שמורות טבע בזמביה      

שמורות טבע בזמביה:
אפריקה כמו שאלוהים ברא אותה

מאת: נאור מורג 


שמונה שנים אני מתגורר באפריקה, ומבין המדינות בהן ביקרתי זמביה היא מרתקת, מסקרנת, מסתורית ופראית מכולן. זמביה היא יעד קלאסי לאוהבי הטבע והחיות ולחובבי האתגר. היא מציעה סוגים שונים של ספארי - הליכה, רכבי שטח, שיט ואפילו טרקטורונים.


אני רוצה לקחת אתכם אל שמורות הטבע של זמביה, המציעות את הדבר הכי קרוב לאפריקה כמו שאלוהים ברא אותה. אסקור כאן שתי שמורות שהן פארקים לאומיים.
 
1 / 4
2 / 4
3 / 4
4 / 4

בית המלוכה של הטבע  (צילום: בנימין אדם)
ענק ומרשים תמיד (צילום: בנימין אדם)
מפלי ויקטוריה - פלא הטבע של זמביה  (צילום: בנימין אדם)
גן עדן לחובבי טבע בפארק הלאומי זמבזי תחתון  (צילום: נאור מורג)

 ברירת מחדלשמורת הטבע של זמביה

מעבר לביקור במפלי ויקטוריה המרהיבים, בזמביה שמורות טבע ופארקים נוספים שמומלץ מאד לבקר בהם. 30 אחוז משטחה של זמביה (752,618 קמ"ר) הם שטחי טבע מוגנים, על ידי שמורות טבע ו- 20 (!) פארקים לאומיים.
 
כמו ב"מדינות הספארי" האחרות באפריקה, טנזניה וקניה, גם בזמביה היצע רחב של שמורות טבע. בטיול ספארי קלאסי, בן שבוע ימים, בלתי אפשרי לבקר בכולן, ולכן מומלץ להתרכז באזור אחד ולבקר בשמורות נבחרות. כדי לראות יותר אפשר להיעזר בטיסות פנימיות בתוך זמביה, אך זה יכול לייקר מעט את הטיול.
 
יחסית לשמורות הטבע במדינות אפריקה השכנות, לשמורות של זמביה מגיעים מעט מבקרים, ולכן הן הרבה יותר אותנטיות. למטיילים חובבי טבע, שכבר היו בספארי, אך עייפים מלשבת ברכבי שטח ומעוניינים להתחבר לאדמה, מומלץ מאד לצאת לספארי הליכה.
 

הפארק הלאומי דרום לואנגווה (A), הפארק הלאומי זמבזי תחתון (B)
 

הפארק הלאומי דרום לואנגווה

הפארק הלאומי דרום לואנגווה (South Luangwa National Park) נמצא במזרח זמביה, והוא הדרומי מבין שלושה פארקים על גדות נהר לואנגווה (Luangwa). בתחומי השמורה, ששטחה 4,636 קמ"ר (חמישית משטחה של ישראל), מגוון עשיר של בעלי חיים ובעלי כנף, כמו אריות, נמרים, באפלו, פילים, תנינים, אנטילופות, קופי שימפנזה,  זברות עם פסים דקים ועוד. ג'ירפות תורניקרופט (Thornicroft), זן אנדמי שנותרו ממנו פחות מ-1500 פרטים.
 
האטרקציה הפופולארית ביותר בשמורה היא ספארי הליכה, בעקבות קולות חיות הבר. ממש כמו הציידים של פעם. זוהי דרך נפלאה לחוות את הטבע מקרוב. מומלץ לבקר בשמורה בחודשים אפריל- אוקטובר, שהם העונה היבשה בזמביה. בעונה הגשומה, ניתן לצפות בלהקות רבות של עופות וציפורים.
 
הכניסה לשמורה היא רק עם מספר חברות ספארי מורשות, שרובן מארגנות ספארי הליכה, ואין בו לודג'ים, כך שהטבע נשמר כאן הכי בתולי שאפשר. רק בשנת 1984 החלו סיורי ספארי הליכה בשטח השמורה, וכיום יש גם מעט סיורי ספארי ברכבי שטח. בתחומי השמורה כבישים בודדים בלבד, ויש מקומות אליהם רכבי ספארי אינם מורשים להגיע כלל. אחד מהם הוא נהר Mwaleshi, אחד מיובליו של נהר לואנגווה. בעונה היבשה הנהר מתיבש ונותרות ממנו רק בריכות מים, אליהן מגיעות חיות הבר כדי לשתות.
כתבה על הפארק הלאומי דרום לואנגווה
 

הפארק הלאומי דרום לואנגווה, סרט וידאו מקסים על החיות בשמורה
 

הפארק הלאומי זמבזי תחתון

הפארק הלאומי זמבזי תחתון (Lower Zambezi National Park) ממוקם בסמוך למפגש הגבולות של זמביה עם מוזמביק וזימבבואה, וממזרח לעיר הבירה לוסקה (Lusaka). מצפון לנהר זמבזי. אין כבישים המובילים אל הפארק, ולפיכך מעטים הם התיירים המגיעים אליו, בשיט על הנהר או בטיסה.
בנוסף לנהר הזמבזי (Zambezi), שהשמורה משתרעת על הגדה הצפונית שלו, בתחומי הפארק זורם גם נהר לואנגווה (Luangwa), המגיע לכאן מהפארק הלאומי נייקה (Nyika National Park) שבצפון זמביה.
 
עד שנת 1983, אז הוכרזה השמורה כפארק לאומי, היה שטח השמורה שייך לנשיא זמביה, ולפיכך הוא נותר כמעט בתולי. הפארק הלאומי זמבזי תחתון נחשב לשמורה מפותחת פחות משמורות אחרות ביבשת אפריקה, אך היופי, נופי הפרא ומגוון בעלי החיים, בהחלט מצדיקים ביקור בו. נהר הזמבזי רחב הידיים, העובר בשמורה, הופך אותה לאחת השמורות היפות בזמביה, אם לא באפריקה כולה.
 
השמורה מתפרשת על פני 4,092 קמ"ר, ואחת הדרכים היפות ביותר לחוות אותה היא ספארי שיט בנהר, המאפשר צפייה בחיות הפרא. אפשרות נוספת היא לצאת לספארי בג'יפ פתוח לעומק השמורה (ספארי יום או ספארי לילה), או להצטרף לספארי בהליכה רגלית.
 
בשטח הפארק, המהווה גן עדן לחובבי הטבע, חיות פרא רבות כגון: היפופוטמים, אריות, פילים, זברות, אנטילופות ועשרות מינים של ציפורים. מכל מלון או לודג' ניתן להצטרף לסיורי ספארי בפארק ולחזות במגוון החיות והציפורים ממרחק קרוב למדי.
 
מצדו השני של נהר הזמבזי, המסמן כאן את הגבול עם זימבבואה, שוכן הפארק הלאומי בריכות מאנה (Mana Pools national Park). שני הפארקים הוכרזו אתר מורשת עולמית של אונסק"ו, ויש תוכניות להפוך את המעבר בינהן לאפשרי.
כתבת שייט על נהר זמבזי
 

הפארק הלאומי זמבזי תחתון, סרט וידאו מומלץ לצפייה
  
 

טיול לזמביה – לטייל קצת אחרת

זמביה היא סוד שטרם התגלה. אין מספיק מילים בפי לתאר את העושר שיש בטבע של המדינה היפהפייה הזו. זהו יעד המתאים למחפשי אתגרים וטיולים, שאוהבים "לצאת מהקופסא" ומחפשים משהו קצת שונה מטיולי הספארי הרגילים באפריקה. היותה של זמביה יעד פחות פופולרי לתיירות, הוא גם שעושה אותה יעד נפלא, עבור מטיילים המחפשים לטייל קצת אחרת.
 
טיולים לאפריקה עם חברת ספארי קומפני

מידע נוסף

לינה בעיר הבירה לוסקה
אפשרויות לינה נוספות בזמביה
טיפים והמלצות לספארי באפריקה
לודג'ים באפריקה - לא מה שחשבתם

כתבות נוספות על טיולי ספארי

ספארי רב-דורי באפריקה
ספארי מים בזמביה
ספארי אקטיבי באפריקה הדרומית
עונות מתאימות לטיול וספארי בטנזניה

נאור מורג
 
אודות הכותב
נאור מורג,  מומחה לאפריקה. מנהל מסחרי של חברת ספארי קומפני מקבוצת מנליק.  בשנים האחרונות מתגורר במדינות שונות באפריקה. בימים אלו, מתגורר בזמביה.
ספארי קומפני
 סטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר