והמפנק יש חדרים זוגיים וסוויטות (עד 4 איש), בריכה וספא עם מגוון סאונות ועיסויים, חדר משחקים לילדים, מסעדה ובר. ההמלצות על המלון מצויינות!
מלון די ברגה ליייפסטייל – השוואת מחירים (שימו לב לתנאי הביטול)
 
המלצה על מלון ודירות באתר הסקי זולדן   המלצה על מלון ודירות באתר הסקי זולדן   המלצה על מלון ודירות באתר הסקי זולדן
מלון די ברגה ליייפסטייל - מלון מקסים ומפנק במרכז זולדן
מלון הדירות רג'ינה וול-אפרט Regina's Well-Apart) ממוקם במרחק קילומטר מהמרכז ומציע דירות של 2-4 חדרי שינה, עם מטבח מאובזר, פינת אוכל ופינת ישיבה. אורחי המלון יכולים ליהנות בחינם מהספא של מלון רגינה שבמרכז זולדן.
מלון הדירות רג'ינה וול-אפרט – השוואת מחירים (שימו לב לתנאי הביטול)
 

המלצה על מלון ודירות באתר הסקי זולדן   המלצה על מלון ודירות באתר הסקי זולדן
מלון הדירות רג'ינה וול-אפרט - מתאים למשפחות או קבוצות חברים הרוצים לשהות יחד
גלישה על קרחון באוסטריה

חשוב לזכור שלא כל אתרי גלישת הקרחונים פועלים ברציפות כל השנה. גם אלו שנפתחים בקיץ, נסגרים לעיתים לזמן מה באביב ובסתיו, בגלל מיעוט של תיירים בעונות אלו של השנה. אם אתם מתכוונים לגלוש על קרחון, כדאי יותר מתמיד, לבדוק היטב את תנאי הגלישה בתקופה הספציפית ואת זמני הפתיחה של הרכבלים. אם יש לכם אפשרות לשלוט על היום בו תגיעו לגלוש, כדאי לחפש את היום בעל התנאים האופטימליים. זה נכון גם לחורף, אבל אחת כמה וכמה לקיץ, אז תנאי הגלישה משתנים מאד מידי יום ביומו ואפילו מידי שעה.

כרמית וייס אודות הכותבת
כרמית וייס (Carmit Weiss)מנסה להעביר את אהבתה לנופים דרך הצילום והכתיבה, מנהלת אתר Gotravel ואחת הכותבות המרכזיות בו. חרשה את אירופה וצפון אמריקה וטעמה גם את טעמן של היבשות האחרות. בעלת ניסיון רב בתכנון טיולים, גולשת סקי ואמא לארבעה גולשים צעירים.

כרמית עונה לשאלותיכם בפורום מומחי תיירות
לקריאת כתבות נוספות של כרמית
מספר צפיות: 35683
7556