הזמנות לחופשה שלך

ברלין – תחבורה בעיר ואליה
מאת: משה ריינפלד


התחבורה אל ברלין וממנה מגוונת ונוחה ביותר. הנסיעה בתוך ברלין במכונית שכורה או פרטית היא, כאמור, מעשה לא חכם ומיותר, לא רק בגלל הפקקים, מחסומי הדרכים ובעיות החנייה, אלא גם משום שהתחבורה הציבורית בברלין היא אחת המסודרות והנוחות בעולם. 


הרכבת התחתית של ברלין
הרכבת התחתית הצהובה חוצה את נהר שפרה    (צילום: Sarah Jane)


מפת שדות התעופה של ברלין ותחנות הרכבת החשובות בעיר וסביבהנתחיל מהגעה אל ברלין בדרך האוויר, לאחד משני נמלי התעופה החשובים שלה:


שדה התעופה המרכזי של ברלין

נמל התעופה טגל (TXL - Tegel) הוא שדה התעופה המרכזי לטיסות סדירות וממוקם כ- 11 ק"מ צפון-מזרחית למרכז העיר. מומלץ לגשת לדוכן BVG (חברת התחבורה הציבורית) ולבקש את תרשים קווי התחבורה הציבורית. 
 
מתחנת האוטובוסים, הנמצאת ממש מעבר לדלת של בית הנתיבות, נוסעים למרכז ברלין באוטובוס, באחד מהקווים 109, 128 X9 ,TXL. בדרך אפשר לרדת ליד אחת מתחנות הרכבת העירונית (S-Bahn) או התחתית (U-Bahn) ולהמשיך ליעד הרצוי. אפשר גם לנסוע בקווים X9 ו-109 עד תחנת הרכבת הגדולה Zoo (או בשמה המלא Bahnhof Zoologischer Garten) שליד הרחוב החשוב ביותר במערב ברלין קו-דאם. ליד תחנה זו יש ריכוז של אוטובוסים ותחנות רכבת תחתית ועירונית. בבניין Europa Centre נמצא מרכז מידע לתיירים, שאפשר להיעזר בו. 

אם אתם נוחתים בלילה או שטיסתכם ממריאה לפנות בוקר, מומלץ לשקול לינה באחד מ
בתי מלון בקרבת שדה התעופה טגל וכך להרוויח זמן שינה יקר.
 
שדה התעופה טאגל, ברלין
שדה התעופה טגל, יעד הטיסות הראשי אל ברלין (צילום: Nikolai Karaneschev)

טיולי אופנייםשדה התעופה לטיסות שכר

נמל התעופה שנפלד (SXF - Schönefeld), שהוא יעד בעיקר לטיסות שכר, נמצא כ- 20 קילומטר מדרום מזרח לעיר. בעבר היה שנפלד נמל התעופה של מזרח ברלין, אך עבודות הרחבה מאסיביות הפכו אותו לשדה התעופה המרכזי של ברלין.
 
משנפלד אפשר לנסוע באוטובוס הישיר, המגיע לקו-דאם תוך חצי שעה בערך. אפשרות אחרת היא לנסוע באוטובוס 171 לתחנת הרכבת התחתית רודואו (Rudow - Berlin U-Bahn) ולהמשיך משם ברכבת התחתית בקו U-7 ל- Zoo או ברכבת העירונית בקו S9 לכיכר אלכסנדר (אלכסנדר פלאץ). ניתן לנסוע גם בקווי אוטובוס ורכבת עירונית אחרים, לכיוונים אחרים, בהתאם לצורך.

כאן ביתר שאת, מאחר שהמרחק ממרכז העיר כפול מקודמו, אם אתם נוחתים בלילה או שטיסתכם ממריאה לפנות בוקר, מומלץ לשקול לינה באחד מבתי מלון בקרבת שדה התעופה שנפלד.
 
שדה התעופה טשנפלד ברלין
שדה התעופה שנפלד, בקרוב יהפוך להיות שדה התעופה הראשי של ברלין (צילום: Aero Icarus)
 

רכבות לברלין

אפשר להגיע לברלין גם ברכבת, מעיר אחרת באירופה או בגרמניה עצמה, מכל הכיוונים. מדי שעה יוצאות רכבות מהירות (ICE ו-IC) מרחבי אירופה אל תחנת הרכבת המרכזית (Berlin Hauptbahnhof), ואל התחנות: Bahnhof Zoo, Berlin-Spandau ו- Ostbahnhof
 

רכבות בברלין

התחנה המרכזית החדשה של ברלין (Berlin Hauptbahnhofפועלת כל ימות השבוע. ניתן להמשיך משם ליעד הרצוי באחד מארבעה קווי רכבת עירונית S5, S7, S75, S9 או באוטובוס בקווים TXL, M41, 120, 123, 147, 240, 245.

רוב הרכבות עוצרות כאמור גם בתחנות גדולות אחרות בברלין. למשל, תחנת מזרח (Ostbahnhof), שהייתה התחנה המרכזית של ברלין עד לבניית התחנה החדשה. תחנה זו נמצאת ברובע פרידיריכסהיין, ואפשר להמשיך ממנה ברכבת העירונית למרכזי תחבורה אחרים: אלכסנדרפלאץ, פרידריכשטראסה, תחנת Zoo (או בשמה המלא Zoologischer Garten). אפשר גם להשתמש באוטובוס בקווים 140, 147, 347
 
חשוב לדעת על קיומה של טבעת מסילות רכבת עירונית (Ringbahn ) סביב מרכזה של ברלין. טבעת זו מקילה על המעבר לרכבת התחתית או לקווי האוטובוס כדי לשנות כיוון. אחת מתחנות הרכבת הגדולות המחוברות לטבעת היא תחנת Gesundbrunnen המצויה בצפון ברלין. בדרום העיר פועלת תחנת צומת דרום (Berlin Südkreuz‏), שנפתחה ב-2006. גם היא מקושרת היטב עם מרכז העיר בקווי רכבת עירונית ובקווי אוטובוס.
 
בנוסף לתחנות המשרתות את הרכבות הרגילות, פועלות תחנות שבהן עוצרות הרכבות הרגיונליות (רכבות המגיעות ממדינות אחרות בגרמניה עצמה). הגדולה שבהן היא ה-Zoo. בתחנה זו פועל מרכז המידע של חברת הרכבות הגרמנית "דוייטשה באן" (Deutsche Bahn), הידועה בראשי התיבות שלה DB.
בתי מלון בקרבת תחנת הרכבת המרכזית של ברלין
 
תחנת הרכבת ואנזה (Bahnhof Berlin-Wannsee) היא תחנה קטנה, אך חשובה לא פחות, המשמשת תחנת מעבר למי שרוצים לעבור לעיר הסמוכה פוטסדאם, או סתם לטייל בקצה הדרום מערבי המרוחק של ברלין.
בתי מלון בקרבת תחנת הרכבת ואנזה

 
כל תחנות הרכבת האזוריות מקושרות היטב לכל חלקי העיר בקווי רכבת עירונית ואוטובוסים. 
מידע על זמני היציאה וההגעה של הרכבות אפשר לקבל בטלפון 0180 599 66 33. או באתר חברת הרכבות הגרמנית.
ניתן להשיג כרטיסי הנחה רבים ליעדים מחוץ לברלין. למשל, כרטיסים קבוצתיים. שימו לב: בעיני הרכבת, קבוצה היא 5 אנשים או יותר. זה פותח כר נרחב לרכישת כרטיסים במחירים מצחיקים.
 
תחנת הרכבת המרכזית של ברלין
תחנת הרכבת המרכזית של ברלין (צילום: Ansgar Koreng)
 

אוטובוסים לברלין וממנה

עוד דרך להגיע לברלין היא באוטובוס בין-עירוני.
יתרונות: הנסיעה באוטובוס זולה בדרך כלל יותר מאשר ברכבת ואפשר לראות נופים בדרך.
חיסרון: הנסיעה איטית יותר, והנופים באזור הם חד-גוניים.
 

רכב פרטי בברלין

אפשר להגיע גם במכונית פרטית או ברכב שכור. בהחלט לא מומלץ (פקקים, בעיות חניה וכדומה).  אם בכל זאת, החלטתם לא לוותר על מכונית, ראו הוזהרתם: המשטרה מקפידה על נסיעה במהירות המותרת: 30-50 קמ"ש בכבישים עירוניים, ו-100 קמ"ש בכבישים דו-מסלוליים המכונים Schnellstrecke , כלומר: מסלול מהיר. לעומת זאת, אין הגבלת מהירות בכבישים המהירים שמחוץ לעיר, אלא אם כן צוין אחרת. 
 
מצבם של הכבישים המהירים לברלין טוב למדי. בכביש בין ברלין להנובר (A 2) יש אפילו 6 נתיבים. אף על פי כן, כדאי לדעת שבכניסות לעיר, בעיקר בטבעת (Stadtring) נוצרים פקקים לעתים תכופות. בתוך העיר, חייבים להביא בחשבון את חסימת הצירים התכופה בגלל עבודות בנייה ושיפוצים. חלק מרחובות ברלין סובלים מהזנחה ויש בהם מהמורות לא מעטות.
 
חשוב: הנתיב הימני בכל רחוב שמור לאוטובוסים, מוניות ואופניים בלבד. בפנייה ימינה חייבים לתת זכות קדימה לכל אחד מכלי הרכב הנ"ל. יש נתיבים השמורים לאוטובוסים בשעות מסוימות, ולשאר כלי הרכב בשעות אחרות. הנהג הברלינאי ידוע בחוסר האדיבות שלו, ראו הוזהרתם. לגבי אופניים: בכל הרחובות יש נתיבי אופניים מסומנים, בדרך כלל בצבע אדום כהה. עליכם להשגיח בשבע עיניים לבל יצוץ פתאום רוכב אופניים כשאתם פונים ימינה.
 
שירותי דרך לרכב: מועדון המכוניות של גרמניה ADAC קשור בהסכם עם ממס"י ישראל, וניתן לרכוש בארץ מנוי לשירותיו. מידע בברלין בטלפון: 0180 510 11 12. בעת תקלה ניתן לטלפן ל- . 0180 222 22 22
מועדון נוסף הנותן שירותים כאלה הוא ACE.
 
רכבות בברלין ברלין
הרכבת התחתית של ברלין - אמינה, תכופה ונוחה    (צילום: Bahnsteigkante)
 תחבורה ציבורית בברלין

הנסיעה בתוך ברלין במכונית שכורה או פרטית היא, כאמור, מעשה לא חכם ומיותר, לא רק בגלל הפקקים, מחסומי הדרכים ובעיות החנייה, אלא גם משום שהתחבורה הציבורית בברלין היא אחת המסודרות והנוחות בעולם.
בימי ו' ושבת פועלים כמעט כל קווי הרכבת התחתית 24 שעות ביממה, ובקטעים שהם אינם פועלים בהם בשעות הלילה, יש הסעות באוטובוסים לגישור על פני הקטע.
הרכבת העירונית או הרכבת העילית (S-Bahn) פועלת בדרך כלל עד 1 בלילה. מחירי הנסיעות מחושבים על פי אזורי הנסיעה. ברלין מחולקת ל-3 אזורים: A ו-B הכוללים כמעט את כל העיר עצמה, ו-C כולל את השטח שמסביב לעיר, ואת העיר הסמוכה פוטסדם.
 
הרוכש כרטיס יכול לנסוע עד שעתיים מרגע רכישתו בכל אחד מאמצעי התחבורה הציבוריים (שכולם שייכים לרשות התחבורה של ברלין BVG) רכבת תחתית, רכבת עירונית, אוטובוס וחשמלית. (בתוך שעתיים אלה, רשאי הנוסע לעבור מאמצעי תחבורה אחד לאחר בלא הגבלה).
 
מפת רכבת תחתית ברלין
מפת קווי הרכבת התחתית של ברלין    להגדלה לחצו על התמונה
 
ניתן להוזיל את הנסיעה באמצעות רכישת כרטיס יומי. הכרטיס עולה כמובן יותר, אך מאפשר נסיעה בלא הגבלה באזורים המסומנים בו. יש גם כרטיס לשלושה ימים, וכרטיס שבועי.
 
לתייר המגיע עם בני משפחה, ומתכוון לשהות בברלין 3 ימים ויותר, כדאי להצטייד בכרטיס הקרוי Welcome-Card. כרטיס זה מעניק למבוגר אחד ושלושה ילדים מתחת לגיל 14 אפשרות נסיעה בלא הגבלה בכל ברלין ומדינת ברנדנבורג, המקיפה אותה. את הכרטיס ניתן לרכוש במרכזי המידע לתיירים של ברלין, אצל פקידי הקבלה במלונות, ובדלפקי המכירה של רשות התחבורה הברלינאית BVG.
 
חשוב ביותר! כרטיסי נסיעה קונים באוטומטים המיועדים לכך בכניסה לכל תחנת רכבת, או אצל נהג האוטובוס, או במשרדי חברת התחבורה הציבורית, הפזורים בכל התחנות החשובות. לפני תחילת הנסיעה יש להחתים את הכרטיס באוטומט אחר המיועד לכך (על האוטומט כתוב בגרמניתentwerfen  ובדרך כלל צבעו אדום. יש להעביר את הכרטיס בחריץ כשפניו כלפי מעלה. אוטומט כזה נמצא בתוך כל אוטובוס או חשמלית. ברכבת התחתית או העירונית (עילית) יש לחפש את האוטומט על הרציף (בתוך הקרונות - אין אוטומטים כאלה!).
 
ההתמצאות בקווי הרכבות והאוטובוסים קלה ביותר אם מצטיידים בתרשים שלהם. את התרשים אפשר לקבל חינם אין כסף בכל דוכני BVG (חברת התחבורה הציבורית). כל קו של אוטובוס או רכבת מזוהה על פי שם תחנת הקצה שלו (לכל קו יש כמובן שני קצוות). הנתונים שאנו חייבים לדעת כדי להגיע למחוז חפצנו הם: מספר הקו, שם תחנת הקצה, שם תחנת היעד ושם התחנה שבה אנו עומדים.
 
לדוגמה: אם נרצה לנסוע מתחנת הרכבת התחתית ברחוב ברלינר (Berlinerstrasse) לככר הרמן (Hermanplatz), עלינו לבחור בקו U7 (ולא ב-U9 העובר אף הוא בתחנת רחוב ברלין). תחנת הקצה היא Rudow ולא Rathaus Spandau. את השם של תחנת הקצה (במקרה שלנו rudow) נזהה: א. על השלט המואר שבכל רציף; ב. על השלט המואר על ראש הקרון הראשון של הרכבת המתקרבת; ג. בקולו של הקריין המודיע ברמקול בתוך הקרון.
לאחר שעלינו על הקרון, כיצד נדע היכן לרדת? ראשית, שמה של תחנת היעד (במקרה שלנו ככר הרמן) יופיע על שלט גדול בתחנה עצמה ונוכל לזהותו במבט מהחלון (הרכבת עוצרת בכל תחנה); שנית, בתוך רוב הקרונות, יודיע לנו שלט מואר (ולפעמים גם קריין) את שם התחנה הבאה; שלישית, אפשר לבדוק בתרשים בכמה תחנות תעצור הרכבת עד שנגיע לתחנת היעד (בדוגמה שלנו: 9 תחנות; רביעית, ניתן לשאול את הנוסעים.
 
אופן ההתמצאות בקווי האוטובוס דומה, אם כי השילוט בחוץ פחות ברור. מצד שני, אפשר תמיד לשאול את הנהג (על פי הכללים, יש לשאול אותו רק כשהאוטובוס אינו בנסיעה!).
 


בתי מלון מומלצים במרכז ברלין

מלון פארק אין רדיסון (Park Inn by Radisson) הוא מלון 4 כוכבים, הנמצא במיקום מעולה – ליד כיכר אלכסנדר (אלכסנדר פלאץ), בקרבת תחנת אלכסנדר-פלאץ (רכבת, מטרו, אוטובוסים וחשמלית) ובמרחק הליכה מאתרי התיירות של רובע מיטה (Mitte) ואזורי הקניות. מהטרסה שבקומה ה- 37 יש תצפית נפלאה על העיר. החדרים נוחים, השירות אדיב והמלון זוכה לחוות דעת מצוינות.
מלון פארק אין רדיסון - השוואת מחירים
 
מלון פארק אין ברלין  מלון פארק אין ברלין
מלון פארק אין רדיסון – מיקום מעולה במרכז העיר ושירות אדיב

 
מלון אינטרקונטיננטל ברלין (InterContinental Berlin) ממוקם בצד השני של מרכז ברלין, ברובע טירגארטן. עם אירוח ופינוק 5 כוכבים. הוא בעל נגישות נוחה לרחוב הקניות קורפורסטנדאם ומרכז קניות גדול, גן החיות, אתרים נוספים בצד זה של העיר ותחבורה ציבורית יעילה לשאר חלקיה. בריכה וספא, נוף פנורמי, מסעדת כוכב מישלן, ארוחת בוקר עשירה ותמורה מצוינת למחיר, מעניקים לו הרבה מאוד חוות דעת מפרגנות.
מלון מומלץ באזור הקניות של ברלין  מלון מומלץ באזור הקניות של ברלין
מלון אינטרקונטיננטל ברלין
  אירוח 5 כוכבים וחוות דעת מפרגנות


מידע נוסף

בתי מלון בקרבת תחנת הרכבת המרכזית של ברלין
בתי מלון בקרבת שדה התעופה טגל
בתי מלון בקרבת שדה התעופה שנפלד
 

כתבות נוספות על ברליןמשה ריינפלד
 
אודות הכותב
משה ריינפלד, עיתונאי ותיק, מדריך טיולים, מורה דרך בעל רישיון מטעם משרד התיירות, מרצה בגופים שונים ובחוגים, יועץ טיולים וסוכן נסיעות מוסמך. התמחה בתיירות לברלין, מרכז אירופה וארה"ב, ובטיולים בירושלים. מספר צפיות: 37694
116290
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר
טיולים וחופשות באפריקה
חוויה אפריקאית בעיצוב אישי
כן, זה מעניין אותי!