הזמנות לחופשה שלך

בדרכי שינג'יאנג – בקעת טורפן וסביבתה
מאת: יובל נעמן


למרגלות הרי טיין שאן, במחוז שינג'יאנג שבמערב סין, שוכנת לה העיר טורפן. למרות החום המדברי השורר סביבה, היא מהווה מקום מפלט ונווה מדבר, ובורכה בטבע, נופים ואדמה פורייה. בעבר היא שמשה כאחת התחנות החשובות לאורכה של דרך המשי, וכיום חשיבותה היא בעיקר בערך התיירותי שלה, ביופייה ובעשרות סוגי הענבים שמשגשגים בכרמים שעל אדמתה.


למרגלות הרמה הטיבטית נגמר המדבר ומתרוממת החומה הבלתי-עבירה של רכס הרי הקונלון. לאורכו עוברת דרך המשי הדרומית. היא חוצה את גבול המדבר ועוברת מצדו הצפוני דרך הערים: אקסוקוצ'הקורלה, וגולת הכותרת התרבותית והתיירותית - העיר טורפן (Tǔlǔfān) שבבקעת טורפן.
 
שוק הירקות של שינג'יאנג
שוק הירקות בעיר טורפן  (צילום: יובל נעמן)


מחוז שינג'יאנג והערים המרכזיות טורפן (A) וקוצ'ה (B) ולצדן הרי טיין-שאן (C) 
להגדלה לחצו על הפינה השמאלית העליונה
 


 ברירת מחדל

טורפן – עיר הגפנים
בקעת טורפן נמצאת בקרבת המקום הכי נמוך וחם בסין, אך עם זאת – מאוד נעים בה. היא מהווה נווה מדבר והעיירה הקטנה והמעניינת שבה משופעת בגפנים שמספקים צל וקרירות. יש בעיר שוק נחמד וכמה מסגדים פזורים בה. מסביב לעיר ישנם כמה אתרים היסטוריים מעניינים, כגון מערות אלף הבודהות, מהן גנבו הטורקים והגרמנים את ציורי הפרסקו המרתקים.

בסביבה ישנן ערי מבצר עתיקות, עשויות לבני בוץ, שמעט הגשם מצליח בקושי להשיבן למצבן הטבעי כערמות חול חרסיתי.
 
ערים עתיקות בבקעת טורפן
מאוד מעניין לבקר בעיר העתיקה גאוצ'ינג, שהייתה עיר הבירה במאה ה-9. עדיין ניתן לראות שהיא השתרעה על שטח של קילומטרים רבועים רבים. בעיר נותרו מבנים וערמות חול, שחלקן מהוות שאריות של  מבנים מהעבר.
 
העיר העתיקה היפה יותר היא ג'יא-הוא (בין שני נהרות). גם היא עיר חומה משומרת היטב, הניצבת, כפי ששמה מעיד עליה, בין שני נהרות. ראשיתה לפני כאלפיים שנה ולמרות ההרס המונגולי, עדיין אפשר לסייר ברחובות ולראות רבים ממבני הבוץ ששרדו.

באתר ישנן דרכים רבות להליכה - המבנים שמחוץ לדרכים בסכנת קריסה. גולת הכותרת הוא המגדל שעדיין עומד על תילו, ומקדשים ששרדו בחלקם. כמו כן ישנם בתים רבים מלבני בוץ, שבמידה מסוימת השתמרו וניתן לראות איך היו החיים במקום.


גם ביקור בקברי אסטאנה מהמאות 6-9 מומלץ, ולו רק כדי לראות את שכיות האומנות ואת הקיסרים החנוטים במקום.
שינג'יאנג - העיר בין שני הנהרות
העיר בין שני הנהרות ג'יא-הוא (צילום: יובל נעמן)

השוק של קוצ'ה
אם תגיעו אל העיר קוצ'ה (Kuqa) ביום שישי, כדאי לכם לבקר בשוק. אין זה השוק של קאשגאר, אבל הבזאר הצבעוני מתקיים, בשונה ממרבית הבזארים במרכז אסיה, ביום ו' (יום אל ג'מעה), וזאת בשל ההשפעה המוסלמית הרבה. מיקום השוק כשני קילומטרים ממערב למרכז העיירה, ואפשר למצוא בו חפצים מקוריים ואותנטיים. אפשר גם סתם להביט במקומיים עומדים על המקח, או להציץ במסגד הסמוך, השני בגדלו אחרי עיד-קיח בקאשגאר.
 
מכאן והלאה לכיוון מערב, מתחילים אתרי מערות אלף הבודהה, החצובות בהרים, מתחילת הגעת הבודהיזם לסין במאה השלישית, ובעיקר בפריחה הבודהיסטית בתקופת הטאנג (מאות 7-10). גם ליד קוצ'ה יש מקום מרשים כזה, בו חצובות למעלה מ- 200 מערות בודהיסטיות בצלע ההר, שאת מרביתן הרסו המוסלמים, והקומוניסטים בתורם.

