הזמנות לחופשה שלך

הביאנלה של ונציה – אולימפיאדת האמנות הבינלאומית
מאת: ד"ר ורדה רוטשטיין מאייר


השם "ונציה" מעלה בראשנו אסוציאציות רבות: קרנבל, גונדולות, רומנטיקה, מסיכות, שייקספיר, נשפים ויופי בלתי נתפס. אסוציאציה חזקה נוספת שעולה מיד היא: "אמנות", ואכן ונציה היא בירת אמנות שהייתה למקור השראתם ולמגוריהם של אמנים בולטים לאורך ההיסטוריה. עד היום, פעם בשנתיים, נערך בעיר אחד מאירועי האמנות החשובים בעולם – הביאנלה. 


בצפון מזרח איטליה, במחוז ונטו (Veneto) לחוף הים האדריאטי, בלגונה המיוחדת שיוצר נהר פו (Po), נמצאת העיר ונציה. ונציה מפורסמת בעולם כולו, ובעיקר בשלושים השנים האחרונות, בזכות קרנבל המסיכות המתקיים בה מידי שנה בשנה. אך פעם בשנתיים מתקיים בה אירוע בקנה מידה לא פחות - הביאנלה לאמנות, ובו עוסקת הכתבה.

1 / 6
2 / 6
3 / 6
4 / 6
5 / 6
6 / 6

אמנות עכשווית בביאנלה ה- 55 (צילום: ד"ר ורדה רוטשטיין מאייר)
מה מסתתר מתחת לעיר התעלות? (צילום: ד"ר ורדה רוטשטיין מאייר)
איכות הסביבה באמנות (צילום: ד"ר ורדה רוטשטיין מאייר)
מחוץ למוזיאון פונטה דלה דוגנה (צילום: ד"ר ורדה רוטשטיין מאייר)
ונציה - עיר המסיכות והקרנבל (צילום: ד"ר ורדה רוטשטיין מאייר)
מראה מראה שעל הקיר, מי היא היפה בכל העיר? (צילום: ד"ר ורדה רוטשטיין מאייר)


מפת ונציה ועליה האתרים המוזכרים בכתבה  
(להגדלה לחצו על הפינה השמאלית העליונה)


 ברירת מחדלונציה – יפה כל השנה

גם ביתר ימי השנה, בהם אין מסיכות ותלבושות צבעוניות המקשטות את סמטאות העיר, ונציה נחשבת לאחת הערים היפות ביותר בעולם, והיא בנויה באורח פלא על מים. כ- 117 תעלות רחבות ועוד כ- 150 תעלות קטנות המחוברות בכ- 400 גשרים, חוצים את רחובות העיר.

ה"כבישים" הם תעלות המים והרכבים הינם ספינות מים - "ואפורטו" (Vaporetto) וגונדולות שחורות, השטות בהן. בין לבין מוצבים גשרים ומדרגות, כדי שניתן יהיה לעבור מגדה לגדה. אין צפירת מכוניות, אין פקקים ושעות עמוסות בכבישים, אין רעש טורד מהסוג המוכר בכל עיר. בלילה ונציה נכנסת לאפלוליות ומסתוריות וביום היא זוכה לחסד קרני השמש המלטפות את בתיה הנוטים ליפול ולשקוע.

ונציה עבורי קסומה תמיד ובכל ביקור בעיר אני מגלה פינות יפהפיות חדשות בין הבתים ששקעו ומגדלי הפעמונים הנוטים ליפול. חזית הארמונות פונה לתעלה הגדולה והם משמרים את ההיסטוריה המרתקת בת מאות השנים. לוונציה קסם אין סופי אשר משמש כתפאורה לקרנבלים, לנשפים, להוללות ולסיפורי זימה, ובד בבד - לפסטיבלי קולנוע, לביאנלה לארכיטקטורה, להפקות אופרה וכמובן - לביאנלה לאמנות.
בתי מלון בוונציה


ונציה - יפה כל השנה, בכל שעה ביום ובכל מזג אוויר
 

אתרים בולטים בוונציה

אין זה משנה מתי הגעתם לעיר ולאיזו מטרה, תמיד תוכלו ליהנות מביקור באתריה המפורסמים, המשלבים בין תרבות, היסטוריה, דת ופנאי. 

מרכזה ההיסטורי של העיר הינו
כיכר סן מרקו (Piazza San Marco), אותה כינה נפוליאון: "הסלון היפה ביותר של אירופה". בכיכר בולטת בזיליקת סן מרקו ולידה ארמון הדוג'ה (Palazzo Ducale di Venezia) וגשר האנחות (Ponte de Sospiri), המחבר בין חלקי הארמון שבו גרו שליטי ונציה, כשהארמון שימש כבית המשפט ובית כלא. לפי האגדה, היחיד שהצליח לברוח מכלא שמור זה, הוא קזנובההמאהב האולטימטיבי.

ליד הארמון ניצב  מגדל הפעמונים והשעון המיוחד,
ולא הרחק - גשר ריאלטו (Ponte di Rialto) המאפשר מעבר מעל התעלה הגדולה. סגנונות הבניה של המבנים והארמונות בכיכר הוא גותי, עם נגיעות ואזכורים מתקופות הרנסנס והבארוק. חלק מהמבנים ניצבים על גדת התעלה הגדולה ומלווים את המטיילים המשוטטים בסמטאות.
כתבה על אתרים מרכזיים בוונציה

אמנות בונציה
הנוף הטיפוסי בכיכר סן מרקו  (צילום:  CCTracyElaine)
 

הביאנלה מעוררת לחיים

פריחתה של העיר ונציה היתה בין המאה ה- 9 למאה ה- 13. לאחר מכן, במאה ה- 15 היא הגיעה לשיאה והפכה לסמל לשגשוג ולמקום אירוח לגדולי המלכים ואצילי אירופה. במהלך המאה ה- 16, לאחר גילוי אמריקה וצמיחתן של ספרד ופורטוגל כמעצמות ימיות, ירדה מרכזיותה של העיר.

עם זאת, ונציה המשיכה למשוך אליה מבקרים, רומנטיקנים ומטיילים, ופרנסי העיר דאגו לכך שיימצא בה עניין ושהיא תישאר רלוונטית ומעניינת. מוקד משיכה שתרם רבות למיתוג העיר הוא קרנבל המסיכות של ונציה. לאחר שהוא מסתיים, נדמה שהעיר כמעט ונרדמת, אך אז מתחילה הביאנלה והעיר מתעוררת לחיים בחזרה, עם האירועים השונים המתקיימים בה לאורך השנה, ומציפים אותה באלפי תיירים.
כתבה על קרנבל המסיכות של ונציה

אמנות בונציה  אמנות בונציה
קרנבל המסיכות הצבעוני של ונציה - הוא נגמר והחגיגה נמשכת  (צילום: ד"ר ורדה רוטשטיין מאייר)
 

פעם בשנתיים, למשך חצי שנה

מה היא בדיוק ביאנלה (biennale)? משמעות המילה באיטלקית היא: "דו שנתי", והכוונה היא בדרך כלל לאירוע אמנותי, המתקיים אחת לשנתיים. ביאנלות שונות מתקיימות בכ- 100 מדינות ברחבי העולם, בערים גדולות ומרכזיות, בהן: סאו פאולו, איסטנבול, מוסקבה, סידני ועוד. כל מדינה משקיעה מאמצים רבים כדי למשוך אליה את האמנים הגדולים, בתקווה שייקחו חלק בתערוכה שלהן, וימשכו גל של תיירות, תרבות ושגשוג הכלכלה המקומית.

אך לא בכדי הפכה ונציה, מכל הערים המקיימות את האירוע, לשם נרדף ל"ביאנלה". כאן התפתח הרעיון ונחנך בתערוכה הראשונה, בשנת 1895, והפקתו העקבית מדי שנתיים
, למשך כ- 6 חודשים בכל פעם, הפכה אותו לאחת התערוכות החשובות והיוקרתיות ביותר בעולם האמנות.
האתר הרשמי של הביאנלה בוונציה

 
אמנות בונציה
יצירתו של האמן גלעד רטמן, הביאנלה 55  (צילום: ד"ר ורדה רוטשטיין מאייר)
 

אולימפיאדת האמנות

הביאנלה בוונציה משמשת כחלון ראווה בינלאומי להצגת האמנות העכשווית. היא פלטפורמה למגוון יצירות אמנות, מרחב פלורליסטי ואוטונומי לאמנים, החושף את מחשבות האמן, עשייתו הפעילה והאמירה הייחודית שלו, באמצעות יצירת האמנות. לא פעם נערך דיאלוג בין אמנים שונים ויצירותיהם - מעין "ויכוח" מקצועי או אידיאולוגי אחד עם השני, במרחב האמנותי.

כ- 80 אמנים ממדינות שונות לוקחים חלק באירוע ומציגים יצירות פרי עמלם, בהתאם לנושא הנבחר לאותה שנה. האירוע מתקיים בפארק ג'ארדיני (Giardini), במתחם ארסנל (Arsenale) ובאזורים נוספים ברחבי האי. כבר בשנת 1922 הציגו בביאנלה: גוסטב קלימט (Gustav Klimt), אנרי מאטיס (Henri Matisse), אמדאו מודיליאני (Amedeo Modigliani) – שהציג את יצירותיו שנתיים לאחר מותו בתערוכה רטרוספקטיבית, ג'ורג'ו דה קיריקו (Giorgio de Chirico), סלבדור דאלי (Salvador Dalí) , וסילי קנדינסקי (Vassily Kandinsky), ג'קסון פולוק (Paul Jackson Pollock), ובשנים מאוחרות יותר - ג'ף קונס (Jeff Koons), דמיאן הירסט (Damien Steven Hirst), מאוריציו קטלן (Maurizio Cattelan) ועוד רבים חשובים אחרים. כל אחד מהאמנים מקדיש מאמצים רבים להציג את מיטב יצירותיו, ובהקשר זה ניתן לומר שהביאנלה בוונציה היא סוג  של "אולימפיאדה לאמנות."
כתבות נוספות על טיולים בעקבות אמנות עולמית
 
אמנות בונציה  אמנות בונציה
אמנות בונציה  אמנות בונציה
מי שאמנות עכשווית היא בדמו לא יוכל לוותר על החגיגה שמציעה הביאנלה  (צילום: ד"ר ורדה רוטשטיין מאייר)
מוזיאונים מובילים לאמנות בוונציה

בעקבות הביאנלה ובעקבות הקרנבלים של חודש פברואר, שהביאו לנהירת תיירים רבים לאי עצמו, חשיבותה של ונציה בעולם האמנות עלתה לאין שיעור, ומשכה אל העיר אספני אמנות חובבים ומקצועיים, בהם האספן הצרפתי פרנסואה פינו, שפתח באי שני מוזיאונים. הראשון - פאלאצו גראסי (Palazzo Grassi), ארמון בסגנון נאו קלאסי הממוקם על גדתה המזרחית של התעלה הגדולה, נקנה ב- 2006 ושימש להצגת אוספיו של פינו.

סביב הקמת המוזיאון הנוסף שפתח, במפגש התעלה הגדולה עם תעלת ג'ודקה, היה לא מעט "רעש". בשנת 2006
הכריזה עיריית ונציה על מכרז להפיכת מבנה מהמאה ה- 14, שבעבר שימש כבית מכס אך עמד נטוש שנים רבות – למוזיאון אמנות. פינו קפץ על המציאה והגיש את הצעתו במקביל להצעה שהגישה קרן גוגנהיים. לבסוף זכה פינו במכרז ולאחר שיפוץ שארך שנתיים, נחנך מוזיאון פונטה דלה דוגנה (Punta della Dogana) לאמנות עכשווית, שנחשב היום לאחד המוזיאונים הבולטים באיטליה.

משפחת גוגנהיים לא נשארה מאחור ופתחה מוזיאון מכובד מאוספיה האישיים של פגי גוגנהיים (Peggy Guggenheim Collection), בבית שבו התגוררה (Palazzo Venier dei Leoni) על הגדה הדרומית של התעלה הגדולה. בין האמנים שיצירותיהם מוצגות באוסף אפשר למנות את גדולי המאה ה- 20: פיקאסו, שגאל, דאלי ועוד רבים.

אמנות בונציה
קבלת הפנים במוזיאון פונטה דלה דוגנה  (צילום: ד"ר ורדה רוטשטיין מאייר)
 

הביאנלה הבאה עלינו לטובה – מאי 2019

מאחר שאירועי הביאנלה מתרחשים רק אחת לשנתיים, הם מרגשים מאוד ומיליוני אנשים ברחבי העולם ממתינים להם בקוצר רוח ומתכננים את ההגעה אליהם זמן רב מראש. בשנת 2019 יתקיים האירוע בפעם ה- 58, החל מה- 11 במאי ועד ל- 24 בנובמבר

"שתזכו לחיות בזמנים מעניינים"

האוצר הראשי של הביאנלה לשנת 2019 הינו ראלף רוגוף, שמנהל אלריה בלונדון ואשר טבע את כותרת התערוכה: "שתזכו לחיות בזמנים מעניינים" (May You Live in Interesting Times). המשפט שאול מתוך אמרה סינית עתיקה, וכוונתו להאיר את האמנות ככלי המשקף את המורכבות של התקופה בה אנו חיים. התקווה המובעת היא שהאמנים יציגו חשיבה חדשה על נושאים מסורתיים, מתוך רצון להעביר את ההתמודדות האישית שלהם עם המצב הקיים. לפי גישה זו - יצירת האמנות תציג דרכים חדשות ומגוונות להבנת העולם העכשווי המסובך.
 
את הביתן הישראלי בוונציה, המעוצב בסגנון בינלאומי שצמח בבית ספר הבאוהאוס על פי תפיסתו של האדריכל לה-קורביזיה, תכנן האדריכל זאב רכטר בשנת 1952. בביתן יוצגו עבודותיה של איה בן רון - אמנית מולטידיסיפלינרית מוכשרת, והאוצר יהיה אבי לובין.
 
הפרויקט שתציג בן רון נקרא "בית-חולים שדה", שבו יטפלו ב"רעות החולות" שקיימות בחברה. מאחר ש"בית החולים" הוא ארעי, זמני ונייד - ניתן להעביר אותו בכל פעם ל"אזור אסון" אחר. 
 
אמנות בונציה
הכניסה למתחם הביאנלה  (צילום: ד"ר ורדה רוטשטיין מאייר)

בתי מלון מומלצים במרכז ונציה (בקרבת כיכר סן מרקו)

מלון לה איסולה (Hotel Le Isole) הוא מלון בוטיק (3 כוכבים), הממוקם במיקום נוח לטיול באתריה המרכזיים של ונציה, במרחק 300 מ' מכיכר סן מרקו. הבניין המשופץ מהמאה ה-16 מציע חדרים זוגיים וחדרי משפחה ממוזגים. ארוחת בוקר עשירה מוגשת בחדר האוכל, המשקיף לחצר הפנימית, ובחודשי הקיץ גם בחוץ. הצוות שירותי ואדיב ומציע גם שירותי קונסיירז'. תחנת אוטובוס המים שליד המלון, מציעה קישור לתחנת הרכבת ונציה סנטה לוצ'יה ולנמל התעופה מרקו פולו.
מלון לה איסולה – השוואת מחירים
 
מלון איי קוואליירי די ונציה (Hotel Ai Cavalieri di Venezia) הוא מלון 4 כוכבים, הממוקם 500 מ' מכיכר סן מרקו. המלון מציע חדרים וסוויטות עם מיזוג אוויר, מיני בר, פינת תה/קפה. מתקני המלון מונגשים לבעלי קשיי ניידות. צוות המלון אדיב וישמח לסייע בהכוונה לאתרי העיר.
מלון איי קוואליירי די ונציה – השוואת מחירים

בתי מלון מומלצים בוונציה   בתי מלון מומלצים בוונציה
בתי מלון מומלצים בוונציה   בתי מלון מומלצים בוונציה
בתי מלון בקרבת כיכר סן מרקו - למעלה - מלון לה איסולה, למטה - מלון איי קוואליירי די ונציה 
הביקור בביאנלה עבור אוהבי האמנות העכשווית, הוא חוויית חיים מעצבת, מרעננת ומרחיבת אופקים ולבבות. גם מי שטרם פיתח טעם לאמנות מודרנית, מוצא את עצמו מתרגש מהאירוע, מבלה שעות ארוכות בין הביתנים ונפעם לנוכח המסרים העוצמתיים שמועברים בדרכים יצירתיות, נפלאות ויפהפיות, באמצעות המייצגים.  

סדרת כתבות על הרי הדולומיטים
שווקי חג המולד באיטליה
 


ורדה מאייר אודות הכותבת
ד"ר ורדה רוטשטיין מאייר, מדריכת טיולים, בעלת תואר דוקטור באמנות ומגדר, מרצה לאמנות, מומחית לאיטליה. מדריכת טיולים למרוקו, הודו, מזרח אירופה, דרום צרפת, צפון ספרד. שותפה לכתיבת הספר "איטליה" בהוצאת שיחור. מייעצת למטיילים לאיטליה, צרפת וספרד.  אתר האינטרנט של ד"ר ורדה רוטשטיין-מאייר. 
ד"ר ורדה עונה לשאלותיכם בפורום מומחי תיירות


מספר צפיות: 9505
68430
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר
בעקבות המילים והצלילים
שמעון פרנס, נועם גילאור וחברים
כן, רוצה פרטים נוספים!