היכרות עם עולם הסנובורד –
השובב של הגלישה
מאת: שלומית מלצר


גולשי השלג מתחלקים לשניים: אלו המעדיפים לגלוש במגלשיים ואלו המעדיפים את הסנובורד, או בתרגום חופשי: קרש שלג. גולשי הסנובורד הם חבר'ה שרואים את הגלישה כסגנון חיים. הם בעלי גאוות יחידה, צעירים ברוחם, בעלי "אופי אקסטרימי", Cool, אמיץ ומעיז. הם לבושים בצורה העדכנית ביותר על ההר, גולשים תמיד עם הציוד הכי יפה והכי מתקדם.


רבות אני נשאלת, בעיקר על ידי הורים לבני נוער: "מה מושך בסנובורד? הרי זה כל כך לא טבעי לקשור את הרגליים"... והאמת שלאחר 11 שנים בענף הסקי והסנובורד, כאשר הם נכנסים בדלת, הלקוחות הפוטנציאליים שטרם התנסו אפילו, אי אפשר לטעות: יש משהו בסגנון שלהם, בדיבור, בהליכה, בלבוש, בשאלות בהתנהלות. זהו דור האינסטנט, רוצה הכל מהר וקל, מבקש להיבדל מדור ההורים = הזקנים. לבוגרים יותר אפשר להוסיף גם את החיפוש אחר גירויים וריגושים חיצוניים, יציאה ממסגרת, פריצת גבולות.
 
גלישת סנובורד
סנובורד, ריגושים ופריצת גבולות (צילום: MediaProduction)

טיולי אופנייםשינויי הפוזיציה וה"פוזה" בסנובורד

בניגוד למקובל לחשוב, טכניקת הגלישה בסנובורד היא הרבה יותר פשוטה מזו של סקי מגלשיים. אנשים בעלי קואורדינציה בסיסית ממוצעת יוכלו ליהנות מגלישה ברמה טובה מהר מאוד יחסית. ה- Fun של הסנובורדיסטים בנפשם ובנשמתם, הוא השינויים הפתאומיים בפוזיציה (שינויי כיוון הגוף ויציבת הגוף מול הבורד ומתלול הגלישה) וב"פוזה" – תרתי משמע... או בשפה פשוטה יותר פריצת גבולות היכולת כל הזמן, או במילים פשוטות עוד יותר – אדרנליןזה מתבטא בהרבה קפיצות, סיבובים ופניות חדות ופתאומיות, פעלולים שונים בפארק השלג (Snow park) וכמובן שיא השיאים וחלומו של כל גולש – כל מה ש"טבעי", לא מסומן ולא מסלול, פאודר או שלג עמוק (Deep Snow).
 
גולשי הסנובורד, בהערכה גסה, מהווים כשליש מכלל הגולשים. בלימוד סנובורד יש פחות שלבים, אבל הוא מחייב הרבה שעות אימון, לעומת זאת בסקי יש יותר שלבים ותת-שלבים, אבל שפת הגלישה יותר ברורה ופשוטה (בגלל שהרגליים נפרדות, בדומה ליומיום). המעבר מגלישה במגלשיים לגלישה בסנובורד ולהפך, דורש לימוד, אימון ותרגול, מאחר ואלו שתי שפות גוף שונות בתכלית. היכולות בסנובורד מול סקי  מהירות, שיפועים – זהות אצל מקצוענים ואצל חובבנים. גלישת סקי וסנובורד אינן תלויות ביכולת פיזית, אך הן בהחלט תלויות בטכניקות גלישה שונות ובקווי אופי ואומץ שונים.
גלישת סנובורד
סנובורד הוא גם עניין של פוזה, בואו נודה... (צילום: Brand X pictures)
 

סגנונות גלישה עיקריים:

Free Ride – רוב גולשי ישראל והעולם גולשים בסגנון זה, שהוא גלישה במדרונות ובעיקר מחוץ להם, עם אי אלו קפיצות סולידיות בשולי המסלול ובסופו.
Free Style  קפיצות וביצועים. גולש Free Style אמיתי יבלה את רב זמנו בפארקים או בחיפוש הקפיצה האולטימטיבית, במסלולים או מחוץ להם. דורש קורדינציה מעולה, שעות אימון ספציפי ויכולות אתלטיות ופיזיות גבוהות.
Alpine – גלישה סולידית ומהירה מאוד במדרונות, ביצוע פניות חדות ומהירות בסגנון Carving. מתאימה מאוד כבסיס ל - Free Style ול- Free Ride ומשמשת לגלישה עם קבוצות ובני משפחה שגולשים סקי.
גלישת סנובורד
פרי רייד  גלישה במדרונות ובעיקר מחוץ להם, עם קפיצות סולידיות בשולי המסלול ובסופו (צילום: JupiterImages)
 טיפים לרכישת ציוד גלישה:

בבואך לקנות סנובורד חדש יש מספר נתונים בסיסיים שאתה חייב לשתף בהם את המוכר:
א.  סגנון הגלישה המועדף עליך ורמתך.
ב.  גובה, משקל גופך ומידת נעליך.
ג.  האם התנסית בעבר, ואם כן על איזה בורד גלשת.
ד.  האם רוב ימי הגלישה שלך הם בארץ או בחו"ל, באיזו עונה ובאילו תנאים.
 
* חובה להצטייד (לרכוש או לשכור) בסנובורד מטופל היטב, שרואים את חלקלקות הווקס (החם) שמצפה אותו.
* מומלץ מאוד להצטייד בווקס יומי (קר), גם למי שמשכיר ציוד. מדוע? מאחר שככל שבסיס הבורד חלק יותר, החיכוך שלו עם השלג מייצר פחות חשמל סטטי, מה שמקל על הגלישה ותורם למהירות גבוהה יותר. השימוש בווקס מקטין את רמת החיכוך, מקל ומהנה יותר בגלישה. את הווקס מומלץ למרוח בתחילת, בסוף ולפעמים גם באמצע יום הגלישה, על מנת להגיע למיצוי מלוא פוטנציאל הבורד.
* להצטייד במפתח לברגי החיבור של המחברים ולבדוק את הברגים פעם ביום.
* חובה קסדה, כפפות עם מיגון לשורש כף היד, אטומות למים ונושמות! מגיני אגן, גב וכו'.
* רוצה לשמור על פניך היפות ? גלוש אך ורק עם "גוגלס", משקף שמש רגיל מסוכן. כגולש סנובורד הנפילות הן חלק מהגלישה וציר בולט או זכוכית מתנפצת אינם שאיפתך.

גלישת סנובורד
חובה לגלוש עם קסדה וגוגלס (צילום: Sergey Navakov)

 
* הקפד לגלוש עם גרבי סנובורד (ולא סקי). גרבי סנובורד מחוזקות באזורי הלחץ והחיכוך ובאזורי ההשענות בנעל, עשויות סיבים בעלי מרקם מיוחד להקטנת הלחץ, ובעלות סיבים מנדפי זיעה (למניעת שלפוחיות) ומכילות יותר צמר לשמירה על חום כפות הרגליים.
* גולש סנובורד הוא גולש פעיל מאוד (בעיקר אלו בעלי הטכניקה הפחות טובה) ולכן ביגוד תרמי אקטיבי ברמה גבוהה נחוץ פה עוד יותר!!. (מאחר ומזיעים יותר וחייבים לנדף את הזעה לשכבה שניה ושלישית)
* תשקיע קודם כל בנעליים – הנעל היא ה"כלי" החשוב ביותר לגלישה. כל גולש (כולל מתחיל) יגלוש טוב יותר וירגיש נוח ובטוח הרבה יותר בנעל אישית. השווה, בדוק, מדוד מספר זוגות נעליים לפני ההחלטה ורכוש במקום המאפשר לך לבצע טרייד-אין על הציוד בעוד שנתיים-שלוש כשתשתפר!
* בורד וביינדינגס – החלטת שאת/ה בפנים (כמובן אחרי שכבר ניסית) כדאי להשקיע בציוד ברמתך. גולש מתחיל מוטב שיגלוש על ציוד אישי, יכיר אותו ויתרגל אליו. העלויות אינן גבוהות ביחס לשכירת ציוד, ביטחון בגלישה, נוחיות. אינך חייב לרכוש ציוד חדש. משתלם יותר כלכלית לרכוש ציוד יד שנייה, מתוחזק היטב ועם אחריות יבואן, אותה ניתן לקבל גם לציוד יד שנייה. גולש ברמה מתקדמת צריך כבר יותר מבורד ברמת השכרה ואת זה לא צריך לספר לו...
כתבה על אתר הסקי זולדן באיטליה
 
גלישת סנובורד
החלטת שאת/ה בפנים? כדאי להשקיע בציוד ברמתך (צילום: dorian2013)
 

כתבות נוספות

יעדים לחופשת סקי
סקי קיץ וקרחונים
סקי עם ילדים ונוער

שלומית מלצר, סקימולטור
 
אודות הכותבת
שלומית מלצר, מנהלת שירות לקוחות, מועדון לקוחות, שיווק ופרסום של רשת סקימולטור – הבית של הסקי בישראל. מדרונות תרגול ואימון לגלישת סקי וסנובורד, חנויות ציוד וחופשות סקי.  www.skimulator.co.ilסטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר