המרכז האדום – רוחה של אוסטרליה
מאת: זאביק רילסקי


הצפרדע הענקית טידיליק שהיתה צמאה, שתתה את כל המים ממחצית יבשת אוסטרליה. בדרך זו "נולדו" ששת מדבריות הענק ביבשת. כך מספרת האגדה האבוריג'ינית על היווצרות מדבריות אוסטרליה, בהן מדבריות מלח, מדבריות אבן ומדבריות חול.


כתבה זו תיקח אותנו ללב "המרכז האדום", שבטריטוריות הצפוניות של אוסטרליה, ממערב לעיירה אליס ספרינגס, אל שמורות הרי מקדונל המערביים (West MacDonnell Ranges), הקניונים ותצורות הסלע של מרכז אוסטרליה.
סלע אולורו, איירס רוק, המרכז האדום של אוסטרליה
סלע אולורו (איירס רוק) 
 המונוליט הכי מפורסם בעולם (צילום: Steve Collis)


מרכז אוסטרליה 
 יעדים המוזכרים בכתבה  להגדלה לחץ למעלה משמאל
 

המדבר האדום

בלב היבשת, במרחק אלפי קילומטר מהחופים הלבנים של אוסטרליה, נמתחים 300 אלף קמ"ר של המרכז האוסטרלי האדום (Red Centre) ובו המרתקים שבנופי היבשת. המחוז הדליל ביותר באוכלוסיה, ובו נופים פראיים סחופי רוח, קניונים וסדקים חרוצים באבן החול האדומה, מכתשי מטאוריטים עתיקי יומין ונאות דקלים אבודים, חבויים בעמקים נסתרים. אלה סמליה ורוחה של היבשת האוסטרלית. המרכז מוכר ב"סלעים" הגדולים שבו ובקניונים החורצים אותו. סלע אולורו (Uluru/Ayers Rock) המתנשא לגובה של 348 מטר מעל סביבתו, הר קונור המתנשא כהר שולחן ענק, קאטה ג'וטה (Kata Tjuṯa), סלעי אולגה (The Olgas) הסחופים, כראשי אדם המונחים בערימות, ורכס המקדונל (MacDonnell Ranges), שפסגתו הר זיל (Mount Zeil) עולה לרום 1,531 מטר מעל פני הים.
 
סלע אולורו, אוסטרליה
סלע אולורו, המונוליט המפורסם ביותר בעולם  (צילום: Steve Collis)
 
 
ענני אבק, דרך ישרה, משאיות רכבת אימתניות חולפות בדהרה, גבעות דוממות מצהיבות בדרך של 700 קילומטר דרומה מחוף צפון אוסטרליה, עד לעיירה טננט קריק (Tennant Creek), עיירה קטנה ומנומנמת, שידעה ימים טובים יותר בימי הבהלה לזהב המאוחרת של שנות ה-30. עוד 500 קילומטר דרומה נמצאת העיירה אליס ספרינגס (Alice Springs) ששימשה כתחנת ממסר של קו הטלגרף בין אדלייד לדארווין. אליס ספרינגס היא בסיס היציאה לטיול בשמורות רכסי המקדונל המערביים. זהו המרכז הגיאוגרפי של אוסטרליה. העיירה נחצית על ידי נהר טוד (Todd River) האכזב, בו עוברים מים רק בימות שטפון. מערבה מהעיר מסתעף מבוך של דרכים, שחלקן מתאימות לרכב 4x4 בלבד. מבוך זה יביא אתכם לאתרים מרתקים, נופים קסומים ומסלולי הליכה מגוונים, לצד בורות מים קבועים בצל עצי רפאים, המשמרים מסורות עתיקות.
לינה בעיירה אליס ספרינגס
 
נקיקים נסתרים באורמיסטון
נקיקים נסתרים באורמיסטון (צילום: דני שנקר)
 

אוסטרליה ניו זילנדבעקבות אקליפטוס הרפאים

עלו על ציר לרפינטה (Larapinta Drive‏), המוביל מאליס ספרינגס ומסתיים בהר סונדר. המשיכו כ-50 קילומטר מערבה בדרככם להר קונווי (Mt Conway), או בשמו האבוריג'י יילוטה, לתצפית מרהיבה על האזור. נופי הגבעות המאדימים בשעות אחר הצהרים המאוחרות וערוצים יבשים - תוצר זרימה שיטפונית מהירה, מעטרים את האזור. ההרים אינם גבוהים ופסגותיהם נישאות לרום 1,300-1,500 מטר בלבד, מעל למישור ברום 600 מטר, אך חלקם תלולים ביותר, מפאת בלייה חריפה הנוגסת במדרונות בגסות. המבט מן הפסגה אינסופי והערוצים נעלמים מעבר לקיפלי הקרקע. מרחק קצר משם מצוי קניון סטאנדלי צ'אזם (Standley Chasm), מן הקניונים היפים באזור המדבר האדום. זהו מעבר צר ולו קירות אנכיים, זקופים, באדום בוהק, שנפגשים עם תכול השמיים גבוה מעל ראשיכם. הקניונים והערוצים העמוקים החתורים באבן החול האדומה, הם מקום מפלט קריר בימות השמש החמים, אתר לרבוץ בו, וליהנות מהצל אותו מטילים הקירות הזקופים. חלק מהקניונים מעוטר בפיתחם בשיחים ועצים, המוסיפים כתמים ירוקים למראות הנוף הייחודיים.
 
העץ האופיני לאזור הוא אקליפטוס הרפאים Ghost Gum), שאינו אקליפטוס אלא קורימבה ), מקליפתו עשו הילידים נייר. צבעו הלבן, הבוהק של העץ, מעטר את הכניסה במעלה הקניונים. בחלק מן הערוצים תמצאו בריכה טבעית גדולה, המנצלת את צל המקום ומוסיפה להרגשת גן העדן המדברי. "בולדרים" אדומים ורצועות חול זהובות ילוו אתכם אל תוך מסתרי הקניונים. כאלה הם אלרי קריק  דרך ערוץ אורמיסטון (Ormiston) וקניון גלן הלן (Glen Helen) תגיעו לערוץ פינק (Pink), החוצה את הרכס, וממנו קצרה הדרך לפסגה הגבוהה באזור – הר סונדר (Mount Sonder).
 
אקליפטוס הרפאים עם גזעו הבוהק
אקליפטוס הרפאים עם גזעו הבוהק (צילום: מאגר תמונות חפשיות)
 

מכתש טנוראלה

טנוראלה (Tnorala/Gosses Bluff crater), כ-170 קילומטר מערבית לאליס ספרינגס, הוא מכתש ענק  חמישה קילומטר קוטרו ו-180 מטר עמקו. המכתש בנוי ממצוקי אבן חול בהירה. הוא נוצר לפני כ- 140 מילון שנה בהתנגשות אלימה של מטאור.
 
אגדה מקומית מספרת שקבוצה של נשים שמימיות רקדו במקום, כמו כוכבים בשביל החלב. אחת הנשים התעייפה והניחה את התינוק שלה בסל עץ, בעוד שהנשים המשיכו לרקוד. הסל נפל וצלל לתוך האדמה. התינוק נפל על האדמה בקמטו את הסלעים כלפי מעלה, וביוצרו את רכס הרים המעגלי. הוריו של התינוק, כוכב הערב וכוכב השחר, ממשיכים לחפש את התינוק שלהם עד היום.
 
מכתש טנוראלה בתמונה מהחלל
מכתש טנוראלה בתמונה מהחלל (צילום: נאס"א)
 

מיסיון גרמני וציורים אבוריג'ינים

בהגיעכם לכפר הארמנסבורג (Hermannsburg), או בשמו המקומי נטאריה (Ntaria), יקדמו פניכם בתים צבועים לבן, המזכירים יותר יישוב גרמני מהמאה ה- 19 מאשר חווה אבוריג'ינית. בשנת 1877 הכנסייה הלותרנית הקימה במקום מיסיון. כאן נולד וגדל האמן האבוריג'יני המפורסם ביותר, אלברט נאמצ'ירה (Albert Namatjira),ובמקום עדיין מתקיימת קהילה של אמנים היוצרים בקרמיקה ומציירים בסגנון המסורתי.
 
לאחר מטח גשמים חזק במדבר מגיע האביב. זה יכול להיות באפריל, יוני או ספטמבר. וכך, כמעט בין לילה, הופכת האדמה הצחיחה למרבד צבעוני של צמחים חד-שנתיים, ונופי המדבר נצבעים בצבעים חיים ועזים. הגשם באזור צחיח זה של היבשת הוא "נשיקת חיים" וזריקת מרץ לבית הגידול היבש. המדבר מתעורר והחיים נולדים מחדש. פלגי מים חורצים את האדמה האדומה, מטחי מים שוטפים את הסלעים, הצוקים וקירות הסלע. שאון המים המתגלגלים נשמע למרחוק ופרחים מגיחים מן הרגבים הלחים.
 
בילבונג בקניוני מקדונל
בילבונג בקניוני מקדונל (צילום: דני שנקר)

 טיול לקניון המלכים

בדרך מריני לופ (Mereenie Loop), העוברת בשטחים השייכים לאבוריג'ינים, תגיעו למעניינת בשמורות האזור  שמורת קניון המלכים (Kings Canyon) שהיא חלק מהפארק הלאומי ווטארקה (Watarrka National Park). קניון המלכים חתור אנכית לעומק של 220 מטר באבן החול האדומה ועשיר בתופעות טבע ייחודיות – תוצר בלייה ארוכת שנים. מסלולי ההליכה בשמורה מקיפים את מצוקי הקניון ומגיעים אל העיר האבודה (Lost City), בה ישנן תצורות סלע מוזרות, בהן מבנים, כיפות מעוגלות ונקיקים צרים.

עושר הצומח בערוץ המרכזי כולל מיני שיטים אוסטרליות ודקלים ננסיים. מפלי מים יבשים, קירות מחליפי צבעים, נופים דרמטיים ונקודות תצפית מרהיבות, עושים את השמורה לאופיינית ביותר ל"לב האדום" של היבשת האוסטרלית. השביל יוביל אתכם במעבר הרים צר, במקום בו האויר קריר ולח וציוץ ציפרים שזה להן בית הגידול הקבוע. הדרך תוביא אתכם למיני יער גשם התחום בין קירות הקניון. כתמים כהים של חזזיות, שרכים גדולי ממדים וטחבים הנאחזים בסלע, צובעים את תחתית הקניון בשלל צבעים.

 
תוך כדי מסלול ההליכה לבטח תבחינו בקנגרו אדום או בוולרו שחור, בוולבי הסלעים החום והקטן מקפץ ביעילות לאורך המצוקים, מכרסמים קטנים, דינגו בצבעי הסוואה הדומים לסביבה או בזוחלים צבעוניים המעוטרים במניפת צואר מרשימה את גופם.
 
קניון המלכים, שמורת ווטארקה
קניון המלכים, שמורת ווטארקה (צילום: זאביק רילסקי)
 

מסלולי הליכה

אזור אחד לסיורים רגליים הוא החתך מסטנדלי צ'אזם, דרך הר קונוויי, לקניון היו, בקצה המזרחי. האזור השני הוא מהר סונדר לערוץ אורמיסטון והר ג'יילס בקצה המערבי, או הפארק הלאומי ווטארקה וקניון המלכים בקצה הדרומי של רכס מקדונל. לטיול יסודי בשלוש השמורות נחוצים כשבועיים.
 
במרכזי המבקרים בכל השמורות ניתנים שרותי תיירות וסיור, הקפצות לתחילת מסלולי ההליכה, מפות שמורה עדכניות, חנות לרכישת מצרכי יסוד ומים, ואישורים לחציית שטחים פרטיים, בהם קרקעות אבוריג'ינים.
 
טיולים רגליים במדבר האדום נוחים ונעימים ביותר בחודשי החורף האוסטרלי, בין מאי ואוגוסט, כשהטמפרטורה נעימה עד חמה במשך היום וקרה בלילה. אך הפיצוי בלילה היא שקיפות האויר וברק הכוכבים. מיליוני ניצנוצי כוכבים מאירים את שמי המדבר ובראשם הצלב הדרומי  החלופה של כוכב הצפון - שעוזר לנו בניווט ובמציאת הכיוון בחצי הכדור הדרומי.
 
ניתן לטייל בכוחות עצמכם וניתן לרכש סיורי מדבר בני 3-7 ימים, שיוצאים לשמורות ה"לב האדום" ברכבי שטח, עם לינה תחת כיפת השמיים. בג'יפ שכור בנהיגה עצמית ניתן לבצע את הטיול מאליס ספרינגס לאולורו בארבעה ימים.
 

אוֹ‏כּרה, צבע אדמה

לאוכרה (Ochre, פגמנט מתחמוצת ברזל) שימושים רבים בתרבות הילידית  מצבע קסמים ועד גירוש טרמיטים. ניתן למצא טווח רחב של צבעים בעלי ריכוזים שונים של תחמוצות, מאדום דרך צהוב ועד סגול. מכרות אוכרה שימשו את הקהילות המקומיות באזור במשך דורות והיוו מצרף מסחרי מבוקש, בעדו ניתן היה לקבל בומרנג, חיצים, פיטורי (הטבק המקומי) וקישוטי שיער ועד היום משמש בטקסי ילידים לצביעת הגוף.
 
ציורי קיר אבוריג'יניים באולור
ציורי קיר אבוריג'יניים באולורו (צילום: זאביק רילסקי)
 

מידע למטיילים במרכז אוסטרליה

·        נא להצטייד במידע עדכני בנושא מצב הכבישים והשטפונות.
·        אין לרדת מכבישי אספלט ברכב שאינו מותאם לכך.
·        ביטוח הרכב אינו כולל נהיגה לאחר רדת החשיכה.
·        בשיא העונה מומלץ לתאם לינה מבעוד מועד.
·        חלק מהאזור מצריך "פרמיט" לסיור באזורים אבוריג'יניים.
 
מרכזי מבקרים ושמורות
·        הפארק המדברי, אליס ספרינגס.
·        שמורת המקדונאל המערביים.
·        קניון פינק נשיונל פארק.
·        אולורו נשיונל פארק.
 
פסטיבלים
מדי שנה באוקטובר מתקיים פסטיבל Henley-on Todd Regatta. זו תחרות סירות ססגונית ללא מים, הנערכת בנהר המרכזי של אליס ספרינגס. בסיום הפסטיבל נערך פסטיבל הבירה השנתי, הכולל מגוון פעילויות ותחרויות מוזרות למדי. פסטיבלים נוספים הם מרוצי הגמלים הנערכים בתחילת מאי, פסטיבל האוכל והיין המתקיים מייד עם סיום מרוצי הגמלים ושורת מרוצים ותחרויות נוספות לאורך השנה.

הגעה
שני שדות תעופה עיקריים: אליס ספרינגס ואולורו (איירס רוק) קולטים טיסות של חברת קוואנטס ובלו-ג'ט.
 
תרבות אבוריג'ינית
ניתן לארגן מפגשים וסיורים עם הילידים למשך מספר ימים.
 

לראות ולא להאמין... פסטיבל Henley-on Todd Regatta
 
 
בתחתית קניון המלכים בריכת גן העדן
בתחתית קניון המלכים בריכת גן העדן (צילום: זאביק רילסקי)

מידע נוסף

כתבות נוספות


זאב (זאביק) רילסקי אודות הכותב
זאב (זאביק) רילסקיארכיאולוג ואנתרופולוג. מרצה, חוקר, מדריך ומומחה לתרבויות אסיה ודרך המשי. מרצה באוניברסיטה הפתוחה, בסינמטק, במכון אבשלום, בפקולטה לחקלאות ובמכללות ברחבי הארץ בנושאי אתנוגרפיה וגיאופוליטיקה של תרבויות.

זאביק עונה לשאלותיכם בפורום מומחי תיירות


סטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר