תאילנד – תולדות הארץ:
סקירה היסטורית קצרה למטיילים


שמה של תאילנד פירושו "מדינת החופש". לאורך כ-800 שנות קיומה היתה תאילנד המדינה היחידה בדרום-מזרח אסיה, אשר פרט לתקופת כיבוש קצרה על ידי הבורמזים במאה ה-18 ושלטון מוסכם של יפן במהלך מלחמת העולם השנייה, לא נשלטה על ידי מעצמות קולוניאליסטיות אחרות.


ההיסטוריה הרשמית של תאילנד נחלקת לארבע תקופות עיקריות, בעקבות תקופה מוקדמת של התאים בדרום סין, ועל כך בכתבה זו.
 
מלך תאילנד ראמה העשירי
מלך תאילנד 
ראמה העשירי, הומלך בשנת 2017
 

המזרח הרחוקתקופת נַנְצַ'אוֹ (650 – 1250 לספירה)

זוהי תקופה מוקדמת למדינות התאיות של תאילנד. בתקופה זו הוקמה ממלכת נַנְצַ'אוֹ בחלקה הדרומי של סין, בעיקר באזור ייונאן, על ידי מספר עמים שכללו את הטַאי (מוצאם העיקרי של התאים). בתקופה זו התפשטה הממלכה עד לחלק הצפוני של תאילנד. מספר רב של תושבים נדד דרומה עד לאגן נהר צַ'או-פְּרַאיָה והתיישב באזור המישור המרכזי בשלטונה של ממלכת הקְמֶר (Khmer). תאים אלו ספגו את תרבות קְמֶר. מאוחר יותר הצליחו התאים לייסד ממלכה עצמאית בצפון תאילנד בשנת 1238 לספירה – ממלכת סוּקוֹתָאי (Sukhothai). ממלכה זו מסמלת את תחילת ההיסטוריה הרשמית של תאילנד.

תקופת סוּקוֹתָאי (1238 - 1378 לספירה)

התאים החלו להוות גורם משפיע באזור במאה ה-13, בהשתחררותם ההדרגתית משלטון ממלכת קְמֶר וממלכת מוֹן. תקופה זו מכונה על שם שליטיה "זריחת האושר" ונחשבת כתור זהב בהיסטוריה התאית – המדינה התאית האידיאלית, באזור מחיה עשיר, המונהגת על ידי מלכים מנהיגים ונדיבים, אשר המפורסם שבהם הינו המלך רָאמְקַמְהֶנְג הגדול (Ramkhamhaeng) שייסד גם את שיטת הכתיבה התאית. למרות זאת, בשנת 1350 הושפעה כבר סוּקוֹתָאי על ידי מדינה רבת עצמה מדרום לה – ממלכת אַיוּתַּאיָה (Ayutthaya).
על העיר העתיקה סוקותאי בכתבה: מסלול טיול בצפון תאילנד
 
סוקותאי, מסלול טיול בצפון תאילנד
העיר העתיקה של סוקותאי - מסמלת את תחילת ההיסטוריה הרשמית של תאילנד  (צילום: chrispiason)
 

תקופת איותאיָה (1350 - 1767 לספירה)

מתחילה אימצו מלכי איוטהאיה את תרבות קְמֶר, לא עוד מלכים אבהיים ונגישים, כמנהג מלכי סוּקוֹתָאי, אלא מלכים שאימצו לעצמם את השם: Devaraja שפירושו "מלך אלוהי". בתחילת התקופה הרחיבה איוטהאיה את שלטונה על שכנתה התאית הצפונית ועל ממלכות אזוריות נוספות וזכתה לכינוי ממלכת סַיָאם. במהלך המאה ה-17 פיתחה ממלכת סַיָאם קשרים דיפלומטים ומסחריים עם מדינות המערב.
 
בשנת 1767 הצליחו הבורמזים לפלוש ולתפוש את ממלכת איוטהאיָה. למרות ההצלחה הכבירה לא השכילו הבורמזים להחזיק בסַיָאם לאורך זמן. גנרל צעיר בשם טָאקְסִין (Taksin) וחייליו הצליחו לחדור מבעד לכיתור הבורמזי ולברוח לצַ'נְתַבּוּרִי (Chanthaburi) וכשבעה חודשים לאחר נפילת איוטהאיה, הפליגו הגנרל וכוחותיו חזרה לבירה, גירשו ממנה את הבורמזים ושמו קץ לשליטה הבורמזית בתאילנד.
על העיר העתיקה איוטהאיה בכתבה: מסלול טיול בצפון תאילנד
 
 
איוטהאיה, צפון בתאילנד
העיר העתיקה איוטהאיה, בירת ממלכת איוטהאיה   (צילום: Daboost) 
תקופת תוֹנְבּוּרִי (1767 - 1772 לספירה)

גנרל טָאקְסִין, כשם שהוא מכונה בקרב הציבור, החליט להעתיק את בירתה של הממלכה מאַיוּתַּיָה למיקום דרומי יותר הקרוב יותר לים, שיאפשר קשרי מסחר טובים יותר, רכש קל יותר של נשק והגנה ונסיגה טובים יותר במקרה של התקפה נוספת של הבורמזים. הוא ייסד את הבירה החדשה בתוֹנְבּוּרִי על הגדה המערבית של הנהר הראשי צַ'אוֹ-פְּרַאיָה (Chao-Phraya) באזור הכפר בָּאנְג-קוֹק. שלטונו של טקסין לא נחשב כשלטון קל. היעדרה של רשות מרכזית מאז נפילתה של איוטהאיה הביאה לפילוג בעם, ולפיכך התמקדו מאמציו של המלך טקסין בניסיונות לאחד את הפרובינציות השונות, עד שהודח ונרצח.
 

תקופת רַטַּנַקוֹסִין (1782 ועד היום)

לאחר מותו של טקסין, הפך גנרל צַ'קְרִי, ראש הצבא, למלך הראשון בשושלת צַ'קְרִי, המכונה גם המלך ראמה הראשון (Rama I). המלך ראמה הראשון שלט בין השנים 1782 ל-1809 ופעולתו הראשונה כמלך היתה להעתיק את הבירה המלכותית מתוֹנְבּוּרִי לצידו השני של הנהר, אשר בו נבנה הארמון הגדול. אזור זה, המכונה רַטַּנַקוֹסִין, הוא המרכז הישן של העיר הגדולה הקרויה קְרוּנְג-תֵפּ (והזרים קוראים לה בשם הישן בנגקוק). ראמה השני ששלט בין השנים 1809 ל-1824 המשיך את תהליך השיקום שהחל קודמו. המלך נַנְג-קְלַאוֹ (Nang-Klao), ראמה השלישי (1824–1851), שיקם את היחסים עם העולם המערבי ופיתח קשרי סחר עם סין.
 
המלך מוֹנְגקוּט (Mongkut), הידוע גם כראמה הרביעי (1851–1868), היה זה שגיבש אמנות בינלאומיות עם מדינות המערב ומנע את השתלטות המדינות המערביות על המדינה. מלך חשוב זה היה אחראי לתפישה המודרנית של המלך כאבי האומה, כאחראי לרווחת העם, בניגוד לתפישה הרווחת של המלך כשליט אימפריאלי. בתקופת שלטונו בוצעו רפורמות חברתיות וכלכליות רבות תוך חשיפת העילית החברתית לתרבות המערב.
 
המלך צ'וּלָלוֹנְגקוֹן (Chulalongkon), הידוע כראמה החמישי (1869–1910), המשיך את מסורת אביו בעריכת רפורמות ושינויים, בכך שיצא למיגור העבדות במדינה, פעל לשיפור רווחת הציבור, ובנה מערך אדמיניסטרטיבי מודרני. בתקופת המלך װַ'צִ'ירַװ'וּט ("Vajiravudh"), הוא ראמה השישי (1910–1925) הונהג חוק חינוך חובה וכן הונהגו שינויים נוספים בתחום החינוך. בתקופת שלטונו של המלך פְּרַצַ'תִיפּוֹק ("Prajadhipok"), הוא ראמה השביעי (1925–1935), הפכה תאילנד ממדינה בעלת שלטון מלכותי אבסולוטי למלוכה חוקתית. אחיינו, המלך אָנַנְתַה-מַהִידוֹן ("Ananda-Mahidol"), הוא ראמה השמיני (1935–1946), הומלך בגיל עשר והיה אחראי לשינוי שם הממלכה מסַיָאם לשמה הנוכחי, פְּרַתֵט-תַאי (לה קוראים הזרים תאילנד). כחלק מייסוד ממשלה דמוקרטית בשנת 1939. הוא התיר ליפנים לעשות ככל העולה על רוחם במדינתו במלחמת העולם השנייה, ולאחר שהסתיימה מצא את מותו ברצח מסתורי.
 
מלך תאילנד ראמה התשיעי, אייזנהאואר
מלך תאילנד 
ראמה התשיעי עם נשיא ארה"ב אייזנהאואר ונשותיהם, בשנות השישים
 
מלך תאילנד ראמה התשיעי - פּוּמִיפּוֹן-אַדוּנְייַדֶט (Bhumibol-Adulyadej), אחיו של המלך הקודם, הומלך בשנת 1946 כמלך ראמה ה-9 בשושלת צַ'קְרִי, בעקבות הירצחו של אחיו הבכור. הוא היה נערץ ע"י בני העם התאי, בזכות פעילותו החברתית הרבה ומהווה גורם חשוב ביציבותה של תאילנד, למרות ההפיכות הרבות בימי שלטונו.
 
מלך תאילנד - ראמה העשירי - מאהה וצ'יראלונגקון (Vajiralongkorn), הומלך בשנת 2017 לאחר מותו של ראמה התשיעי בשנת 2016. 
 
מלך תאילנד ראמה התשיעי ואשתו
מלך תאילנד ראמה התשיעי ואשתו ביום חתונתם, שנת 1950

 

מידע נוסף למטייל בתאילנד

כתבות נוספות על תאילנד
סטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר