ברלין והקשר היהודי
מאת: משה ריינפלד


בשנות העשרים של המאה ה-20, כאשר החלה המפלגה הנאצית את המרוץ שלה לצמרת, התגוררו בברלין יותר מ-170 אלף יהודים. הייתה זו הקהילה הגדולה ביותר בגרמניה, פי חמישה ויותר מאשר קהילת פרנקפורט, שעמדה אז במקום השני. כשני שלישים מיהודי גרמניה התגוררו בערים הגדולות, ובתוך הערים הללו נהגו היהודים להתרכז ברבעים מסוימים. בברלין התגוררו היהודים ערב השואה בחמישה רבעים כאלה, ובכל אחד מהם היה שיעורם כ- 10% מהאוכלוסייה הכללית. היהודים האמידים התגוררו כמובן ברובעי יוקרה, למשל באזור Mitte, ואילו היהודים העניים התגוררו ברבעי עוני.


המבקר בברלין בימים אלה על מנת לחפש את שורשיו, או את מורשתה של יהדות גרמניה, אינו יכול למצוא את מבוקשו ב"רובע יהודי" אחד. עליו להסתובב בכל ברלין ולגלות את עקבות העבר.
 
האנדרטה מחוץ לבית הקברות היהודי העתיק של ברלין
האנדרטה מחוץ לבית הקברות היהודי העתיק של ברלין (צילום: CC csw27)
 

אתרי מורשת יהודית בברלין וסביבתה לפי סדר הופעתם בכתבה
 

המוזיאון היהודי (Juedisches Museum) 

המוזיאון הוא האתר החשוב ביותר למבקרים המתעניינים במורשת יהדות גרמניה. הוא מפעיל אמצעי המחשה אור-קוליים חדישים כדי לתאר את תולדות יהודי גרמניה מימי הביניים עד ימינו אלה. מרשים במיוחד הוא המיצג "שלכת" של האומן מנשה קדישמן, הממחיש, בעזרת מאות ראשים זועקים, את אימת השואה.
מיקום: רובע קרויצברג, Lindenstrasse 9-14
 
המיצג שלכת של מנשה קדישמן במוזיאון היהודי של ברלין
המיצג "שלכת" של קדישמן במוזיאון היהודי של ברלין (צילום: CC Holly Hayes) 


בלטיותבית הכנסת החדש ברחוב אורניינבורג

במרכז היהודי ברחוב אורניינבורג ניצב בית הכנסת החדש (Neue Synagoge), עם הכיפה האוריינטלית המיוחדת. תמורת תשלום סמלי אפשר לעלות לכיפת בית הכנסת ולהשקיף ממנה על ברלין, למרות שהבניינים הגבוהים הסמוכים אינם מאפשרים לראות הרבה.
 
בית הכנסת החדש של ברלין
בית הכנסת החדש בברלין (צילום: CC Tony Evans)


מלון דירות מומלץ בקרבת בית הכנסת החדש של ברלין

מלון הדירות אדינה(Adina Apartment Hotel Berlin Hackescher Markt הוא מלון 4 כוכבים הממוקם במיקום מרכזי סמוך להאקשר מרקט, ובמרחק 800 מ' מבית הכנסת החדש ו-600 מ' מאזור אלכסנדרפלאץ. הדירות במלון מתאימות לזוגות ומשפחות, כולן ממוזגות, מבודדות מרעש וכוללות מטבחון מאובזר. במלון ספא עם סאונה, חדר כושר ומסעדה המתמחה במטבח אוסטרלי.
 
מלון הדירות אדינה ברלין האקשר מרקט
מלון הדירות אדינה  4 כוכבים במיקום מרכזי, 800 מ' מבית הכנסת החדש


בית הקברות היהודי העתיק (Jüdische Friedhof)

כל שנותר כאן הוא גן ציבורי, הנמצא בקרבת המרכז היהודי. בפתחו מוצב שלט האומר: "כאן היה בית הקברות היהודי של ברלין". 
 
בברלין עוד הרבה אתרים אחרים שיש להם קשר כלשהו ליהודים וליהדות, והגרמנים דאגו שלא להבליט יותר מדי את מיקומם. ברובע טגליץ, למשל, הציבו אנדרטה, שלט פרספקס מהודר, המציין את מיקומו של מה שהיה בשנות ה-40 המקום שממנו נשלחו יהודים להשמדה. הצרה היא שמסביב לאנדרטה פועל שוק הומה אדם, וקשה להבחין בה בין ארגזי הירקות והמרכולת.
 
האתרים היהודיים שאינם קשורים קשר ישיר לשואה אינם רבים. חוץ מהמרכז היהודי ברחוב אורניינבורג, ו"בית הקברות", ראוי אולי לציין את בתי הכנסת הפעילים ברחבי ברלין. חלק מהמבנים שלהם יפים למדי, אבל אינם מתאימים לתיירות. לעומת זאת, יש לברלין הרבה מה להציע בתחום עברה הנאצי.
 
בית הקברות היהודי העתיק, ברלין
בית הקברות היהודי העתיק של ברלין (צילום: CC Daniel Foster)
 

האנדרטה לזכר שואת יהודי אירופה
(Memorial to the Murdered Jews of Europe)

האתר המרכזי בנושא השואה הוא האנדרטה המשתרעת על שטח נרחב במרכז העיר ומורכבת מ-2,700 עמודי בטון. בקצה המזרחי שלה נמצא מרכז מידע תת-קרקעי ומוזיאון קטן על השואה. הכניסה למוזיאון ללא תשלום, אך כרוכה בדרך כלל בעמידה בתור. מי שהיה במוזיאון החדש של יד ושם בירושלים יכול להסתפק בהצצה אל האנדרטה ולוותר על הביקור במוזיאון.
מיקום: ליד שער ברנדנבורג, בין Ebertstrasse לבין Wilhelmstrasse
 
האנדרטה לזכר שואת יהודי אירופה ליד שער ברנדנבורג, ברלין
האנדרטה לזכר שואת יהודי אירופה ליד שער ברנדנבורג (צילום: CC Reinhard Link)
 

בית ועידת ואנזה (Haus der Wannsee-Konferenz)

מומלץ לא לוותר על ביקור בווילה בה התקיימה ועידת ואנזה. הווילה עומדת על שפת אגם ואנזה, שבקצה המערבי של ברלין. במקום הזה התכנסו בינואר 1942 מספר פקידים בכירים של ממשלת גרמניה, ובראשם ריינהרד היידריך, ראש המשרד לביטחון הרייך, והחליטו בענייניות מצמררת על תיאום בין משרדיהם כדי לארגן את השמדת יהודי אירופה ולייעל אותה (אין זה נכון שבוועידת ואנזה החליטו על ההשמדה). הווילה משמשת כיום מוזיאון, והיופי של המבנה ושל הגן שמסביבה – מקפיאי דם.
פתוח בכל יום בשעות 10:00 עד 18:00
מיקום: רובע צלנדורף, רחוב Am Grossen Wannsee 56-58
תחבורה: אוטובוס 114 היוצא מתחנת הרכבת העירונית (S-Bahn) ואנזה, במסלול מעגלי, וחוזר לתחנה.

בית ועידת ואנזה
בית ועידת ואנזה, המשמש כיום כמוזיאון (צילום: CC Michael Coghlan)

בברלין יש גם כמה אתרים העוסקים בגרמניה הנאצית, לאו דווקא מההיבט היהודי. ובכל זאת, מומלץ לבקר בהם, משום שהם חלק מההוויה שלנו.

הבונקר של היטלר

פיהררבונקר (Führerbunker) – המקום שבו עמד הבונקר המפורסם. הבונקר אינו קיים, כמובן. הוא נהרס בתקופת השלטון הקומוניסטי. בבונקר התאבדו היטלר ובת זוגו אווה בראון, ימים אחדים לפני כניעת גרמניה. במקום יש גן ציבורי קטן, ובקדמתו מוצב שלט המתאר את השתלשלות האירועים.
מיקום: כמה מאות מטרים מדרום לאנדרטת השואה.
 

אתר "הטופוגרפיה של הטרור" (Topographie des Terrors)

שרידי המרתפים של מטה הגסטאפו, המשטרה החשאית הרצחנית של גרמניה. מוצגת בו תערוכה גדולה ומעניינת על מעשי הזוועה שביצעו הנאצים.
מיקום: מדרום לכיכר פוטסדאם, ליד בניין גרופיוס. רחוב Niederkirchnerstrasse (הכניסה מרחוב Stresemann).
הכניסה ללא תשלום.
 

מחנה הריכוז זאכסנהאוזן

לא הרחק מברלין (כשעה נסיעה), בפרבר של העיירה אורניינבורג, מצוי אתר מחנה הריכוז הנאצי זכסנהאוזן (Sachsenhausen). 
פתוח 6 ימים בשבוע (סגור בימי ב').
תחבורה: רכבת עירונית (S-Bahn) קו 1 עד התחנה הסופית אורניינבורג, ומשם 20 דקות ברגל.

 


משה ריינפלד
 
אודות הכותב
משה ריינפלד, עיתונאי ותיק, מדריך טיולים, מורה דרך בעל רישיון מטעם משרד התיירות, מרצה בגופים שונים ובחוגים, יועץ טיולים וסוכן נסיעות מוסמך. התמחה בתיירות לברלין, מרכז אירופה וארה"ב, ובטיולים בירושלים. סטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר