הזמנות לחופשה שלך

מילות מפתח ברלינאיות:
דברים שחשוב לדעת על העיר ללא הפסקה
מאת: משה ריינפלד


כדי להבין את מהותה של ברלין, כדאי להכיר כמה מושגים, כמו עיר המים או עיר ללא הפסקה, ארכיטקטורה חצרות או תסביך גובה, אופנה ונוסטלגיה, הפגנות ואהבה לבעלי חיים.


השתקפות הדום של ברלין בארמון הרפובליקה
השתקפות הדום של ברלין בארמון הרפובליקה, מופת הנוסטלגיה הברלינאית (צילום: Hamburgos)
 

ברלין "עיר המים" (Wasserstadt)

אין באירופה ערים רבות שיש בהן כל כך הרבה אגמים, נהרות ותעלות. בשל כך, ובשל הפילוסופים הרבים שצמחו בה, זכתה ברלין לכינוי אתונה שעל נהר השפרה (Spree). בסך הכול יש בעיר כ-500 קילומטר חופים, שלאורכם ניתן לטייל, להתגורר, לשבת בבית קפה או במסעדה, לשייט, לרחוץ ולהשתזף. איכות המים באגמי ברלין ובנהר האבל (Havel) גבוהה במיוחד.
 

ארמון העיר ברלין

במלחמת העולם השניה הופצץ קשה ארמון הקיסרים המפואר שעמד במזרח העיר. השלטונות הקומוניסטיים פוצצו את שרידיו ובנו במקומם את מרכז התרבות הקרוי ארמון הרפובליקה. בשנת 2006 הרסו יזמים את המבנה הסוציאליסטי. על פי התוכנית, אמור להיבנות במגרש שהתפנה העתק מדויק של ארמון הקיסרים. סביב הארמון שוכנים כבר כיום אתרים מפורסמים: הפורום של אוניברסיטת הומבולדט, המוזיאונים לתרבות חוץ-אירופית, ספריית ברלין ואוספי האוניברסיטה.
 
ארמון הרפובליקה שנהרס בשנת 2006, ברלין
ארמון הרפובליקה שנהרס בשנת 2006, ברקע מגדל הטלוויזיה (צילום: www.visitBerlin.de)

ארמון הרפובליקה בברלין
השתקפות הדום של ברלין בארמון הרפובליקה (צילום: Thomas Roessler)
 

טיולי אופנייםארכיטקטורת החצרות של ברלין

ברלין ידועה במבנה ה"חצרי" שלה. שניים עד שמונה בניינים, העומדים זה אחרי זה, ומחוברים זה לזה בחצרות ובמעברים, אינם תופעה נדירה בברלין. אחד מגושי הבניינים המפורסמים מסוג זה הוא השכונה המכונה חצרות האקה (Hackeschen Hoefe) שבמרכז ברלין. גושים דומים הם חצרות הקמן (Heckmann-Hoefe) שברחוב אוראניינבורג (Oranienburger Strasse), וחצרות סופי גיפס (Sophie-Gips-Hoefe) ב- Sophienstrasse.
כתבה על אומנות רחוב בברלין
 
סיור בברלין  סיור אמנות בברלין
ציורי קיר בחצרות האקשר, דוגמא נפלאה לאומנות רחוב בברלין (צילום: טל שלו)
 

תסביך הגובה של ברלין

מבחינה טופוגרפית, ברלין היא עיר שטוחה לחלוטין. הגובה הממוצע שלה מעל פני הים (הצפוני, כמובן) הוא: 34 מטר. לכן, יש להתייחס בחשד לכל הגדרה של "הר" בתחומי העיר. ה"הר" הברלינאי שהתושבים מתגאים בו יותר מכל הוא Prenzlauer Berg  (בעגה הברלינאית: "פרנצלברג"). גובה פסגתו: 94 מטר! למעשה, זוהי שכונה יפה, המשתרעת ממזרח למרכז העיר, ובה שפע של בתי בירה, בתי קפה ומסעדות, לצד גלריות ובוטיקים. בתקופת השלטון הקומוניסטי התרכזו במקום אומנים, בוהמיינים ומתנגדי המשטר למיניהם. יופיו של המקום שווה את ה"טיפוס" במעלה ההר. יש אפילו עוד "הר" בגובה דומה, אבל מתברר שהוא עשוי מההריסות שפונו בברלין בתום מלחמת העולם השנייה. בקיצור, כל הר מוליד עכבר.   
   

ברלין – עיר ללא הפסקה

החובה לסגור עסקים בשעות הלילה בוטלה בברלין עוד בשנת 1949 ומאז התפרסמה העיר בחיי הלילה הסוערים שלה. יש בעיר אלפי בארים ובתי בירה, ומאות תיאטראות, בתי קולנוע ואולמות קונצרטים. במקביל לאתרים הממוסדים צמחה בברלין "תרבות לווין": תיאטראות קטנים, מועדונים לא חוקיים, ומוסדות ספונטניים באתרים שאליהם מגיעים רק משוגעים לדבר. תערובת זו של אומנות מסובסדת ושל אוונגארד משגשג מעניקה לברלין את פניה הייחודיות. והדבר בא לידי ביטוי בעיקר בשעות הלילה.   
 
מצעד האהבה של ברלין
מצעד האהבה של ברלין, עיר ללא הפסקה (צילום: Knut85)העגה הברלינאית

טעות נפוצה היא שתושבי ברלין דוברים גרמנית תקנית. הברלינאי הממוצע דובר עגה מקומית שאפילו גרמנים מלידה המגיעים מחוץ לעיר אינם מבינים אותה. כך, למשל, הלחמניות שהברלינאי אוכל בארוחת הבוקר קרויות בפיו שריפן (Schrippen) ולא ברוטכן (Broetchen), כפי שאומר כל גרמני אחר.
 

אוסטלגיה – נוסטלגיה בברלין

בשנים האחרונות פורחת בברלין תעשיית "געגועים" לשלטון הקומוניסטי. בין היתר, יש ביקוש רב לחפצים מהתקופה ההיא, הנמכרים בחנויות מיוחדות למזכרות. סוכנויות הנסיעות משווקות סיורי "אוסטלגיה" (Ostalgie) (צירוף המלים: נוסטלגיה למזרח). המטיילים מבקרים באתרים המזכירים את החיים ב"גן העדן הסוציאליסטי", אבל גם בבתי הסוהר המחרידים של השטאזי (המשטרה החשאית המזרח גרמנית).
 

אופנת ברלין

שמה של אופנת ברלין יצא למרחוק. זהו ענף המתנהל באורח חצי מחתרתי. הברלינאי מהשורה מתלבש כמו ישראלי מעיר שדה. הוא מעדיף את הלבוש הנוח, ול"שיק" נחשבים בעיניו בעיקר סנדלים וחליפות ג'וגינג. שמלות ערב או חליפות כמעט אינן נראות בעיר. אבל בחדרים אחוריים של בוטיקים המשווקים לברלינאי את הבגדים שהוא אוהב, תופרות בעלות הבית דגמים ייחודיים ומשווקות גם אותם. נציגים של חברות האופנה הגדולות מרבים לשוטט בברלין כדי לשאוב השראה מתכנון הבגדים הנועז ורב הדמיון של המעצבות, בעיקר בשכונות: מיטֶה (Mitte), פרצלאואר ברג (Prenzlauer Berg) ופרידריכסהיין (Friedrichshain). עיצוב האופנה קיבל משנה חשיבות בברלין בזכות ירידי האופנה השנתיים המתקיימים בה.
 
שמה של אופנת ברלין יצא למרחוק
שמה של אופנת ברלין יצא למרחוק (צילום: www.visitBerlin.de)
   

הפגנות בברלין

ברלין איננה רק מושב הממשל אלא גם מוקד המחאות נגדו. בממוצע מתקיימות בברלין שבע (!) הפגנות בכל יום. מפגינים משתקים כמעט בקביעות רחובות ראשיים, כדוגמת קורפירסטנדאם (Kurfuerstendamm) הידוע יותר בשמו המקוצר קו-דאם. גם אירועים פוליטיים פוקקים את התנועה ומשבשים את החיים. למשל, מצעד אחד במאי או מצעד הזיכרון המתקיים בכל שנה בינואר למנהיגי הפועלים שנרצחו בתחילת המאה ה-20, רוזה לוכסמבורג וקארל ליבקנכט, המתקיימת מדי חודש ינואר בשכונת מיטֶה (Mitte). למרות חופש הביטוי הרב, לא הכול מותר. בשנת 2005 אישרו צירי הפרלמנט מכל הסיעות הגדולות תיקון לחוק המגביל את חופש המחאה כדי למנוע מניאו-נאצים להגיע לאתרים היסטוריים מסוימים. כך, למשל, אסור להפגין ליד האנדרטה לזכר שואת יהודי אירופה.
   

האהבה לבעלי חיים

הברלינאים משוגעים אחרי כל מה שהולך על ארבע, במיוחד כלבים. עוברי האורח חייבים לתכנן את צעדיהם מבעוד מועד כדי להימנע מלדרוך על "מוקשים". אבל לא רק צואת הכלבים הפכה לבעייה. גם המחסור בפארקים שמותר לטייל בהם עם כלבים. הפארקים הרשמיים המיועדים לכך, בשכונות פרידריכסהיין וקרויצברג, מלאים עד אפס מקום. בקצה הצפון-מזרחי של העיר נפתח מעון לכלבים עזובים, שהוא ככל הידוע הגדול בעולם. שטחו כ-160 דונם, לרבות בית קברות.


בתי מלון מומלצים במרכז ברלין

מלון פארק אין רדיסון (Park Inn by Radisson) הוא מלון 4 כוכבים, הנמצא במיקום מעולה – ליד כיכר אלכסנדר (אלכסנדר פלאץ), בקרבת תחנת אלכסנדר-פלאץ (רכבת, מטרו, אוטובוסים וחשמלית) ובמרחק הליכה מאתרי התיירות של רובע מיטה (Mitte) ואזורי הקניות. מהטרסה שבקומה ה- 37 יש תצפית נפלאה על העיר. החדרים נוחים, השירות אדיב והמלון זוכה לחוות דעת מצוינות.
מלון פארק אין רדיסון - השוואת מחירים
 
מלון פארק אין ברלין  מלון פארק אין ברלין
מלון פארק אין רדיסון – מיקום מעולה במרכז העיר ושירות אדיב

 
מלון אינטרקונטיננטל ברלין (InterContinental Berlin) ממוקם בצד השני של מרכז ברלין, ברובע טירגארטן. עם אירוח ופינוק 5 כוכבים. הוא בעל נגישות נוחה לרחוב הקניות קורפורסטנדאם ומרכז קניות גדול, גן החיות, אתרים נוספים בצד זה של העיר ותחבורה ציבורית יעילה לשאר חלקיה. בריכה וספא, נוף פנורמי, מסעדת כוכב מישלן, ארוחת בוקר עשירה ותמורה מצוינת למחיר, מעניקים לו הרבה מאוד חוות דעת מפרגנות.
מלון מומלץ באזור הקניות של ברלין  מלון מומלץ באזור הקניות של ברלין
מלון אינטרקונטיננטל ברלין
  אירוח 5 כוכבים וחוות דעת מפרגנות


מידע נוסף

כתבות נוספות על ברליןמשה ריינפלד
 
אודות הכותב
משה ריינפלד, עיתונאי ותיק, מדריך טיולים, מורה דרך בעל רישיון מטעם משרד התיירות, מרצה בגופים שונים ובחוגים, יועץ טיולים וסוכן נסיעות מוסמך. התמחה בתיירות לברלין, מרכז אירופה וארה"ב, ובטיולים בירושלים. מספר צפיות: 10173
29280
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר
טיולים וחופשות באפריקה
חוויה אפריקאית בעיצוב אישי
כן, זה מעניין אותי!