ההרים הכחולים – הפארק הלאומי בלו-מאונטיינס
מאת: פרץ גלעדי


אדים כחולים, מעין נימה בוערת אופפת את קו האופק של הפארק הלאומי בלו מאונטיינס. העצים סביב שאחראים לזה, נמצאים פה עוד מתקופת הדינוזאורים. עם תיק עמוס כל טוב על הגב יוצאים לדרך, לטרק קצר בתוך תמונת נוף בראשיתית, יערות עד, מצוקים ערומים והרבה הרבה מדרגות...


אם נרצה להבין כיצד התפתח הטבע באבולוציה בת אלפי השנים שעברה יבשת אוסטרליה, נוכל לראות וללמוד זאת על הקצה הקטן של המזלג בפארק הלאומי בלו מאונטיינס (sBlue Mountain) שבמדינת ניו סאות' וויילס (New South Wales) שבאוסטרליה. אין לי ספק שניתן למצוא ביבשת הענקית פארקים ושמורות לא פחות, ואולי אפילו יותר יפות. אבל בפארק זה ניתן ללמוד בתמציתיות ובנוחות יחסית את סיפור היווצרותם והתפתחותם של תופעות הטבע, בעלי החיים, הצומח והגיאולוגיה האוסטרלית לאורך השנים. ביקור בפארק זה מיועד בעיקר לחובבי טבע והליכה, שמחפשים חוויה שתישאר עימם זמן רב.

1 / 8
2 / 8
3 / 8
4 / 8
5 / 8
6 / 8
7 / 8
8 / 8

שרכים בגודל של עצים  (Photo: PRONadia308)
מצוקי שלושת האחיות  (Photo: Craig Baker)
בפארק בעלי חיים, עופות וזוחלים רבים (צילום: פרץ גלעדי)
הטיול בין נופי היער, העצים והאבנים  (צילום: פרץ גלעדי)
השלט שמוביל לנקודת המידע לפני הכניסה לפארק (צילום: פרץ גלעדי)
"שלוש האחיות" - מהאתרים המפורסמים בפארק (צילום: פרץ גלעדי)
קל להתמצא בזכות מפות זמינות והסברים (צילום: פרץ גלעדי)
הפארק הוא יער גשם ירוק-עד ורענן  (צילום: פרץ גלעדי)


הפארק הלאומי בלו מאונטיינס (A), העיירות הסמוכות והעיר סידני
 (להגדלה לחצו על הפינה השמאלית העליונה)


אוסטרליה ניו זילנד
 

פארק ההרים הכחולים

כ- 3 מיליון מבקרים בשנה מגיעים אל פארק בלו מאונטיינס (Blue Mountains), שנמצא כ- 130 ק"מ מערבית לסידני, ובמרחקים העצומים של יבשת אוסטרליה – זה נחשב קרוב. נסיעה של כשעתיים באוטובוס נוח מסידני תביא אותנו אל העיירה קאטומבה (Katoomba), הצמודה לפארק, בה נמצא מרכז המבקרים של הפארק  אקו-פוינט (Echo Point). במרכז ניתן לקבל הסברים מפורטים על אפשרויות הטיול, מפות, חומר הסברה ובעיקר – שירות אדיב להפליא שבהחלט הזכיר לי את מקום עבודתי (ברשות הטבע והגנים ברמת הגולן).
 
הפארק, שבשנת 2000 הוכרז כאתר לשימור עולמי על ידי ארגון אונסק"ו, שייך לרשות הפארקים הלאומיים, וחלק מהמסלולים שבו הוקמו ושופצו בשיתוף עם שירות חיות הבר (Wildlife Servise). שטחו, 2,679 קמ"ר, מחולק ל- 8 אזורים שונים שמוגנים לחלוטין, בהם מערות ג'נולן (Jenolan Caves). הכניסה למערות המרהיבות היא בתשלום ועם מדריך בלבד.

כיאה ליער גשם, יורדים במקום כ- 1,400 מ"מ גשם בשנה, כך שלקראת היציאה למסלול צריך לקחת בחשבון שגשם יכול לרדת בכל רגע, ולהתכונן בהתאם. הטמפרטורה הממוצעת נוחה והיא נעה בין 8 מעלות בחורף ל- 25 מעלות בקיץ. את מזג האוויר מומלץ לברר לפני היציאה, משום שאין טעם לטייל במזג אוויר מעורפל. כשהמזל אינו מאיר פניו אפשר להיקלע לערפל כבד שיורד על העמק וסביבו, שהופך את הראות לבלתי אפשרית. במקרה כזה צריך פשוט לחכות, לעיתים גם מספר ימים, עד שהראות תשתפר. בגשם, לעומת זאת, אין כל בעיה להמשיך לטייל, בהתארגנות נכונה.

בתי מלון בסידני  |  לינה בעיירה קאטומבה
 

טיול בהרים הכחולים, אוסטרליה
"ההרים הכחולים" ביום נאה. מבחינים בהילה הכחולה שמעל צמרות העצים? (צילום: Luke McKernan)
 

כך הולכים

ייאמר מייד – בפארק ההרים הכחולים הולכים רק ברגל. אפשר ללכת בו ימים שלמים בהליכות אתגריות, ברמות קושי שונות, או בהליכה נינוחה, על שבילי אספלט, לנקודות תצפית מרהיבות. כך כל מטייל יכול לבחור על פי יכולתו כיצד לטייל בפארק, כל האפשרויות קיימות. ראוי לציין ששבילי ההליכה נוחים ומשולטים להפליא. בכל פניה או צומת קיימים שלטי הכוונה והסברה כך שכמעט בלתי אפשרי לטעות או ללכת לאיבוד. מי שחושש יכול לשכור מכשיר איתור מתחנת המשטרה המקומית ובשעת מצוקה עליו רק ללחוץ על כפתור, והמחלצים יגיעו אליו.

מסלולי ההליכה הרבים והמגוונים הם למעשה האטרקציה המרכזית בפארק. כדי שכולם יוכלו ליהנות מהם, חלק מהשבילים נוחים מאוד ומיועדים לנכים. בנוסף לשילוט המסודר, במסלולים רבים יש מעקות, ספסלי ישיבה, ונקודות תצפית מכל זווית אפשרית על העמק והמצוקים שמסביב.

חלק מהתצפיות הוקמו כבר בשנות ה- 30 של המאה הקודמת. אחת מהן קרויה על שם המלכה אליזבת שביקרה במקום ב- 1954, והיא צופה על כל עמק ג'יימיסון (
Jamison Valley) רחב הידיים. מסלולים נוספים מובילים את המטייל בהליכה לתצפית לאורה (Laura), הצופה על הנוף. ממנה מוביל השביל אל מצוקי שלושת האחיות (Three Sisters).

טיול בהרים הכחולים, אוסטרליה
מודדים את הפארק עם הרגליים, דרך שבילים, מדרגות, גשרים ומעברים (צילום: פרץ גלעדי)
 

העמק והאחיות

תצורת הסלע הפופולרית ביותר בפארק היא מצוקי שלושת האחיות. מדובר על שלושה סלעים מזדקרים ומרשימים למראה, שעל פי המסורת היו שלוש אחיות שמכשף הפכן לאבן על מנת שלא יחזרו אחריהן. לבסוף, המכשף נפטר לפני שהספיק לבטל את הכישוף והאחיות נותרו כמצוקי אבן לנצח. ניתן להשקיף על האחיות מנקודות תצפית שונות ונוחות. מהן גם ניתן לצלם אותן מכל זווית ואף להגיע אליהן בשביל הליכה.

את העמק המיוער ניתן לחצות מצד לצד עם רכבל נוח שגומע 450 מ'. הנוף מסביב ומתחת לרכבל מרהיב ביופיו – יערות גשם עצומים עם שרכים בגודל של עצים, מצוקים אדירים – הכל בענק והכל מרשים מאוד ושומט לסתות. מהרכבל אפשר להמשיך לרכבת ההרים, הנוסעת בתוך מנהרה שחפורה במצוק ויוצאת בשיפוע חזק עד לתחתית העמק. את כל המסלול הזה אפשר לעשות בנחת ביום טיול, לבדכם או עם מדריך, וכמעט תמיד עם עוד לא מעט תיירים מכל העולם.

שלושת האחיות, ההרים הכחולים, אוסטרליה
אלו הן 3 האחיות שהפכו לסלע תחת כישוף, ונותרו כך בנסיבות מצערות: המכשף נפטר...  (צילום: Terrazzo)

טיול בהרים הכחולים, אוסטרליה
רכבל שגומע 450 מ', הנוף מסביב ומתחת לרכבל מרהיב ביופיו  (צילום: Angela Rutherford)
 

טרק למיטיבי לכת בהרים הכחולים

כאלף מדרגות תלולות, לאורך 300 מ', יורדות מרום ההר עד לתחתית העמק, בטרק פדרל (Federal), המיועד למיטיבי לכת. שביל הפדראל נבנה בשנת 1900 על ידי תושבי האזור, והוא עובר בתוך עמק ג'יימיסון. מדובר ביער גשם קלאסי עם עצי אקליפטוס אדירים, חלקם עם גזע חום אדום. המרשים ביותר ביניהם הוא אקליפטוס אדיר ממדים הנקרא טרפנטרן (Turpentrne tree). לאורך המסלול חולפים על פני מפלים בגבהים שונים ועל פני המצוק הגדול מכולם – קווין ויקטוריה. המסלול מוביל את המטייל לאזור הרכבל, שבו עבדה עד 1932 רכבת פחם. כיום מוצב במקום קרון רכבת קטן למזכרת. בסוף המסלול מטפסים מעלה חזרה דרך שבילי הליכה טובלים בירוק עד. המסלולים מטופחים להפליא, עם אינספור שלטי הדרכה והסברה על הנוף, החי, הצומח, הגיאולוגיה וההיסטוריה של האזור.

כאמור, בפארק ניתן לעשות טרקים שונים. קיימים 6 טרקים פופולריים וארוכים (עד מספר ימים), באזור שבין קאטומבה למערות ג'ינולן המרהיבות, שלביקור בהן כמובן צריך להתארגן היטב.
כתבה על טיול לחופי מערב אוסטרליה

טיול בהרים הכחולים, אוסטרליה
מטפסים ומטפסים ומטפסים... מזל שהדרך חזרה היא בירידה! (צילום: פרץ גלעדי)

בעלי חיים, צמחים ופעילויות נוספות בפארק

בנוסף למסלולי ההליכה, המספקים עניין ומגוון בפני עצמם, בפארק יש היצע רחב של פעילויות נוספות – גלישה וטיפוס צוקים, מסלולי אופני שטח וראפטינג. היער בנוי על אבן חול שיורדת מצוקים אדירים וקירות חשופים, המתנשאים עד לגובה 1300 מ' מעל פני הים. העץ השולט בנוף הפארק הוא כמובן האקליפטוס. כ- 770 מיני אקליפטוס שונים קיימים באוסטרליה, מתוכם ניתן למצוא כאן 91 מינים, בגדלים ובגבהים חריגים וייחודיים לדרום מזרח היבשת. הגוון הכחול של ההרים, שנוצר מאדי השמן האתרי שנפלטים מעלי האקליפטוס ונישאים באוויר, הוא שהעניק להרים את שמם: "ההרים הכחולים". בפארק קיימים גם עצי אורן מרשימים. מין אחד מהם, אורן וולמי (Wollemi pine) קיים עוד מתקופת הדינוזאורים.

מבחינת המגוון הזואולוגי - הפארק הוא בית גידול ענק לכל עולם החי המאפיין את אוסטרליה, על האבולוציה הייחודית שעברה היבשת במרוצת אלפי השנים. בין 400 מיני בעלי החיים השונים שהפארק הוא ביתם, ניתן למנות בעלי חיים נדירים וייחודיים, כמו הקוול המנוקד, הקואלה, פוטורו ארוך אף, צפרדעי פעמון ירוקות וזהובות, וולאבי ביצות, מיני קנגורו שונים, פוסום זנב מברשת, נחשים שונים, ציפורים ועוד. אמנם קשה לפעמים לצפות בהם ביער הצפוף, וצריך הרבה סבלנות ושקט, אך לבסוף זה משתלם!
כתבה על מסע בעקבות השד הטסמני בטסמניה
 
טיול בהרים הכחולים, אוסטרליה
הפארק מתאים לחובבי בעלי חיים ולמי שמעוניין לצפות בציפורים (צילום: פרץ גלעדי)
 

סידני בצבעים מרהיבים

בסידני עצמה יש מגוון רחב של אטרקציות וחוויות עירוניות. ראוי לציון באופן מיוחד פסטיבל בשם Vivid Sydney, שמתקיים מאמצע מאי עד אמצע יוני, כל ערב למשך 3 שבועות. במהלך הפסטיבל מוקרנים על מסכים ענקיים שממוקמים על חזיתות בתים ועל מבני משרדים גבוהים, על פסלים בעיר ובכיכרות, שלל צורות וציורים בצבעים מרהיבים. על חלק מהמסכים מוקרנים סרטונים ודמויות מצוירות עם קולות ומוסיקה.

בימי הפסטיבל בית האופרה המפורסם מואר בצבעים מתחלפים. סביב זה נוצר אירוע הפנינג מתמשך, בכל העיר ובנמל.
השילוב של צבעים, מוסיקה, סרטונים, קולות ואלפי אנשים ברחובות ובכיכרות באיזור יוצר למטייל חוויה שמפעילה את כל החושים. הכול כמובן מתנהל בסדר מופתי ללא דוחק ולחץ, כיאה לאוסטרלים.
 
בית האופרה, פסטיבל בסידני
בית האופרה של סידני לבש חג 
 פסטיבל Vivid Sydney  (צילום: Steve Collis)
לינה והגעה אל ההרים הכחולים

אין אפשרות ללון בתוך הפארק עצמו, אך ניתן ללון בעיירה קאטומבה ולהגיע ממנה בכל בוקר, בהליכה נוחה ובהכוונת שלטים לכל מקום בפארק. עיירות קטנות יותר בסביבה, שישמחו לארח אתכם, הן העיירה לאורה (Leura), העיירה בולבורה (Bullaburra), העיירה מדלוו בת' (Medlow Bath) והעיירה וונטוורת' פולס (Wentworth Falls). לאורך רחובה הראשי של העיירה ישנם מוטלים ואכסניות. למסתפקים בתנאים בסיסיים, מומלץ ללון באכסנית בלו מאונטיין YHA (Blue Mountains YHA), הפשוטה והנוחה, המרוחקת כ- 20 דקות הליכה מהפארק ומציעה חדרים משותפים וחדרים פרטיים.

למי שמחפש תנאים קצת יותר מפנקים, אמליץ על מלון לאורה גארדנס (Leura Gardens Accommodation), הממוקם בעיירה לאורה, הצמודה לקאטומבה, ומדורג ברמת 4 כוכבים. החדרים מרווחים וכוללים פינת ישיבה ומרפסת, הפונה לבריכה או לגן המטופח.
מקומות לינה נוספים בעיירה לאורה

מלון מומלץ בהרים הכחולים, אוסטרליה
מלון לאורה גארדנס, 4 כוכבים וגן קסום

לינה בקרבת הרים הכחולים, אוסטרליה
אכסנית בלו מאונטיין YHA
 - למסתפקים בתנאים פשוטים 

אפשר גם ללון במגוון רחב של בתי מלון בסידני, ממנה יוצאים טיולי יום באוטובוס אל הפארק, מלווים בהדרכה צמודה, וכן טיולים ארוכים יותר. אפשר לשלב, וכך בחרתי לעשות גם אני – הגעתי עם אוטובוס כזה מסידני ונשארתי לבדי עוד מספר ימים בעיירה, ממנה יצאתי בכל יום לטיולים רגליים. ניתן לתאם עם חברת הטיולים והם אוספים את המטייל, בתום הזמן שהוא מעוניין להישאר באזור, בחזרה לסידני.
לינה בעיירה מדלוו בת'  |  לינה בעיירה וונטוורת' פולס


אם אתם מתכננים טיול לאזור סידני ואוהבים הליכות בטבע ונופים מעולם אחר, אל תחמיצו ביקור בבלו מאונטיינס. הפארק בעל נופים מרהיבים והילה קסומה מרחפת מעל ראשו. חוויית הטיול בו משובחת ומשאירה טעם של עוד.

תכנון מסלול טיול באוסטרליה

פרץ גלעדי
 
אודות הכותב
פרץ גלעדי ז"ל, היה פקח רשות הטבע והגנים ומתנדב ביחידת החילוץ ברמת הגולן. הוא עסק רבות באקולוגיה ושימור טבע, ומסעותיו הרבים והמגוונים ברחבי העולם התמקדו בלימוד הטבע ובשימורו.סטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר