חופשת סקי בארגון עצמי - חלק שני
מאת: כרמית וייס


בכתבה הקודמת ראינו כיצד בוחרים אתר סקי וכיצד מתארגנים בנושא טיסות, תחבורה ולינה. בכתבה זו, השנייה בסדרה, נתעכב על נושאים נוספים, עליהם עלינו לתת את הדעת בבואנו לתכנן לבד חופשת סקי. נושאים אלו כוללים: סקי פס, השכרת ציוד, הדרכה, אוכל וביטוח נסיעות. ולבסוף, שאלת השאלות - כמה עולה התענוג?
לכתבה הראשונה בסדרה


כרטיסי טיסה כבר יש, החלטנו איזה אתר סקי מתאים לנו, גם לינה, רכב או הסעה הוזמנו (ארבעה סעיפים עליהם נכתב בכתבה הראשונה). עכשיו, בואו ניגש לטפל בכל מה שקשור לסקי.
 
מושגים בסקי, מעלית טי בר
מעלית טי-בר למסלולי המתחילים, חייבים לרכוש סקי פאס  (צילום: FamVled)
 

5. סקי פס

את הסקי פס אין כל צורך להזמין מהארץ (סוף סוף חיים קלים), אם כי יש אתרים שמאפשרים לעשות זאת. תוכלו לרכוש אותו בכל תחנות הרכבל, ללא תורים, ולפעמים גם דרך מקום הלינה, בית הספר או חנות השכרת הציוד. 
בכל אתרי האינטרנט של אתרי הסקי מופיע מידע מפורט על מחירי הסקי פס, עם פרוט לגבי העונות השונות, הנחות, הרחבות לאתרים סמוכים ומידע נוסף. שימו לב למחירים בעונת השיא ומחוץ לעונת השיא. מחירים אלו משקפים גם את גובה מחירי הלינה, שאף הם עולים בשיא העונה. לעיתים הקדמה או דחייה של הנסיעה בשבוע יכולות לחסוך לכם עשרות אירו.
 

טיולי אופניים
 

6. השכרת ציוד

אם יש ברשותכם נעלי סקי ומגלשיים/בורד משלכם, אתם רשאים לדלג באלגנטיות לסעיף הבא.
אם אין ברשותכם ציוד, תוכלו לשכור אותו באתר. במרבית האתרים יש יותר מחנות אחת וכדאי לערוך סקר שוק. הפרשי המחירים לא קטנים. את כל חנויות השכרת הציוד, והמחירונים שלהן, תוכלו למצוא דרך קישורים באתר האינטרנט של אתר הסקי. אם ברצונכם לחסוך הכינו היטב שעורי בית מהארץ.
ציוד הסקי מחולק במרבית המקרים לשלוש דרגות. השמות שונים, אבל הכוונה תמיד להתאמת המגלשיים לרמתו של הגולש. לגולשים מתחילים יתאימו מגלשי סקי הבסיסיים ביותר, שהם גם הזולים ביותר, גולשים מנוסים בוודאי ירצו את המגלשיים המהירים ביותר, שהם גם היקרים ביותר, ואילו גולשים ברמות הביניים יקחו את הדרגה האמצעית (כמה מפתיע). אם אינכם בטוחים מה לקחת התייעצו במוכרים במקום.
 
טיפים להשכרת ציוד
·        ילדים מקבלים הנחה משמעותית ובד"כ גם קסדה, ללא תוספת תשלום. עבור נוער המצב שונה מחנות לחנות וכדאי מאד לבדוק היטב.
·        מיקום החנות משפיע לעיתים על המחירים. חנויות מרוחקות מהמרכז יהיו פעמים רבות זולות יותר.
·        הזמנה מראש דרך האינטרנט עשויה להעניק לכם הנחה נאה. במרבית המקרים לא תידרשו לתשלום מראש.
·        החנויות במערב אירופה משכירות ציוד ברמה מצוינת ונותנות שרות מקצועי ואמין.
·        אם קיבלתם נעליים לוחצות, או מגלשיים לא מתאימים, חזרו לחנות והציוד יוחלף ללא כל בעיה.
·        אם אתם מעוניינים לקנות ציוד, בדרך כלל תוכלו להתנסות לפני כן בגלישה עליו, וגם לקבל זיכוי על חלק מימי ההשכרה.
·        יותר ויותר חנויות מציעות ביטוח לציוד הסקי המושכר, במחיר לא גדול. מומלץ מאד לבטח את הציוד מאחר והוא אינו מבוטח במסגרת ביטוח הנסיעות הרגיל. קורה שגולשים מתבלבלים ולוקחים ציוד של מישהו אחר וגם גניבה היא אפשרית, אם כי נדירה.
·        ציוד נילווה, כגון, ביגוד סקי, משקפי סקי וכפפות, בדרך כלל לא ניתן לשכור. אם אתם ממש חייבים בררו היטב לפני היציאה מהארץ אם יש אפשרות כזו, אחרת תאלצו לקנות והמחירים ממש לא זולים.
 
גוגלס, משקפי סערה לסקי
מסיכת הסקי (גוגלס), לא ניתן לשכור ועדיף לקנות   (צילום: Krasyuk)
מתוך כתבה על קניית ציוד סקי
 

7. הדרכת סקי וסנובורד

גולשים מנוסים יכולים לוותר גם על סעיף זה, אם כי סביר להניח שגם להם תמיד יהיה מה לשפר. אם לא זה המצב, כדאי לכם מאד לקחת שעורים, לפחות בימים הראשונים, עד שתוסר החלודה ותכירו מעט את האתר. גם כאן תוכלו למצוא הבדלי מחירים לא קטנים, וככל שיש יותר בתי ספר התחרות גדולה יותר. את כל בתי הספר תוכלו למצוא דרך קישורים באתר האינטרנט של אתר הסקי.
בתי הספר מציעים מסלולי הדרכה שונים, החל מיום אחד ועד שישה ימי הדרכה. תוכלו לקחת שעורים רק בבוקר, רק אחר הצהריים או בשניהם. ביום ההדרכה הראשון נערכים מבחני המיון המסורתיים. זה לא כזה מפחיד כמו שזה נשמע. אתם תתבקשו לגלוש מעט במדרון, ותשובצו לקבוצה שהכי מתאימה לכם. אם במהלך השבוע נוכחתם הקבוצה לא מתאימה עבורכם, בקשו לעבור קבוצה.
 
טיפים בנושא הדרכת סקי וסנובורד
·        בדקו כמה שיותר בתי ספר ומצאו את זה שמציע את השילוב שהכי מתאים לכם.
·        אם אינכם דוברי השפה המקומית, כדאי לוודא שאתם מקבלים מדריך דובר אנגלית. ככל שהאתר מושך אליו יותר גולשים שאינם דוברי השפה המקומית, כך גדל הסיכוי למצוא מדריכים דוברי אנגלית.
·        בררו מה גודל הקבוצות. קבוצות גדולות מידי, מעל 8 איש, אינן מומלצות כמובן. רק בקבוצה קטנה יכול המדריך לתת תשומת לב אישית ולתקן כל גולש.
·        אם חבריכם לנסיעה גולשים ברמה שונה, סביר להניח שתשובצו בקבוצות נפרדות. כדאי לברר מראש האם והיכן נפגשות הקבוצות עם סיום ההדרכה.
 
ילדים הם נושא בפני עצמו ומוקדשות להם מספר כתבות נפרדות. חשוב לדעת שבבתי הספר ניתנת להם המון תשומת לב בשלבי הגלישה הראשונים, בעיקר אם הם צעירים מאד. כדאי לדאוג עבורם להשגחה וארוחת צהריים בבית הספר, כך תהיה להם מנוחה ולכם ראש שקט.
 
מידע נוסף על הדרכת סקי לילדים בכתבות
 
מדריך סקי לילדים
ילדים ונוער ישובצו בקבוצות נפרדות  (צילום: amriphoto)
  

8. אוכל בחופשת סקי

גם כאן, כמו בנושא הלינה, ההבדלים בין הגולשים הם עצומים. כל אחד ואהבותיו, כל אחד ותקציבו. ישנם גולשים, עבורם אוכל משובח הוא חלק בלתי נפרד מהחופשה, ואילו אחרים ימצאו כאן דווקא סעיף שהם מעדיפים לחסוך בו.
אלו מכם שלא רוצים לחסוך ימצאו בקלות את מבוקשם בין מסעדות ההרים הרבות, הפזורות על ההר, ובין המסעדות שבעיירות. מי שאינו רוצה לצאת בערב מהמלון, בדרך כלל  יוכל להזמין שם את ארוחותיו.
אלו מכם שרוצים לחסוך יוכלו לעשות זאת בצורה הטובה ביותר בדירה. זה אמנם דורש מעט מאמץ, אבל אפשר להסתדר. הדירות מצוידות בכלי אוכל, ציוד בישול, מקרר, כיריים ובמרבית המקרים גם מיקרוגל ותנור אפיה. בחלק גדול מהדירות יש גם מדיח כלים, שזה כבר ממש "תנאי שירות".
 
עצות קטנות לבישול עצמי וחסכון
·         לעיתים בעלי הדירות ישמחו לספק לכם לחמניות טריות כל בוקר. שרות נחמד אבל לא זול. הכנסו בערב לסופרמרקט השכונתי או לחנות בתחנת הדלק וקנו לכם לחמניות לבוקר.
·        בשלו אוכל פשוט וחם, רצוי ארוחה שלמה בסיר או תבנית אחת, כמו עוף עם תפוחי אדמה וירקות בתנור. גם מרק סמיך וחם יעשה עבודה נהדרת.
·        אם אתם לא מפונקים, בשלו כל מנה בכמות שתספיק ליומיים. כך לא תצטרכו לבשל כל יום את כל המנות מחדש.
·        אם אתם עייפים מאד אחרי יום הגלישה, פנקו את עצמכם באוכל מוכן מהסופרמרקט (זה עדיין זול יותר ממסעדה) או פשוט הכנסו למסעדה.
 
מלון דירות מומלץ במיירהופן, אוסטריה
מלון הדירות אפארט סנטרל - מתאים למשפחות או לקבוצות חברים עד 16 איש
אתר הסקי מאיירהופן באוסטריה
 

9. ביטוח נסיעות לסקי

לפני שאתם יוצאים מהבית, אנא אל תשכחו לבטח את עצמכם בביטוח שמכסה גם סקי. ביטוחי חברות האשראי וקופות החולים אינם מכסים סעיף זה ויש צורך בתוספת, שהיא לא תמיד משתלמת. גם כאן כדאי לעשות קצת שופינג. וודאו היטב שיש לכם כיסוי לספורט אתגרי , כולל סקי, ואל תשכחו לבדוק מהו גובה ההשתתפות העצמית. כדאי לרכוש ביטוח מיד עם קניית כרטיסי הטיסה ולוודא שהוא כולל פיצוי עבור "ביטול נסיעה". במקרה של מחלה, או תקלה אחרת, שתמנע מכם לממש את כרטיסי הטיסה, תהיו זכאים לפיצוי.
כתבה על ביטוח לסקי
 
זהו, יש לכם חופשת סקי, כזו שאתם החלטתם בדיוק מה יהיה בה, עד כמה היא תהיה חסכונית או מפנקת.
נשמח לענות על שאלותיכם בפורום המומחים

כרמית וייס אודות הכותבת
כרמית וייס (Carmit Weiss)מנסה להעביר את אהבתה לנופים דרך הצילום והכתיבה, מנהלת אתר Gotravel ואחת הכותבות המרכזיות בו. חרשה את אירופה וצפון אמריקה וטעמה גם את טעמן של היבשות האחרות. בעלת ניסיון רב בתכנון טיולים, גולשת סקי ואמא לארבעה גולשים צעירים.

כרמית עונה לשאלותיכם בפורום מומחי תיירות


סטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר