אוסטריה: סקירה היסטורית קצרה למטיילים


נביא לכם כאן סקירה היסטורית קצרה (מאוד) על אוסטריה, כרקע כללי למטיילים למדינה זו.


האזור בו נמצאת כיום אוסטריה, סביב העמק הפורה של הדנובה ובעמקים של הרי האלפים, היה מיושב כבר בתקופה הפלאוליתית (תקופת האבן). מאוחר יותר חדרו לאזור שבטים קלטיים, שהגיעו ממזרח אירופה והתיישבו בעמקי המזרח.
 
כמאתיים שנה לפני הספירה הגיעו לאזור הרומאים ותוך כמה עשרות שנים הם כבשו את כולו. ההתיישבות החשובה ביותר שלהם נקראה Carnuntum, היכן שכיום שוכנת נפת "אוסטריה התחתונה". הם בנו מבצרים רבים סביב נהר הדנובה, שאת שרידיהם ניתן לראות עד היום בפארק הארכיאולוגי, באמפיתאטרון ובמוזיאון שלצידם.
 
הקיסרת מריה תרזה בצעירותה , אוסטריה
הקיסרת מריה תרזה בצעירותה (מאה 18)
 

טיולי אופנייםמקור השם אוסטריה

החל מהמחצית השניה של המאה ה- 2 לספירה החלו שבטים גרמאנים להרחיב את הטריטוריה שלהם על חשבון הטריטוריה הרומית. במאה ה- 5 הבווארים שלטו על שטח נרחב, מהאלפים המזרחיים עד אזור וינה.
במאה ה- 8 יסד קארל הגדול, מלך צרפת וקיסר האימפריה הרומית, את רוזנות אוסטמארק (Ostmark) בעמק הדנובה. השם שונה לאחר מכן ל- Ostarrichi, ושונה עוד פעם ל- Österreich, שפירושו "ממלכת המזרח" והוא מקור השם אוסטריה.
כתבה על שייט על הדנובה בעמק ואכאו
 

בית הבסבורג ואוסטרו-הונגריה

במאה ה- 13 החלו שש מאות שנה של שלטון בית הבסבורג באוסטריה, שהסתיימו רק לאחר מלחמת העולם הראשונה. בית האבסבורג צרף לאוסטריה את טריאסטה כדי לאפשר גישה לים התיכון. מאוחר יותר נכבשו גם שלזיה, בוהמיה, טרנסילבניה והונגריהגליציה הועברה לידיהם לאחר חלוקת פולין.
 
בשנת 1848 עלה לשלטון הקיסר פרנץ יוזף ה-1, ובימיו הוקמה ממלכת אוסטרו-הונגריה, אשר הפסיקה להתקיים רק עם סיום מלחמת העולם הראשונה. בעקבות חוזה סן ז'רמן חזרה אוסטריה להיות מדינה עצמאית ושטחה צומצם מאד.
מקסימיליאן ה- 1 לבית הבסבורג, אוסטריה
מקסימיליאן ה- 1 לבית הבסבורג, תחילת המאה ה- 16
 

אוסטריה במלחמת העולם השנייה

בשנת 1938, עם תחילת מלחמת העולם השנייה, נכבשה אוסטריה על ידי גרמניה וסופחה לרייך הגרמני של היטלר, במהלך שנודע בשם אנשלוס. לאורך כל שנות מלחמת העולם השניה היתה אוסטריה חלק אינטגרלי מגרמניה, ואף הצמיחה לא מעט ממנהיגי המשטר הנאצי. עם סיום המלחמה בתבוסתה של גרמניה, חולקה אוסטריה לארבעה אזורים, שנשלטו על ידי בעלות הברית  ברית המועצות, ארצות הברית, אנגליה וצרפת.
 

גשר בין מזרח למערב

בשנת 1955 פינו הכוחות הזרים את שטחה של אוסטריה, לאור הבטחות השלטון להשאר ניטרלי במאבק בין שני הגושים, הבטחה שקויימה לכל אורך שנות המלחמה הקרה. בזכות מיקומה בסמוך ל"מסך הברזל" שימשה אוסטריה גשר בין המזרח למערב. לאחר המהפכה בהונגריה, בשנת 1956, והפלישה לפראג שנתיים מאוחר יותר, העניקה אוסטריה מקלט לפליטים רבים שעברו ממדינות הגוש הסובייטי.  
 

אוסטריה כיום

אוסטריה היא רפובליקה פדרלית דמוקרטית, בה הנשיא נבחר בבחירות ישירות, והוא יכול לכהן עד שתי קדנציות. ראש הממשלה, הקאנצלר, ממונה על ידי הנשיא, מתוך המפלגה שמנצחת בבחירות.
הפרלמנט מורכב משני בתים: המועצה הלאומית  נציונלראט, והמועצה הפדרלית  בונדסראט.
בשנת 1995 הצטרפה אוסטריה כחברה לארגון האיחוד האירופי, ובשנת 1999 היא היתה בין המדינות הראשונות שהנהיגו את האירו כמטבע הרשמי שלהן.

מידע נוסף

השכרת רכב באוסטריה
בתי מלון בווינה

אפשרויות לינה נוספות באוסטריה
 

כתבות על וינה ומזרח אוסטריה

וינה - הגבירה של אירופה
שייט קסום על הדנובה
 

כתבות על מערב אוסטריה והטירול

זלצבורג - היפהפייה של אירופה
קרחונים וסקי קיץ באוסטריה

כרמית וייס אודות הכותבת
כרמית וייס (Carmit Weiss)מנסה להעביר את אהבתה לנופים דרך הצילום והכתיבה, מנהלת אתר Gotravel ואחת הכותבות המרכזיות בו. חרשה את אירופה וצפון אמריקה וטעמה גם את טעמן של היבשות האחרות. בעלת ניסיון רב בתכנון טיולים, גולשת סקי ואמא לארבעה גולשים צעירים.

כרמית עונה לשאלותיכם בפורום מומחי תיירות


סטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר