טיול במרכז אוסטרליה:
תחנות בתרבות האבוריג'ינית
מאת: זאביק רילסקי


כתבה ראשונה בסדרה זו מתחילה בעיר דרווין, עוקבת אחר אתרי טיול מצפון אוסטרליה לדרומה, ומציגה דרכם, כבמוזיאון נודד, חלק מאוצרות התרבות האבוריג'ינית. 


מפת יעדי המסע המתואר בסדרת הכתבות מצפון לדרום

חלקו הצפוני של המסלול המתואר בכתבה זו   
להגדלה לחץ למעלה משמאל
 
 
"בעיני רוחי אני רואה את נתיבי השיר נמתחים על פני יבשות ולאורך הדורות. שבכל מקום שבו הציבו בני האדם את כפות רגליהם, נותר נתיב של שיר (שאת הדו נוכל לשמוע מפעם לפעם). ומקורם של נתיבים אלו אי-שם הרחק במקום ובזמן, בכיס מבודד שבסוואנה האפריקאית, שם פתח האדם הראשון את פיו אל מול האיומים שסבבו אותו, מתריס בזעקה את השורה הראשונה של שיר העולם: הנני!".
(ברוס צ'טווין, "נתיב השיר")

מסע בעקבות האבורג'ינים

מעטים הם אתרי התרבות האבוריג'ינית ברחבי היבשת האוסטרלית. אין אדריכלות, אין פיסול, אין עיירות וסמטאות ואין כפרי דייגים. אך כל מקום בגיאוגרפיה של היבשת, מתקשר לעולם הילידים ולהיסטוריה ארוכת השנים של האוסטרלים המקוריים. מחסות סלע, ציורי קיר, פכפוך המים וצחוק השלדג, הם ה"מוזיאונים האמיתיים" בהם "מוצגים" שרידי האמנות והתרבות הילידית, שנוצקו ביבשת לפני עשרות אלפי שנים.
 
המעיינות והביצות, ההרים והגאיות, העננים והברקים, הצומח ובעלי החיים, הם ההדים הדוממים והחיים לתרבות הילידים. המוסיקה, השיר והתיאור הקווי, הם הדבק התרבותי והפולחן החברתי של תרבות שהיא מאובן חי על פני האדמה.
 
בספרו נתיבי השיר  סודם של האבוריג'ינים האוסטרליים, יוצא המחבר ברוס צ'טווין למסע בעקבות נתיבי החלום של הילידים האבוריג'ינים ביבשת אוסטרליה, נתיבי שיר בהם הלכו האבות הבוראים, רקדו וציירו, תוך שהם בוראים בשירתם את העולם ואתרי הטבע שבו. 
 
 ציור אבוריג'יני מודרני (צילום: זאב רילסקי)
 

אוסטרליה ניו זילנדבריאת העולם על פי האוסטרלים

על פי אמונת הילידים האוסטרליים, ברא העייט בונג'יל (Bunjil) את העולם וכל מה שבו. הוא ברא את העמקים והגיאיות, את הנחלים והנהרות, את מקווי המים, את הירח, הכוכבים והשמש ואת היצורים החיים. לאחר שסיים את מלאכתו חש בדידות והתאווה לחברים, שישירו וירקדו איתו, והחליט ליצור את האדם. הוא אסף את החרסית העדינה משולי הנהר ויצר ממנה את האדם. כל כך מוצלחת הייתה יצירתו, שמיד עשה נוספת. כשהשלים את הדמויות נשף בהן והפיח בהן רוח חיים. זמן רב שהה במחיצתם ולימדם לשיר ולרקוד. בהדרכתו רכשו מיומנויות בכל תחום, ובבוא העת העביר ואותה לצאצאיהם. הם היו לראשוני מספרי הסיפורים האבוריג'ינים.

שמורת קאקדו, ציורי סלע
ציור על סלע אוביר בשמורת קאקאדו (צילום: Andrea Castelli)
 

טיול בעקבות הילידים האוסטרליים

התחנה הראשונה בטיול בעקבות הילידים האוסטרליים היא אזור העיר דרווין (Darwin), שבצפון הטריטוריות הצפוניות. כאן עשו האבוריג'ינים צעדיהם הראשונים ביבשתהם חצו את מיצרי טורס (Torres), המפרידים בין אוסטרליה לפפואה וגינאה החדשה, והחלו לנוע בצורת פרסה סביב היבשת בשטחי הביצות של נהר מרי (Meri). קל להבין את המערכת האקולוגית אליה נקלעו הילידים בהגיעם לאזור ואת סיבת התפשטותם. עושר שלבעלי חיים, עופות, זוחלים, מים זמינים, עצים, שורשים ופירות יער.
 
האזור נמצא בגבול ובמפגש בין החבלים הטרופיים והמדבריים. נופי אבן החול האדומה והדיונות מחד, נפגשים עם מרחבי יערות האיקליפטוס וצומח העד הטרופי. גן עדן לבעלי חיים, לציידים וללקטים שהתבססו באזור.
בתי מלון בעיר דרווין
 

האבוריג'ינים בעבודות יד, ציור מהמאה ה-19

 
בהמשך הכביש דרומה מצוי הפארק הלאומי ליצ'פילד (Litchfield N.P.), המאופיין ברמת אבן חול אדומה, מעוטרת במצוקי סלע ענקיים ומפלי מים, הנקווים אל בריכות מים ציוריות, ששימשו מוקד עבור האבוריג'ינים בעת העתיקה. מזרחה משם מצויה אחת השמורות הגדולות באוסטרליה  הפארק הלאומי קאקאדו (Kakadu N.P.), שמורה המופיעה ברשימת המורשת העולמית של אונסק"ו, ובה ציורי קיר וביצות מים, צוקים ודרגשי סלע, יערות, פלגי מים ואינספור בעלי חיים וזוחלים, עופות, דגים וחרקים. הפארק זכה לפרסום עולמי כשצולם בו הסרט הראשון בסדרת סרטי קרוקודיל דנדי.
לינה באזור הפארק הלאומי קאקאדו  |  כתבה על האבוריג'ינים באי טסמניה
 
שמורת קאקדו, ציורי סלע
 הפארק הלאומי ליצ'פילד (צילום: Bryn Pinzgauer)
 

ציורי סלע בפארק קאקאדו

האבוריג'ינים לא הכירו את הנייר עקב מחייתם הרחק ממוקדי המצאת הנייר  בין סין למצרים. ציורי סלע, ציורי גוף וציור על גבי קליפות עצים, היו הצורות העתיקות ביותר של אמנות ושימרו טקסים ורעיונות בחברה המקומית. בטקסי הטוטם, שעדיין מתקיימים בשטחים הצפוניים, שחלקם הצפוני ידוע בשם ארנהם-לנד (Arnhem-Land), צובעים הילידים את גופם בפיגמנט מן הטבע, כייצוג לאבות הבוראים, ותוך כדי שירה וריקוד נכנסים לאקסטאזה.
 
גם ציורי המערות צוירו כחלק מטקס, או חלק מהקשר לאדמה המקודשת ולסביבה, ולא כביטוי עצמי. האבוריג'ינים רואים את עצמם כחלק מן הבריאה והציור הוא מתנת שמיים. לכן הרשות לצייר תלויה בגיל, מעמד חברתי ומין, ורק לאחר טקסי חניכה רשאים המתבגרים ליטול חלק בציור ולהבין את משמעותו. הציור האבוריג'יני הוא אידיאוגרמה המסמלת רעיון, משמעות, סיפור בריאה, נוף סביבה, או אירוע בודד, ולכן התקדש גם על הדורות הבאים או עוברי אורח שהכירו בחשיבותו.
 
ברחבי הפארק הלאומי קאקאדו (Kakadu N.P.) ישנם מספר רב של מקבצי ציורי סלע עתיקים, ובהם ציורים בני יותר מ- 20,000 שנה. השניים החשובים והיפים ביותר נמצאים בסלע נורלאנג'י (Nurlangie rock) ובסלע אוביר (Ubir). ציורים שלאיש הברק נאמרגון ובידו גרזן המשמש ליצירת הרעם, וציור נבולווינג'  הרוח המסוכנת הטורפת נשים.
 
באזור ניתן לראות שלל סגנונות: מתעתיקי ידיים והשפרצות צבעועד ציורי סלע מאוחרים בני המאה ה- 18. אין זה יוצא דופן לגלות ציורים בני 6,000 שנה, מחד, וציורים "צעירים" של בני שבטי מאקסן, שהגיעו מאינדונזיה לפני מאות שנים בודדות, בעקבות דייג מלפפוני-הים. כאן נמצאים ציורי "רנטגן", בהם נראים חלקיו הפנימיים של דג או אדם, ציורי אירופים מעשני מקטרת ונחש הקשת.
 
שמורת קאקדו, אוסטרליה
ציורי סלע אבוריג'ינים בשמורת הטבע קאקדו (צילום: Bryn Pinzgauer)
 הפארק הלאומי קאקאדו

הפארק ממוקם במערב ארנהם-לנד(Arnhem land)  ובו שלוש סביבות אקולוגיות: יערות, מצוקי אבן חול ומישורי הצפה. שמו של הפארק משמר את שמם של ראשוני מתיישביו כבר לפני עשרות אלפי שנים, ודייריו הם אווזים, אנפות, לבניות ועגורים  יותר מ-280 מיני עופות, 60 מיני יונקים וכ-1,600 מיני צמחים. אדמתו הייתה חלק מאדמת האבוריג'ינים שהוחכרה למדינה והפכה לפארק לאומי.
 
חמישה אזורים ייחודיים לשמורה העצומה, ששטחה 19,000 קמ"ר – כשטח מדינת ישראל:
1. מצוקי חול המתנשאים לגובה של 250 מטר, ביוצרם את הנוף הדרמטי בשמורה.
2. נקיקים, מפלי מים ומישורי סחף למרגלות המצוקים.
3. מישורי ההצפה והבילבונג המפורסמים בשירי העם האוסטרלים – ביצות ארעיות, מקור משיכה לכל חי.
4. שולי החוף, בו גדלים צמחי המנגרובים במי הים המלוח.
5. גיאיות הדרום, מעוטרי היערות והאבנים, דרכם מפלסים הנהרות את נתיבם צפונה.
 
שמורת קאקדו, ציורי סלע
ציור על סלע אוביר בשמורת קאקאדו (צילום: andrea castelli)
 

מפת זמן החלום

על פי האמונה האבוריג'ינית, החיים הם חלק מקיום והוויה אינסופיים, במארג יוחסין, המוביל אל האבות הבוראים של זמן החלום (Dreamtime). אין לחלום האבוריג'יני מאומה עם החלום המערבי. חלומם הוא ניסיון להגדיר את תפיסת העולם הפיוטית של ההוויה, בה מתקיים עולמו של כל אחד ובכללה גם אותות הבריאה, הסביבה, סמלי החברה וממד הזמן. זוהי הפרשנות של האדם הלבן, לעולם שאינו ניתן לביאור באמצעות מערכת המושגים המערבית. זמן החלום איננו ממד ערטילאי, אלא בעל מרכיבים מוחשיים, כמו הטקס והפולחן, סימני הבריאה ומפת הצ'ורינגה, המצוירת על גוף הנער בטקס בגרותו. צ'ורינגה היא קודש הקודשים האבוריג'יני, "נשמתו" של האדם, הנקבעת ברגע עיבורו, אז נקבע הטוטם והאב הקדמון. מפת הצ'ורינגה עשויה עץ או אבן, או מצוירת על הגוף, ומייצגת את שיטוט האב הקדמון בנתיבי החלום השבטי ומשמשת כדרכון ל"כניסה" ול"יציאה" ממעגלי החיים.
 
דמויות אבוריג'יניות על בד (צילום: זאב רילסקי)
 

סימן משמיים

בשולי הפארק הלאומי קאקאדו, נמצאת העיירה המאובקת אואנפלי (Oenpelli) ובה פועלת אגודת אינג'אלאק  (Injalak)המשמרת אמנות ואמנויות אבוריג'יניות מסורתיות, בהן סלי נצרים צבועים בצבעים טבעיים, ציורים על גזעי עצים, ציורי בד, אריגים, גילופי עץ וכן גם כלי מוסיקה ובהם דיג'רידו, מקלות הקשה ומיני בומרנג.
 
דרומה מאואנפלי, על כביש סטיוארט, בצומת לעבר קימברלי (Kimberley) המערבית וטננט-קריק (Tenent Creek) הדרומית, נמצאת העיירה קתרין (Kathrine)במרחק 25 קילומטר מקתרין נמצא הפארק הלאומי ניטמילוק/ערוץ קתרין (Nitmiluk N. P./Katherine Gorge). אלה הם תריסר ערוצים ונקיקים, המופרדים באשדות, בהם ניתן לשוט בסירות או בקיאקים, על רקע מצוקי אבן אדומה. על בתי העיירה ובמצוקי הקניון ניתן לראות את סימני השיטפונות והסערות שעברו על המקום. העננים העצומים, סערות המונסון, סופות הברקים וגלי הגשם, המתגלגלים מן הצפון, היו עבור האבוריג'ינים סימן משמיים ותפאורה ביצירת מערכות האלים ההערצה והפולחן.
 
 

מידע נוסף

כתבות נוספות בסדרה

המרכז האדום - רוחה של אוסטרליה

כתבות נוספות


זאב (זאביק) רילסקי אודות הכותב
זאב (זאביק) רילסקיארכיאולוג ואנתרופולוג. מרצה, חוקר, מדריך ומומחה לתרבויות אסיה ודרך המשי. מרצה באוניברסיטה הפתוחה, בסינמטק, במכון אבשלום, בפקולטה לחקלאות ובמכללות ברחבי הארץ בנושאי אתנוגרפיה וגיאופוליטיקה של תרבויות.

זאביק עונה לשאלותיכם בפורום מומחי תיירות


סטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר