הזמנות לחופשה שלך
מפלי ויקטוריה – הפלא של זמביה

מפלי ויקטוריה – הפלא של זמביה
מאת: נאור מורג 


כל עונה, כל שעה של היממה וכל זווית, צובעות את מפלי ויקטוריה האדירים בצבע מעט שונה, ומעלות בי מחדש את התחושה שהטבע גדול וחזק מכולנו. לזריחה יופי משלה, לשקיעה יופי אחר, ואפילו ללילה יש מה לומר. נקודות תצפית שונות מעניקות זוויות שונות של המפלים.


מפלי ויקטוריה, מהמפלים הגדולים ביותר בעולם כולו, הם הסוד הכי שמור של זמביה. סיורים רבים ערכתי בהם, כמעט מכל זווית אפשרית, ואנסה להביא לכם כאן מעט מהפלא.
 
זמביה, מפלי ויקטוריה
מפלי ויקטוריה, אחד מפלאי אפריקה  (צילום: flicker, HBarrison share alikeCC
 
ליווינגסטון – השער למפלי ויקטוריה
אם ניקח כמה צעדים לאחור, הסיפור התיירותי של זמביה מתחיל עם מגלה הארצות הבריטי דיוויד ליווינגסטון, שהחל את מסעותיו באפריקה בחיפוש אחר מקורות הנילוס בזמביה. ליווינגסטון זכה להיות האדם המערבי הראשון שחזה ביופיים של מפלי ויקטוריה (Victoria Falls), אחד מפלאי עולם ונקודת חובה בביקור בזמביה.
 
ליווינגסטון הקדיש את חייו לחקר היבשת השחורה, וכהוקרה לפועלו נקראת העיר ליווינגסטון (Livingstone), הסמוכה למפלים, על שמו. פסלים רבים ברחבי העיר מנציחים אותו.
 
ליווינגסטון היא עיר בת 136 אלף תושבים, השוכנת בדרום זמביה, על גדות נהר זמבזי (Zambezi), מספר קילומטרים בלבד מהמפלים. העיר היא מרכז תיירות פופולרי, נקודת יציאה למטיילים הרבים המגיעים לחזות במפלי ויקטוריה המופלאים. בעיר בתי מלון טובים ולודג'ים רבים, שחלקם בנויים על גדות נהר הזמבזי רחב הידיים.
 
בעבר חיה בליווינגסטון קהילה גדולה של יהודים, שנדדו לכאן מדרום אפריקה, אליה הם הגיעו מאירופה. הקהילה היתה דומיננטית מאד בניהול העיר, והחזיקה מקווה, בית ספר, בית קברות ובית כנסת גדול ומפואר. לקראת סוף המאה ה- 20 התפזרה הקהילה, ורוב המבנים ששימשו אותה נמכרו לכנסייה המקומית. את מפתחות בית הכנסת העביר הרב לכומר המקומי, והמבנה הפך לכנסייה, שבחזית שלה מתנוסס מגן דוד.
כתבת שייט על נהר זמבזי
כתבה על ד"ר ליווינגסטון ומסעו

זמביה, מפלי ויקטוריה, בית הכנסת של ליווינגסטון
בית כנסת שהפך לכנסייה, ליווינגסטון  (צילום: ספארי קומפני)
   

אפריקה ספארי
 
זמביה להרפתקנים בני זמננו
העיר ליווינגסטון, בירת התיירות של זמביה, הופכת מוקד למגלי ארצות הרפתקנים של ימינו, המחפשים יעדים שטרם התגלו על ידי המוני התיירים. שמורות הטבע של זמביה עדיין ראשוניות, תמימות ומרהיבות ביופיין, והן אותנטיות יותר מאלו שבמדינות השכנות, כמו טנזניה למשל.
כתבה על שמורות הטבע של זמביה
 
רוב תושבי זמביה הם ילידי המקום, והם מחולקים למספר קבוצות אתניות. הקבוצה האתנית הגדולה ביותר נקראת במבה (Bemba), והיא משתייכת לשבטי הבנטו (Bantu), הקבוצה השבטית הגדולה ביותר ביבשת אפריקה, הכוללת מעל 400 קבוצות אתניות שונות, שכולן דוברות את שפות הבנטו. שבט נוסף מאותה קבוצה אתנית, הנקרא שבט טונגה (Tonga), חי בדרום המדינה.
 
השפה הרשמית בזמביה היא אנגלית, מה שמקל מאוד על התיירים והמטיילים בה. מיקומה בין מרכז-מזרח אפריקה לדרומה של היבשת, מאפשר למטיילים לחוות את העושר של אפריקה כולה. בזמביה מגוון רחב של שמורות טבע ופארקים, מהיפים והפראיים בעולם, בהם ניתן לצפות מקרוב במגוון גדול של בעלי חיים ומגוון עצום של ציפורים נדירות. לזמביה אין גישה לים, אבל נהר הזמבזי, העובר בחלקה המערבי, המפלים, האגמים והנהרות, מאפשרים ליהנות משלל פעילויות ספורט ימי, כמו רפטינג, שיט נהרות ודיג.
 

העיר ליווינגסטון (A), הפארק הלאומי מוסי אואה טוניה (B), הפארק הלאומי מפלי ויקטוריה (C)

 
שמורות מפלי ויקטוריה
מפלי ויקטוריה הוכרזו אתר מורשת עולמית, המשותף לשתי המדינות החולקות אותם – זמביה וזימבבואה. השמורה שבה נמצאים המפלים, שהם מהגבוהים והמרהיבים בעולם, נחלקת לשני פארקים לאומיים, בשתי המדינות.
 
בצדו הצפוני של נהר הזמבזי, הצד של זמביה, נמצא הפארק הלאומי מוסי אואה טוניה (Mosi-oa-Tunya National Park), שפירושו "העשן הרועם", על שום נתז המפלים והרעש הנראים ונשמעים למרחקים.
 
מצידו השני של נהר זמבזי, נמצא הפארק הלאומי מפלי ויקטוריה (Victoria Falls National Park), השייך לזימבבואה. ליווינגסטון היא עיר תיירותית תוססת יותר, ולכן רוב התיירים מעדיפים לשהות בה, אך ניתן לעבור גם לצד השני ולשהות בעיר ויקטוריה, שגם היא מקסימה (יש צורך בויזה).
 
 


 
הגשם של מפלי ויקטוריה
מפלי ויקטוריה הם מהמפלים המרהיבים בעולם, נקודת חובה בטיול לאפריקה בכלל ולזמביה בפרט. המפלים נוצרו בנקודה בה נהר הזמבזי רחב הידיים צונח במלוא עוצמתו אל קניון עמוק - 108 מטר גובה, וקרוב ל-2 קילומטר(!) רוחב.
 
בשיא זרימתו של הנהר, בחודשים הגשומים (אוקטובר-אפריל), המים נופלים ברעש מחריש אוזניים, מתיזים עננים של רסס ומרטיבים ב"גשם" את המצוק בצדו השני של הקניון. בני קולו (Kololo), שיישבו את האזור בשנת 1830, כינו את המפלים "העשן הרועם" (Mosi-O-Tunya).
 
25 שנים מאוחר יותר, בשנת 1855, הגיע לזמביה דיוויד ליווינגסטון, מגלה הארצות הבריטי הנודע, שזכה לכינוי ד"ר ליווינגסטון. הוא היה האדם הלבן הראשון שעיניו חזו בפלא המפלים, להם הוא קרא מפלי ויקטוריה, על שם מלכתו ויקטוריה.
כתבה על ספארי מים בזמביה

זמביה, מפלי ויקטוריה
מפלי ויקטוריה נופלים אל הקניון הצר, תצפית ממסוק  (צילום: ספארי קומפני)
 
מפלי ויקטוריה מכל זווית אפשרית
כל עונה, כל שעה של היממה וכל זווית, צובעות את המפלים האדירים בצבע מעט שונה, ומעלות בי מחדש את התחושה שהטבע גדול וחזק מכולנו. לזריחה יופי משלה, לשקיעה יופי אחר, ואפילו ללילה יש מה לומר. נקודות תצפית שונות מעניקות זוויות שונות של המפלים.
 
בחודשים פברואר עד מאי, שהם סופה של העונה הגשומה, המפלים בשיא עוצמת הזרימה, והם יוצרים את "וילון המפל" הגדול בעולם. ענן הנתז העולה מעל המפלים, יכול להגיע לגובה 400 מטר ויותר, והוא נראה עד למרחק של 48 קילומטר. מבקרים המבקשים לחזות במפלים מהגדה ממול, כדאי שיביאו עמם מטריה...
 
 לקראת סופה של העונה היבשה (נובמבר) הזרימה במפלים חלשה יותר, אך היא מעניקה הזדמנות ללכת באזור שהתיבש, בשביל המגיע ממש עד שפת המצוק, ולחזות מקרוב בפלא.
 
בימים בהירים נפרשת קשת ענקית מעל המפלים, המוסיפה להם יופי וצבע. לעיתים נוספת לה קשת קטנה נוספת, שכמו רוכבת מעל חברתה, והמראה יפה שבעתיים. תופעה מיוחדת עוד יותר היא "קשת הירח" (MoonBow), המופיעה בלילות בהירים של ירח מלא (כולל הלילה שלפני והלילה שאחרי), בשעות הראשונות שלאחר שקיעת השמש ועליית הירח. בימים אלו נשארים שערי השמורה פתוחים עד מאוחר, ומטיילים רבים באים לחזות בפלא.
תאריכי ירח מלא
 

קשת הירח מעל מפלי ויקטוריה, דקה אחר דקה (מומלץ)
 
קרנפים לבנים ופילים שוחים בנהר
כאמור, מהצד של זמביה, מפלי ויקטוריה הם חלק מהפארק הלאומי מוסי אואה טוניה (Mosi-oa-Tunya National Park), המשתרע על פני 66 קמ"ר, סביב המפלים ולאורך נהר הזמבזי. בתחומי הפארק ישנו קטע קטן מגודר, המשמש ביתם הלא טבעי של הקרנפים הלבנים (קרנף רחב שפה). בעלי החיים מהגדולים ביותר על פני כדור הארץ, נמצאים בסכנת הכחדה, והם הובאו לזמביה לצורך שימור.
 
בפארק ניתן לצפות במבחר עשיר של בעלי חיים, בהם זברות, היפופוטמים, אימפלות, ג'ירפות, פילים, קודו, חזירי יבלות ותאו. בפארק גם למעלה מ-400 מיני ציפורים, והוא נחשב לאחד משטחי הצפרות החשובים באפריקה. אבל החלק המיוחד ביותר של הביקור בשמורה, הוא התצפית על הפילים, אשר חוצים אל האיים בנהר ועוברים לצד של זימבבואה בשחייה.
 
זמביה, מפלי ויקטוריה, פילים על נהר זמבזי
פילים על גדות נהר זמבזי, וגם היפופוטם אחד מציץ מהמים  (צילום: ספארי קומפני)

פעילויות מיוחדות במפלי ויקטורה
המבקרים בפארק ובמפלים יכולים לבחור מבין שפע פעילויות אתגריות, לחובבי האקסטרים, ויש גם אפשרויות רגועות יותר, המזמנות חוויות בלב הטבע הפראי.
אמנה רק אחדות מבין הפעילויות הללו:
1. קפיצת בנג'י מהגשר המחבר בין זמביה וזימבבואה, מגובה 111 מטר מעל המפלים, לתוך קניון נהר זמבזי התחתון. לאחר הקפיצה ניתן לרכוש תמונות וסרט וידאו שמצלמים המפעילים.
2. טיסת מייקרולייט או הליקופטר מעל מפלי ויקטוריה ומפלים נוספים על נהר זמבזי. זווית אחרת ועוצרת נשימה של המפלים המופלאים.
3. רפטינג על נהר זמבזי הוא הרפתקה מיוחדת, במסגרתה ניתן לבחור את משך השיט (החל משעות ספורות ועד מספר ימים) ואת רמת הקושי (מבין חמש רמות).
4. שיט בספינת טיולים הוא פתרון אידיאלי למחפשים הרפתקה רגועה יותר. השיט מלווה בהסברים, ומומלץ לצאת אליו לקראת השקיעה. במהלך השיט ניתן לראות את בעלי החיים על גדות נהר הזמבזי ולצלם תמונות תקריב.
5. ספארי דיג בנהר זמבזי, בקטע שמעל המפלים, במים עמוקים ובמערבולות רדודות במימי המפלים עצמם. בנהר חיים דגי הנמר (Tiger Fish) החזקים, דגי דניס ודגים מיוחדים, כמו דג הזמבזי העליון הצהוב. הזמן הטוב ביותר לדיג הוא בחודשים יוני-נובמבר (בחודשים דצמבר-פברואר לא ניתן לדוג עקב מזג האוויר).
6. ספארי טרקטורונים הוא חוויה ספורטיבית מרגשת בשטח הפארק, במסלולים קבועים ובהדרכה מסודרת. זוהי דרך אחרת ושונה לחוות את הפארק ולראות את החיות.

זמביה, מפלי ויקטוריה, באנג'י
קפיצת בנג'י לקניון זמבזי, לחובבי אקסטרים  (באדיבות: ספארי קומפני)
 
לאמיצים בלבד – להתגרות בשטן
בשלהי העונה היבשה, בין החודשים ספטמבר-דצמבר, יש הזדמנות נדירה לאמיצים בשחבורה להוכיח עד כמה הם אמיצים... ולהתגרות בשטן...
 
רגע לפני שהמים נופלים בשצף קצף למפלים, יצרה יד הטבע בריכה טבעית, שזכתה לשם מעורר ההשראה - בריכת השטן (Devil’s Pool). הבריכה נוצרה עקב ירידת מפלס המים בעונה היבשה, בשילוב עם זרימת מים טבעית המנותבת אל הבריכה במתינות. היא נמצאת במרכזו של הנהר, ממש על שפת המפלים. שוליה הסמוכים למפלים הם למעשה קיר סלע, שמתעל את המים ברכות לצדי הבריכה, ממנה הם ממשיכים לעבר המפל. השכשוך בבריכה מאפשר "לגעת" במפל וליהנות מקרבה לאיתני הטבע, אך הוא חייב ליווי של מדריכים מקומיים, השומרים על המטיילים ומדריכים אותם לאורך הדרך.
 
מי שעבר את מבחן האומץ של השטן, יכול לרדת אל בסיס המפלים, ולשחות מאחורי "וילון המפלים" הגדול ביותר בעולם. אחרי עוצמות כאלו של הטבע, הכל בחיים מקבל פרופורציות אחרות.

זמביה, מפלי ויקטוריה, בריכת השטן
בריכת השטן מעל מפלי ויקטוריה, לאמיצים בלבד  (צילום: ספארי קומפני)
ד"ר ליווינגסטון ומסעו באפריקה
ניצחון הטבע - הפארק הלאומי דרום לואנגווה

נאור מורג
 
אודות הכותב
נאור מורג,  מומחה לאפריקה. מנהל מסחרי של חברת ספארי קומפני מקבוצת מנליק.  בשנים האחרונות מתגורר במדינות שונות באפריקה. בימים אלו, מתגורר בזמביה.
ספארי קומפני
 מספר צפיות: 16961
98900
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר
טיולים וחופשות באפריקה
חוויה אפריקאית בעיצוב אישי
כן, זה מעניין אותי!