בהמשך הדרך מזרחה, עוברים בקורלה(Kurla) , שגם היא עיר עתיקה על דרך המשי. העיר גבוהה יחסית ולכן קרירה ויבשה. בקיץ הטמפרטורה המדברית משפיעה היטב, ורבים מעדיפים לנסוע כשעה צפונית מהעיר לאגם בוסטן (Bosten),שהוא מאגר המים המתוקים הגדול בשינג'יאנג. ליד האזור הקרוי אגם לופ (Lop Nur), שכיום הוא שטח צחיח, נמצאת הממלכה העתיקה לואלן. לא הרבה נשאר ממנה, אבל מי שזמנו בידו יכול לבקר בלופ-נור ובחורבות לואלן.

ההרים הבוערים
נופים יפים ישנם בנסיעה באזור בקעת טורפן, ובמיוחד מראה ההרים הבוערים. זהו רכס הרים מאבן חול אדומה, הנראים כאש ממדורה, בשל החריצים האנכיים העמוקים באבן החול. בחודשי הקיץ הלוהטים, בהם הטמפרטורה המרבית מגיעה ל-49.6 מעלות בצל, וטמפרטורת האדמה ל-70 מעלות, יוצר האוויר החם אשליה של בערה, המודגשת על ידי היעדר חי או צומח על ההרים. ההרים נקראים על ידי הסינים ההרים הבוערים (HuoYan-Shan) וההר האדום (Keziletage) על ידי האויגורים, בעיקר בשל המראה המוזר שלהם.
 
רצועת ההרים היא ספח של התרוממות ההימלאיה מלפני 50 מיליון שנה, המגיעה לגובה של 831 מטר (מעל העמק השני הכי נמוך בעולם, מינוס 150 מטר). ההרים נמצאים כעשרה קילומטרים צפונית לטורפן, ונמשכים ממערב למזרח לאורך כמאה ק"מ, ברוחב תשעה ק"מ. מרכז המבקרים נראה כמו מסגד מוסלמי קטן מוקף חומה ארוכה, ובו הסברים על ההרים. ההרים והמסע לאורכם תוארו בספר המסע למערב.

ההרים הבוערים (צילום: יובל נעמן)


כיצד נוצרו ההרים הבוערים?
אגדות רבות נקשרו למקום, ביניהן האגדה ההאנית (סינית) על מלך הקופים שעשה בלגן בשמיים, כשהתפרע ליד התנור המייצר את עמודי חיי הנצח. כשנזרק מהמטבח נפלו חלקי העמודים, ביוצרם את ההרים הבוערים.

האגדה האויגורית יפה יותר, ולפיה הגיבור המקומי לחם שלושה ימים ושלושה לילות נגד הדרקון שהיה במקום, וכשניצח אותו הפכה הגווייה מכוסת הדם להרים הבוערים. שמונה מכות החרב הפכו לשמונת העמקים, ובכללם עמק הענבים הידוע.

גם מראה אגם המלח, ממנו עולה אוויר חם, המשבש את הראות ביוצרו חזיון תעתועים, הוא מראה נוף ייחודי ומרתק.
 
הצימוקים הכי טעימים בסין
הבילוי הנעים ביותר הוא בעמק הגפנים (Putau Gou) לצד בקעת טורפן. זהו עמק מדברי ובו עשרות כרמים ומסעדות בצל גפנים. בשל החום הרב בחודשי הקיץ, יוצר ריכוז הסוכר בענבים את הצימוקים הטעימים בסין. בחודשי החורף קוברים את ענפי הגפן באדמה למניעת קפיאתן.

לעמק זה, כמו למקומות נוספים באזור, מביאים מים בקארז - שיטת השקיה שהגיעה מתימן דרך פרס, והיא מבוססת על שורה של חפירות  אנכיות הנראות כחפירות חולד, המשרתות ניקוי, וכריית תעלה תת-קרקעית מאוזנת כמעט, המובילה את המים מההרים לעמק. את שיטת החפירה מדגימים אנשי עמק הגפנים בשני מוזיאונים בעיר טורפן עצמה (כרטיס כניסה לעמק מקנה ביקור במוזיאון הקארז בטורפן).
 
העיירה טורפן היא מרכז הביקור בעמק, והמקום היחיד בו אפשר להתגורר, לאכול, וגם לצפות בתרבות האויגורית. בעיר יש שדרות מוצלות בגפנים, יצירות אומנות ושווקים קטנים, לצד מלונות רבים. בעיר מתנוסס צריח מסגד אמין-טא מהמאה ה-18, המתנשא לגובה 44 מטרים ובולט בנוף. בעיר יש גם מוזיאונים, וביניהם מוזיאון להדגמת שיטת ההשקיה המדברית קארז.

 
כרמים בשינג'יאנג  ריקוד מסורתי, שינג'יאנג
עמק הגפנים וריקוד אויגורי (צילום: יובל נעמן)


יובל נעמן אודות הכותב
יובל נעמןצלם גיאוגרפי, מדריך טיולים, בונה מסלולים, יועץ טיולים אישיים ומרצה על ארצות העולם השלישי. בעל תואר שני בלימודי אסיה, מכיר את אסיה על בוריה וכן חלקים נרחבים של אפריקה ואמריקה, מעשרות ביקורים ולמעלה משלושים שנות טיולים עם התרמיל על הגב. www.yuval-naaman.com

יובל עונה לשאלותיכם בפורום מומחי תיירות


מספר צפיות: 4473
28340
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר
טיולים וחופשות באפריקה
חוויה אפריקאית בעיצוב אישי
כן, זה מעניין אותי!