מוסקבה – עיר כיפות הבצלים

עיר כיפות הבצלים - יעדי טיול במוסקבה
מאת: אלי עמר


אחרי הביקור האחרון במוסקבה, אני קצת מצליח להבין את האנומליה של העם הרוסי. למוסקבה יש קצב וערכים אחרים מכל רוסיה. מוסקבה מוקפת בשלוש טבעות כבישים: הטבעת הראשונה מקיפה את הקרמלין והכיכר האדומה, הטבעת השניה עוטפת את העיר ואילו הטבעת השלישית תוחמת את שולי העיר. מכאן והלאה זו ארץ אחרת.


המוסקבאים, עם תאב חדשנות, המציג לראווה את רכושו והישגיו החומריים. אני נדהם מהראוותנות שלהם, מהכניעה למותגים ולצורך להציג כמה יש להם.
 
קתדרת ואסילי ליד הכיכר האדומה, מוסקבה
קתדרת ואסילי ליד הכיכר האדומה, מהמבנים המפורסמים בעולם  (צילום:  Kichigin)
 
מחוץ למוסקבה, באזורים כמו רוסיה השחורה ודרום המדינה, הערכים הם אחרים - ערכים של כבוד, חברות ודבקות באדמה. אלו הם החיילים האמיתיים של צבא רוסיה - חיילים שלא פוחדים מהקזת דמם שלהם או של אחרים, איכרים שיכולים להתמודד עם חורף נוראי. הם אלה שמרכיבים את החוסן הרוסי.
 
לכל אחד מאיתנו יש קו אדום של מחיר אותו הוא מגדיר יקר. האם ג'ינס במחיר מאתיים שקל זה יקר? ומה עם ג'ינס במחיר של ארבע מאות שקלים? אבל אני בטוח שלרוב הקוראים ג'ינס במחיר של אלפיים שקלים הוא יקר. וכן, זה המחיר של הביגוד בקניון היקר במערב - קניון הניצב מול חומת הקרמלין ומול המוזוליאום של לנין.
 

יעדים במרכז מוסקבה המוזכרים בכתבה:
הקרמלין (A), הכיכר האדומה (B), 
מלון מטרופול מוסקבה (C), תיאטרון הבולשוי (D)
 

 ברירת מחדל 

עיר כיפות הבצלים

מוסקבה היא בירתה של רוסיה, העיר הגדולה ביותר באירופה והתשיעית בגודלה בעולם כולו. מתגוררים בה כעשרה מיליון תושבים ואוכלוסייתה גדלה במהירות. העיר שוכנת על נהר מוסקבה, במרכזו של החלק האירופי של רוסיה.
אף על פי שמספר התושבים ברוסיה יורד בכ- 700 אלף תושבים מידי שנה בשל ילודה נמוכה, במוסקבה ישנו גידול אוכלוסין חד, בעיקר תודות להגירה פנימית. תושבי מוסקבה החדשים נמשכים לצמיחה הכלכלית הגדולה בעיר, לעומת צמיחה מתונה יותר בשאר חלקי המדינה. בעיר מתגוררים מיעוטים בני כל התרבויות, מסטודנטים אפריקנים עד אנשי עסקים אירים.
 
במוסקבה נמצאים בנייני הקרמלין המפורסמים, וכן מבנים ידועים אחרים, כמו, כנסיית ואסילי הקדוש בעלת כיפות הבצל בכיכר האדומה, מנזר דנילוב – משכנו של הפטריארך של מוסקבה, שהוא ראש הכנסייה האורתודוקסית הרוסית, ומבנים רבים נוספים, עתיקים ומודרניים כאחד.
העיר נודעה בעבר בכינוי "סורוק סורוקוב" (ארבעים פעם ארבעים), על שום כיפות הבצל הרבות של הכנסיות שעיטרו את קו השמים שלה.
 
קתדרת קאזאן, מוסקבה
קתדרלת קאזן הצמודה לכיכר האדומה  (צילום:  Diego Coppola)
 

עוגת החתונה של סטלין

בעידן הסובייטי השתנה מראה העיר רבות, בעיקר בשל פועלו של סטלין, אשר שאף למודרניזציה של העיר באמצעות כבישים ושדרות רחבות, מהן בנות עשרה נתיבים. הפיתוח המהיר בעידן סטלין גרם להרס בניינים עתיקים בעלי חשיבות היסטורית, כמגדל סוחארב, חנויות ובתי אחוזה עתיקים וכן מבני דת שונים, ככגון קתדרלת ישו המושיע, אשר נהרסה על מנת לבנות גורד שחקים ענק, אשר לבסוף לא נבנה כלל... ובסוף שנות ה-90 נבנתה הכנסייה מחדש.
 
סטלין בנה שבעה גורדי שחקים בסגנון מעוטר, המכונים "שבע האחיות" או "עוגות החתונה". ניתן לראותם כמעט מכל נקודה גבוהה במקצת בעיר. גורדי שחקים אלה הם מהמבנים הגבוהים ביותר במרכז מוסקבה, פרט למגדל אוסטנקינו, אשר בשנת 1967, בה נבנה, היה המבנה הבלתי נתמך הגבוה בעולם (עד 1976 אז נבנה בטורונטו של מגדל CN).
 
המדיניות הסובייטית של הבטחת שיכון לכל עובד והגידול המשמעותי באוכלוסיית מוסקבה, הביאו לפיתוח אזורי פרברים, המאופיינים בבלוקים גדולים ומונוטוניים, בשם חרושצ'ובקה, על שמו של מנהיג ברית המועצות בשנות השישים והשבעים של המאה ה- 20, ניקיטה חרושצ'וב.
 
אזורים אחרים, כרחוב ארבט, אזור תיירותי שהיה בעבר מרכז הבוהמה, נשארו ברובם כפי שהיו במאה ה-19. בניינים רבים אחרים ברחובות פנימיים, מהווים גם הם שרידים לזמני העושר הבורגני של תקופת הצאר.
 
שבע האחיות, עוגת החתונה, מוסקבה
אחד משבעת מגדלי סטאלין, המכונים "שבע האחיות" ו"עוגת החתונה"  (צילום:  Alx0yago)
 

מקום עבודתו של נשיא רוסיה

הקרמלין של מוסקבה (Moscow Kremlin) הינו הקרמלין הידוע ביותר ברוסיה. השם קרמלין פירושו ברוסית "מצודה" או "טירה", והוא מתייחס לכל מתחם מבוצר וגדול הנמצא בערים רוסיות היסטוריות. בשפה היום-יומית הוא מיוחס למתחם הקרמלין הידוע ביותר - הוא הקרמלין של מוסקבה.
האתר ההיסטורי המבוצר, בלב העיר מוסקבה, משקיף אל הכיכר האדומה, וכולל בתוכו את ארמונות הקרמלין, קתדרלות הקרמלין, ארמון הסובייטים, ומספר אתרים נוספים בעלי ערך היסטורי רב. המתחם מוקף בחומת הקרמלין, הנודעת במגדליה המחודדים.
השימוש השגור במושג "קרמלין", מתייחס לרוב למעוז הממשל הרוסי במוסקבה, וזאת בשל היותו משכנם העיקרי של הצארים במשך מאות בשנים, מעוז השלטון הסובייטי בעידן הקומוניסטי, ומקום משכנו של הנשיא בימינו. במרכזי ערים היסטוריות רוסיות רבות פרושות מצודות נוספות, הזוכות גם הן לשאת את השם "קרמלין", אולם זה של מוסקבה הוא הידוע והחשוב מכולם. מושג זה מתייחס פעמים רבות גם לממשל של ברית המועצות או רוסיה, ללא קשר פיזי למתחם עצמו.
 
מקורו של האתר בהתיישבות הראשונה באזור גבעת בורוביצקי, היכן שנהר נגליניה מתמזג אל ערוצו של נהר מוסקבה. מבנה מבוצר היטב קיים במקום מאז המאה ה-11. בין השנים 1366-1368 נבנה מבצר העשוי אבן לבנה. במאה ה-15 איוואן השלישי, הנסיך הגדול של רוסיה, בנה מחדש של מתחם הקרמלין, ולשם כך אף הזמין מספר בנאים ידועי שם מאיטליה.
המקום משמש כמושב הרשמי של נשיא רוסיה וכמקום עבודתו, בדומה לתפקוד הבית הלבן של נשיא ארצות-הברית. לצד חשיבותו הפוליטית הרבה של הקרמלין, המתחם מהווה אטרקציה תיירותית מרכזית בבירה הרוסית והוא הוכרז כאתר מורשת עולמית על ידי אונסק"ו, בשנת 1990.
בתי מלון בקרבת הקרמלין של מוסקבה
 
הקרמלין, משרדי הנשיא, מוסקבה
ארמון הקרמלין (משמאל), משמש כמשכן החגיגי של נשיא רוסיה   (צילום:  Irina Danilova)
 

כנסיות הקרמלין

משולש החומות של הקרמלין סוגר מתחם בן 275 אלף מטרים רבועים. רחבת הקתדרלות מהווה את לב המתחם וסביבה שישה מבנים, בהם שלוש קתדרלות בעלות כיפות מוזהבות:
קתדרלת דורמיצ'יון (Assumption Cathedral) הושלמה בשנת 1479 ונועדה לשמש ככנסייה הראשית של מוסקבה ומקום הכתרת הצארים. חזית אבן-השחם וחמש הקפלות בעלות הכיפות המוזהבות, הינן פרי עיצובו של האדריכל האיטלקי פיורבנטי.
כנסיית הבשורה, בעלת שלוש הכיפות המוזהבות, הייתה הבאה להבנות והושלמה בשנת 1489. לאחר מאה שנה נבנתה מחדש עם תשע כיפות.
קתדרלת המלאך מיכאל שוכנת בקצה הדרום-מזרחי של הרחבה. היא נבנתה ב- 1508, וקבורים בה מעל לחמישים מבני משפחות האצולה של רוסיה.
 
מסביב לרחבה ישנן עוד שתי כנסיות קטנות.
מבנה בולט נוסף בקרבה רבה לרחבה הוא מגדל הפעמונים של איוואן הגדול, בחלקה הצפון-מזרחי. על-פי המסורת, מגדל זה, הנישא לגובה 81 מטרים, מסמן את מרכזה המדויק של העיר מוסקבה. במגדל 21 פעמונים אשר שימשו כאזהרה מפני האויבים המתקרבים.
 
ברחבי המתחם הגדול נמצא גם מחסן הנשק של הקרמלין, ארמון הסובייט העליון (בו נמצאת המנהלה הנשיאותית), ארמון הקרמלין הגדול (בו נערכים טקסים ואירועים רשמיים), ארמון הסנאט (מקום משכנו הרשמי של הנשיא) ומספר בנייני שלטון רחבי ידיים. בין האטרקציות התיירותיות במתחם נמצא פעמון הצאר הגדול והשבור, אשר לא זכה להדהד ולו פעם אחת, ותותח הצאר העצום משנת 1586.
 
קתדרלת דורמציון, מוסקבה
קתדרלת דורמיצ'יון, חמש קפלות בעלות כיפות מוזהבות  (צילום:  marlenka)
 

בית הקברות של חומת הקרמלין

בצידה המערבי של הכיכר האדומה, בצמוד לחומת הקרמלין, נמצא בית הקברות של חומת הקרמלין. כאן קבורים אישים סובייטים חשובים, בהם: יוסף סטלין, ליאוניד ברז'נייב, יורי אנדרופוב, קונסטנטין צ'רניינקו ורבים אחרים. לצד פוליטיקאים, אנשי צבא, מדע ואמנות, קבורים במקום גם קוסמונאוטים שנספו בתאונות חלל (בהם יורי גגרין וצוותי סויוז 1 וסויוז 11).
בבית הקברות שני סוגי קברים: קברים עם מצבה שבראשה פסל של ראש הנפטר, בהם הוטמנו הנפטרים בארון קבורה, וקברים בהם נשרפה גופת הנפטרים ואפרם נטמן בקבר שסומן עם לוח בחומת הקרמלין.
 
הקבורה הראשונה בבית הקברות התבצעה ב-10 בנובמבר 1917. 238 אנשי "המשמרות האדומים" שמתו במהפכה הרוסית נקברו בשני קברי אחים.
ב-1924 הוקם במרכז בית הקברות של חומת הקרמלין המאוזוליאום של לנין, בו מוצגת לראווה גופתו החנוטה של ולדימיר איליץ' לנין, מייסד ברית המועצות.
ב-1967 הוקמה אנדרטה בשם "קבר החייל האלמוני" בגן אלכסנדר, הנמצא בסמוך לבית הקברות, לאורך החומה המערבית של הקרמלין. לאחר קריסת ברית המועצות, הוצב בקבר זה משמר כבוד המתחלף אחת לשעה.
 
מוסקבה, המוזוליאום של לנין
המאוזוליאום של לנין, גופתו החנוטה של ולדימיר איליץ' לנין   (צילום: Carlos Bustamante Restrepo)
 

הכיכר האדומה 

הכיכר האדומה (Red Square, ברוסית: קראסנאיה פלושד) היא הכיכר הגדולה, החשובה והמפורסמת ביותר במוסקבה, אשר שימשה לאירוח המצעדים הצבאיים בתקופה הסובייטית של רוסיה. אורך הכיכר הוא 695 מטר ורוחבה 130 מטר.
סביב הכיכר מספר מבנים בעלי חשיבות רבה:
מדרום-מערב לכיכר שוכן הקרמלין ולאורך חומותיו המאוזוליאום של לנין ובית הקברות של חומת הקרמלין.
דרומית-מזרחית לכיכר שוכנת כנסיית ואסילי הקדוש, מן המבנים המפורסמים בעולם, וסמוך לה אנדרטת מינין ופוז'ארסקי והבימה העגולה הידועה בשם לובנויה מייסטו.
צפונית מזרחית לכיכר נמצאת חנות גום וסמוך מצפון לה קתדרלת קאזאן (Kazan Cathedral).
בצדה הצפון-מערבי של הכיכר ניצבים שער התחייה וקפלה קטנה (הקפלה האיוורית), שלידה לוח ארד המסמן את קילומטר אפס של מוסקבה, וכן המוזיאון ההיסטורי הממשלתי.
 
הכיכר האדומה נבנתה בסוף המאה ה-15, כאשר בפקודת הצאר איוואן השלישי נהרסו מבני העץ סביב חומת הקרמלין בשל סכנת שריפה לארמון הצאר. האזור החדש שימש כשוק המרכזי של מוסקבה, ומאוחר יותר גם לטקסים ציבוריים שונים ולטקס ההכתרה של הצאר הרוסי.
השם, הכיכר האדומה, לא נלקח מצבע הלבנים שמסביב לה, גם לא מההקשר בין הצבע האדום לקומוניזם. השם בא כנראה מכפל הלשון של המילה הרוסית "קראסנאיה", שפירושה גם "אדום" וגם "יפה". המילה פנתה במקור, במובן של "יפה", לקתדרלה של ואסילי ולאחר מכן "הועברה" לשמה של הכיכר הסמוכה. 
בתי מלון בסמוך לכיכר האדומה במוסקבה
 
הכיר האדומה, מוסקבה
הכיכר האדומה, שימשה לאירוח המצעדים הצבאיים בתקופה הסובייטית  (צילום:  Nellmac)
 

שדות תעופה ותחבורה במוסקבה

למוסקבה ארבעה נמלי תעופה: ביקובו, ונוקובו, דומודדובו (Domodedovo) ושרמטייבו (Sheremetyevo). רוב הטיסות הבינלאומיות מאירופה נוחתות בשדה התעופה הבינ"ל שרמטייבו, הממוקם מצפון למוסקבה, וכך גם טיסות איירפלוט מישראל. טיסות אלעל נוחתות בשדה התעופה דומודדובו, הממוקם מדרום למוסקבה.
במוסקבה פועלת רכבת תחתית, החל משנת 1935, ובה 11 קווים ולמעלה מ־150 תחנות, חלקן מפוארות ומהודרות במיוחד, כתחנת פלושאד רבולוציי (כיכר המהפכה) המרכזית, המעוטרת בקשתות ופסלי שחם, ותחנת קומסומולסקאייה הבארוקית. כשנבנו חלק מהתחנות, בתקופת המלחמה הקרה, הן נבנו גם לשימוש כמקלט אטומי אל מול פצצות האטום של ארצות הברית, ולכן הן ידועות גם כבעלות עומק רב. מערכת הרכבת התחתית של מוסקבה מסיעה כ-9 מיליון איש מדי יום ונחשבת לאחת ממערכות הרכבת התחתית העמוסות ביותר בעולם. כמות הנוסעים בה מדי שנה גדולה מזו של לונדון וניו-יורק גם יחד.

שדה התעופה הבינ 
שדה התעופה שרמטייבו הממוקם מצפון למוסקבה, בו נוחתות טיסות איירפלוט מישראל 
(צילום:  ShevchenkoAndrey)
 

היכן כדאי ללון במוסקבה

המיקום הנוח ביותר ללינה במוסקבה, על מנת שניתן יהיה לטייל ברגל במרכז העיר ההיסטורית, הוא באזור שבין הקרמלין לכיכר האדומה, המרוחקות כ- 750 מ' זו מזו.
בתי מלון בקרבת הקרמלין והכיכר האדומה
יחד עם זאת המחירים באזור זה יקרים למדי, ואם תרצו להוזיל תוכלו לחפש לינה בקרבת תחנות הרכבת התחתית.
 


מלון מומלץ במרכז מוסקבה

מלון מטרופול (Hotel Metropol Moscow) הוא מלון 5 כוכבים, הממוקם 500 מ' מהכיכר האדומה והקרמלין, מול תיאטרון הבולשוי, במבנה היסטורי ששופץ בסגנון אר-דקו. החדרים והסוויטות כולם ממוזגים, עם פינת ישיבה ושולחן, וחלקם עם נוף לעיר. במלון יש בריכה, ספא, סלון יופי, חדר כושר, בר ומסעדה. המחיר סביר מאד לרמת המלון ומיקומו.

המלצה על מלון במרכז מוסקבה
מלון מטרופול מוסקבה - מלון ברמה גבוהה מאד במיקום מעולה ומחיר סביר

 

מידע נוסף

כתבות נוספות על רוסיה


אלי עמר
 
אודות הכותב
אלי עמראיש שיווק בחברת הייטק, בוגר האוניברסיטה העברית במדעי המדינה ויחסים בינלאומיים, עם התמחות בהיסטוריה של המאה העשרים.סטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר