הזמנות לחופשה שלך

הרובע היהודי של פראג
מאת: אלי עמר 


ביקור ברובע היהודי של פראג, רובע יוזפוב, מזמן את אחת החוויות המרגשות ביותר למבקרים בעיר. חוויה מיוחדת במינה, הפותחת צוהר לעולם היהודי שהיה ונעלם.


אקח אותכם לסיור ברובע היהודי של פראג, בו נמצא המוזיאון היהודי וארבעה בתי כנסת, שבכולם מוצגים המנציחים את מורשת יהדות בוהמיה ומוראביה. לצדם נמצא בית הקברות היהודי העתיק, בו כ- 12 אלף מצבות, שחלקן מבצבצות בחוסר סדר משכבות קבורה נמוכות יותר.
 
בית הקברות היהודי של פראג
בית הקברות היהודי העתיק של פראג, קבורה בשכבות ומצבות עתיקות שנחשפו


יעדים ברובע היהודי של פראג
 

יהודי פראג

בראשית ימיה התיישבו בפראג יהודים רבים והייתה בה קהילה משגשגת. כמו אחיהם במדינות אירופה האחרות, סבלו גם יהודי פראג מהגבלות רבות ופוגרומים מעת לעת, והיו תלויים בגחמותיו של השליט התורן. כבר בימי הביניים נבנה רובע מיוחד עבור היהודים - הרובע היהודי, שהיה מעין גטו עם חומות ושערים.
תחילת המאה ה-17 נחשבת לתור הזהב של יהודי פראג. הקהילה היהודית מנתה אז 15 אלף איש (כ-30% מהאוכלוסייה) והייתה מהקהילות הגדולות באירופה של אותם ימים. אך ב- 1745 גורשו היהודים מפראג על ידי מריה תרזה האוסטרית, אז מלכת בוהמיה, באשמת שווא של שיתוף פעולה עם הצבא הפרוסי. שלוש שנים מאוחר יותר הרשתה המלכה ליהודים לחזור לעיר.
 
ב- 1848 נפתחו שערי הגטו והרובע היהודי, ושנתיים מאוחר יותר שונה שמו לרובע יוזפוב (Josefov), על שמו של הקיסר יוזפוב השני, שהיטיב עם היהודים. הרובע היהודי הישן נהרס ברובו, בעת "ניקיון הגטו" (Asanace), שנערך בסוף המאה ה-19 ותחילת המאה ה-20.
בסוף המאה ה- 19 נולד בעיר הסופר היהודי פרנץ קפקא, ובה הוא גם כתב את כל יצירותיו. קברו של קפקא נמצא אף הוא בבית הקברות היהודי העתיק של העיר.
מרביתם של 50 אלף תושביה היהודים של פראג, ערב מלחמת העולם השנייה, נספו בשואה. רוב היהודים שנותרו בעיר לאחר המלחמה היגרו ממנה, בעקבות הכיבוש הסובייטי בשנת 1945.
 
קברו של פרנץ קפקא בבית הקברות היהודי החדש
 

 ברירת מחדל
 

המוזיאון היהודי  - הנצחת יהודי בוהמיה ומורביה

המוזיאון היהודי בפראג נוסד בשנת 1906 ומטרתו המקורית היתה שימור חפצי אמנות יקרי ערך מבתי הכנסת בעיר, שנידונו להריסה במסגרת תכנית הריסת הגטו היהודי, בתחילת המאה העשרים.
לאחר כיבוש בוהמיה ומוראביה בידי הנאצים, ב- 15 במרץ 1939, נסגר המוזיאון לקהל. בשנת 1942 קבעו הנאצים בפראג את המוזיאון היהודי המרכזי, בו רוכזו חפצי אמנות ויודאיקה מ- 153 קהילות יהודיות ומבתי כנסת שחוסלו ברחבי צ'כיה. יוזם הרעיון, ד"ר אאוגוסטין שטיין, נציג התנועה הצ´כית-יהודית, ומאוחר יותר יושב ראש הקהילה היהודית בפראג, יחד עם חברי הצוות האחרים, התכוונו להציל את האוצרות היהודיים שהוחרמו בידי הנאצים. לאחר משא ומתן ארוך, הסכימו הנאצים להקמת המוזיאון, אף שמטרותיהם היו שונות בתכלית.
 
לאחר מלחמת העולם השניה עבר המוזיאון לידי מועצת הקהילות היהודיות בצ'כוסלובקיה. בשנת 1950 הועברה בכוח הבעלות על המוזיאון לידי המדינה, שמאז 1948 נשלטה על ידי המפלגה הקומוניסטית. פעילותו של המוזיאון היהודי הממלכתי, הוגבלה מאוד בשורה של הגבלות, שלא אפשרו לו להמשיך בפעילותו המקצועית, המחקרית והחינוכית.
עם קריסת השלטון הקומוניסטי ב 1989 נוצרו התנאים שאפשרו שינוי במעמדו של המוזיאון. ב-1 באוקטובר 1994 הוחזרו המבנים והאוספים לידי הקהילה היהודית בפראג, ולידי הפדרציה של הקהילות היהודיות ברפובליקה הצ'כית. מאותו יום הפך המוזיאון לגוף פרטי.
 
כיום מופקד המוזיאון היהודי על אחד מאוספי היודאיקה והאמנות היהודית הגדולים בעולם, אשר מאגד כ- 40 אלף מוצגים וכ- 100 אלף ספרים. האוסף הוא יחיד במינו לא רק בגלל עושרו, אלא גם בזכות מקור המוצגים, שכולם נאספו מיחידה גיאוגרפית אחת - בוהמיה ומורביה. המוזיאון מעניק למבקר בו תמונה כוללת על חייהם ותולדותיהם של היהודים באזור זה.
בתי מלון ברובע היהודי של פראג (ליד המוזיאון היהודי)
 
הגטו היהודי בפראג  (מקור: Jewish Encyclopedia)
 

בית הכנסת מייזל -  תצוגות נוספות של המוזיאון היהודי

בית הכנסת מייזל (Maiselova) נבנה בסוף המאה ה- 16, על ידי ראש עיריית הגטו, ה"פרימאס" מרדכי מייזל, שמימן גם את השיפוץ המקיף של הגטו בתקופת הרנסאנס. המבנה המקורי נפגע קשות בשריפה הגדולה של 1689 ושיפוצו נעשה בסגנון הבארוק. שיפוץ רחב היקף נוסף נערך בסוף המאה ה- 19 והעניק לבית הכנסת את המראה הפסאודו-גותי העכשווי.
מסגנון הרנסאנס המקורי של המבנה המקורי, נותרו רק חלוקת האולם לשלושה חלקים, ועזרת הנשים המוגבהת.
כיום משמש בית הכנסת מייזל כאולם תצוגה נוסף של המוזיאון היהודי.
המחצית הראשונה של התערוכה, "תולדותיהם של היהודים בצ'כיה ומורביה", מראה חתך מתקופת יסוד הקהילות היהודיות במאה ה- 10 ועד תקופת האמנציפציה בסוף המאה ה- 18. חלק המבוא, מפגיש את המבקר עם העובדות ההיסטוריות העיקריות, הנוגעות להתיישבות היהודים על אדמת בוהמיה ומורביה ומעמדם החוקי והחברתי בימי הביניים. התערוכה ממשיכה וסוקרת את חיי היהודים בתקופת הרנסאנס, תוך דגש על בניין בית הכנסת ועל אישיותו של מרדכי מייזל. את ההתפתחות התורנית מייצגים חיבוריהם של משכילים ותלמידי חכמים, שפעלו בקהילות בוהמיה ומורביה.
 
 
בית הכנסת מייזל  (צילום: Czech Tourism)
 

בית הכנסת פינקס – ילדי גטו טרזין

בשנת 1535 הקים אהרון משולם הורוביץ את בית הכנסת פינקס (Pinkasova), בין ביתו לבין שטח בית הקברות היהודי העתיק. בשנים שלאחר מלחמת העולם השניה, הפך בית הכנסת לאתר הנצחה ליהודי בוהמיה ומורביה שנספו בשואה. על קירות בית הכנסת נרשמו שמות הנספים בצירוף פרטיהם האישיים ושמות הקהילות אליהן הם השתייכו.
בשנת 1968 נסגר אתר ההנצחה, בעקבות חדירת מי תהום ליסודות הבניין, שסיכנו את מבנה בית הכנסת. בזמן עבודות השיפוץ ובידוד הבניין שנערכו במקום, נתגלו חללים מקומרים תת-קרקעיים. בחללים אלו נתגלו מקווה טהרה עתיק ובאר מים. עבודות השיפוץ במקום עוכבו בכוונה ע"י הממשל הקומוניסטי, והרשימות עם שמות החללים הוסרו בהדרגתיות. רק בשנת 1990 התאפשרו התיקונים הנחוצים בבניין.
בשנים 1992-1996 נכתבו מחדש את שמות 80,000 יהודי בוהמיה ומורביה, קורבנות הנאצים.
בקומה העליונה של בית הכנסת, נמצאת התערוכה הקבועה "ציורי ילדים מגטו טרזין 1942-1944 ". בין האסירים בגטו טרזין היו מעל 10,000 ילדים מתחת לגיל 15. מתוך 8,000 הילדים שנשלחו בטרנספורטים מזרחה, רק 242 שרדו את השואה. במוזיאון היהודי ישנם מעל 4,000 ציורים מקוריים שצוירו על-ידי אותם ילדים. תמונות אלו מהוות עדות חיה ומרגשת לגורל האכזר שהיה נחלתם של ילדים אלו, וזהו השריד היחיד שנותר מאותם הילדים.
 

בית הכנסת הספרדי – מתקופת ההשכלה ועד ימינו

בית הכנסת הספרדי (Spanelska synagoga) נבנה בשנת 1868, במקום בו עמד בית הכנסת העתיק ביותר בפראג, הנקרא "בית הספר הישן". בית הכנסת הספרדי נבנה בסגנון מוּרי (ערבי בֶרבֶרי), בצורת ריבוע, עם כיפה במרכזו. בשלושה צדדים של המבנה נבנו  יציעים, שנשענים על מבנה ברזל ופונים לאולם המרכזי.
הערבסקות בטיח והמוטיבים המזרחיים המסוגננים של פנים בית הכנסת, משמשים גם לקישוט הקירות, הדלתות, המעקות והיציעים. הזכוכית הצבעונית בחלונות וקישוט הפנים הושלמו בשנת 1893.
בתקופת הכיבוש הנאצי הפך בית הכנסת למחסן חפצים שנגנבו מיהודי צ'כיה.
כיום מוצגת במקום תערוכה קבועה, שהיא ההמשך לתערוכה בבית הכנסת מייזל, בנושא ההיסטוריה של היהודים בבוהמיה ובמורביה מתקופת האמנציפציה ועד ימינו. התערוכה מקיפה את תקופות ההשכלה והאמנציפציה, האימפריה האוסטרו-הונגרית, הרפובליקה הראשונה (1918-1938), החסות הנאצית (1938-1945), והשנים שלאחר המלחמה.
בתי מלון בקרבת בית הכנסת הספרדי
 
בית הכנסת הספרדי    (צילום: Czech Tourism)

 

בית הכנסת קלאוזן – מסורת ומנהגים יהודיים

בית הכנסת קלאוזן (Klausova) נמצא ביציאה מבית הקברות היהודי העתיק. מקור השם קלאוס במלה הגרמנית Klause, שפירושה "מבנה קטן".
המבנים נבנו בשנת 1573 על ידי ראש עיריית הגטו, מרדכי מייזל, לכבוד ביקורו של הקיסר מקסימיליאן השני בגטו היהודי. המבנה הנוכחי של בית הכנסת נבנה לאחר השריפה הגדולה בשנת 1689. שיפוץ נוסף של בית הכנסת נערך בשנות השמונים של המאה ה- 19.
לבית הכנסת קלאוזן נודע תפקיד חשוב בתולדות הרובע היהודי בפראג: היה זה בית הכנסת הגדול ביותר בגטו, וכן בית הכנסת של החברה קדישא.
התערוכה הקבועה המוצגת באולם המרכזי של בית הכנסת, עוסקת במסורת ובמנהגים היהודיים. התערוכה מציגה חפצים וכלי קודש הנוגעים במנהגים וטקסים הנערכים בבית הכנסת. בעזרת הנשים מוצגים פריטים הקשורים לחיי היום-יום של משפחה יהודית, ומנהגים הקשורים בלידה, ברית מילה, בר מצווה, חתונה, גירושין והבית היהודי.
 

בית הקברות העתיק – קבורה בשכבות

בית הקברות העתיק ולצדו בית הכנסת סטרנובה (Staranova), הנקרא גם אלטנוישול (ישן-חדש), מהווים יחד את האתרים ההיסטוריים החשובים ביותר השמורים ברובע היהודי בפראג. מצבת הקבורה העתיקה ביותר היא מצבת קברו של הרב והפייטן אביגדור קרא, משנת 1439.
בית העלמין פעל עד שנת 1787. כיום נמצאות בו כ- 12,000 מצבות, אולם מספר הנפטרים הקבורים בו, ככל הנראה, גדול בהרבה. למרות ששטח בית הקברות הורחב מספר פעמים, לא פעם נוצר מחסור בשטח קבורה והיה צורך להערים שכבה נוספת של אדמה חדשה על מפלס בית הקברות. מקובל להניח כי במקומות שונים בבית הקברות נמצאות כמה שכבות של קברים, זו על גבי זו.
 
המראה הציורי של קבוצות מצבות מתקופות שונות, בצפיפות רבה, הוא למעשה תוצאה של העלאת המצבות העתיקות מן השכבות הנמוכות יותר אל המפלס העליון של בית הקברות.
האישיות החשובה ביותר הקבורה בבית הקברות - הרב יהודה ליווא בן בצלאל - המהר"ל, רב דגול, מנהיג רוחני, מורה ומחנך (נפטר בשנת 1609). בדמותו של המהר"ל קשורה גם האגדה הידועה על הגולם של פראג.
משורה ארוכה של אישים חשובים נוספים, הקבורים בבית הקברות, נזכיר עוד את ראש עיריית הגטו, הפרימאס מרדכי מייזל (נפטר בשנת 1601 ), ההיסטוריון, המתמטיקאי והאסטרונום מתקופת הרנסאנס, דוד גנץ (נפטר בשנת 1613), המדען וההיסטוריון יוסף שלמה דלמדיגו (נפטר בשנת 1655 )ודוד אופנהיים, רב ואספן ספרים וכתבי יד עבריים (נפטר בשנת 1736).
 
בית הכנסת אלטנוישול  (צילום: Czech Tourism)
 

בית הטהרה – תרופות, מחלות ושלא נדע...

בית הטהרה לשעבר, וחדר המתים של בית הקברות היהודי העתיק, נבנה בשנים 1911-1912 בסגנון פסאודו-רומאנסקי. המקום  שימש את החברה קדישא, שנוסדה בשנת 1564, ומשמש עתה כאולם תצוגה במסגרת המוזיאון היהודי. בקומת הקרקע ובקומה העליונה של המבנה נמצא המשך של התערוכה הקבועה "מסורת ומנהגים יהודיים", העוסק בנושאים: תרופות ומחלות בגטו, פטירה, בתי קברות יהודיים בבוהמיה ובמורביה, ופעילויות של החברה קדישא בפראג.
 
הכיתוב על בית הטהרה
 
בית הטהרה
מלון מומלץ במרכז פראג

מלון לאונרדו (Hotel Leonardo Prague) הוא מלון 4 כוכבים, במיקום מושלם במרכז פראג, בנגישות גבוהה ברגל לכל האתרים של העיר העתיקה, העיר החדשה והרובע היהודי (דקה מהנהר, 5 דקות מגשר קארל), אך יחד עם זאת באזור שקט ונעים. במלון חדרים וסוויטות מרווחים ונקיים, היכולים להתאים לזוגות ומשפחות, עם מיזוג אוויר, פינת ישיבה, שולחן כתיבה ומרפסת. במלון מסעדה, בר וארוחת בוקר מגוונת (לא חוזרת על עצמה כל יום!), אותה ניתן לסעוד גם במרפסת הפנימית היפה והנעימה. צוות המלון שירותי ואדיב, נכון לכל עזרה, כולל המלצות על יעדי ביקור. תמורה מצוינת למחיר.
 
המלצה על מלון במרכז פראג   המלצה על מלון במרכז פראג
המלצה על מלון במרכז פראג   המלצה על מלון במרכז פראג
מלון לאונרדו
 - מלון מצוין במיקום מושלם במרכז פראג


מידע נוסף
 
ברנו - בירת מוראביה
מורשת עולמית בעיר טשביץ'

אלי עמר
 
אודות הכותב
אלי עמראיש שיווק בחברת הייטק, בוגר האוניברסיטה העברית במדעי המדינה ויחסים בינלאומיים, עם התמחות בהיסטוריה של המאה העשרים.מספר צפיות: 41320
125990
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר
כפרי הנופש סנטר פארקס
החופשה המשפחתית המושלמת!
כן, זה מעניין אותי!