האי פוקוק – גן עדן של שקיעות

האי פוקוק – גן עדן של שקיעות
מאת: חוי בן דור 


בנסיעתנו לווייטנאם "נאלצנו" להמתין בבירת הדרום הו צ'י מין סיטי, עד לפתיחת שדה התעופה בבנגקוק, שתנועת המטוסים אליו הופסקה ולא היה ברור מתי תחודש. הבנו שלא נוכל לדבוק בתוכנית החופשה, שאמורה הייתה להסתיים בחמישה ימים של בטן-גב על החוף בפטאיה, וחיפשנו אלטרנטיבה ראויה לסיים בה את המסע המרתק בווייטנאם.


אחרי שיחות עם המקומיים העלנו בחכתנו המלצה, שחזרה על עצמה שוב ושוב  "סעו לפוקוק!". אם גם אתם מתלבטים כיצד מבטאים נכון את השם... חכו לסרטון החביב בסוף הכתבה.
 
מלון מומלץ באי פוקוק בוויטנאם
סעו לפוקוק... שקיעה מרהיבה על החוף המערבי, כאן במלון המפנק ריזורט לה ורנדה (פרטים בסוף הכתבה)
 

יעדים באי פוקוק המוזכרים בכתבה (A-E) ושני בתי מלון מומלצים בחוף המערבי:

ריזורט לה ורנדה (F) ומלון דוסיט פרינסס מונרייז (G)


המזרח הרחוקהמילה מודרני רחוקה שנות דור

לקחנו טיסה של וייטנאם איירליינס ואחרי כשעה, במטוס דו מנועי עם עוד כ- 20 נוסעים, נחתנו באי פוקוק (Phú Quốc). שדה התעופה, הנמצא ליד העיירה דואנג דונג (Duong Dông), הוא שדה תעופה קטן, שהמילה מודרני רחוקה ממנו שנות דור.

הליכה קצרה לטרמינל ואנחנו בעולם אחר – מקום בו המקומיים לא יודעים ולא מכירים את המילה ישראל, רוב התושבים מעולם לא ירדו מהאי והם אינם יודעים איך נראה העולם שבחוץ. אין מכוניות, למעט הרכבים המעבירים את המבקרים לבתי המלון, וגם אלו מעטים ורובם שייכם לחברת Sesco, שנראה שהיא בעלת הבית היחידה כאן. בפוקוק אין כבישים סלולים, רק דרכי עפר. המעבר ממקום למקום מתבצע באופנועים, באופניים והכי הרבה ברגל. מוניות? לא מכירים כאן...
כתבה על מפרץ הא לונג (מהאתרים המתויירים ביותר בוויטנאם)
 
האי פוקוק, וייטנאם
מלון על קו המים, היופי שבפשטות... (צילום: CC  Mgzkun)
 

קרוב לקמבודיה, שייך לווייטנאם

האי פוקוק מכונה גם אי האזמרגד (Emerald Isle), בשל האוצרות הטבעיים שבו. הוא האי הגדול ביותר במפרץ תאילנד (Golf of Thailand), אשר מצידו השני (המערבי) נמצאים האיים הפופולריים בקרב התיירים: קו-סמוי, קו-פנגאן וקו-צ'אנג. פוקוק שייך לווייטנאם, למרות שהוא נמצא במרחק 15 ק"מ בלבד מדרום לחופי קמבודיה.

מיקומו האסטרטגי – 300 ק"מ מפנום פן בירת קמבודיה ו-800 ק"מ מבנגקוק בירת תאילנד, וקרבתו לשווקי האזור, טרם הפכו אותו להומה תיירים. פוקוק נקרא גם האי של "99 הפסגות", על שום הרי אבן החול שבו, המשתפלים במתינות לעבר הים. הרכס הארוך ביותר (30 ק"מ), רכס Ham Ninh, נמצא בצדו המזרחי של האי ופסגתו, פסגת Chúa,היא הגבוהה ביותר באי (603 מטר).
האי פוקוק, וייטנאם  האי פוקוק, וייטנאם
מי רוצה ארטיק? (צילום: CC  Eddy Milfort)
 

אי של דייגים

עד לפני שנים מעטות היה האי מוכר רק למקומיים ותושביו עסקו בעיקר בדייג. בשנים האחרונות "גילו" אותו יזמים ומשקיעים, אשר בנו בו מספר אזורי נופש, בהם מרוכזים בתי המלון. למרות הרמה המאוד גבוהה בה בנויים בתי המלון, והחדרים המפוארים והמפנקים, המחיר ללילה אינו גבוה, עם שונות רבה בין עונת התיירות היקרה בחורף ועונת השפל הזולה בקיץ (ר' ריזורט מומלץ בסוף הכתבה). אין ספק שבעוד מספר שנים, בזכות הפוטנציאל הגדול של המקום, יציפו את האי ואת חופיו החוליים, מפרציו המדהימים והריו המיוערים, אלפי מבקרים ואז גם המחירים יעלו.
 
באי מייצרים ציר דגים מובחר, המיוצר מדגים קטנים הנקראים Ca Com, אשר ידועים בריכוז גבוה במיוחד של חלבונים. 6 מיליון ליטרים של ציר הדגים הזה מיוצרים על האי כל שנה. ניתן להצטרף למסע דיג שכזה, על ספינת דייגים מקומית, ולקנח בארוחת מאכלי ים משובחת באחת המסעדות המקומיות.
 
האי פוקוק, וייטנאם
סירות הדייגים, מעניין מתי יהפכו ל"סירות התיירים"? (צילום: CC  Kyle Taylor)
 

דג עם זנב מסובב

האי פוקוק הוא האי הגדול ביותר של וייטנאם, והוא למעשה חלק מארכיפלג של איים ואיונים. לאי צורת משולש, אך המקומיים רואים את צורתו כדג עם זנב מסובב, ראשו בצפון וזנבו בדרום. אורכו של האי מצפון לדרום כ- 52 ק"מ, רוחבו ממזרח למערב 25 ק"מ (בצפון האי, באזור הרחב ביותר), וכל שטחו 567 קמ"ר. על האי מתגוררים כ- 180,000 תושבים, שרובם ככולם מתפרנסים מדיג ודוברים רק את השפה המקומית. בתי המלון מצויים בבעלות זרים (הרבה צרפתים) והעובדים הם מקומיים, אך פרנסת האי עדיין לא נסמכת על תיירות, אולי בעתיד.
 

חופים וכפרי דייגים

החוף הגדול ביותר, בצידו הדרום-מערבי של האי, נקרא לונג ביץ' (Long beach). כאן, על קו המים, מצויים רוב בתי המלון. מצפון לו נמצאת ה"עיר" הגדולה, בירת פוקוק דאנג דונג, הידועה ביערות הגשם ובשדות הפלפל המקיפים אותה.

דרומית לחוף לונג ביץ' נמצאת ה"עיר" השנייה בגודלה, An Thoi, הנקראת גם Cay Due, שפירושו בווייטנאמית "עצי קוקוס", על שום עצי הקוקוס שגדלו באזור זה לפני שנים רבות. כאן נמצא הנמל הגדול של האי והשוק המקומי.

בצידו המזרחי של האי תוכלו למצוא מספר כפרי דייגים וחופים שעדין לא "התקלקלו". במרכז האי זורם נהר Suoi Da Ban, הידוע במפלים המרהיבים שלו, הנקראים Suoi Trahn.
 
האי פוקוק, וייטנאם
עצי קוקוס וקייאק שמחכה לפחות עצלנים שבין התיירים... (צילום: CC Mgzkun)
מה עוד חוץ מחופים

באי פוקוק גם כמה אתרים היסטוריים מעניינים לביקור:
- הבסיס הצבאי בו שהה הגיבור הלאומי של וייטנאם – Nguyen Trung Truc, בשנת 1868 (National Hero Nguyen Trung Truc's military base).
- בית הכלא, שנקרא כיום An Thoi, שימש לאורך השנים כבית מעצר למתנגדי השלטון, מאוחר יותר נכלאו בו אסירים ממלחמת וייטנאם, ובשנת 1996 הוא הפך לאתר שימור. במקום שטח גדול ומגודר ובו מבנה, המחולק לארבעה אגפים, ששופץ במהלך השנים והותאם בכל תקופה לאופי האסירים ששוכנו בו. במוזיאון קטן מוצגות עדויות של אסירי מלחמה.
- שתי הפגודות Sung Hung ו- Su Muon הן בעלות מבנה מאוד מיוחד. הראשונה חדשה יותר והשנייה מהמאה הקודמת.
 
כדי לבקר בכל האי יש לשכור אופנוע. לרוב יהיה זה אופנוע מתושב מקומי שמתפרנס מ"מונית אופנוע"  יושבים מאחורי הנהג והוא יסיע אתכם תמורת תשלום לאן שתרצו. המחיר נקבע בהתמקחות, וכמובן שאין מונה ... נהגי המוניות אופנוע עומדים בקבוצות, בכל מקום, בדיוק כמו מוניות בכל מקום אחר. יש לקחת בחשבון כי מאחר ואין כבישים סלולים באי, רק דרכי עפר, תחזרו חזרה לאחר יום טיול שכזה אדומים מאבק...

האי פוקוק, וייטנאם
גסטהאוס עם בונגלוס פשוטים ודרך אפר שמובילה אליו (צילום: CC  Nora Morgan)
 

השקיעה המרהיבה ביותר

מדהים לראות כל כך הרבה חופים בתוליים ללא תיירים בכלל, ללא בנייה, רק מים כחולים צלולים, חול לבן נקי ושמים בהירים. אפילו בחוף לונג ביץ' "המתויר", לא פגשנו יותר מ- 20-30 תיירים, בתקופה שנחשבת שיא העונה  חודש דצמבר. בחוף לונג ביץ' בפוקוק ראיתי את השקיעה המרהיבה ביותר שראיתי בימי חיי...
 
שקיעות באי פוקוק, וייטנאם
השקיעה המרהיבה ביותר שראיתי בימי חיי (צילום: CC  nguyenqcdt)

שקיעות באי פוקוק, וייטנאם
ועוד אחת... כי פשוט אי אפשר להפסיק להתפעל (צילום: CC nguyenqcdt)
 

מתי לבקר באי פוקוק (ובווייטנאם בכלל)

האקלים באי הוא אקלים האופייני לאזורים הסמוכים לקו-המשווה, מלווה במונסונים (סערות של גשם ורוח האופייניים לקיץ). סה"כ יורדים באי 2,880 מ"מ גשם בממוצע שנתי, כאשר בהרים שבצפון יכולה הכמות להגיע גם עד 4,000 מ"מ בשנה. הטמפרטורות נעות סביב 27 מעלות צלסיוס בממוצע שנתי. בחודשים החמים, אפריל-מאי, יכולה הטמפרטורה להגיע עד 35 מעלות צלזיוס. העונה הטובה לביקור באי היא העונה היבשה, המתחילה בחודש נובמבר ומסתיימת במאי. העונה הרטובה, בחודשים יוני עד אקטובר, פחות מוצלחת לביקור.

המלצה על מלון באי פוקוק בווייטנאם
לאורך החוף המערבי השקיעות פשוט קסומות, ואם אתם במצב רוח רומנטי זה פשוט מושלם...
כאן שקיעה מבריכת האין-סוף של ריזורט דוסיט פרינסס מונרייז - מלון 5 כוכבים עם הסעות מ/אל שדה התעופה

(Dusit Princess Moonrise Beach Resort)
 

איך מגיעים לאי פוקוק

טיסה של וייטנאם איירליינס מוייטנאם: משדה התעופה של הו צ'י מין (סייגון)  או משדה התעופה של Rach Gia.
מעבורת לנמל An Thoi בדרום פוקוק: מנמל Rach Gia בווייטנאם – מרחק של 115 ק"מ, 6 שעות או 2:30 במעבורת מהירה. מנמל Ha Tien בווייטנאם – מרחק של 45 ק"מ, 4 שעות או 1:10 במעבורת מהירה.
הזמן המתאים להפלגה הוא מאוקטובר עד ספטמבר, אז הים רגוע.


סרטון מצחיק שילמד אתכם אחת ולתמיד איך לבטא נכון את השם "פוקוק", כך שתגיעו ליעד הנכון...
לא להתייאש... התשובה בסוף!


ריזורט מומלץ באי פוקוק

ריזורט לה ורנדה (La Veranda Resort Phu Quoc), רק 7 ק"מ משדה התעופה של פוקוק (הסעות חינם), הוא מלון 5 כוכבים מפנק במיוחד. חדרים מרווחים, בעיצוב מקסים, מתאימים לזוגות ומשפחות, וכוללים טרסה או מרפסת הפונה לחוף הים או לגינה, וכן וילות מקסימות, כולם ממוזגים. במלון גם בריכה פנימית וחיצונית, מרכז בריאות וספא, מרכז כושר, שתי מסעדות ובר, וכמו בכל החוף המערבי – שקיעות מדהימות.

מלון מומלץ באי פוקוק בוויטנאם
ריזורט לה ורנדה – פינוק בקרבת שדה התעופה והחוף המערבי של פוקוק


מידע נוסף

בתי מלון באי פוקוק
בתי מלון בווייטנאם 

כתבות נוספות

צפון וייטנאם - אוצר בלום
דרום וייטנאם - אוצר בלום
מידע למטייל בווייטנאם
ביקור במפרץ הא לונג
חגים ופסטיבלים בווייטנאם


חָוי בן דור אודות הכותבת
חָוי בן דור, מתמחה בארגון חופשות בצרפת, יעוץ ותכנון טיולים. חוי מתמחה בהתאמת לינה בוילות, בתי כפר, אחוזות, טירות וארמונות, מתוך היכרות אישית. כל לקוח מקבל תיק מסע מפורט, הנתפר על פי רצונו והעדפותיו, כשרות וללא תשלום. 

חוי עונה לשאלותיכם בפורום מומחי תיירות


סטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר