מסלול טיול מודולרי באוסטרליה

תכנון מסלול טיול מודולרי באוסטרליה:
היכן לטייל, כמה זמן ובאיזו עונה?
מאת: זאביק רילסקי


לשאלה שבכותרת אין תשובה אחת... באפשרותכם להרכיב מ"הפאזל הגאוגרפי" של אוסטרליה את הטיול המיטבי עבורכם, לפי העונה הרצויה, הזמן העומד לרשותכם והאזורים בהם אתם מעוניינים לבקר.


לשם כך חילקנו את אוסטרליה לשמונה אזורי טיול, ופירטנו את עונות השנה המומלצות לביקור בהם, כך שתוכלו למצוא את השילוב האופטימלי עבורכם.


יעדים מרכזים במסלול המודולרי בכיוון השעון, ממנו תוכלו לבחור את האזורים בהם תרצו לטייל
 

היבשת ה"קטנה" גדולה

אוסטרליה, היבשת החמישית, נחשבת לקטנה ופחות מתוירת מבין היבשות, אך מציעה מגוון נרחב של אזורי אקלים, סביבות אקולוגיות, מפגש עם בעלי חיים, תרבות מודרנית ו"מאובן חי", בדמות שרידי התרבות הילידית, שכמעט נכחדה אך נשתמרה בצורה של ציורים, מוסיקה ואגדות.
 
בשל גודלה של היבשת (7.6 מיליון קמ"ר), כמעט כשטחה של אירופה, ומגוון אזורי האקלים, לא כל עונה מתאימה לטיול בכל חלקיה, ולבטח לא לנסיעה לאחותה הקטנה ניו זילנד, בה הקיץ מאד מוגדר (בין נובמבר למרץ).
 

אוסטרליה ניו זילנדמתי לטייל באוסטרליה?

עונות השנה בחצי הכדור הדרומי הפוכות לעונות אצלנו, בחצי הכדור הצפוני. הקיץ מתחיל בדצמבר ומסתיים בסוף פברואר, ואילו החורף מתחיל ביוני ומסתיים בסוף אוגוסט. חשוב להבין שיש שוני רב גם בין אזורים שונים בתוך היבשת, ולכן בפרקים הבאים, שיעסקו באזורים הללו, אתן פירוט מדויק יותר לזמני הטיול האופטימליים לכל אזור.
 
יחד עם זאת, ניתן לטייל בעונות שוליים או בעונות פחות מתאימות, בכדי לחלוף ולחבר בין אזורים שונים ביבשת.

קנגורו, אוסטרליה
ברוכים הבאים לארצו של הקנגורו (צילום: Mike Prince)
 

טיסות לאוסטרליה וטיסות פנים

שערי הכניסה והיציאה של אוסטרליה, הם שדות התעופה ליד הערים מלבורן, סידני ובריזביין, אשר במזרח אוסטרליה, ופרת' אשר במערבה. בין האזורים השונים מומלץ לטוס בטיסות פנים, שכן המרחקים עצומים.
 
כדי לסייע בהבנת סדרי הגודל, להלן זמני הטיסות בין היעדים החשובים:
 
פרת' – דרווין 3:30 ש'
פרת' – מלבורן 3:30 ש'
מלבורן – אולורו 2:40 ש'
מלבורן – דרווין 4:15 ש'
דרווין – קיירנס 2:30 ש'
קיירנס – בריזביין 2:20  ש'
בריזביין – סידני 1:30 ש'
מלבורן/סידני - טסמניה 1:15 ש'
 
 

מסלול מודולרי בכיוון השעון

במסלול המודולרי שלפניכם, שתחילתו בשער כניסה אחד – העיר מלבורן, וסיומו בשער כניסה נוסף – העיר סידני, נעבור עם כיוון השעון בשישה מבין האזורים של מזרח ומרכז אוסטרליה, ולסיום נצא אל שניים נוספים – האי טסמניה וחלקה המערבי והמרוחק של היבשת.
 
למסלול כולו נדרשים שבועות רבים, ואתם תצטרכו לשחק עם חלקי הפאזל ולהשמיט ממנו אזורים, לפי הזמן העומד לרשותכם והעונה בה תטיילו.
 

מלבורן וכביש הדרום הקסום

העיר מלבורן Melbourne)) היא בירת מחוז ויקטוריה שבדרום-מזרח היבשת. זוהי עיר בעלת ניחוח קולוניאלי-אירופי, שהשכונות שלה והסגנונות הארכיטקטוניים שניתן למצוא בה, מספרים את סיפור ראשית ההתיישבות וההגירה ליבשת.
 
מעבר לטיול בעיר עצמה, היא משמשת גם תחנת יציאה לכביש החוף הדרומי והאתר הנפלא של  שנים עשר השליחים (The Twelve Apostles), עמודי אבן הגיר המרשימים שלאורך החוף. לאורכו של הכביש ניתן לטייל מספר ימים, ואף להגיע בהמשך הדרך אל האי קנגורו (Kangaroo island) וליהנות מחופי חול לבנים, מצוקי אבן, קנגורו ויונקים ימיים המתחממים בקרני השמש. ההגעה אל האי אפשרית בטיסות קצרות או במעבורת מהעיר אדלייד (Adelaide).
 
העונה המועדפת לדרום אוסטרליה:
אביב: ספטמבר-נובמבר, קיץ: דצמבר-פברואר , סתיו: מרץ-מאי
כתבה על מלבורן

12 השליחים, אוסטרליה
שנים מתוך 12 השליחים, עמודי הסלע המרשימים לצדי כביש החוף הדרומי (צילום: Rob Deutscher)
 

אליס ספרינגס וסלע אולורו  ה"נשמה" של אוסטרליה

אליס ספרינגס (Alice Springs) היא עיירה נידחת בלב המרכז האדום של אוסטרליה, ושער הכניסה לטריטוריות הצפוניות. ניתן לטייל ממנה אל ההרים האדומים, אל סלע אולורו (Uluru) הנישא, וסלעי קאטה ג'וטה (Kata Tjuta) בשמורת היולארה (Yulara). אלו הם סלעי אבן חול עצומים, ובהם גם המונוליט הגדול בעולם, ששימש במשך שנים כמרכז פולחני עבור הילדים.
 
בין אתר סלע אולורו לבין עיירת המחוז אליס ספרינג, ניתן לטייל בקניון המלכים (Kings Kenyon) ובאתרים סביבו, בהם עמק גן העדן העיר האבודה, ורכס מקדונל (Macdonnell), שבו בריכות מים מעוטרות באקליפטוסים, שצבע הגזע שלהם לבן בוהק ושימש את הילידים כתחליף לנייר, עד הגעת האדם הלבן.
 
העונה המועדפת למרכז האדום וסלע אולורו:
אביב: ספטמבר-נובמבר, סתיו: מרץ-מאי. בחודשי הקיץ והחורף הטמפ' תהיינה קיצוניות.
כתבה על יעדי טיול במרכז האדום  |  כתבה על אבוריג'ינים ומונוליטים במרכז אוסטרליה

סלע אולורו, אוסטרליה
סלע אולורו, המונוליט המפורסם ביותר בעולם  (צילום: Steve Collis)
 

העיר דרווין ושמורת קאקדו במרכז אוסטרליה

העיר דרווין (Darwin), בקצה הצפוני של הטריטוריות הצפוניות, היא עיירה חביבה ומכניסת אורחים. היא ממוקמת בשולי הערבה האוסטרלית, בין שטחי ה"בוש" וחוף הים. ממנה יוצאים לטיול אל שמורת הטבע קאקדו (Kakadu National Park), קניון קתרין (Katherine Gorge), מפלי ליצ'פילד Litchfield) ומושבות הילידים באזור (באישור מיוחד).
 
שמורת קאקדו היא מהייחודיות ביבשת, ומשלבת מפגש עם קיני טרמיטים בגובה אדם, עופות מים, תנינים, מיני קנגורו ובעיקר ציורי סלע אבוריג'ינים, שריד דומם לתרבות עבר שנכחדה.
 
העונה המועדפת לאזור דרווין ושמורת קאקדו: העונה היבשה, בחודשים מאי-ספטמבר.
כתבה על יעדי טיול מדרווין אל מרכז אוסטרליה

שמורת קאקדו, אוסטרליה
ציורי סלע אבוריג'ינים בשמורת הטבע קאקדו  (צילום: Bryn Pinzgauer)
 

קיירנס הטרופית – אוסטרליה במיטבה

העיר קיירנס (Cairns) ממוקמת בקצה הצפוני של מחוז קווינסלנד, שמשלב בין יערות גשם הצונחים אל הים, רמה ערבתית והקצה הצפוני של שונית האלמוגים הגדולה בעולם, הנמתחת לאורך 2000 ק"מ. תוסיפו על כך חוות פרפרים ועופות צבעוניים, נחלים המשמשים בית גידול לתנינים ועופות מים, ומפגשים תיירותיים עם ילידים, ותקבלו את אוסטרליה במיטבה.
 
בקיירנס תשוטטו בין גלריות ומרכזי אמנות, וממנה תצאו לשייט של יום-יומיים לצלילה ושנירקול, טיולים רגליים בשמורות של נהר דיינטרי (Daintree) וחוף טריבוליישן (Tribulation), או תצאו אל רמת אתרטון (Atherton) והעיירה היפה קורנדה (Kuranda), אליה תגיעו ברכבל מעל נופי יער הגשם. באזור ניתן לבצע רפטינג בנהר הטולי, לטוס בכדור פורח או לצאת לטיולי טרקטורונים ביערות הגשם. בעונה היבשה יוצאים טיולי ג'יפים לחצי האי, עד כף יורק (Cape York).
 
העונה המומלצת לטיול בצפון קווינסלנד: כל השנה.
העונה הלחה (המונסונית): דצמבר-מרץ, עם כ- 400 מ"מ (!) גשם בחודש וטמפרטורות של 23-31 מעלות.
העונה היבשה: אפריל-נובמבר, עם טמפרטורות של 22-29 מעלות.
הטמפרטורות הנעימות ביותר: בחודשי החורף, יוני-אוגוסט, עם 17-26 מעלות.
כתבה על הפארקים הלאומיים היפים ביותר בקווינסלנד

קיירנס, אוסטרליה
שקיעה טרופית על אחד החופים שמדרום לעיר קיירנס (צילום: Kasand)
 

עיר השמש בריזביין וסביבתה

העיר בריזביין (Brisbane) מהווה מרכז יציאה לטיולים בחוף הזהב, שבו מרכזי  בילוי ושעשוע לילדים וחופים מרהיבים, אל האי פרייזר (Fraser), שבו דיונות חוליות ואגמים קטנים, ואל שמורות הטבע הקטנות המשובצות סביב.
 
העונה המומלצת לטיול בבריזביין וסביבתה: כל השנה.
העונה המועדפת: אביב (ספטמבר-נובמבר) וסתיו (מרץ-מאי). בקיץ חם עם סופות טרופיות.

בריסביין, אוסטרליה
גורדי השחקים של בריזביין משתקפים בנהר  (צילום: John)
 

סידני המסעירה וסביבתה

סידני (Sydney) העיר היפה והמסעירה ביותר ביבשת, מאפשרת היכרות עם חיי העיר האוסטרלית ומשלבת טיולים רגליים במצוקי החוף, תרבות עירונית במיטבה, אדריכלות מודרנית, מפגש עם בעלי חיים אוסטרליים, אקווריום מהיפים בעולם ושוטטות ברבעים העדכניים של העיר. העיר ממוקמת ברצועה הממוזגת, עם כ- 320 ימי שמש בשנה. מומלץ לצאת ממנה אל הפארק הלאומי בלו מאונטיינס (Blue Mountains), שבמרחק כשעתיים נסיעה.
 
העונה המומלצת לטיול בסידני: אביב, קיץ וסתיו. החורף קר וגשום.
כתבה על סידני  |  כתבה על יעדי טיול באזור סידני
 
בית האופרה של סידני
בית האופרה של סידני מואר בלילה, הסמל הכי מזוהה עם העיר היפה (צילום: Steve Collis)
 האי טסמניה  המפלט האחרון

המחוז הדרומי ביותר ביבשת היא מדינת טסמניה (Tasmania), הממוקמת באי טסמניה, ששטחו 67,000 קמ"ר. האי מציע שמורות טבע מהיפות באוסטרליה, בהן שמורות אגמים, יערות והרים, כמו הר העריסה (Cradle Mountain), חופים ומצוקים הצונחים לים, נופי חקלאות וכרמים. הטיול באי טסמניה מומלץ בנהיגה עצמית, ומצריך 5-6 ימים לפחות.
 
בטסמניה שני נמלי תעופה, אליהם מגיעות טיסות ממלבורן ומסידני (1:15 ש'). מומלץ לבצע את הטיול בצורת פרסה, כלומר, לטוס ממלבורן ולהמריא חזרה אל סידני.
 
העונה המומלצת לביקור בטסמניה:
בקיץ (דצמבר-פברואר), כאשר הטמפרטורה 12-24 מעלות, עם כ- 50 מ"מ גשם בחודש.

כתבה על האי טסמניה

טסמניה, אוסטרליה
הר העריסה באי טסמניה שמדרום ליבשת האוסטרלית (צילום: Mike Prince)
 

מערב אוסטרליה המדברית

אף בירה ביבשת לא השתנתה כפי שעשתה זאת פרת' (Perth), בירת מערב אוסטרליה, שהיא כעת העיר הרביעית בגודלה ביבשת. העיר משובצת גלריות, גנים בוטניים ומסעדות, והיא שער היציאה לטיולים סביב ולאורך החוף המערבי.
 
כאן ניתן לצאת לשייט חופים, לטייל בין מצוקי חוף, דיונות חוליות, שמורת פינאקלס (The Pinnacles) עם העמודונים המכושפים, וכרמים של ענבי יין. למי שזמנו בידו, מומלץ לצאת בנסיעה במעלה החוף המערבי, עד העיירה ברום (Broome), המרוחקת 2400 ק"מ.
 
העונה המומלצת לטיול במערב אוסטרליה:
מאי-יוני ובעיקר ספטמבר–נובמבר, אז הימים שטופי שמש והלילות קרירים. בקיץ הטמפרטורות מעל 30 מעלות.
כתבה על טיול לאורך חופי מערב אוסטרליה

שמורת פינאקלס, מערב אוסטרליה
שמורת פינאקלס, עמודי אבן חול מכושפים במערב אוסטרליה (צילום: Sei F)
 

להרכיב את הפאזל של אוסטרליה

עכשיו, כל שנותר לכם לעשות, הוא לבחור את העונה הרצויה , ולפיה את אזורי הטיול , או לבחור את אזורי הטיול המועדפים עליכם ולהתאים את העונה האופטימלית.
 
רק זכרו שאוסטרליה היא יבשת, המרחקים בה עצומים, וכפי שלא תגמעו את אירופה בנתח אחד, גם כאן כדאי לא לנסות "לבלוע" יותר מדי!
 

מידע נוסף

בתי מלון בסידני
בתי מלון במלבורן
השכרת רכב באוסטרליה

כתבות נוספות

הפארק הלאומי של ההרים הכחולים
טיול בקנברה בירת אוסטרליה
טיול באוסטרליה בקרוואן

זאב (זאביק) רילסקי אודות הכותב
זאב (זאביק) רילסקיארכיאולוג ואנתרופולוג. מרצה, חוקר, מדריך ומומחה לתרבויות אסיה ודרך המשי. מרצה באוניברסיטה הפתוחה, בסינמטק, במכון אבשלום, בפקולטה לחקלאות ובמכללות ברחבי הארץ בנושאי אתנוגרפיה וגיאופוליטיקה של תרבויות.

זאביק עונה לשאלותיכם בפורום מומחי תיירות


סטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר