מדריך סקי לקטנטנים
מאת: עדי שוורץ 


באיזה גיל רצוי להתחיל ללמוד גלישת סקי? איך נדע האם ילדנו בכלל מוכן להתחיל ללמוד, או שאולי בכלל מצפה לו ולנו חוויה שלילית? שאלות אלו ואחרות מתעוררות אצל כל הורה הרוצה להכניס את ילדיו ברזי הספורט הלבן.


עדי שוורץ, מדריך סקי בכיר, בעל נסיון של 11 שנה בהדרכת ילדים, מנסה לתת תשובות לשאלות הרבות המתעוררות אצל הורים הרוצים לקחת את ילדיהם לסקי בפעם הראשונה. 
 
מדריך סקי לילדים
אין ספק שללמוד בגיל צעיר הרבה יותר קל  (צילום: amriphoto)

טיולי אופניים 

באיזה גיל כדאי להתחיל ללמוד סקי?

זאת היא תמיד שאלת מיליון הדולר של ההורים. אין כאן חוקים ברורים. כל ילד לפי דרכו. בדרך כלל לא כדאי להתחיל לפני גיל חמש, וגם אז בזהירות רבה. צריך לזכור שאנו רוצים שהילד ייהנה וירצה להמשיך לגלוש ולהתקדם, ולכן צריך לחשוף אותו לסקי בהדרגה ובצורה מעניינת. ילד סובל או משועמם יאבד עניין ולא ירצה להמשיך לגלוש, ולהחזיר אותו לגלוש אחר כך יהיה קשה עוד יותר.
לא פעם נתקלתי בהורה שרוצה יותר מהילד, ואז נוצר מצב שהוא לוחץ על הילד, או לוקח אותו לגלוש מוקדם מדי.
ילדים צעירים, מתחת גיל חמש, יש לחשוף לסקי בצורה מדורגת, עם הדרכה צמודה ותוך כדי משחק.
 
בגילאים צעירים מאוד החשיפה לשלג ולגלישה צריכה להיות למעט שעות, רצוי בשעות הבוקר כאשר הילדים רעננים, ותמיד קרוב למלון או למסעדה מוגנת.
במרבית אתרי הסקי, אם לא בכולם, ישנם גני ילדים לסקי, המופעלים על ידי בתי הספר לסקי, ואם אפשר רצוי להשתמש בשירותיהם. בחלקם גם מגישים ארוחות צהריים במבנה מחומם וזה מאפשר הפסקה ומנוחה לילדים. בגני המשחקים יש מתקנים לפעוטות, מסוע או חבל שמתאים להם ומסלול לגלישה. גם באתרים שאין בהם גן משחקים, תמיד יש אזור שמתאים ללימוד מתחילים.
 
בכל מקרה, עם ילדים צעירים מאוד, אנו צריכים להיות קשובים במיוחד לצורכיהם הפיזיים – פיפי, רעב ובייחוד קור.
כפי שציינתי כל ילד הוא עולם ומלואו. יש ילדים שיתפסו את הטכניקה בגיל חמש ויש שבגיל שבע, אך מניסיוני עוד לא היה ילד שבעבודה נכונה לא הצליח לגלוש. כאשר מתלבטים האם לקחת ילד צעיר בפעם הראשונה לסקי, יש לקחת בחשבון את הסיכון שאולי הוא עדיין לא מוכן לגמרי. אבל גם אז, עצם המשחק בשלג, ההתנסות בגלישה והתמודדות עם הציוד היא הכנה לעתיד.
טיפים לסקי עם ילדים

הדרכת סקי לילדים
עוד לא היה ילד שבעבודה נכונה לא הצליח לגלוש   (צילום: sergey Novikov)
 
 

איך יודעים שהילד מוכן ללמוד סקי?

לילדים ספורטיביים מטבעם יהיה קל יותר ללמוד. התנסות ברולר בליידס או גלגיליות עוזרת מאוד, וילדים שעוסקים בכך, בדרך כלל קל להם יותר. לילדים כבדים או חלשים פיזית יהיה יותר קשה. במקרה כזה כדאי להתייעץ עם מדריך לפני קבלת החלטה. אבל שוב, בהדרכה נכונה, עוד לא היה ילד שלא הצליח בסוף לגלוש.
 
חשוב ביותר שילדים יקבלו הדרכה טובה, רצוי בשפתו של הילד, ובחברת עוד ילדים. מדריך בעברית יהיה תמיד קשוב יותר לצרכי הילד, ויבין ללבו יותר מכל מדריך אחר המדבר שפה זרה, ושיהיה הטוב ביותר.
כתבה על קבוצות עם הדרכת סקי בעברית
 
השאלה צריכה אולי להיות – איך נדע שההורה מוכן?... מאחר והחלק הקשה באמת הוא להפריד את ההורה מהילד ולא את הילד מההורה. רצוי, לעשות הכרה עם המדריך מבעוד מועד, ואם לא עשיתם זאת לפני כן, כדאי ללוות את הילד לזמן קצר, ואז לעזוב את השטח. מניסיוני ומניסיון עמיתיי, ההורה רק מפריע. המדריך בדרך כלל מסתדר טוב יותר עם הילד כאשר ההורה לא בסביבה. כאשר הורה נמצא בשטח הילד פחות קשוב ומתפנק יותר, רוצה את אמא או אבא. אולם גם כאן, אין כללי ברזל. לעיתים, אם לילד צרכים מיוחדים, יש צורך בהורה צמוד.בכל מקרה יש חשיבות שהמדריך יקבל מההורים את מרב האינפורמציה לגבי הילד.
 
אסור לעשות הכללות, אך בדרך כלל, ככל שהילד צעיר יותר, הוא מחזיק מעמד פחות זמן. בדרך כלל עד שעת הצהריים.
ילדים בוגרים יותר בגילאי חמש- שש ומעלה יכולים להמשיך ללמוד גם אחר הצהריים. כל זה כמובן לפי שיקולו של המדריך. חבל לקלקל יום סקי מוצלח בגלל חצי שעה או שעה אחרונה מיותרת.
מדריך סקי לילדים
על מדרונות הסקי של אתר הסקי סקיוולט, אוסטריה  (צילום: תמי שוורץ)
 

איך לעקור טעויות שהשתרשו?

עוד שאלת מיליון דולר. טיפול בטעויות מושרשות הוא אחד הדברים היותר קשים למדריכי הסקי ולמודרכים. הפתרון הנכון הוא הדרכה ורצוי הדרכה פרטית. במסגרת ההדרכה יש לנסות לזהות את הבעיה, לפרק את התנועות לגורמים ולהרכיב מחדש נכון.
 


עדי שוורץ אודות הכותב
עדי שוורץ, מדריך סקי מוסמך על ידי על ידי מכון וינגייט, מדרך מזה 11 שנה בקבוצות הדרכה בעברית במסגרת איגוד מדריכי הסקי בישראל, איגוד החבר ב ISIA, אירגון מדריכי הסקי הבינלאומי. סטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר