קרחונים באוסטריה וסקי קיץ
מאת: כרמית וייס


אוסטריה התברכה במספר קרחונים גדולים שניתן להגיע אליהם בקיץ, לחלקם אפילו די בקלות, ועל ארבעה מהם ניתן גם לגלוש גם בקיץ. 


הקרחונים כולם פזורים בחבל טירול ומומלץ לבקר לפחות באחד מהם, בשביל החוויה ובשביל תצפיות הנוף הנפלאות שהם מציעים, גם אם אינכם גולשי סקי.
 
 קרחון תוקס, אוסטריה
תצפית לעבר קרחון הינטרטוקס, אפשר להגיע בקלות אליו עם רכבלים (צילום: CC  Robert J Heath)
 

גלישת סקי על קרחון בקיץ

חשוב לזכור, גלישה על קרחונים טובה ליום-יומיים, ועדיף לשלב אותה עם טיול באזור, שהוא תמיד יפהפה באביב, בקיץ ובסתיו. סקי קיץ דומה לגלישה בחורף, אבל גם שונה, וחשוב להכיר את המגבלות כדי לא להתאכזב. הקרחונים עליהם ניתן לגלוש בקיץ הם תמיד חלק מאתר סקי גדול יותר, שרק החלק שעל הקרחון נותר בו פתוח.
 
המשקעים היורדים באירופה גם בקיץ, בכמויות שלא היו מביישות חורף ממוצע שלנו, הם כמעט תמיד בצורת שלג בגבהים האדירים בהם שוכנים הקרחונים (מעל 3000 מטר). הקור של הקרחון שומר על השלג במצב טוב לגלישה, לפחות עד שעות הצהריים, אז מתחילה השמש להמיס בו. בשעות הבוקר המוקדמות יש סיכוי לפגוש אפילו בפאודר הנכסף, אם ירד שלג בליל אמש. אולם אם לא ירד שלג טרי, אתם עלולים למצוא את עצמכם גולשים על קרח, מאחר והשלג שהופשר אמש על ידי השמש קפא בלילה. בשעות הצהריים, כמעט תמיד השמש בשמים, והיא מחממת את השלג והופכת אותו לרטוב וקשה לגלישה.
סקי על קרחון, מאמץ לא קטן
סקי על קרחון, מאמץ לא קטן (צילום: כרמית וייס)

 
 
שימו לב, מצב של קרח על המסלולים דורש טכניקת סקי מתקדמת ואינו מתאים למתחילים. יתרה מכך, הוא אף עלול להיות מסוכן למי שאינו ברמת הטכניקה המתאימה, מאחר והסיכון לנפילות לא סימפטיות עולה.
 
המקומיים, ברי המזל, יכולים לבחור את היום המתאים ביותר ורק אז לעלות לאתר. אולם אנחנו, שבאים מרחוק, לא תמיד נוכל לבחור את היום הכי טוב. אם אנחנו גם מטיילים באזור, עדיף שנתכנן טיול כוכב, ונעלה לגלוש ביום המתאים ביותר, שהוא שילוב של שלג בלילה עם "אין שמש" ביום. אם הגעתם לקרחון ואין תנאי גלישה הולמים, לא נורא, תמיד תוכלו ליהנות מנוף מרהיב, תצפית פנורמית מרשימה ושפע מסלולי טיול.


מיקום הקרחונים הגדולים באוסטריה, לפי סדר הופעתם בכתבה
 

טיולי אופנייםמה ללבוש כשגולשים או מטיילים על קרחון?

כשאנו עולים לקרחון, לצורך גלישה או סתם טיול, כדאי לזכור כלל אצבע – כל 100 מטר גובה צונחת הטמפרטורה ב 0.5 עד 0.7 מעלות צלזיוס. לכן אם אתם בעיירה בגובה 800 מ', והטמפרטורה היא 15 מעלות (נעימה למדי), כשתגיעו לגובה 3,300 מ' תפגשו בטמפרטורה של 3 מעלות מעל או מתחת לאפס. גם רוחות חזקות הן לא נדירות בגבהים אלו, והן מורידות עוד מספר מעלות בעומס הקור.
 
סביר להניח שעבור גלישת קרחונים לא תזדקקו לכל שכבות הביגוד להן נזקקתם בחורף, אולם דווקא אז חשוב להקפיד על שכבה עליונה אטומה למים (כהגנה מהגשם והשלג הרטוב) ועל ביגוד נושם (לנידוף הזיעה). בעלי המגלשיים והסנובורד טוב יעשו אם יקפידו על ווקס טוב, אחרת ימצאו את עצמם מתחרים בחלזונות. והכי חשוב, אל תשכחו את משקפי השמש וקרם ההגנה, השמש חזקה מאד בהרים וקרינתה מוכפלת על ידי השלג.
 
קרחון זולדן, אוסטריה
מומלץ להתלבש חם, תצפית על הקרחון של זולדן (צילום: CC  Leo-setä)
 

קרחונים למטיילים שאינם גולשי סקי

אתרי הסקי כולם הופכים בקיץ ליעד לנופשים רבים, הנהנים משלל מסלולי טיול וספורט אתגרי. חלק מהרכבלים פועלים גם בקיץ ומעלים מטיילים ונופשים אל ההר. בחלק גדול מאתרי הסקי מוקמים בקיץ מתקני שעשועים בחיק הטבע, כמו, פארקי סולמות וחבלים, מתקני שעשועים שונים, מגלשות הרים ועוד אפשרויות בילוי נפלאות, במיוחד למשפחות עם ילדים.
 
ישנם באוסטריה גם קרחונים אחדים שאינם חלק מאתר סקי. אל חלקם ניתן להגיע בהליכה קצרה ואילו אל אחרים הטיפוס הוא ארוך וקשה ויכולים להגיע אליהם רק מיטיבי לכת ומטפסי הרים מקצוענים.

קרחון פסטראצה, גרוסגלוקנר, אוסטריה
מטיילים רבים מגיעים בקיץ, קרחון פסטראצה במעבר גרוסגלוקנר  (צילום: CC  Cristian Bortes)
 

קרחון פאסטרצה על פיסגת גרוסגלוקנר

קרחון פאסטרצה (Pasterze Glacier) נמצא על הפסגה הגבוהה ביותר באוסטריה, פסגת גרוסגלוקנר (Grossglockner), המתנשאת לגובה 3,798 מ'. הפסגה היא חלק משרשרת הרי גלוקנר (Glockner Gruppe), שהם חלק מרכס הואה טאוארן (Hohe Tauern) והפארק הלאומי הואה טאוארן (Nationalpark Hohe Tauern), בחבל טירול המזרחי (Osttirol). זהו הקרחון הגדול ביותר באוסטריה, שאמנם אינו חלק מאתר סקי, אבל מטיילים יכולים להגיע אליו ברגל בהליכה קצרה ממגרש החניה (שהולכת ומתארכת עם ההתחממות הגלובלית).
 
הכביש האלפיני הגבוה גרוסגלוקנר (Grossglockner Hochalpenstrase), החוצה את רכס גלוקנר' נחשב לאחד הכבישים היפים ביותר באלפים. תחילתו בעיירה Fusch (בצפון) והוא מסתיים כעבור 41 ק"מ בעיירה Heiligenblut (בדרום). מהכביש נשקף נוף מרהיב ופסגות מושלגות גם בקיץ. לאורכו ניתן לעצור במספר נקודות תצפית. זהו כביש אגרה והוא אינו זול, אך בהחלט שווה את ההשקעה. הכביש פתוח רק מתחילת מאי (לפעמים סוף אפריל) עד סוף אוקטובר, בהתאם לתנאי מזג האוויר. תשלום האגרה לרכב בכביש גרוסגלוקנר מהווה מעין כרטיס כניסה לפארק והוא מאפשר נסיעה הלוך וחזור באותו יום, אם כי סביר להניח שתרצו לחזור בדרך אחרת. אם אתם מעונינים לחזור ביום אחר, אחרי שכבר שילמתם את האגרה, תוכלו לעשות זאת בתוספת קטנה, עם הצגת התשלום הראשון.
 
 הגונדולה להינטרתוקס, 360 מעלות, אוסטריה
קרחון פאסטרצה בצילום משנת 2017, למרבה הצער הולך ומתכווץ עם השנים  (צילום: CC  Wolfgang Hägele)
  

גלישת קיץ באוסטריה  היכן ומתי?

אוסטריה התברכה בארבעה אתרי גלישת קיץ מצוינים, אולם בשנים האחרונות, עם ההתחממות הגלובלית, חלקם לא מצליחים לשמור על תנאי גלישה נאותים לאורך כל הקיץ. אנו מדברים על גלישת קיץ למרות שתנאי גלישה יש גם באביב ולעיתים גם בסתיו, אולם מרבית אתרי סקי הקיץ אינם פתוחים כל השנה מטעמי כדאיות כלכלית. באביב ובסתיו בדרך כלל מעליות הסקי אינן פועלות, מכיוון שאין הרבה נופשים בעונות אלו. כדאי בכל מקרה להתעדכן באתרי האינטרנט המקומיים על זמני פעילות הרכבלים המעודכנים.
 

קרחון הינטרטוקס  הגלישה הגבוהה ביותר

קרחון הינטרטוקס (Hintertux), שגובהו 3,250 מ', נמצא במרחק 20 דקות נסיעה מהעיירה מאיירהופן, העיירה המרכזית בעמק צילרטל (Zillertal). הוא מוכר לגולשי סקי רבים, מאחר ומאיירהופן ועמק צילרטל הם מאתרי הסקי היותר אהובים על הישראלים. זהו הקרחון הגבוה ביותר באוסטריה עליו יש מסלולי גלישה, ולכן הסיכוי לתנאי גלישה טובים הוא הטוב ביותר. 

העלייה לפסגת הקרחון מתבצעת על ידי שלוש גונדולות, היוצאות מהעיירה טוקס (Tux), אשר בקצהו הדרום-מערבי של עמק צילרטל. על הפיסגה יש מרפסת תצפית, המאפשרת תצפית פנורמית מרהיבה של 360 מעלות, ממש גג העולם! על הקרחון פועל גם פארק שלג וכן פארק שעשועי אבובים לילדים, בו יכול כל אחד לשכור אבוב ולגלוש על השלג.
מיירהופן, אוסטריה
קרחון הינטרטוקס, לגלוש מגובה 3,250 מטר (צילום: Eva)
 
בתי מלון מומלצים בעיירה מאיירהופן
מלון שטראס ספורט & ספא (Strass - Sport & Spa Hotel) שהומלץ כאן מקודם, בשל מיקומו הנוח ליד רכבל פנקן לאזור הסקי זילרטל 3,000, הוא מלון 4 כוכבים בסגנון אלפיני. החדרים והסוויטות גדולים ומרווחים, ויש גם בריכה מקורה, ספא, חדר משחקים ומסעדת גן מקסימה, שבחורף היא סגורה ומחוממת. המחיר מאד נוח ביחס לתמורה.
מלון הדירות אפארט סנטרל (Apart Central) ממוקם מצדו השני של רכבל פנקן, במרכז העיירה מאיירהופן, וגם הוא מדורג ברמת 4 כוכבים. הדירות כוללות 2,3 ו- 4 חדרי שינה ויכולות להלין עד 10 מבוגרים, ובקתה עם 8 חדרי שינה עד 16 מבוגרים. הדירות מעוצבות, מתוחזקות ומאובזרות למשעי, דיירי חלק מהדירות זוכים גם לסאונה פרטית ודיירי הבקתה לספא פרטי. האירוח והשירות של מרטין, בעל הבית, זוכים למחמאות מכאן ועד מאיירהופן...
מלון גטסהוף זילרטל (Gutshof Zillertal, או בשמו החדש Gut Stiluppe) הוא מלון מקסים בסגנון טירולי טיפוסי, עם ריהוט עץ והרבה ירוק מסביב. הוא ממוקם במרחק כ- 2 ק"מ ממרכז העיירה מאיירהופן ושני רכבלי הסקי שלה (פנקן ואהורן, בעונת הסקי יש הסעות), ובקרבת הכביש המוליך לעבר הגונדולה לקרחון הינטרטוקס. במלון יש מסעדה, בריכה חיצונית ובריכה מקורה, מרכז ספא וטיפולי בריאות, סאונה, סולריום, מדשאות שיזוף עם כסאות נוח ואופניים להשאלה. החדרים, הדירות והסוויטות מתאימים לזוגות ומשפחות, וילדים מתקבלים בברכה ובמחיר נוח.

מלון דירות מומלץ במיירהופן, אוסטריה
מלון שטראס ספורט & ספא - מיקום מעולה במרכז מאיירהופן ותמורה מצוינת למחיר
 
מלון דירות מומלץ במיירהופן, אוסטריה
מלון הדירות אפארט סנטרל - מתאים למשפחות או לקבוצות חברים עד 16 איש
 
מלון בעיירה מיירהופן, טירול, אוסטריה
מלון גטסהוף זילרטל או בשמו החדש Gut Stiluppe - בריכה פנימית וחיצונית, ספא מפנק ואופניים להשאלה
 

הקרחון מעל העיירה קפרון 

קרחון קיצשטיין-הורן (Kitzsteinhorn), נמצא מעל העיירה קפרון (Kaprun), שכנתה הפחות מוכרת של העיירה צל אם זה (Zell am See), לחופי אגם צל (Zell), שהיא יעד נופש פופולרי. הקרחון מאפשר גלישה מגובה 3,029 מ'. על מספר מצומצם של מסלולים. במקום יש גם פארק שלג, טיפוס צוקים, מסלולי הליכה ואטרקציות שונות לילדים ולמטיילים.
ניתן לרכוש סקי פס מוזל משעות הצהריים, אבל כדאי לעשות זאת רק במידה ותנאי הגלישה טובים. יש הנחות לילדים ולנוער.
קרחון קפרון, אוסטריה
כך זה נראה ברום 3029 מטר, קרחון קיצשטיין-הורן (צילום: CC  Harald Kanins)

הקרחון של קפרון, מסלול בלאק מאמבה
חצי צינור לחובבי הפירואטים והנוף הקסום הנשקף מאתר הסקי שעל הקרחון   (צילום: כרמית וייס)

מלון מומלץ בעיירה קפרון, אוסטריה
במרכז העיירה קפרון - Aparthotel Waidmannsheil - דירות עם 1-3 חדרי שינה
 

קרחון שטובאי – מרחב הגלישה הגדול ביותר

קרחון שטובאי (Stubai) מאפשר את מרחב הגלישה הגדול ביותר על קרחון באוסטריה. הוא נמצא רק 15 ק"מ דרומית לאינסברוק, לא הרחק מהאוטוסטרדה המקשרת את אוסטריה עם איטליה דרך מעבר ברנר.
המסלולים פתוחים בהתאם לתנאי הגלישה, ויתכן שחלקם יהיו סגורים. הגלישה מתחילה בגובה 3,210 מ' ומסתיימת בגובה 1750 מ'.

קרחון קשטובאי, אוסטריה
לא תמיד חייבים לדייק בעובדות... ראינו כבר גבוה ממנו בטירול, קרחון שטובאי (צילום: CC  Harald Kanins)
 
מלון מומלץ בקרבת קרחון שטובאי
אקטיב-הוטל ברגקוניג (Premium Activehotel Bergkönig) הוא מלון 4 כוכבים בניהול משפחתי, הממוקם במרחק של 20 דקות נסיעה מקרחון שטובאי, אך במיקום נוח גם ליציאה מהעמק ונסיעה ליעדים נוספים, כולל אינסברוק (20 דקות). במלון מרכז ספא, הכולל חמאם טורקי, מועדון משחקים לילדים, מסעדה ובר. המלון זוכה לציון אורחים מעולה, בעיקר בזכות מיקום נוח, ניקיון, אוכל, חדרים גדולים ושירות מקצועי.
 
מלון מומלץ ליד אינסברוק
מלון אקטיב-הוטל ברגקוניג - מתאים למטיילי הקיץ ולאוהבי הגלישה
 

הקרחון באתר הסקי זולדן 

אתר הסקי זולדן (Solden) הוא שכנו של שטובאי, והוא נמצא בקצהו הדרומי של עמק אוצטאל (Otztal), 80 ק"מ דרום-מערבית לאינסברוק. בקיץ מאפשר האתר גלישה על שני קרחונים, שגובהם 3,250 מ', והם מקושרים האחד לשני עם כביש קצר. קרחון Tiefenbach מציע מסלולים מתונים ורחבים, המתאימים למתחילים. קרחון Rettenbach מציע מסלולים מאתגרים יותר, המתאימים לגולשים מתקדמים. אל שני הקרחונים ניתן להגיע עם כביש אגרה פנורמי, שאורכו 14 ק"מ, מהעיירה זולדן.
 
סולדן, אוסטריה
לא חייבים להיות מטפסי הרים מקצועיים, קרחון זולדן (צילום: CC  Matteo Leoni)
 
מלון ומלון דירות מומלצים בעיירת הסקי זולדן
מלון די ברגה ליייפסטייל (die berge lifestyle-hotel sölden) ממוקם במרכז העיירה זולדן ומדורג ברמת 4 כוכבים. במלון היפהפה והמפנק יש חדרים זוגיים וסוויטות (עד 4 איש), בריכה וספא עם מגוון סאונות ועיסויים, חדר משחקים לילדים, מסעדה ובר. ההמלצות על המלון מצויינות!
 
המלצה על מלון ודירות באתר הסקי זולדן
מלון די ברגה ליייפסטייל - מלון מקסים ומפנק במרכז זולדן
 
מלון מייאלפס טירול (MYALPS Tirol) הוא מלון דירות מקסים, הממוקם בכניסה לעמק אוצטל, ובזכות כך מאפשר טיולים בעמק עצמו וגם יציאה נוחה לאזורים נוספים בעמק נהר אין ומערב הטירול. יש בו דירות 1-2 חדרי שינה, שבכולן מטבח מאובזר עד הפרט האחרון, פינת אוכל וסלון. ליד המלון יש סופרמרקט, מאפיה ומסעדות, והוא מתאים במיוחד למשפחות, שומרי כשרות וזוגות המבקשים שקט ופינוק.
בתי מלון נוספים בעמק אוצטל
 
מלון דירות בעמק אוצטל, מערב הטירול
מלון הדירות מייאלפס טירול - מיקום מעולה לטיולים בעמק אוצטל ומערב הטירול
 
עכשיו, כל שנותר לכם הוא לבחור לכם קרחון...
 

מידע נוסף

כתבות על מערב אוסטריה והטירול


כרמית וייס אודות הכותבת
כרמית וייס (Carmit Weiss)מנסה להעביר את אהבתה לנופים דרך הצילום והכתיבה, מנהלת אתר Gotravel ואחת הכותבות המרכזיות בו. חרשה את אירופה וצפון אמריקה וטעמה גם את טעמן של היבשות האחרות. בעלת ניסיון רב בתכנון טיולים, גולשת סקי ואמא לארבעה גולשים צעירים.

כרמית עונה לשאלותיכם בפורום מומחי תיירות


סטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר