לגלוש מגובה מטר: חופשת סקי עם ילדים
מאת: כרמית וייס 


אם ראיתם חבורת ננסים, ארוזים היטב בחליפות סקי וקסדה קטנה לראשם, גולשים כמו ברווזונים קטנים אחרי אמא אווזה, בוודאי תסכימו איתי שזהו אחד המראות היותר מופלאים של אתרי הסקי. מראה שהעין אף פעם לא שבעה מלראות. אם אחד מהברווזונים הללו הוא הברווזון הפרטי שלכם - הלב מתרחב והאושר אין גדול ממנו.


לא מעט הורים, שנדבקו בחיידק הסקי, מנסים להדביק את ילדיהם בחיידק הממכר הזה. סקי הוא תחביב, ובואו נודה, אחת משאיפותיו של כל הורה היא לראות את ילדיו שלו ממשיכים לעסוק בתחביב שלו ונהנים.
 
סקי עם ילדים
סקי יכול להיות תחביב משותף, אתר הסקי גראן-ואלירה באנדורה   (צילום: MaxTopchij)
 

טיולי אופניים
 

כל ילד הוא עולם ומלואו

כיף, כיף, אבל צריך לעשות את זה חכם. מרחק קטן מאד מפריד בין ילדים עם חיוך של אושר מאוזן לאוזן, לבין ילדים קפואים ומייבבים, או כאלו שמסרבים להתנתק משמיכת הפוך בבוקר. אם נעשה את זה חכם, נלמד מניסיונם של אחרים וניקח ממנו את מה שנכון לילד שלנו, נזכה בחוויה מהסוג הראשון. אם נתעקש ללכת עם הפנטזיות שלנו, או עם סיפורי הגבורה של הורים אחרים, שלא תמיד מתאימים לגיבורים שלנו, אנחנו עלולים למצוא את עצמנו בקבוצה השנייה. 
 
הכלל הכי בסיסי, שצריך ללוות אותנו לאורך כל הדרך הוא: כל ילד הוא עולם ומלואו, כל ילד שונה מחברו, ולכן יש להתאים את החופשה רק לנו ולו. אתם, ההורים, מכירים הכי טוב את ילדיכם ולכן רק אתם תוכלו לבחור את המתאים ביותר מבין שלל האפשרויות שיוצעו כאן.
אסור לשכוח כמובן את מגבלות התקציב. לא כל ילד נולד לאבא עשיר, ולא צריך לקחת משכנתא כדי שלנסיך תהיה חופשה מהחלומות. כמו בכל דבר בחיים, גם כאן הוא יצטרך ללמוד להסתדר עם מה שיש, גם אם מה שיש הוא קצת פחות מהטוב ביותר.
 
ילדים עם חיוך מאוזן לאוזן ובינהם גם הילד הפרטי שלי, אתר הסקי מיירהופן    (צילום: כרמית וייס)
 

ליפול מגובה נמוך

ילדים לומדים מהר, וילדים קטנים לומדים בעיקר מהסתכלות וחיקוי ופחות משמיעה. ילדים הם זריזים יותר ממבוגרים, גמישים ובדרך כלל חסרי פחד. בסקי נופלים, כולם נופלים, ובשלבי הלימוד הראשונים נופלים הרבה. אבל כשילדים נופלים הם נופלים מגובה נמוך, ובלי שום בעיות קמים וממשיכים הלאה, כאילו כלום לא קרה.  
הגיל המומלץ על ידי מדריכי הסקי לתחילת לימוד סקי הוא חמש-שש. באתרי הסקי תוכלו לראות לא מעט זאטוטים, בני שלוש-ארבע, גולשים לפני אמא או אבא. אבל אלו הם ילדים מקומיים, שנולדו על השלג, ובדרך כלל גם יש להם משמעת אירופאית, שלילדים שלנו לא תמיד יש. ילד ישראלי, שבקושי פגש שלג בחייו, ואינו מורגל לקור ולשכבות הביגוד, זה סיפור מעט שונה.
 
כדי להחליט אם ילדיכם מוכן למפגש הראשון שלו עם המגלשיים, כדאי שתשאלו את עצמכם מספר שאלות.
* האם ילדיכם הוא ספורטיבי או שהוא מעדיף את המחשב והטלביזיה?
* האם הוא בעל קואורדינציה טובה? (רכיבה על אופניים, ללא גלגלי עזר, יכולה להיות אינדיקציה)
* האם הוא יכול להיות מרוכז וממושמע בשיעור של שעתיים? 
* האם הוא מסוגל להיפרד מכם לכמה שעות ולשהות בחברת זרים?
אם התשובה לכל השאלות היא חיובית אתם בדרך הנכונה, אם לא אולי כדאי לחכות לשנה הבאה.
כתבות על אתרי סקי
 
סקי עם ילדים
ליפול מגובה כזה זה לא מפחיד בכלל, אתר הסקי סקיוולט     (צילום: sergey Novikov)
 
 

איזה סוג חופשה הכי מתאים לילדים?

את זה אתם תחליטו, בהתאם לאופי המשפחה שלכם ולתקציב שאתם יכולים להקדיש לעניין. אנחנו ננסה לבחון עבורכם את היתרונות והחסרונות שבכל אפשרות.
 

חופשת סקי עם הדרכה בעברית (קייטנת סקי)

רבים טוענים, ובמידה רבה של צדק, שזוהי הדרך הטובה ביותר לצאת עם ילדים לסקי, בעיקר עם קטנטנים שעדיין אינם יודעים אנגלית. אבל צורה זו של חופשה היא בהחלט לא עסק זול ולא שווה לכל כיס, וזה מובן אם זוכרים שצריך להטיס מהארץ את מדריכי הסקי וצוות נוסף.
מספר חברות ישראליות מוציאות קבוצות מאורגנות של סקי בעברית, אותן מדריכים מדריכי סקי מהארץ. לחופשות אלו יוצאות בעיקר משפחות עם ילדים, ואכן ילדים הם הרוב המכריע בין חברי הקבוצה, שיכול להגיע אפילו לשבעים וחמישה אחוז. מסיבה זו זכו קבוצות אלו לכינוי "קייטנות סקי". המדריכים הישראלים נחשבים למדריכים טובים והם כמובן ידעו לתקשר בדרך הטובה ביותר עם הילדים, להסביר להם ובעיקר לפתור משברים.
הקבוצות שוהות בבתי מלון מקומיים ואחרי שעות הגלישה הילדים מועסקים על ידי מדריכים, מבלים עם חבריהם החדשים, וההורים חופשיים לעיסוקיהם. גם ילדים צעירים בכדי לגלוש, או סתם כאלו שלא מתחשק להם, יטופלו על ידי מדריכים אלו. חלק מהחברות מאפשרות לילדים מעל גיל 12 לצאת ללא הוריהם.
 
ככל שהקבוצה גדולה יותר, יש סיכוי טוב יותר שילדכם יהיה בקבוצה של בני גילו, בה יש גם ילדים ברמתו. בקבוצות קטנות יותר בהחלט עשויה להיות בעיה בהרכב קבוצות ההדרכה, שיהיו פחות הומוגניות.
קבוצות עם הדרכה בעברית יוצאות בדרך כלל בחגים, אבל אם אתם מוכנים שילדיכם יעדר מבית הספר תוכלו למצוא גם קבוצות מחוץ לחגים. החגים בהם יוצאות הקבוצות הם:
חנוכה - חופשה ארוכה ולכן ילדיכם לא יעדרו מבית הספר, אולם בדצמבר אתרי הסקי עלולים לסבול ממיעוט של שלג. לכן כדאי לבחור באתר סקי גבוה ורצוי כזה שיש בו קרחון. יש שנים בהן חוגגים את חנוכה וחג המולד באותם תאריכים, אז יהיו האתרים עמוסים והמחירים גבוהים.
פורים – חופשה קצרה, ולכן ילדיכם יצטרכו להפסיד כמה ימי לימודים, אולם חודש מרץ הוא בעל סיכויים טובים לתנאי גלישה טובים, יחד עם לא מעט שמש בשמיים.
פסח – שוב חופשה ארוכה, אולם חלק מהאתרים כבר סגורים ובאחרים איכות השלג עלולה להיות פחות טובה. כדאי לבחור באתר סקי גבוה ורצוי כזה שיש בו קרחון.
לפני שאתם מזמינים בדקו היטב את גודל קבוצות ההדרכה, ההומוגניות שלהן, מה קורה אם ילד לא גולש, ואת כל שאר האותיות הקטנות. אל תקנו חתול בשק.
כתבה על סקי עם הדרכה בעברית
מידע נוסף בכתבה מדריך סקי כחול לבן
 
סקי עם ילדים
פיצה משפחתית... כל המשפחה גולשת אחרי אמא בתנוחת "פיצה"  (צילום: Imgorthand)
 

חופשה בקלאב

בצרפת, באיטליה וגם מעט בשוויץ, תוכלו למצוא מועדונים, דוגמת קלאב-מד או קלאב-וולטור, בהם הכל נמצא תחת קורת גג אחת. חלק מהמועדונים אינם מקבלים ילדים, אולם באלו שכן מקבלים, והם הרוב, יזכו ילדיכם לחברת ילדים אחרים. מדיווחים של אנשים ששהו בקלאבים עולה שבחלק מהמקרים הישראלים הם אחוז ניכר מהנופשים בקלאב, אולם היו גם כאלו שזכו להיות המשפחה הישראלית היחידה - יתרון או חסרון, אתם תחליטו.
בכל מקרה, בקלאב הכל זמין ולא צריך להתאמץ יותר מידי. הילדים יצאו לקבוצות ההדרכה שלהם ואתם תצאו לשלכם. הגלישה היא כמעט תמיד מפתח המועדון (סקי אין/אאוט) ואין צורך להיסחב ברגל עם המגלשיים והנעליים הכבדות. המדריכים בקלאבים אינם דוברי עברית, כמובן, וגם האנגלית לא תמיד שגורה בפיהם, וזה עלול להיות חסרון.
הקלאבים מספקים לילדים תעסוקה אחרי שעות הגלישה, ודואגים גם לילדים שאינם גולשים, כך שאם ילדיכם מרגישים שם בנוח, אתם תהיו חופשיים לעיסוקיכם בראש שקט. וגם כאן, כמו בקייטנות הסקי, המדריך אחראי לילד מרגע מסירתו על ידי ההורים ועד שהוא "מזדכה" עליו.
גם הקלאבים הם עסק לא זול, אולם בשולי העונה ניתן למצוא מחירים זולים משמעותית.
 

חבילות סקי (דילים)

אתם רוכשים חבילה בה הכל כלול (לא תמיד...), ויוצאים בראש שקט. כאן תקבלו טיסה, העברות, לינה ולפעמים גם ציוד והדרכה. בחבילה כזו יש סיכוי שיצאו עמכם עוד משפחות עם ילדים, שאולי אפילו ישהו באותו מלון, אבל זה לא מובטח. הסיכוי לקבוצות של ילדים דוברי עברית אינו גדול, אם בכלל. הילדים ישולבו בקבוצות ההדרכה של בתי הספר המקומיים, שהמדריכים שלהם אינם דוברי עברית כמובן. חלק מהחברות מספקות גם מלווה ישראלי שדואג לכל הסידורים הטכניים ופותר בעיות בשטח.
בסוג זה של חופשה יש דיווחים על הרבה "תקלות", בפרט בכל מה שקשור בילדים: קבוצות הדרכה גדולות מידי, מדריכים שאינם דוברי אנגלית, מלונות מרוחקים המצריכים הליכה מאומצת ועוד. חשוב מאד לבדוק היטב את האותיות הקטנות ואל תתביישו לשאול על כל פרט קטן, לפני שאתם מזמינים! 
 
סקי עם ילדים
"גן הסקי" יצא לטיול, אתר הסקי סרפאוס-פיס-לאדיס באוסטריה    (צילום: כרמית וייס)
 

חופשה בארגון עצמי

אתם מארגנים הכל, לפי בחירתכם, העדפותיכם האישיות ותקציבכם. זה לא מסובך כמו שזה נשמע וכל אחד יכול. אם אתם רוצים לחסוך, כך תוכלו להרכיב חופשה הכי זולה שניתן, וכשכופלים את הסכום במספר הנפשות במשפחה זה משמעותי. אם תבחרו להתגורר בדירה זה בדרך כלל יהיה זול משמעותית וגם מאד נוח, מאחר וכל המשפחה תהיה "בבית" אחד.
כדי לקבל הדרכה תשתלבו כולכם בקבוצות ההדרכה של בתי הספר המקומיים. חשוב לוודא שיש קבוצות לילדים ושהמדריך יודע שמגיע לקבוצתו ילד שאינו דובר את השפה המקומית. במרבית אתרי הסקי יש יותר מבית ספר אחד. אל תתביישו להתקשר אליהם, או לשלוח מייל, ולוודא בדיוק מה הם מציעים.
לילדים קטנטנים, מתחת לגיל שמונה, מציעים מרבית בתי הספר "גן סקי". וודאו שיש אחד כזה.
כאן תוכלו להיות גמישים, מבחינת ההדרכה, ולבחור בהדרכה של חצי יום או יום מלא, מספר ימים או שבוע שלם. אם בחרתם ביום הדרכה מלא לילדים, כדאי לשקול תוספת של כמה אירו עבור השגחה וארוחת צהריים, שיאפשרו לכם להיות חופשיים מדאגות. אם בחרתם בהדרכה חלקית, תזכו לגלוש עם ילדיכם בשעות שהם לא בקבוצות וזהו כייף גדול. אפשר גם לשלב בין השניים, ואפשר גם לקבל החלטות במקום (גמישות, כבר אמרנו), מאחר ואינכם משלמים מראש.
אם מסיבה כזו או אחרת תאלצו לבטל את חופשתכם, הנזק יהיה קטן יותר מאשר באופציות הקודמות, מאחר ורק על הטיסה אתם משלמים מראש. על המלון או הדירה, אם תודיעו זמן סביר מראש, בדרך כלל לא תצטרכו לשלם. על כל שאר רכיבי החופשה אין צורך לשלם מראש.
 
סקי עם ילדים
צעדים ראשונים על השלג   (צילום: FamVeld)
 
 
עכשיו, כשבידיכם האינפורמציה על כל האפשרויות, תחליטו מה הכי מתאים למשפחה שלכם.
 
 
עצות מניסיון בחופשות סקי עם ילדים תוכלו לקרוא בכתבה לגלוש מגובה מטר - טיפים לחופשה עם ילדים
 


כרמית וייס אודות הכותבת
כרמית וייס (Carmit Weiss)מנסה להעביר את אהבתה לנופים דרך הצילום והכתיבה, מנהלת אתר Gotravel ואחת הכותבות המרכזיות בו. חרשה את אירופה וצפון אמריקה וטעמה גם את טעמן של היבשות האחרות. בעלת ניסיון רב בתכנון טיולים, גולשת סקי ואמא לארבעה גולשים צעירים.

כרמית עונה לשאלותיכם בפורום מומחי תיירות


סטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר