הגיאוגרפיה של פרו - היכן ומתי מומלץ לטייל
מאת: רוני זהבי


בכתבה זו תמצאו סקירה קצרה על הגיאוגרפיה והאקלים של פרו, מתי מומלץ לטייל בה וחלוקה לאזורים, עם קישורים לכתבות על כל אזור.


מפת פרו
פרו מחולקת לשלושה אזורים גיאו-פיסיים עיקריים:
רצועת חוף צרה, הרי האנדים ואגן האמזונאס

מבחינה גיאוגרפית, פרו היא המדינה המערבית ביותר בדרום אמריקה. היא גובלת בצ'ילה מדרום, בבוליביה מדרום מזרח, בברזיל מצפון מזרח, בקולומביה מצפון ובאקוודור מצפון מערב.
 

רצועת החוף של פרו

רצועת החוף מדברית בעיקרה, ובה נמצאות הערים הגדולות של פרו וגם הכביש המהיר הטוב ביותר במדינה, קאראטרה פאן-אמריקנה (Carratera Panamericana).
בירת פרו,
לימה, ממוקמת ברצועת חוף זו. עופות ובעלי-חיים ימיים מצויים בשפע במישור החוף המדברי של פרו, כולל מושבות של אריות ים וכן פינגווין האמבולדט, פלמינגו צ'יליאני, שקנאי פרואני, שחפית האינקה וסולה חומה.

לינה בלימה | כתבה על החוף הדרומי של פרו
 
 גלאפגוס לעניים, פרו
שמורת "גלפגוס לעניים", החוף הדרומי של פרו   (צילום: Esmée Winnubst)


דרום אמריקה
 

הרי האנדים של פרו

רכס הרי האנדים חוצה את פרו לכל אורכה, וכולל את רכס קורדיירה בלאנקה (Cordillera Blanca), בו נמצאת הפסגה הגבוהה ביותר בפרו - פסגת וסקראן (Huascarán). הפסגות הגבוהות מושלגות ומשתקפות במימיהן התכולים של הלגונות הרבות. בירת הטרקים הפרואנית היא העיר ואראס (הווארז בפי המטיילים), ממנה אפשר לצאת לטרקים מאתגרים באזור, החל מטיולי יום ועד לטרקים האורכים שבועיים.
העופות האופייניים להרים הם קונדור האנדים, איביס ומגוון מינים של יונק הדבש. ברמות חיים ארבעת סוגי הגמליים הייחודיים לדרום אמריקה: הלאמה, האלפקה, הגואנקו והוויקוניה.
 
קורדיירה בלאנקה, הוואראז, פרו
העיירה ואראז למרגלות פסגות הרכס הלבן, בסיס למטיילים וטרקרים רבים  (צילום: Esmée Winnubst)
 

מישורי האמזונס של פרו

במזרח משתרע אגן האמזונאס, אזור של שפלה טרופית, שמנקזים הנהרות מאראנון ואוקאיאלי. אזור זה הוא יער גשם טרופי ונמצאים בו פארקים לאומיים כמו מאנו (Manu). ביער הגשם הטרופי חיים בעלי חיים כמו יגואר, דב משקפיים, טפיר, קופים, פרפרים, טרנטולה, מינים רבים של ציפורים ועוד.
 
בפרו נמצא אגם טיטיקקה - האגם הגבוה ביותר בעולם בו יש תחבורה ימית. הוא ממוקם בגובה 3,821 מטר. שטח האגם כ 8,300 קמ"ר. הוא נמצא על הגבול בין בוליביה לפרו, בלב אגן רחב ברמה הגבוהה המכונה "אלטיפלאנו".
 
 הפלגה באמזונס
ספינת נהרות בהפלגה על נהר האמזונאס  (צילום: נעם סגן כהן)
 

לא, אתם לא בסיני...

צורת נוף מעניינת נוספת בפרו היא קניון קולקה. הקולקה עמוק כפליים מהגרנד קניון בארה"ב והוא מוקף בשרשרת הרים, ביניהם הרי געש פעילים. מנקודת התצפית Cruz Del Condor ניתן לראות מקרוב את מלך השמיים, הלא הוא הקונדור.
על קניון קולקה ניתן לקרוא בכתבה נערת האלפקות מקניון קולקה
 
 נאת מדבר בקניון קולקה, פרו
נאת מדבר בקניון קולקה (צילום: רוני זהבי)
 

מתי לטייל בפרו?

בשל הגיוון הגיאוגרפי, פרו היא בעלת מספר מיני החי והצומח מהגדולים בעולם!
 
האקלים של פרו מתחלק לשתי עונות: גשומה ויבשה - אך חלוקה זו משתנה בהתאם לאזור הגיאוגרפי.
אזור החוף ומדרונות האנדים יבשים לרוב, והקיץ חל בחודשים דצמבר עד אפריל; בשאר חודשי השנה אופף את האזור ערפל החוף והשמש כמעט אינה מתגלה.
באנדים, נמשכת העונה היבשה בין מאי לספטמבר, ואילו העונה הגשומה היא שאר חודשי השנה. במדרונות המזרחיים של האנדים, דומים החודשים היבשים יותר לאלה שבאזורי ההרים, אך העונה הגשומה (ינואר עד אפריל) מורגשת יותר.
 

מידע נוסף

כתבות על יעדי טיול בפרו


נטע דגני
 
אודות הכותבת
רוני זהבי, מדריכה בחברה הגיאוגרפית- ברק אפיקבהרי האנדים של פרו ובוליביה. רוני מובילה טיולים עם "נשמה", הרבה מעבר לטיול הקלאסי ולידע הפורמלי. זוהי חוויה של להיות חלק אמיתי מהתרבות האינדיאנית הקסומה.סטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר