מילות מפתח ברלינאיות:
דברים שחשוב לדעת על בירת גרמניה
מאת: משה ריינפלד


כדי להבין את מהותה של ברלין, כדאי להכיר כמה מקומות חשובים, מאפיינים בולטים של העיר ותושביה, ומונחים כמו אוסטלגיה, ברלין שיק וארכיטקטורת חצרות.


ברלין, גרמניה
ברלין  להכיר את העיר (צילום: CC Daniel Foster)
 

ארמון הרפובליקה וארמון ברלין

במלחמת העולם השנייה הופצץ קשה הארמון המלכותי (Königliches Schloss) המפואר שעמד במזרח העיר. השלטונות הקומוניסטיים פוצצו את שרידיו ובנו במקומם את מרכז התרבות הקרוי ארמון הרפובליקה (Palast der Republik), שאיכלס בין היתר את הפרלמנט של מזרח גרמניה, לצד תיאטרון, גלריות, מסעדות, קולנוע ועוד. ארמון הרפובליקה נסגר בשנת 1990 לאחר איחודה של ברלין, מסיבות של בטיחות ובריאות הציבור בשל כמויות אסבסט אדירות. בשנת 2003 הוחלט להרוס את המבנה הסוציאליסטי ולבנות במקומו את ארמון ברלין (Berliner Schloss), המהווה כיום שחזור של הארמון המלכותי בשילוב עיצוב ואדריכלות מודרניים.

ארמון ברלין
ארמון ברלין, העתק של הארמון המלכותי בשילוב אלמנטים מודרניים (צילום: elxeneiza)
 

בלטיותארכיטקטורת החצרות של ברלין

ברלין ידועה במבנה ה"חצרי" שלה. שניים עד שמונה בניינים, העומדים זה אחרי זה, ומחוברים זה לזה בחצרות ובמעברים, אינם תופעה נדירה בברלין. אחד מגושי הבניינים המפורסמים מסוג זה הוא השכונה המכונה חצרות האקשה (Hackesche Höfe) שבמרכז ברלין. גושים דומים הם חצרות הקמן (Heckmann-Höfe) שברחוב אורניינבורג (Oranienburger Strasse), וחצרות סופי גיפס (Sophie-Gips-Höfe) ב- Sophienstrasse.
כתבה על אומנות רחוב בברלין
 
חצרות האקשה, ברלין
חצרות האקשה, דוגמה לארכיטקטורת החצרות הנפוצה בברלין (צילום: Nellmac)
 

תסביך הגובה של ברלין

מבחינה טופוגרפית, ברלין היא עיר שטוחה לחלוטין. הגובה הממוצע שלה מעל פני הים (הצפוני, כמובן) הוא 34 מטר. לכן, יש להתייחס בחשד לכל הגדרה של "הר" בתחומי העיר. ה"הר" הברלינאי שהתושבים מתגאים בו יותר מכל הוא פרנצלאואר ברג (Prenzlauer Berg), ובעגה הברלינאית: "פרנצלברג". גובה פסגתו: 94 מטר! למעשה, זוהי שכונה יפה, המשתרעת ממזרח למרכז העיר, ובה שפע של בתי בירה, בתי קפה ומסעדות, לצד גלריות ובוטיקים. בתקופת השלטון הקומוניסטי התרכזו במקום אומנים, בוהמיינים ומתנגדי המשטר למיניהם. יופיו של המקום שווה את ה"טיפוס" במעלה ההר. יש אפילו עוד "הר" בגובה דומה, אבל מתברר שהוא עשוי מההריסות שפונו בברלין בתום מלחמת העולם השנייה. בקיצור, כל הר מוליד עכבר.
 
מאוור פארק בשכונת פרנצלאואר ברג, ברלין
בשכונת פרנצלאואר ברג שוכן גם מאוור פארק ("פארק החומה") ובו מדשאות גדולות ושוק פשפשים פופולרי (צילום: querbeet)
 

ברלין – עיר ללא הפסקה

החובה לסגור עסקים בשעות הלילה בוטלה בברלין עוד בשנת 1949 ומאז התפרסמה העיר בחיי הלילה הסוערים שלה. יש בעיר אלפי ברים ובתי בירה, ומאות תיאטראות, בתי קולנוע ואולמות קונצרטים. במקביל לאתרים הממוסדים צמחה בברלין "תרבות לוויין": תיאטראות קטנים, מועדונים לא חוקיים, ומוסדות ספונטניים באתרים שאליהם מגיעים רק משוגעים לדבר. תערובת זו של אומנות מסובסדת ושל אוונגרד משגשג מעניקה לברלין את פניה הייחודיות. והדבר בא לידי ביטוי בעיקר בשעות הלילה.
כתבה על חיי הלילה בברלין
 
מצעד האהבה של ברלין
מצעד האהבה של ברלין, עיר ללא הפסקה (צילום: CC Vollformat Berlin)
 

העגה הברלינאית

טעות נפוצה היא שתושבי ברלין דוברים גרמנית תקנית. הברלינאי הממוצע דובר עגה מקומית שאפילו גרמנים מלידה המגיעים מחוץ לעיר אינם מבינים אותה. כך, למשל, הלחמניות שהברלינאי אוכל בארוחת הבוקר קרויות בפיו שריפן (Schrippen) ולא ברוטכן (Broetchen), כפי שאומר כל גרמני אחר.
אוסטלגיה – נוסטלגיה למזרח

תופעה מוכרת בקרב תושבי ערי מזרח-גרמניה לשעבר וערי גבול כמו ברלין היא "געגועים" לשלטון הקומוניסטי. בין היתר, יש ביקוש רב לחפצים מהתקופה ההיא, הנמכרים בחנויות מיוחדות למזכרות. סוכנויות הנסיעות משווקות סיורי "אוסטלגיה" (Ostalgie, צירוף המילים: נוסטלגיה למזרח). המטיילים מבקרים באתרים המזכירים את החיים ב"גן העדן הסוציאליסטי", אבל גם בבתי הסוהר המחרידים של השטאזי (המשטרה החשאית המזרח גרמנית).
 
דוכן מזכרות מזרח-גרמני, ברלין
דוכן מזכרות מזרח-גרמני, אוסטלגיה במיטבה (צילום: Ich)
 

אופנת ברלין

שמה של אופנת ברלין יצא למרחוק. זהו ענף המתנהל באורח חצי מחתרתי. השיק הברלינאי שם דגש על נוחות, ושמלות ערב או חליפות כמעט אינן נראות בעיר. אבל בחדרים אחוריים של בוטיקים המשווקים לברלינאי את הבגדים שהוא אוהב, תופרות בעלות הבית דגמים ייחודיים ומשווקות גם אותם. נציגים של חברות האופנה הגדולות מרבים לשוטט בברלין כדי לשאוב השראה מתכנון הבגדים הנועז ורב הדמיון של המעצבות, בעיקר בשכונות: מיטה (Mitte), פרצלאואר ברג (Prenzlauer Berg) ופרידריכסהיין (Friedrichshain). עיצוב האופנה קיבל משנה חשיבות בברלין בזכות ירידי האופנה השנתיים המתקיימים בה.
 
שמה של אופנת ברלין יצא למרחוק
שמה של אופנת ברלין יצא למרחוק. מתוך שבוע האופנה המקומי (צילום: CC Schröder+Schömbs PR)
 

הפגנות בברלין

ברלין איננה רק מושב הממשל אלא גם מוקד המחאות נגדו. בממוצע מתקיימות בברלין שבע (!) הפגנות בכל יום. מפגינים משתקים כמעט בקביעות רחובות ראשיים, כדוגמת קורפירסטנדאם (Kurfürstendamm) הידוע יותר בשמו המקוצר קו-דאם. גם אירועים פוליטיים פוקקים את התנועה ומשבשים את החיים. למשל, מצעד אחד במאי או מצעד הזיכרון המתקיים בכל שנה בינואר למנהיגי הפועלים שנרצחו בתחילת המאה ה-20, רוזה לוכסמבורג וקארל ליבקנכט, המתקיימת מדי חודש ינואר בשכונת מיטה (Mitte). למרות חופש הביטוי הרב, לא הכול מותר. בשנת 2005 אישרו צירי הפרלמנט מכל הסיעות הגדולות תיקון לחוק המגביל את חופש המחאה כדי למנוע מנאו-נאצים להגיע לאתרים היסטוריים מסוימים. כך, למשל, אסור להפגין ליד האנדרטה לזכר שואת יהודי אירופה.

הפגנה בברלין
הפגנות הן חלק מחיי היומיום בעיר (צילום: CC Stefan Müller)

האהבה לבעלי חיים

הברלינאים משוגעים אחרי כל מה שהולך על ארבע, במיוחד כלבים. עוברי האורח חייבים לתכנן את צעדיהם מבעוד מועד כדי להימנע מלדרוך על "מוקשים". אבל לא רק צואת הכלבים הפכה לבעיה. גם המחסור בפארקים שמותר לטייל בהם עם כלבים. הפארקים הרשמיים המיועדים לכך, בשכונות פרידריכסהיין וקרויצברג, מלאים עד אפס מקום. בקצה הצפון-מזרחי של העיר נפתח מעון לכלבים עזובים, שהוא ככל הידוע הגדול בעולם. שטחו כ-160 דונם, לרבות בית קברות.


בתי מלון מומלצים במרכז ברלין

מלון ווסטין גראנד ברלין (The Westin Grand Berlinהוא מלון חמישה כוכבים קלאסי השוכן על רחוב הקניות המפורסם פרידריכשטראסה, בצמוד לשדרת אונטר דן לינדן ובמרחק של 500 מטרים בלבד מתחנת רכבת תחתית (Bahnhof Berlin-Friedrichstraße) שתקשר אתכם ליעדים רבים ברחבי העיר. 400 החדרים והסוויטות של המלון שופצו בשנת 2022, והם מרווחים ונעימים, ובכולם מכונת אספרסו. מזנון ארוחת הבוקר מוגש בחלל גדול בקומה השנייה, ומסעדת המלון פתוחה משעות הבוקר המאוחרות עד הלילה. בסביבת המלון שפע של חנויות, ברים ומסעדות.

מלון ווסטין גראנד ברלין
מלון ווסטין גראנד ברלין  5 כוכבים על פינת רחוב הקניות פרידריכשטראסה ושדרת אונטר דן לינדן

 
מלון הדירות גורקי (Gorki Apartments) שוכן בבניין מהמאה ה-19 ליד רוזנטלר פלאץ ברובע מיטה המרכזי, מוקף במספר רב של ברים, בתי קפה, גלריות וחנויות. במרחק של כמה עשרות מטרים בלבד נמצאת תחנת רכבת תחתית (U Rosenthaler Platz) וכן פארק קטן ונחמד (Weinbergspark). הדירות מרוהטות באלגנטיות עם צבעים בהירים, רצפת פרקט, מיטות קפיצים נוחות ומטבח מאובזר הכולל בין היתר מקרר, מדיח כלים ומכונת קפה של Nespresso. ניתן לרכוש משקאות קלים, יין ושמפניה, וכן שוברים לארוחת בוקר בבתי קפה סמוכים.
 
מלון הדירות גורקי, ברלין
מלון הדירות גורקי ברובע מיטה מוקף במספר רב של ברים, בתי קפה, גלריות וחנויות


מידע נוסף

כתבות נוספות על ברליןמשה ריינפלד
 
אודות הכותב
משה ריינפלד, עיתונאי ותיק, מדריך טיולים, מורה דרך בעל רישיון מטעם משרד התיירות, מרצה בגופים שונים ובחוגים, יועץ טיולים וסוכן נסיעות מוסמך. התמחה בתיירות לברלין, מרכז אירופה וארה"ב, ובטיולים בירושלים. סטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר