חופשת סקי בארגון עצמי - חלק ראשון
מאת: כרמית וייס


כאשר מתכננים לבד את חופשת הסקי, ניתנת לכם הגמישות הגדולה ביותר לקבל את מה שמתאים לכם ביותר. תוכלו לבחור בית ספר לסקי עם שעורים בשעות המתאימות לכם, חנות ציוד עם הציוד הכי חדיש או את המלון או הדירה שיתאימו בדיוק לצרכים שלכם. לא פחות חשוב הוא המחיר. 


לארגן לבד חופשת סקי נשמע מפחיד ומסובך למי שטרם התנסה בכך. אז, מסובך זה לא, אבל העניין בהחלט דורש השקעת זמן. אם תרצו להוזיל מחירים, אפילו הרבה זמן. 
 
מיירהופן, אוסטריה
קרחון הינטרתוקס באתר הסקי מאיירהופן באוסטריה, אחד מהיעדים האהובים על הישראלים   (צילום: Eva)
 
 

 ברירת מחדל
 

מאיפה מתחילים

חופשת סקי מורכבת מתשעה מרכיבים, שעל כל אחד מהם עלינו לתת את הדעת.
 
1.  בחירת האתר
2.  טיסה
3.  נסיעות
4.  לינה
5.  סקי פס
6.  השכרת ציוד
7.  הדרכה
8.  אוכל
9.  ביטוח נסיעות
 
 
 

1. בחירת אתר הסקי

באזורים שונים של העולם יש היצע עצום ומבלבל של אתרים. כל אחד יאמר לכם שהאתר בו הוא ביקר הוא "הטופ שבטופ", אבל לא בטוח שמה שהוא אהב מתאים גם לכם.
בשלב ראשון הכינו לעצמכם רשימה של מספר אתרים אפשריים. כדאי להתחשב במספר מאפיינים.
כתבות על אתרי סקי
 

א. רמת הגלישה שלכם

אם אתם גולשים מתחילים, בחופשתכם הראשונה והשניה, ממש אינכם זקוקים לאתר גדול. ממילא בשבוע הראשון תגלשו בעיקר על מסלולי הלימוד וקצת על מסלולים כחולים. בשבוע השני כבר תתחילו לגלוש גם על מסלולים אדומים, אולם עדיין לא תרחיקו מאד וממש אין צורך באתר גדול. 
גולשים מתקדמים יעדיפו אתר גדול יותר, בו יוכלו לגלוש במסלולי ספארי סקי.
על ספארי סקי בכתבה מונחים בסיסיים בסקי
דוגמאות לספארי סקי בכתבה שבוע קסום בסקיוולט
 
חופשת סקי בסופש, בנסקו, בולגריה
אתר הסקי בנסקו בבולגריה, מתאים לגולשים מתחילים ולא יקר  (צילום: Dontsov)
 
 

ב. הזמן בו אתם טסים

אם אתם יוצאים לחופשת סקי בשולי העונה (תחילתה או סופה) רצוי להגיע לאתרים גבוהים, בהם יש סיכוי לכמות שלג מספקת. אתרים שיש לידם קרחון יקטינו עוד יותר את הסיכון לחוסר שלג. בחודשים ינואר-פברואר תוכלו להסתפק גם באתרים נמוכים יותר, אבל קחו בחשבון, שבשנים האחרונות מזג האוויר "החליט קצת להשתגע", וגם פברואר, שבעבר נחשב לחודש הבטוח ביותר, עלול להפתיע דווקא עם טמפרטורות גבוהות מהרגיל.
אתרי סקי עם קרחון: צרפת, שוויץ, אוסטריה ואיטליה
 

ג. התקציב העומד לרשותכם

אתרים אחדים יקרים יותר מאחרים, אפילו באותה מדינה, ולפעמים זה רק עניין של יוקרה. בדקו את מחיר הסקי פס באתר. ההפרשים לא מאד גדולים, אבל הם משקפים גם את מחירי שאר הרכיבים, בהם ההפרשים יכולים להגיע לעשרות אירו. כנסו גם לאתרי אינטרנט של בתי ספר, חנויות השכרת ציוד ובתי מלון, והתרשמו מהמחירים.
עבור גולשים מתחילים, שתקציבם מוגבל, אנדורה ומדינות מזרח אירופה, הזולות יותר, הן אופציה טובה.
 
חופשת סקי בסופש, אנגלברג טיטליס, שוויץ
אתר הסקי על אנגלברג-טיטליס בשוויץ, לא זול אבל יכול להתאים לחופשת סקי בסופ"ש  (צילום: Mart2201)
 

ד. דברים נוספים שחשוב לבדוק

סקי אין/אאוט, תמצאו בעיקר בצרפת, אבל גם במדינות השכנות תוכלו למצוא אם תתאמצו מעט.
אם אפרה-סקי חשוב לכם, אוסטריה היא המצטיינת בתחום זה. אם אינכם רוצים לנסוע הרבה, חפשו אתר קרוב לשדה התעופה. וכן הלאה.
 
  

2. טיסות לסקי

אם אין לכם מגבלת תקציב אז ממש אין לכם בעיה, טוסו לאן ומתי שנוח לכם. אם תקציבכם מוגבל כדאי לכם לנקוט באחת משתי השיטות הבאות:
 
א- חיפוש טיסה זולה של הרגע האחרון
מספר ימים לפני הטיסה יש סיכוי למצוא טיסות זולות, אם כי לא תמיד זה כך. אם אתם יכולים להיות ספונטניים וגמישים בתאריכי החופשה, תוכלו לחסוך אפילו מחצית ממחיר הטיסה בצורה זו. במקרה כזה כדאי להכין מספר אופציות שונות, למשל, אתר בצרפת עבור טיסה לז'נבה, אתר באוסטריה עבור טיסה למינכן ואתר באיטליה עבור טיסה לורונה או מילאנו.
ב- הזמנת טיסה מספיק זמן מראש והוזלת הרכיבים האחרים
כאן סביר להניח תצטרכו לשלם יותר עבור הטיסות, אבל כך יישאר לכם מספיק זמן, בו תוכלו "לחרוש את האינטרנט" ולהוזיל עלויות בסעיפי לינה, הדרכה, השכרת ציוד והשכרת רכב. חיסכון בסעיפים אלו עשוי להיות אפילו גדול יותר מהחיסכון שתשיגו במחיר של טיסה בדקה התשעים. תוכלו לחסוך עשרות אירו בהשכרת ציוד, הדרכה והשכרת רכב, ואילו בסעיף הלינה אפילו מאות אירו, וזו ממש לא הגזמה.
חברות הלואו-קוסט ציעות טיסות זולות בהזמנה של מספר חודשים מראש. אם אתם מוכנים לקחת את הסיכון, יתכן שתוכלו ליהנות משני העולמות – גם טיסה זולה וגם מספיק זמן להוזלת שאר העלויות.
 
חופשת סקי באתר סקיוולט, אוסטריה
פארק שלג באתר הסקי סקיוולט באוסטריה, קרוב יחסית למינכן שאליה יש הרבה טיסות  (צילום: skiwelt.at)
 

3. איך מגיעים לאתרי הסקי

כדי להגיע משדה התעופה לאתר הסקי עומדות בפניכם מספר אפשרויות:
 
א. השכרת  רכב
תאפשר לכם נסיעה בקצב שלכם, עם עצירות בדרך כאוות נפשכם ובעיקר גמישות בהתניידות ברחבי האתר עצמו. זהו יתרון, בעיקר באתרים המפוזרים על פני מרחב גדול. אם אתם חובבי טיולים ונופים, תוכלו לנצל את השעות שלאחר הגלישה לטיולים בסביבה הקרובה, או אפילו לנסיעות רחוקות יותר בימים בהם לא ניתן לגלוש. זוהי כמובן האפשרות הנוחה ביותר למי שאינו חושש מנהיגה בחורף (אין מה לחשוש, אבל יש להיערך בהתאם) ונמצא בגיל המתאים. נהגים צעירים יתקשו למצוא חברת השכרה שתשכיר להם רכב, אולם יש חברות המאפשרות זאת בתוספת תשלום.
ב. העברות
ישנן חברות המתמחות בהסעות משדות התעופה ליעדים שונים. תוכלו למצוא אותן בחיפוש באינטרנט או פשוט לשאול במרכז המידע של אתר הסקי.
ג. רכבת או אוטובוס
לחלק מאתרי הסקי ניתן להגיע בדרך זו, אך כדאי לברר קודם את הקווים ותדירותם. ישנם יעדים אליהם תאלצו להחליף רכבות או אוטובוסים בדרך, ויתכן שזמן הנסיעה יהיה ארוך מאד.
 

4. לינה בחופשת סקי

בסעיף זה תמצאו הבדלים עצומים בין הגולשים, מטעמי תקציב ומטעמי העדפות אישיות. תוכלו ללון במלון חמישה כוכבים מפנק, בהוסטל מעט פחות מפנק, בחדר שקט בבית פרטי או בדירה עם מטבח, בה תבשלו לבד חלק מהארוחות. האפשרות האחרונה מתאימה במיוחד למשפחה גדולה או לקבוצה גדולה. תוכלו למצוא דירות בבתים פרטיים או מלונות דירות, אשר נפוצים מאד בצרפת. ניתן למצוא גם חדרים ודירות, בהם האירוח כולל ארוחת בוקר (Bed & Breakfast).
אם אתם מעוניינים לחסוך בהוצאות, לינה היא הסעיף בו ניתן להגיע לחיסכון המשמעותי ביותר, עד עשרות אירו לאדם. אם אתם יוצאים כמשפחה, החסכון יהיה, כמובן, גדול פי כמה.
אתר חיפוש הלינה הטוב ביותר - Booking.com


מלון מומלץ בדולומיטים, קמפיטלו
מלון אריץ  - מלון מומלץ ליד תחנת הרכבל קול-רודלה העולה למרחב הגלישה סלה רונדה באיטליה
 
בכתבה השניה בסדרה זו - על סקי פס, השכרת ציוד, הדרכה, אוכל וביטוח, ודוגמאות למחירים.
 

כתבות נוספות


כרמית וייס אודות הכותבת
כרמית וייס (Carmit Weiss)מנסה להעביר את אהבתה לנופים דרך הצילום והכתיבה, מנהלת אתר Gotravel ואחת הכותבות המרכזיות בו. חרשה את אירופה וצפון אמריקה וטעמה גם את טעמן של היבשות האחרות. בעלת ניסיון רב בתכנון טיולים, גולשת סקי ואמא לארבעה גולשים צעירים.

כרמית עונה לשאלותיכם בפורום מומחי תיירות


סטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר