טיול בדרך היין של אלזס
מאת: עוזי טאובר


חלומות יש לכל אחד מאתנו, מי בהקיץ ומי בשנתו. באחד החלומות החוזרים ונשנים ברפרטואר החלומות שלי, אני נמצא בחצר אבן ישנה, מוקפת שלוש שורות של מדרגות אבן מאפירות ומתפוררות שעליהן צומחים מיני עשבים שוטים. ברקע נישאות גבעות מתונות, עטורות יערות, מטעים וגפנים. אני יוצא לסמטה קטנה, הפותחת לפניי את שעריה הסמויים ומובילה אותי אל רחוב חנויות מהודר. ברחוב יש קרוסלת סוסי עץ צבעונית שמנגנת, חנויות עם חלונות ראווה מרהיבים בניקיונם ובהידורם, אולם קטן ונברשות תלויות לו בתקרתו, ועלמות חן חטובות מחוללות כשהן לבושות מכנסי שרוואל.


עיירה על דרך היין של אלזאס 
חגיגה מקומית בעיירה על דרך היין של אלזס  (צילום: CRTA Meyer)
 

לפעמים חלומות מתגשמים

בהקיצי משנתי ומחלומותיי אני מנסה, בדרך כלל, לשייך חלום למקום או אירוע בחיי, וכמעט תמיד אני מצליח. אולי פינת ילדות, אולי מסע מרתק אל עולם שכוח. משום מה, לחלום "חצר האבן הישנה" לא מצאתי מקבילה במציאות, אך הוא שב והופיע בחלומותיי, מטריד ומנחם, מרגיע ומוהל את חיי בצבע ובמוסיקה, ונותר בגדר תעלומה.
 
עד שביום קיצי אחד הגעתי לאוברנה (Obernai), עיירה צרפתית מקסימה, בצפון צרפת, המציינת את שיאה של דרך היין האלזסית.
 

העיר שטרסבורג (A), עיירות על דרך היין
של אלזס המוזכרות בכתבה (B-E),
מלון ספא הוסרן קולקשנס (G)   להגדלת המפה לחצו בפינה העליונה


 ברירת מחדל
 
גבעות רכס הווז' (Vosges) המנוקדות פה ושם במטעי תפוחים נראו מוכרות. המישור הנפרס ממזרח הגבעות היה מכוסה בשדות תירס, אך את עיניי משך בעיקר מראה מדרונותיהם העטורים באלפי דונמים של כרמים אלזסיים מובחרים, כרמים המטופחים שם טרם ימי הרומאים. שורות שורות ניצבו הגפנים דוממות, תלויות וירוקות במדרונות הגולשים ממרומי הגבעות אל תוך העמק הפורה, ובינות לעליהן פיזזו קרניים של שמש ערביים רכה. פה ושם בלטו על קו הרקיע שרידי מצודות דרכים עתיקות, אשר בוודאי חלשו על הדרך האסטרטגית הזאת, המחברת בין גדות נהר הריין ותוככי צרפת.
 
החניתי את הרכב במגרש החניה, עשיתי פעמיי אל חומת האבן האדמדמה ודרך פשפש עתיק נכנסתי אל כיכר קטנה, שלמרבה הפלא דמתה לחצר האבן מן החלום. צהלת ילדים רכובים על סוסי עץ בקרוסלה צבעונית נשמעה באוזניי. חציתי את הכביש הטבעתי הצר, ועליתי אל הרחוב הראשי של העיירה. שרשרות של דגלונים צבעוניים היו תלויות על אדני החלונות, מחברות בין שני צדי הרחוב הצר. פונדקי יין קטנים שובצו בחן רב לאורכו, כמו גם חנויות, מסעדות וקפטריות. אך כל זה היה כאין וכאפס לעומת הבתים העתיקים מן המאות ה- 16 וה- 17 אשר בצבעוניות עזה של אוכרה וכחול, אדום וורוד, צהוב ולבן והרבה מאוד אדני עץ צולבים יצרו מראה מופלא. לתדהמתי הרבה ראיתי חנות עם חלון ראווה מפואר במיוחד שבו ניצבו בובות לבושות בשרוואלים נוצצים ובחולצות הודיות צבעוניות ומיני טורבנים על ראשיהן...
 
ואז ידעתי. החלום, הקדים את הביקור בכמה שנים טובות.
 
דרך היין האלזסית
 
דרך היין באלזאס
מראות על דרך היין של אלזס (צילום: CRTA Zvardon)
 
 

חבל אלזס 

חבל אלזס (Alsaceהוא חבל ארץ יפה, עשיר ופורה, השנוי במחלוקת. הוא שוכן ממערב לנהר הריין, ועבר מיד ליד במשך הדורות יחד עם חבל לורן השוכן לצידו. חבל לורן עשיר במחצבי ברזל, וחבל אלזס היה החבל החקלאי והרומנטי מבין השניים. מאות שנים של התנצחות בין גרמניה לצרפת הפכו שני חבלי ארץ אלה לסלע מחלוקת, ותושבי האזור חשו על בשרם את מלחמות המעצמות. כאזור מריבה שעבר משלטון אחד לאחר, היה נתון חבל אלזס להשפעות רבות, צרפתיות וגרמניות. בכל אשר תלך תשמע את שתי השפות מדוברות, כל כפר וכל עיירה נקראים בשם צרפתי ובשם גרמני והארכיטקטורה מעורבת. אך אם תשאל את תושבי אלזס לאיזה צד היו רוצים להשתייך, יענו לך כמעט פה אחד: "אנחנו אלזסים", פרי גאוותם המתוקה על חלקת גן העדן אשר נפלה בחיקם.
 
עוד לפני ההתנחלות הרומית הראשונה, במאה הראשונה לפני הספירה, ישבו שם חקלאים אשר גילו את פוטנציאל האדמות הפוריות המשתרעות למרגלות גבעות הווז'. הנציבים הרומאים של האזור, אשר נקרא אז גליה וגרמניקה, רק השביחו את תוצרת הארץ והפכו את אלזס למחוז אדיר של ייצור יין, שתוצרתו הגיעה לכל רחבי האימפריה הרומית. לא רק יין נהגו לגדל למרגלות הרכס, כי אם גם חיטה, שעורה ופשתה. דרך מסחר חשובה ואסטרטגית התפתלה באותן שנים רחוקות בין הכפרים הקטנים ומצודות הדרכים הרומיות. בדרך זו הובלו מטעני היין ומוצרי החקלאות האחרים אל נמלי נהר הריין הזורם בסמוך, והוטענו על ספינות המסע, אשר הובילו את התוצרת המובחרת אל כל רחבי האימפריה. כל אדם החולף להנאתו לאורך הריין, בין אם לאורך הדרכים ובין אם בשייט נהרות, לא יכול שלא להתרשם מן הסחר האדיר המתקיים בו היום, קל וחומר בעת העתיקה. במהלך מאות השנים שחלפו מאז נפילת האימפריה הרומית התיישבו שם חקלאים רבים אשר פיתחו זנים נהדרים של ענבי יין.
העיירה קולמאר
העיירה קולמאר על דרך היין של אלזס  (צילום: Estelle Tschan)
 

גידול ענביי יין בחבל אלזס 

המדרונות התלולים של הגבעות, אדמת הסחף הפורייה והעשירה במינרלים, וכן הקרבה לאקלימו הלח של עמק הריין, יצרו בחבל אלזס תנאים אידיאליים לגידול ענבי יין. עם השנים השתכללו שיטות גידול הגפן, ולאורך הדרך ניתן להבחין בצורות שונות של גיזום ושל הדליית הגפנים, מה שמשפר את הכמות, האיכות והעסיסיות של הענבים הנבצרים מאוחר יותר.
 
הכפרים והעיירות, אשר התפתחו במרוצת הזמן לאורך הדרך, נראים היום כמו תמונות נוף נהדרות מימי הביניים הרחוקים, וביקור בכל כפר הוא כמו חזרה לימים ההם. יש בתים שקירותיהם מעוטרים בציורים עתיקים ובפרסקו, המתארים סצנות יין, פה ושם ניצב פסל של הפטרון המקומי, וכמעט בכל פינה מונחת חבית יין ישנה ולצדה מגוב חקלאי או כלי קציר. בינות לכפרים ולאורך הדרך תחומות חלקות הגפנים הגדולות בגדרות אבן או בגדרות עץ, ובחזית כל חלקה ניצב פסלו של הצלוב, כסגולה לתנובת ענבים עשירה בתום עונת הבציר.
כתבה על יין בחבל אלזאס
 
העיירה קולמאר
בנייה אופיינית בעיירה קולמאר (צילום: CRTA  Harrang)
דרך היין של אלזס

בחודשי הקיץ הומה דרך היין האלזסית מאות אלפי מבקרים, ופני כולם אל כפרי היין שלאורך 170 ק"מ של דרך פתלתולה, החולפת על פני כ- 100 כפרים ועיירות. דרך היין במלואה מתחילה בעיר מרלנהיים (Marlenheim) הנמצאת מצפון לעיר שטרסבורג, עוברת בסמוך לעיר קולמאר (Colmar) ומסתיימת בואכה העיירה תאן (Thann) בדרום. הדרך עולה ויורדת במדרונות ההר ולעתים חומקת אל תוככי שדות התירס ומטעי התפוחים, וגם אם יש לפעמים תחושה שאבדה הדרך, לא אלה הם פני הדברים. אם נשים פעמינו דרומה תמיד יהא רכס גבעות הווז' מימיננו (ממערב), ותמיד נמצא כך את הדרך אל היעד הבא.
בתי מלון בעיר קולמאר (ר' המלצה להלן)
 
שטרסבורג
העיר העתיקה של שטרסבורג, מדרום לה מתחילה דרך היין (צילום: כרמית וייס)
 

מלון מומלץ במרכז העיר קולמאר

העיר קולמאר שוכנת במיקום נוח במרכזה של דרך היין של אלזאס. מלון בוטיק ג'יימס (James Boutique Hôtel Colmar centre) הוא מלון 4 כוכבים, הממוקם במרכז העיר, במרחק הליכה המאפשר שוטטות נעימה. במלון חדרים וסוויטות בעיצוב מודרני, כולם מרווחים וממוזגים.

מלון מומלץ בקולמאר, דרך היין של אלזאס
מלון בוטיק ג'יימס - במרכזה של העיר קולמאר, שבמרכזה של דרך היין
 

טיול לאורך דרך היין של אלזס

לאורך הדרך ניצבו הכורמים, מגדלי היין, והציעו את מרכולתם, מי ליד חבית יין הפוכה הערוכה כשולחן ועליה בקבוקי יין למכירה, ומי מפנה אל היקב שלו. לא יכולתי שלא לעצור מעת לעת, לטעום וגם לרכוש מהיינות המובחרים והזולים של אלזס.
 
עצרתי ליד רוזט, אישה לא צעירה שפניה הצרובות מהשמש האלזסית חרושות קמטים, אשר לבשה שמלה נאה שהלמה את גופה הלא צעיר, ומגפי איכרים לרגליה. לאחר שהזדהיתי, סיפרה לי ששמעה על ישראל, והיא אף מחבבת את העם היושב בציון, וכן, היא אפילו טעמה פה ושם יינות ישראליים, שהיו, בעיקר האדומים, מעולים.
 
באלזס כל יין אדום נתפס כחריג ויוצא דופן בטעמו, פשוט כי מייצרים שם בעיקר יינות לבנים. משפחתה של רוזט הכתה שורש באלזס לפני דורי דורות. היא מתגוררת באוברנה (Obernai), ויקב הבוטיק המשפחתי שלה מצוי על אם הדרך הראשית מימים ימימה. את המילים הספורות שאמרה בעברית למדה כילדה מפי אחד משכני משפחתה שהיה יהודי. ביתה באוברנה, כך סיפרה, נמצא בסמוך לבית הכנסת הישן, שבנייתו נשלמה במחצית השנייה של המאה ה- 19, לא הרחק משער הכניסה לעיר הקבוע בחומה, והוא ניצב שם עד עצם היום הזה.
לינה בעיירה אוברנה וסביבתה
 
רחובות מרוצפי אבן באחת מעיירות אלזס
רחובות מרוצפי אבן באחת מעיירות אלזס (צילום: עוזי טאובר)
 

היקב של רוזט והיינות של אלזס

הלכתי אחרי רוזט אל יקב הבוטיק הקטן של משפחתה. בחזית עמד טרקטור קטן וישן, רתום לעגלה ועליה ערמות של סלי ענבים. היקב נמצא בחצר האחורית, שבחזיתה מצויים פונדק יין ומסעדה קטנה, והכול מטופח, מעוטר ויפה. ריח מתקתק של יין ואלכוהול עלה באפי, כמו גם ניחוחות השוקרוט (Choucroute)  המעדן האלזסי הנפוץ, אשר התבשל לאטו בסיר נחושת עתיק על כיריים ישנים.
 
באלזס מגדלים כמה זנים של ענבי יין, אשר היו לשם דבר בגסטרונומיה הצרפתית בפרט והעולמית בכלל. רוב היינות הם לבנים, והזן המוביל הוא פינו בלאן (Pinot Blanc) יין צעיר וטרי הנמזג כמעט בכל פונדק ומלווה את המנות הקלות, כגון עוף, דגים ובשרים קרים. סוג יין נוסף וייחודי הוא טוקאיי פינו גרי  (Tokay Pinot Gris) יין לבן בעל גוף וארומה, שטעמו העשיר והמורכב מציע תחליף נהדר ליינות האדומים הטובים שחסרים באלזס. הטוקאיי נמזג בארוחות בהן מגישים בשר לבן ושאר מעדנים. היין האדום היחיד המיוצר באלזס הוא פינו נואר (Pinot Noir) יין בעל ארומה של פירות יער ודובדבנים, המתאים להפליא לארוחות שבהן מוגש בשר אדום. לקינוח מציעים שם את יין המוסקט של אלזס, אשר מיוצר מענבי מוסקט מתוקים ויש לו גוון חצי יבש. הוא נמזג הן לקינוח והן לארוחות קלות של סלטים, בעיקר עם אספרגוס. בין לבין, אני ממליץ לא לוותר על הריזלינג האלזסי הנפלא.
 
 דרך היין של אלזס
הכרמים של אלזס  (צילום: CRTA Zvardon)
 

השולחן של רוזט

לאחר כמה טעימות חשתי את הרעב מדגדג בקיבתי והסבתי אל השולחן במטבחה של רוזט. אל צלחת השוקרוט, העמוסה כרוב כבוש חם, פיסות בצל ונתחי בשר עם נקניקיות עגל, נוסף גם בקבוק יין לבן מענבי סילוואנר (Sylvaner) ההולם ביותר את המעדן המקומי. וכך, בין לגימה מכוס היין לטבילת הנקניקיות בחרדל צרפתי חריף, בעודי לועס את הסלט הירוק הפשוט שהוגש לצד המנה העיקרית, חשבתי לי איך מתמזג הטיול היפה הזה ונמוג לו בערפילי האלכוהול והיין. לאחר לגימת קפה וטעימת עוגיית דבש מובחרת מתוצרת בית, שבתי לאיתני והייתי מוכן להמשך הדרך.
 
המשכתי דרומה כשרכס הווז' מימיני. משמאלי נפרס המישור הפורה ששדותיו עמוסי התירס ממתינים לקוצרים, ובין שתי יחידות הנוף האלה צמחו הכרמים הבלתי נגמרים. אוכלוסיית הכפרים מתפרנסת מן התיירות לא פחות מאשר מייצור יין. בכל מקום הייתה התנועה ערה, וכל פינה הייתה עמוסה מבקרים כאילו היה זה יריד ענק של מבקרי יינות באלזס.
 
עיירה קולמאר
תעלת מים אופיינית בעיירה קולמאר  (צילום: Estelle Tschan)
 

בין שערי העיירה ריקוויר

הגעתי אל ריקוויר (Riquewihr) עיירה קטנה בה חיים כ- 5,000 תושבים, הבנויה על מורד תלול של רכס הווז'. רחוב אחד ראשי וקצר, מרוצף אבן גסה, כ- 300 מ' אורכו, מוביל מן השער המזרחי בחומת העיר הישנה אל השער המערבי. משני צדי הרחוב בנויים בתי העיירה וכל בית מעוטר בגפנים מטפסות ובשפע של פרחי גרניום, עם מעברים נסתרים אל חנויות קטנות, אל פונדקי יין ושווקים של גבינות ועוגות אלזסיות מתוקות. ברחוב הראשי יש באר מים ציורית, וממתקן הצינור המיוחד שלה זולגים המים הטהורים אל אגן ההיקוות היפה, שאליו באות יונים כדי לשבור את צימאונן.
 
את הרחוב הראשי הקצר חוצות סמטאות קטנות, המובילות אל בתי מלון קטנטנים, חדרי אירוח ומסעדות נסתרות. במהלך שיטוטיי ברחובותיה של ריקוויר נתקלתי בסדנאות אמנים - צייר על עץ, קרמיקאי מחונן, בונה כינורות, פסלים וציירים. מבית השער המזרחי של חומת העיירה, יש תצפית מרהיבה אל עבר הכרמים הנטועים במדרונות התלולים. שם גם נמצא המוזאון העירוני הקטן, המשמר כלי עבודה חקלאיים, תמונות ותעודות שונות מתולדות המקום. "מגדל הגנב" שבו נהגו להציג את הגנבים והפושעים הזעירים קבל עם ועדה, בולט מראש בית השער המזרחי.
 
אלזס
מזרקה ועציצי גרניום פורחים, מראה אופייני לעיירות אלזס (צילום: עוזי טאובר)


מלון מומלץ במיקום שקט על דרך היין

בין העיר קולמר והעיר אגסהיים, מוקף יער ירוק, נמצא מלון הספא הוסרן קולקשנס (Hotel Spa Husseren Collections - Proche Colmar - Eguisheim), המציע איכות ויוקרה לצד מיקום מצוין לטיולים באזור. במלון חדרים וסוויטות גדולים ומפנקים, מסעדה טובה וספא מפנק, ומומלץ להתמקם בו למספר ימים של רוגע.

מלון על דרך היין באלזאס, צרפת
מלון ספא הוסרן קולקשנס - מרגוע בלב היער על דרך היין
 

מלון מומלץ בשטרסבורג

מלון קור דו קורבו (Hotel Cour du Corbeau Strasbourg) ממוקם במבנה מלא אווירה היסטורית, שנבנה במאה ה- 16 ושופץ בטוב טעם, אך שמר על צביון הבניה באבן ועץ המאפיין את האזור. חדריו גדולים וממוזגים, והחצר הפנימית מאפשרת שקט בלב העיר. המלון ממוקם על גדות הנהר, לא הרחק מהקתדרלה של שטרסבורג.

המלצה על מלון בשטרסבורג
 מלון קור דו קורבו
 מלון היסטורי בעל אווירה מיוחדת בלב העיר ההיסטורית של שטרסבורגכתבה נוספת על דרך היין: טעימות על דרך היין של אלזאס
 

מידע נוסףעוזי טאובר
 
אודות הכותב
עוזי טאובר, מדריך צלם וכותב. מדריך מזה שלושים שנה, בעל ניסיון רב וידע מקיף - גיאוגרפי, היסטורי ומדעי. מוביל קבוצות מטיילים בישראל ובעולם, מארגן קבוצת צלמים, לצילומי טבע ונוף עירוני.  כתב ארבעה ספרים שהאחרון שבהם "מציץ אל העולם". www.uzitauber.comסטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר