אגם לופ נור
מאת: CRI - הרדיו הבינלאומי של סין


אגם לופ-נור נמצא במערב סין, באזור האוטונומי של בני המיעוט האויגורי במחוז שינג'יאנג, בחלקו המזרחי והנמוך ביותר של אגן טארים (Tarim Basin), ברום של כ- 780 מטרים. האגם קנה לעצמו שם כאחד המקומות המסתוריים והעוצמתיים ביותר בסין כולה וככזה רוחשים לו הסינים מידה רבה של כבוד. סיפורו הטראגי של האגם הוא חלק בלתי נפרד מהחומר הלימודי בבתי הספר במדינה. משמעות שם האגם בשפה המונגולית היא "מים רבים הזורמים לתוך האגם", אולם האגם התייבש וכל שנותר ממנו היום הוא שטח נרחב המכוסה מלח.


אגם לופ נור, סין
החוקר השוויצרי קריסטוף באומר ליד שרידי קברים מתקופת הברונזה באגם לופ-נור  (צילום: Prof. Therese Weber)
 

המזרח הרחוקלתת ילד במתנה

תושבי אזור לופ נור (Lop Nor), או בהגייה הסינית: לוּאוֹבּוּ פּוֹ (Luóbù Pō), הם בני המיעוט האויגורי הקדומים ביותר במחוז שינג'יאנג. הם חיים על גדת נהר טארים שגובל במונגוליה הפנימית. הם אוכלים דגים בלבד, שותים תה העשוי מצמחי המקום ובגדיהם עשויים גם הם מצמחים אלה. תזונתם העשירה גורמת לאריכות ימים של רבים מהם. בני שמונים ותשעים נחשבים עדיין לכוח עבודה ראוי. הנדוניה בחתונת אנשי לופ-נור לעיתים יכולה להיות ילד קטן, מנהג שכנראה לא קיים עוד כמותו בעולם כולו.
 
בעבר שלטה באזור לופ-נור ממלכה בשם לוֹאוּלָאן (Loulan), אשר היתה עתיקה ועצומה בגודלה, בשל שליטתה באזור אסטרטגי חשוב בדרום דרך המשי והייתה מפורסמת בסין ומחוצה לה. עם השנים לוֹאוּלָאן המשגשגת נעלמה בדממה מבמת ההיסטוריה ואת דרום דרך המשי, שהייתה עמוסה בקהל וסחורות, כיסה חול צהוב. אגם לופ-נור הגדול, שערפל כיסה את מימיו, השתנה גם הוא, הוא התייבש וכל שנותר ממרבית שטחו  הוא מלח. בתמונות לווין נראה אגם לופ-נור כאזור צחיח, הנוצר מטבעות מלח. זוהי דוגמה אמיתית לאגם שהתייבש, המזהירה את אנשי מערב סין ואת האנושות כולה מפני האקולוגיה השברירית הקיימת בעולם ומזכירה שהדבר החשוב ביותר בהמשך פיתוח אזור הוא השמירה על האקולוגיה והסביבה הקיימת.
 
לשם חשיפת מאפייניו האמיתיים של אגם לופ-נור חדרו לאורך ההיסטוריה חוקרים רבים לעומק האגם, תוך סיכון חייהם. לא חסרים סיפורים מרגשים וטרגיים אודות חוקרים אלה. מטרת החוקרים היא להסיר את מעטה המסתוריות האופף את אגם לופ-נור. יש האומרים כי אגם לופ-נור הוא משולש ברמודה של יבשת אסיה וזאת מכיוון שהתרחשו באזור תעלומות מוזרות רבות אשר נותרו ללא פיתרון.
כתבות על מחוז שינג'יאנג  |  כתבות על דרך המשי  |  כתבות על יעדי טיול בסין

מגדלור שושלת האן 

במרחק 60 קילומטר מהעיר קורלה (Korla), ניצבים שרידי מגדלור עתיק מתקופת שושלת האן (Handai Fenghuotai). החוקרים סבורים כי בנייתו של המגדלור בנפת יוּ'לִי (Yuli), מערבית מהחומה הסינית, נעשתה בגלל החשיבות ההגנתית העצומה שהייתה לדרכים מערבה ולחומה הגדולה. 

.
אזור אגם לופ (A) נור ויעדים נוספים המוזכרים בכתבה

שרידי יִנְגפָּאן מתקופת שושלת האן

באזור לופ נור השתמרו היטב שרידי מחנה צבאי עתיק, בו קיימת חומת עיר מעגלית, בעלת קוטר של 300 מטר וגובה של כשישה מטר. במערב החומה ישנם שרידי פגודה אשר התמוטטו ארצה ויצרו צורת פירמידה. בצפון החומה, על פני שטח של כשני קילומטרים, ניצב דוכן גבוה המגן על יסודות פגודה.

ממערב ליסודות אלה מצויה קבוצת קברים עתיקים חשובה מאוד. זוהי קבוצת הקברים הגדולה ביותר באזור לופ-נור. על פי מקורות המידע אנו
יודעים כי יִנְגפָּאן (Yingpan Yizhi) הופעלה על ידי המדינה ושימשה כתחנה לכוחות צבאיים ולדואר. היא הגנה על מרכז דרך המשי והייתה מקום מוגן לסוחרים העוברים בדרך. בנוסף לכך הימצאות נהר הטווס בסמוך לחומת העיר אפשרה את עיבוד ופיתוח השממה על ידי החיילים שהוצבו במקום. 

נופי צוקי יָאדָאן

עיר הדרקונים יאדאן (Longcheng Yadan)  הוא מונח המתאר צורת נוף גיאולוגית המאפיינת את פני השטח שמשתרע מהגדה הצפונית של אגם לופ-נור. פירושו של המונח "יאדאן" בשפה האויגורית הוא "צוקים תלולים". תלי אדמת היָאדָאן נראים כמחוברים יחדיו ממזרח למערב, והם יוצרים תל אדמה ארוך הנראה ממרחק כדרקון שזוחל באיטיות. מכאן הכינוי "עיר הדרקונים".
כינוי נוסף שניתן לאזור הוא תל הדרקון הלבן יָאדָאן. ספר "הגיאוגרפיה של סין" דירג את האזור במקום השני בדירוג המקומות היפים ביותר של סוג זה של אדמה ובמוניטין של אדמת היָאדָאן המסתורית ביותר, מכיוון שמעטים מאוד הם האנשים שראו את צורתה האמיתית.

קברי השמש (Taiyang Mu) 

בית קברות זה ממוקם על הגדה הצפונית של נהר הטווס העתיק. הוא התגלה בחורף 1979 על ידי הארכיאולוגים הוֹאוּ צָאן וווָאנְג בִּינְג הוּאָה. במקום קיימים עשרות קברים ובמרכז כל קבר ניצב גדם עץ. מסביב לקברים מונחים גדמי עצים בגובה של למעלה מ- 33 סנטימטרים היוצרים שבעה מעגלים, הנראים גם כקרני שמש, דבר המשווה למקום מראה של שמש קורנת. מחקירת ממצאי קרבון 14 (C14) באזור אנו יודעים כי בית הקברות של השמש נבנה לפני כ- 3,800 שנה.

לאיזה מיעוט או שבט שייך בית קברות זה? מדוע נבחר מקום זה לקבורה? היכן חיה קבוצת אנשים זו? האם הם התייחסו לשמש כטוטם בבניית קברים אלה או שמא יש למבנה זה משמעות אחרת? שנים רבות עברו מאז גילוי בית הקברות, אולם השאלות הרבות נותרו עדיין ללא תשובות.
 

יער עצי הצפצפה העתיק של תרבות לופ-נור

יער זה ממוקם ממערב לקברי השמש, על חלקת אדמה שטוחה, בגדה הצפונית של הנהר העתיק. בין העצים קיימים מרווחים שווים בשורות ובטורים. גזעי עצי הצפצפה, בעובי של כ- 33 סנטימטרים, ניצבים ביער לאחר שגוועו ומתו. האופן בו יצרו העצים שגוועו טורים ושורות, מראה בבירור כי עצים אלה נשתלו בידי אדם.
 קברו של יוּ צ'וּן שוּן 

יוּ צ'וּן שוּן (Yu Chunshunנולד בדצמבר 1951 ונפטר ב 13 ליוני 1996. יליד שנגחאי ובוגר תואר ראשון באוניברסיטה. ב 1 ליולי 1988 התחיל יוּ צ'וּן שוּן לטייל לבדו רגלית בכל בסין במטרה לחקור את המקומות השונים. במשך שמונה שנים עבר למעלה מ 40 אלף קילומטר. כפות רגליו דרכו על פני 23 מחוזות ואזורים אוטונומיים והוא נפגש עם בני 33 מיעוטים.
הוא הוציא לאור כתבים רבים על מסעותיו (אשר כללו למעלנ מ-400 אלף סימניות סיניות), צילם למעלה מ-8,000 תמונות ואף ערך יותר מ 150 הרצאות לאנשים שפגש בדרכו. זו הפעם הראשונה בהיסטוריה האנושית שאדם עבר לבדו רגלית את המסלול הזה. יוּ צ'וּן שוּן כבש את המקום השלישי ברשימת מעשי הגבורה העולמיים. הוא איבד את חייו בדרכו להשלים את המעבר הרגלי בכל לופ-נור שבמחוז שינג'יאנג.
 
קברו של יו מצוי בתל אדמה, לא רחוק משפך נהר טיה-באן (Tieban). בחודש יוני שנת 1996 איבד יוּ צ'וּן שוּן את דרכו והגיע למקום זה, הוא מת כתוצאה מתשישות והתייבשות. יוּ צ'וּן שוּן מת במרחק של כשני קילומטר מהמקום בו קבר במו ידיו את צידתו. היום ניצבים במקום קבר ומצבה.
 

אגם הלב של לופ-נור

בסוף שנת 1997 מהנדס העריך וקבע, על פי קווי האורך והרוחב במפה, את מיקום לב האגם ולמרות שלא נערך מחקר כתוב התומך בקביעתו, הפך המקום שסימן לאתר נוף. לאחר קביעתו סומן המקום באמצעות מיכל גז ריק בלבד.

בפברואר 1998 הגיעה לאזור לופ-נור משלחת מחקר של נשים מגואנג-דונג, שסימנה את המקום בשלט מעץ. היום המקום מסומן טוב יותר ומשמש תזכורת למבקרים בלופ-נור למה שהיה שם בעבר.
 

נהר הטווס

מקור הנהר הוא באגם בוסטן (Bosten). הוא זורם דרך העיר קורלה ונפת יוּ'לִי ונכנס מצפון לאזור לופ-נור הצחיח. במרכז דרכו של הנהר זורם סחף של חול, הכולל לעיתים גם עצי צפצפה, קני סוף וערבה אדומה. במורד הנהר אין כל צמחייה. דממת מוות. אזור צחיח.
 

העיר העתיקה לוֹאוּלָאן

העיר העתיקה לואולאן (Loulan Gucheng) ממוקמת מערבית לאגם לופ-נור. העיר הוקמה במאה השנייה לפנה"ס. בדפי ההיסטוריה של שושלת האן מצוינות 36 מדינות ממערב למעבר יוּ'מן (Youmen pass), אשר היו בהם ערים בנות 400 ו- 500 שנה. לוֹאוּלָאן היא אחת מערים אלו. במאה השביעית לספירה היא גוועה באופן מסתורי. הסיבה לכך אינה ידועה עד היום. כיום ניתן עוד לראות את שרידי החיים בעיר העתיקה: כלים שימושיים, פגודה, קבוצת קברים עתיקים וציור קטן בראש הפגודה, ששרד מאות ואלפי שנים.
 
לאחר יותר מ 1,500 שנה, ב-28 במארס 1900, חוקר שוודי בשם סוון הדין יחד עם מדריך מקומי מלופ-נור, גילו מחדש את לוֹאוּלָאן. גילוי זה הוביל להתלהבות עולמית והעיר אף כונתה "פומפיי של המזרח". בחלוף מאה שנהם עודנה משמשת לוֹאוּלָאן מוקד משיכה לחוקרים, היסטוריונים ומטיילים מסין ומהעולם כולו. נשות לוֹאוּלָאן היפות, הקברים העתיקים, ארונות הקבורה, תעלומת גוויעת המקום, כל אלה ועוד מושכים אנשים רבים לבקר בה.
 
אגם לופ נור, סין
העיר העתיקה לואולאן, ניתן לראות שרידי חיים  (צילום: Sergio Tittarini)
 

אתר לניסוי באטום

ב-16 באוקטובר 1964 נכנסה סין למדינות הגרעין עם פיצוץ בשם 596 בעוצמה של 22 קילוטון בסביבות לופ-נור. שם הפיצוץ היה תשובה קנטרנית לבריה"מ, שביוני 1959 (59-6) עצרה את תמיכתה במאמצי סין להגיע לעידן הגרעיני, ולמרות זאת הצליחה סין להשלים ייצור פצצה אטומית תוך זמן קצר, ופצצת מימן ב 1967. עד 1996 פוצצו במקום 45 פצצות אטומיות.
 

מידע למטיילים באגם לופ נור

הטיול באזור לופ-נור טומן בחובו סיכונים רבים והוא מיועד להרפתקנים מנוסים בלבד. 
הזמן המומלץ לטיול הוא אמצע חודש אפריל או אמצע חודש אוקטובר. בזמנים אלה רוחות המדבר מעטות יותר.
 
יש לצאת לטיול בקבוצה רבת משתתפים ובמספר רכבים, להישאר תמיד כקבוצה ולא להתפזר. יש להצטייד בכמות מספקת של מזון ושתייה (הכמות המינימאלית צריכה להספיק ליותר מ 15 יום) וכמובן להצטייד בתרופות הנדרשות בהתאם למצב הבריאותי של כל אדם. הסיבה לכך היא שבמידה ונתקלים בסופת חול חזקה במיוחד משך השהייה במקום עשוי להתארך.

סוכנויות נסיעות רבות עיר באורומצ'י (Ürümqi), בירת מחוז שינג'יאנג, מציעות חבילת טיול מאורגן לאגם. בנוסף, ישנה בעיר גם סוכנות להשכרת רכבי שטח שמספקת גם נהג מוסמך ומנוסה ומדריך צמוד. ניתן ליצור קשר בטלפון: 8613639912578+ או בדוא"ל: zhao-shi-fu@163.com
 
הפרשי הטמפרטורות במדבר הם קיצוניים מאוד. במשך היום טמפרטורת פני השטח יכולה להגיע ליותר מ-50 מעלות צלזיוס ובלילה הטמפרטורה צונחת אל מתחת לאפס. חובה להצטייד בבגדים חמים לתנאים אלה. האוהל המוקם צריך להיות בצבע אדום או בצבע אחר הבולט לעין וכן גם הבגדים אותם לובשים. המטרה היא לבלוט בשטח וכך להראות בקלות על ידי אנשים אחרים.
 


אודות הכותב
האתר העברי של הרדיו הבינלאומי של סין כולל מידע וכתבות מסין במגוון נושאים העשויים לעניין את ציבור הקוראים הישראלי. ייחודו של האתר בכך שהוא אתר האינטרנט הראשון והיחיד בעברית מטעם גורם רשמי בסין. המתרגמים הם ישראלים וסינים בוגרי אוניברסיטאות בארץ, השולטים בסינית ועברית.


סטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר