שיהיה בטוח – עם ביטוח לסקי
טיפים לגולשי סקי וסנובורד
מאת: דורון הורנפלד


כל חורף מתחילה רכבת אווירית של אלפי גולשים אל עבר ההרים המושלגים של אירופה, גם כדי לנשום אוויר פסגות, אבל בעיקר כדי לגלוש. גלישה, ככל ספורט, עלולה לגרום לפציעות. אתם יוצאים בריאים ושלמים, עם ציוד חדיש חדש, נוצץ ויקר (תרתי משמע...), אך עלולים לשוב פצועים, או עם אבדן ציוד בסך אלפי שקלים.


לפני יציאה לחופשת הסקי, בחנו היטב, ופעם נוספת, את הביטוח אותו אתם רוכשים. מסקר שנערך על ידי חברות הביטוח, עולה כי כ- 40% מהנשאלים אינם מודעים להבדלים בין פוליסות הביטוח שמנפיקות חברות הביטוח השונות. זאת ועוד: למעלה מ- 60% מהנוסעים אינם מודעים להבדלים, בין ביטוח שנרכש באופן עצמאי מחברות הביטוח, לבין זה הניתן ללא תשלום מחברות האשראי, בו הכיסוי מצומצם יותר.
 
גלישת סנובורד
סקי וסנובורד הם ספורט עם סיכון, חשוב שיהיה ביטוח נכון   (צילום: Sergey Navakov)
 

טיולי אופניים
 

לפני שאתם עולים על המגלשיים

לפניכם כמה נקודות שכדאי להקדיש להן מחשבה ותשומת לב:
 

גובה הכיסוי הביטוח

שימו לב לגובה הכיסוי הכספי בפוליסה. פוליסות ביטוח מסוימות, מגבילות את גובה הכיסוי עבור יום אשפוז, לסכום שבין 1,000 ל- 2,000 דולר ליום. בנוסף, יש לבדוק האם סכום זה כולל גם שכר מנתח, תרופות ועוד. עלות יום אשפוז במדינות מסוימות יכולה להגיע לסכום של 4,000 אירו. אם רכשת כיסוי נמוך יותר – תצטרך להשלים את החסר מכיסך.
 

כיסוי ביטוח מיוחד לסקי

גלישת סקי, כמו כל ספורט אתגרי אחר, הוא סעיף חריג בפוליסות ביטוח חו"ל הסטנדרטיות. לפיכך, יש לרכוש כיסוי מיוחד, בתוספת תשלום, גם לסוג זה של ספורט. בד"כ מוסיפים תשלום עבור הסרת חריג סקי בפוליסה סטנדרטית. בתוספת תשלום, עבור כיסוי לסוגי ספורט אתגרי אחרים חייבים לרכוש פוליסה מיוחדת, אחרת. חשוב לוודא כי הכיסוי כולל גם: עליה ברכבל, הליכה בשלג ואת כל סוגי ספורט השלג. חלק מהפוליסות אינן מכסות קרוס קאונטרי, למשל, או גלישה מחוץ למסלולים המסומנים (off piste). 
כתבות על אתרי סקי בעולם
 
מי משלם ומי עונה
כדאי לוודא שלחברת הביטוח יש הסדר מיוחד לתשלום ישיר לבית החולים, על מנת שהמבוטח לא יצטרך לשלם עבור ההוצאות הרפואיות ורק לאחר מכן לקבל החזר כספי. כמו כן, חשוב שיהיה מוקד טלפוני, הפעיל 24 שעות ביממה ובסופי שבוע, כדי שיהיה מענה ידידותי, ובעברית, לכל שאלה או בעיה. 
קחו את מספרי הטלפון של המוקד הטלפוני איתכם לחופשה.
כתבה על גלישת סנובורד
 
ביטוח לסקי
שלא נצטרך, אבל אם נצטרך שיהיה כיסוי ביטוחי   (צילום: Baloncici)
 

ביטוח נסיעות בכרטיסי אשראי

אם כבר התפשרתם על ביטוח דרך חברות כרטיסי האשראי, זכרו שהוא חל רק על בעל כרטיס האשראי. במקרה כזה יש לקחת בחשבון הוספת ביטוח לבני משפחה נוספים, שהוא בדרך כלל לא זול. ביטוח זה יש להפעיל לפני כל נסיעה, אחרת אין לכם כיסוי ביטוחי. ובכלל, צריך לשאול כל הזמן – מי יטפל לי בתביעה, אם תהיה. האם זה מישהו שעיסוקו בטיפול בתביעות ביטוח, או מישהו שעיקר עיסוקו אינו ביטוח, וזהו מוצר נלווה בסל שלו. ההבדל עלול להיות בין תשלום לאי תשלום ע"י חברת הביטוח, וספיגת הנזק שנגרם מכיסו של המבוטח.
 

לבטח את ציוד הסקי היקר

שימו לב אם בביטוח שבכוונתכם לרכוש קיים כיסוי לאיחור בהגעת המטען ופיצוי על עיכוב בטיסה. ברוב הפוליסות אין כיסוי כזה. כאשר נוסעים לחופשת סקי בצרפת, והמזוודה ובה כל חליפות הגלישה והבגדים התרמיים נוסעת לחופשה לא מתוכננת בבנגקוק, נשאר הנוסע בלי ציוד חיוני. הגאטקעס והחרמונית לא יספיקו, ולכן יש לשכור ציוד במקום. גם אם יגיע המטען באיחור של כמה ימים, הדבר כבר קלקל את החופשה. רוב הפוליסות אינן מפצות על מקרים כגון אלה. יתר על כן, במקרה של מטען בעל ערך כספי גבוה, כגון, מצלמות וידאו, סטילס או מחשבים אישיים, אתם נדרשים להרחבה מיוחדת. גם ציוד ספורט, כמו מגלשי סקי, נחשב למטען יקר הדורש הרחבת פוליסה, ולכן יש לשים לב שהפוליסה שנרכשה כוללת כיסוי מתאים גם עבור ציוד זה.
שלא יספרו לכם סיפורים. בדרך כלל, ציוד כזה יחייב גם הרחבה של ביטוח הדירה, אשר בכל מקרה כדאי לבדוק אותו לפני שנוסעים לשבוע. צריך לזכור – ביטוח נסיעות אינו ביטוח רכוש, מטרתו לפצות על בעיות נקודתיות, ולא לפצות על אבדן ציוד או רכוש. כיסוי מלא על ציוד יקר, נרכש במסגרת ביטוח דירה ולא ביטוח נסיעות. מומלץ מאוד לא לקחת לנסיעה את תכשיטי היהלומים, ממילא לא רואים אותם מתחת לחליפת הסקי.
כתבה על גלישה מחוץ למסלולים
 
מי לקח את המגלשיים היקרים שלי? הסיוט של כל גולש    (צילום: כרמית וייס)
 
 

מי יטפל בתביעה לביטוח

לפני שאתם רוכשים ביטוח, שאלו את עצמכם: "מי יטפל בי בעת תביעה"? האם סוכן הנסיעות או הפקידה בקופת חולים מסוגלים לטפל בתביעתי? האם הסטודנטית החביבה, במוקד של חברת הביטוח הישיר או כרטיס האשראי, תעבוד שם בעוד שבוע? ואם כן, האם היא תזכור אותי בכלל?
ביטוח נסיעות, כמו כל ביטוח אחר, כדאי לרכוש אצל מומחה ביטוחי ולא אצל מומחה למכירות. אם הרכישה היתה דרך מי שאינו איש ביטוח, תידרשו, לעיתים, לטפל בתביעה בעצמכם. האם אתם יודעים לטפל לבדכם בתביעה מול חברת הביטוח? האם הייתם רוכשים חבילת טיסה + מלון + רכב אצל סוכן ביטוח? או אצל הפקידה בקופת החולים? עיסוק בביטוח הוא התמחות מיוחדת, הדורשת רישוי מיוחד. למרות ש"כולם מבינים בביטוח" אין הדבר ממש כך. זה יתגלה, בדרך כלל, רק בזמן תביעה, וחבל שכך.
 

ביטוח למקרה שהנסיעה התבטלה

את הביטוח כדאי לרכוש לפני ביצוע כל התחיבות הקשורה בנסיעה. בפוליסה יש כיסוי למקרה של ביטול הנסיעה מסיבה רפואית, או נסיבות אחרות, כגון, מקרה מוות במשפחה (רק של קרוב מאוד, לא של הדודה מפ"ת). רוב הנוסעים נזכרים לרכוש כיסוי בשבוע האחרון לפני נסיעתם וחבל שכך. מקרה שאירע לפני רכישת הפוליסה, וגרם לביטול הנסיעה, יגרום לתשלומי קנסות ביטול גבוהים עבור הטיסה וכל השירותים האחרים שהוזמנו. רכישה מוקדמת של הביטוח תפצה את הנוסע, במקרה של ביטול מסיבות אלו, בסכום הקרוב לגובה הקנס.
עלות רכישה מוקדמת היא בדיוק כמו עלות הרכישה יום לפני הנסיעה.
נתקלתי במקרה שפנו אליי יומיים אחרי פציעה, בניסיון לרכוש פוליסה רטרואקטיבית, כדי שתכסה את עלות הביטול. מובן שזה בלתי אפשרי. מרבית הפוליסות הקיימות כיום בשוק, נכנסות לתוקף רק 30 יום לפני הנסיעה. ומה אם שברתי רגל חודש וחצי לפני הנסיעה? כנראה שהשנה כבר לא אגלוש. הפוליסות הקיימות לא יכסו ביטול כזה, ולכן יש לחפש את הפוליסות שנכנסות לתוקף זמן רב לפני הנסיעה, בפרט בנסיעת סקי.
 
ביטוח לסקי
שלא נדע, אבל אם נזדקק למסוק חילוץ זה יעלה הרבה   (צילום: Baloncici)
 

ביטוח למצבי בריאות מיוחדים

יש לוודא שהפוליסה מתאימה למצב בריאותכם. אנשים הסובלים ממצב בריאות שעלול להחמיר בחו"ל, חייבים בפוליסה מיוחדת ויקרה יותר. כלל זה חל גם על נשים בתחילת ההריון. אל תעמידו במבחן את יכולתה של חברת הביטוח לגלות האם אושפזתם עקב מצב קיים שהסתבך. האמינו לי, לחברות הביטוח יש אפשרות לגלות זאת. לדעתי, עדיף לוותר על הנסיעה, מאשר לנסוע ללא כיסוי ביטוחי רפואי, המתאים למצב הבריאות.
אם עברתם אירוע לב בחצי השנה שלפני הנסיעה, אל תטרחו. אינכם יכולים לרכוש פוליסת ביטוח, ולבטחונכם האישי עדיף שתמתינו עד מלאת חצי שנה לאירוע. לא נורא, יש מספיק מקומות יפים גם בארץ, וגם חסכתם את הצורך להתלבט באיזו פוליסה לבחור. לאחר "תקופת צינון", תידרשו לפוליסה מורחבת ומיוחדת, המכסה גם החמרת מצב עקב בעיות הלב.
שימו לב, אם לא שאלו אתכם שאלות מקיפות לגבי מצבכם הבריאותי - סביר שמכרו לכם פוליסה לא מתאימה.
 

הפרשי מחירים בביטוח

בדרך כלל, הפרש המחירים בין פוליסה אופטימלית, לבין פוליסה נחותה יותר, עשוי להיות דולרים בודדים ליום. עשו מאזן רווח וסיכון - אתם יכולים לחסוך כמה דולרים, אבל אם יקרה מקרה שדורש את הפעלת הביטוח, תפסידו עד אלפים רבים של דולרים. נסיעה לחופשת סקי היא הוצאה גדולה ועלות ביטוח מתאים מהווה תוספת קטנה (1% או קצת יותר). אנו ממליצים לוותר על רכישת סיגריות בדיוטי פרי, ולהשקיע את הסכום בביטוח נכון ומקיף יותר. זה עשוי להשתלם מכל הטעמים.
 

מדוע נדחות רוב התביעות לחברות הביטוח?

רכשתם פוליסה? דרשו פירוט מלא של הכיסוי הביטוחי, חריגים בפוליסה ובעיקר של נוהל התביעה. קחו אותו איתכם והשתמשו בו בעת הצורך. רוב התביעות נדחות בשל עיניינים פורמליים: בגלל שלא הוצגה חשבונית מקור, לא מצורף אישור על הגשת תלונה על גניבה או אבדן במשטרה המקומית ועוד שלל סיבות מרגיזות שכאלה. רוב סוכנויות הנסיעות וקופות החולים, לא יספקו לכם נוהל תביעות כזה.
 
משקפי שמש לסקי
שרק נחייך, גם אחרי החופשה  (צילום: andreser
 

כמה מילים לפני שאנחנו נפרדים

בביטוח אל תחסכו. אם לא קרה דבר (בתקווה שאכן כך יהיה), לעולם לא תדעו אם רכשתם פוליסה מתאימה או לא. אבל אם חלילה יקרה, אין דבר יותר בטוח מפוליסה שלצידה סוכן ביטוח.
למרות שבדרך כלל מקובל לחשוב ש"סוכן הביטוח פוגש אותי רק כשהוא רוצה למכור לי משהו", אפשר גם אחרת. ישנם אנשי ביטוח שמקצועיותם מתגלה רק בעת הגשת תביעה. חפשו ומיצאו אחד כזה. לא תדעו עד שלא תתבעו, אבל במקרים רבים תדעו לזהות את הסוכן הפחות מקצועי כבר בעת רכישת הפוליסה. אל תתפתו למחירים זולים בכמה סנטים.
פוליסת ביטוח רוכשים אצל מקצוענים, לא אצל מוכרנים.

מידע נוסף

ביטוח נסיעות לחו"ל ברגע האחרון

כתבות נוספות בנושא

עוד באתר


דורון הורנפלד אודות הכותב
דורון הורנפלד, M.B.A, מייסד ובעלים של חברת Premium Abroad, בוטיק ביטוחי המתמחה בביטוחי נסיעות לחו"ל וביטוחי סקי. משווק את ביטוח הנסיעות "פספורטכארד", ביטוח חו"ל שמתאים במיוחד לסקי.  
פרמיום ביטוח טלפון:   077-2030406  דוא"ל: info@premiumgrp.co.il

דורון עונה לשאלותיכם בפורום מומחי תיירות


סטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר