טיול בקרוואן – הבית שנוסע לטייל
מאת: רונית גלבוע 


פעם, לפני כמה עשרות שנים, המשמעות של "חוץ לארץ" היתה מקום רחוק-רחוק וכמעט בלתי מושג. מי נסע לחוץ לארץ? אולי ההורים בטיול של פעם בחיים. פעם, לפני כמה עשרות שנים, כשחזרו מ"חוץ לארץ", ידעו לספר על כל כך הרבה דברים שאין כאן בבית, ויש רק שם, בחוץ לארץ. ואז, לפני כמה עשרות שנים, שמעתי לראשונה על בית כזה, בית שנוסע לטייל. וזה היה כל כך מופרך ומופלא ובלתי ייאמן – ממש כמו חוץ לארץ.


"בתוך המכונית הזו", אני עדיין יכולה ממש לשמוע את התיאורים, "יש הכול. זה יופי של דבר. הכל הכל, ובדיוק כזה, כמו שהאירופאים יודעים לדייק. מתוכנן. יעיל. מסודר. כן, כן, אפילו מקלחת ושירותים ומטבח. בטח מטבח – עם כיריים ומקרר. איך זה עובד הכול? עובד, עובד. ככה כמו שהאירופאים יודעים. יש להם פטנטים לכל דבר".

קרוואן
הבית שנוסע לטייל

הקרוואן שהגיע מאירופה

ובאופן מפתיע, ולגמרי במקרה, בטיול לסיני, כשעדיין לא היה צורך בדרכון על מנת לנפוש שם בסוכות או בפסח, התעוררנו בוקר אחד והופתענו לגלות ממש אל מול פתחו של האוהל שלנו – לא אחר מאשר  קרוואן. כמו בחוץ לארץ!

הם הגיעו מאירופה עם הקרוואן והרימו "אמברקס" על שפת הים בתוך החול, קרובים מאוד ל"אוהל-וילה" שלנו. אחרי הכרות קצרה וכמה מילים בשפה זרה, בעיקר בשפת הסימנים, הסידור היה כדלקמן: הם בסירה שלנו, אנחנו בקרוואן שלהם! אי אפשר לשכוח את האירוע המכונן ההוא: אותה פגישה ראשונה עם הקרוואן  עם הבית שנוסע לטייל.


 ברירת מחדל
 
 מטבח, פינת אוכל, חדר שינה ותא הנהג
בית לכל דבר: מטבח, פינת אוכל, חדר שינה ותא הנהג 
 

האישיות של הקרוואן

מאז עברו כמה שנים. האירועים הללו נותרו שייכים לספר ההיסטוריה הפרטי, גנוזים אי שם באזורים הנוסטלגיים של החוויות של פעם. וכאשר חוץ לארץ הפך להיות חו"ל... וחו"ל נעשה קרוב מאי פעם וזמין יותר ומשפחתי יותר, הפך הקרוואן להיות "הבית שנוסע לטייל" – שלנו. בית, שממש כמו ביתנו האמיתי  לא הנוסע  סיפק לספר ההיסטוריה המשפחתי שלנו המוני רגעים נוסטלגיים, אינטימיים, נפלאים ואין ספור זיכרונות חמים ונעימים, כאלה שנחקקים בלב לעד – מהבית.

את המקום עושים האנשים, וזה בדיוק מה שטוב בקרוואן  מי שנוסע בו קובע מה תהיה "האישיות של הקרוואן", איזו אווירה תהיה בו. מי שנוסע בקרוואן משתית שם את מה שמאפיין בדיוק אותו ומבדילו מאחר. ונכון שקרוואן הוא לא בית אך ניתן להפכו לבית במינון ובהתאם לרצון או לצורך.
 
בקרוואן אפשר להרגיש ממש כמו בבית, למרות שנמצאים רחוקים מן הבית, ואפשר גם להרגיש הכי רחוקים מהבית, מנותקים לחלוטין – תלוי מה רוצים. יתרונו הגדול של הקרוואן – האפשרות "לכוון" את תחושת הבית והביתיות, כל אחד על פי צרכיו הרגליו ורצונו. 
 
פינת האוכל של הקרוואן היא בעצם מרכז ה"בית שנוסע לטייל". בפינת האוכל יושבים כמובן לאכול אך לא רק לאכול. בזמן נסיעה, מי שלא נוהג ומי שהוא לא "סגן נהג" – יושב סמוך לפינת האוכל. מעל לשולחן פינת האוכל חלון גדול המאפשר לנוסעים לצפות בנוף וליהנות מכל החו"ל שמסביב.
 
השולחן משמש בעת הנסיעה את הנוסעים, ואם הנוף הנשקף מן החלון לא מספיק מעניין, אפשר להעביר את זמן הנסיעה בכיף תוך כדי צפייה בסרט למשל (מחשב או DVD על השולחן ויופי לנו). אפשר כמובן לעשות עוד דברים רבים, המתאפשרים בזכות העובדה שהישיבה בזמן הנסיעה סמוכה לשולחן. לא חסרות דוגמאות לתעסוקה: אפשר לכתוב, לצייר, לקרוא או לשחק משחקי שולחן, אבל צריך לקחת בחשבון שהמשחק יכול "לשחק" איתכם... זוהי פינת אוכל בבית שנוסע... (אני ראיתי כבר איך "נוכלים קטנים וצעירים" יודעים לנצל טוב מאוד את תזוזת השולחן, עקב תנועת הרכב בנסיעה, לטובת מיקום חיילי המשחק שלהם על הלוח...).
 
פינת האוכל בקרוואן פינת האוכל בקרוואן
פינת האוכל, להעביר את הנסיעה בכיף
 

לאכול בחדר השינה

פינת האוכל בקרוואן יודעת להפוך למיטה אם רק מורידים את פלטת השולחן קומה אחת למטה, שולפים את הכריות המשמשות כמשענות לספסלי הישיבה ומניחים אותן כמזרן. זהו, עד ארוחת הבוקר, מי שרוצה לאכול – שיאכל במיטה.

ואיך פינת האוכל מסוגלת להעניק לנו את תחושת הביתיות? מצטיידים במפת שולחן מוכרת ומזוהה מן הבית. מתאים בעיקר לליל שבת...
  
לב הקרוון - פינת האוכל והמטבח, ספסלי הישיבה הופכים בלילה למיטה
לב הקרוון - פינת האוכל והמטבח, ספסלי הישיבה הופכים בלילה למיטה
 

ריח התבלינים מהבית

ובעניין ארוחת השבת? גם אותה, כמו את כל יתר הארוחות בטיול, אפשר להכין במטבח הקרוואן.

איך? המטבח בקרוואן מכיל כל מה שצריך להיות במטבח, כמו בבית. מקרר, תא הקפאה, כיור וכיריים. מגירה ובתוכה סכו"ם, סכין לחם וסכיני חיתוך, מצקת, כף עץ, פותחן קופסאות שימורים וחולץ פקקים. בארונות המטבח צלחות גדולות וקטנות, ספלים וכוסות, קערות לסלט, קנקן קפה וחרוט פילטר לקפה, קרש חיתוך, סירים ומחבת.

וגם לאלה המעדיפים שלא להתעסק עם מטבח ובישול ובוחרים לאכול במסעדות – שהרי מדובר בטיול לחו"ל – הנסיעה בקרוואן טומנת בחובה את האופציה הנהדרת לשלוף את שולחן הפיקניק ואת הכסאות בכל חניה יפה המזדמנת בדרך, להכין את הקפה בדיוק כמו שאוהבים, ולנצור זיכרון קסום מעוד רגע טיול מיוחד. 
 
מי שרוצה לחוש תחושת בית של ממש בקרוואן, רק צריך להצטייד בתבלינים האהובים. ריח הבישולים עם התבלינים של הבית, יעשה לכם מהקרוואן הכי בית בעולם.
 
כל מה שצריך להיות במטבח, לא יאומן אבל נכנס!
 

ה"בויידם" של הקרוואן

איך תכולת הארונות לא נשפכת מתוכם בעת הנסיעה? דלתות הארונות והמגירה ננעלות בסגר לחיצה. ואם שוכחים לסגור את סגר הדלתות לפני הנסיעה? תכולת הארונות שמתגלגלת בקרוואן, מייד עם הסיבוב הראשון, מזכירה לנו ש... לא לחצנו על כפתורי נעילת הארונות. אחר כך כבר נוצרת שגרת טרום יציאה לדרך, שגרה בה בודקים את כל הנעילות.

ועוד קצת על ארונות: אחד הדברים הראשונים שעושים בקרוואן, בתחילת הטיול – פורקים את המזוודות ומסדרים את הבגדים והחפצים בארונות. זהו זה, עד לסופו של הטיול אין צורך לארוז ולפרוק – הכול במקום. עד סוף הטיול, הבלגן בארונות מזכיר לכל אחד את...הבלגן בארונות שבבית... (או שלא).
 
מעל פינת האוכל, באזור המיטות ובעצם בכל מקום אפשרי יש בקרוואן ארונות ומקומות אחסון, כולל מתחת למושב פינת האוכל ואפילו תאים שקועים מתחת לרצפה. שלא לדבר על תא האחסון הענק הקיים ברוב הקרוואנים – "הבויידם" של הקרוואן. זהו החלל שמתחת למיטה האחורית. פתח תא האחסון הגדול הזה היא דלת חיצונית ובדרך כלל קיימת גישה אל תא האחסון גם מתוך הקרוואן.
 
תאי אחסון בכל מקום אפשרי, תא האחסון החיצוני
 

סליחה, הנהג בשירותים

אם תראו באמצע פקק תנועה קרוואן ללא נהג, תוכלו להניח כי נהג הקרוואן הזה נמצא עכשיו... בשירותים!
יתרון עצום של הבית שנוסע לטייל – הימצאותם של מקלחת ושירותים בקרוואן, צמודים אלינו בכל רגע ורגע של הטיול. פרטיים ושייכים לנו בלבד. יש שם אסלה מקלחון, כיור קטן, ארונות לתכשירי הרחצה ואפילו מראה גדולה.
את המים מחמם "הבויילר", המופעל בעזרת גז. המים המתנקזים מהמקלחת והכיורים נאגרים במיכל ה"מים האפורים", אותו מרוקנים בנקודות ריקון מיוחדות בחניוני הקמפינג, כמו גם את תכולת מיכל השירותים  "המיכל הכימי".
כתבה על חניוני קמפינג
 
שירותים בקרוואן  שירותים בקרוואן
שירותים פרטיים כל הטיול
 
לכל אחד הפינה שלו בבית
תאורת הקרוואן פועלת בעזרת מצבר, המחליף את מצבר הרכב כאשר המנוע דומם. בעזרת המצבר החליפי הזה עובדת גם משאבת המים, כך שבברזים שבמקלחת ובמטבח זורמים המים. החימום בקרוואן עובד בעזרת גז ואין כמו לחזור מטיול בגשם אל "הבית" המחכה בחנייה, להפעיל את החימום, לתלות את הבגדים הרטובים במקלחת, ללבוש טרנינג ולנעול נעלי בית, לשתות ספל שוקו מהביל או צלחת מרק חמה ולצאת לדרך (או ללכת לישון...).

והמיטות? בכל קרוואן מיטות לכל הנוסעים. כל קרוואן והמיטות שלו, על פי דגם הקרוואן: מיטות זוגיות ויחידות, ספות, כורסאות נפתחות, מיטות קומותיים ומיטות זוגיות מעל תא הנהג. מביאים את כלי המיטה המוכרים מהבית ולכל אחד המיטה שלו – הפינה שלו בבית שנוסע לטייל.
 
מיטה זוגית או מיטת קומותיים בקרוואן
מיטה זוגית בחלק הקרוואן האחורי, סוגרים את הוילון ויש לנו פינה פרטית
 
אם משמיעים בקרוואן את המוסיקה שאוהבים אז הבית שנוסע לטייל דומה כל כך לבית שהשארנו בבית. הצלילים המוכרים, ביחד עם המראות המוכרים של החפצים שלנו, בתוספת הריחות הביתיים והטעמים האהובים וכמובן עם האנשים החשובים לנו ביותר, משלימים את התחושה הנעימה והבטוחה של הבית - למרות שאנו במרחק של מאות ואולי אלפי קילומטרים מהבית - בחוץ לארץ. 

* תמונות באדיבות רונית גלבוע.
 

כתבות נוספות בנושארונית גלבוע אודות הכותבת 
רונית גלבוע, מומחית לטיולי קרוואנים וכוכב. בעלת חברת הטיולים "נוהגים לטייל" המתמחה בטיולים למשפחות בקבוצה ברכבים פרטיים ובקרוואנים באירופה. רונית יועצת טיולים מוסמכת, מומחית ליעדי אירופה, מדריכה ומלווה טיולי קרוואנים וטיולי כוכב למשפחות.סטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר