הזמנות לחופשה שלך

ברלין והקשר היהודי
מאת: משה ריינפלד


בשנות העשרים של המאה ה- 20, כאשר החלה המפלגה הנאצית את המרוץ שלה לצמרת, התגוררו בברלין יותר מ- 170 אלף יהודים. זו הייתה הקהילה הגדולה ביותר בגרמניה, פי חמישה ויותר מאשר קהילת פרנקפורט, שעמדה אז במקום השני. כשני שלישים מיהודי גרמניה התגוררו בערים הגדולות, ובתוך הערים הללו נהגו היהודים להתרכז ברבעים מסוימים. בברלין התגוררו היהודים ערב השואה בחמישה רבעים כאלה, ובכל אחד מהם היה שיעורם כ- 10% מהאוכלוסייה הכללית. היהודים האמידים התגוררו כמובן ברבעי יוקרה, למשל, באזור המכונה מרכז (Mitte), ואילו היהודים העניים התגוררו ברבעי עוני.


המבקר בברלין בימים אלה על מנת לחפש את שורשיו, או את מורשתה של יהדות גרמניה, אינו יכול למצוא את מבוקשו ב"רובע יהודי" אחד. עליו להסתובב בכל ברלין ולגלות את עקבות העבר.
 
שלכת, פיסלו של מנשה קדישמן במוזיאון היהודי של ברלין
שלכת, פסלו של מנשה קדישמן במוזיאון היהודי של ברלין (צילום: Wolfgang Staudt) 


אתרי מורשת יהודית בברלין וסביבתה לפי סדר הופעתם בכתבה
 

המוזיאון היהודי (Juedisches Museum) 

המוזיאון הוא האתר החשוב ביותר למבקרים המתעניינים במורשת יהדות גרמניה. הוא מפעיל אמצעי המחשה אור-קוליים חדישים כדי לתאר את תולדות יהודי גרמניה מימי הביניים עד ימינו אלה. במקום מוצג פיסלו המרשים של האומן מנשה קדישמן "שלכת", הממחיש, בעזרת מאות ראשים זועקים, את אימת השואה.
מיקום: רובע קרויצברג, Lindenstrasse 9-14.
 
המוזיאון היהודי בברלין, גרמניה
המוזיאון היהודי בברלין (צילום: Wolfgang Staudt)


טיולי אופנייםהמרכז היהודי ברחוב אוראניינבורג

המרכז היהודי החדש ובמרכזו בית הכנסת החדש (Neue Synagoge), עם הכיפה האוריינטלית המיוחדת. תמורת תשלום סמלי אפשר לעלות לכיפת בית הכנסת ולהשקיף ממנה על ברלין, למרות שהבניינים הגבוהים הסמוכים אינם מאפשרים לראות הרבה.
 
בית הכנסת החדש של ברלין
ברלין, בית הכנסת החדש (צילום: www.visitBerlin.de)


מלון דירות מומלץ בקרבת בית הכנסת החדש של ברלין

מלון דירות אדינה(Adina Apartment Hotel Berlin Checkpoint Charlie)  הוא מלון 4 כוכבים, הממוקם במיקום מרכזי, במרחק 800 מ' מבית הכנסת החדש ובמרחק הליכה מאתרים רבים בעיר ותחנת הרכבת התחתית. במלון דירות ודירות סטודיו, המתאימות לזוגות ומשפחות, כולן ממוזגות ועם מטבחון מאובזר. במלון בריכה מקורה, ספא ומסעדה ומוגשת בו ארוחת בוקר עשירה. 
מלון דירות אדינה – השוואת מחירים
 
מלון דירות מומלץ בברלין  מלון דירות מומלץ בברלין  מלון דירות מומלץ בברלין
מלון דירות אדינה  שילוב בין מלון מפנק למלון דירות בשירות עצמי


בית הקברות היהודי העתיק (üdischer Friedhof Berlin-Mitte)

כל שנותר כאן הוא גן ציבורי, הנמצא בקרבת המרכז היהודי. בפתחו מוצב שלט האומר: "כאן היה בית הקברות היהודי של ברלין". 
 
בברלין עוד הרבה אתרים אחרים שיש להם קשר כלשהו ליהודים וליהדות, והגרמנים דאגו שלא להבליט יותר מדי את מיקומם. ברובע טגליץ, למשל, הציבו אנדרטה, שלט פרספקס מהודר, המציין את מיקומו של מה שהיה בשנות ה- 40 המקום שממנו נשלחו יהודים להשמדה. הצרה היא שמסביב לאנדרטה פועל שוק הומה אדם, וקשה להבחין בה בין ארגזי הירקות והמרכולת.
 
האתרים היהודיים שאינם קשורים קשר ישיר לשואה אינם רבים. חוץ מהמרכז היהודי ברחוב אוראניינבורג, ו"בית הקברות", ראוי אולי לציין את בתי הכנסת הפעילים ברחבי ברלין. חלק מהמבנים שלהם יפים למדי, אבל אינם מתאימים לתיירות. לעומת זאת, יש לברלין הרבה מה להציע בתחום עברה הנאצי.
 
בית הקברות היהודי של ברלין (צילום: www.visitBerlin.de)
 

האנדרטה לזכר שואת יהודי אירופה
(
Memorial to the Murdered Jews of Europe)

האתר המרכזי בנושא השואה. האנדרטה משתרעת על שטח נרחב ומורכבת מ- 2700 עמודי בטון. בקצה המזרחי שלה נמצא מרכז מידע תת-קרקעי ומוזיאון קטן על השואה. הכניסה בלא תשלום, אך כרוכה בדרך כלל בעמידה בתור. מי שהיה במוזיאון החדש של יד ושם בירושלים יכול להסתפק בהצצה אל האנדרטה ולוותר על הביקור במוזיאון.
מיקום: ליד שער ברנדנבורג, בין Ebertstrasse לבין Wilhelmstrasse
 
האנדרטה לזכר שואת יהודי אירופה ליד שער ברנדנבורג
האנדרטה לזכר שואת יהודי אירופה ליד שער ברנדנבורג (צילום Wolfgang Staudt )
 

בית ועידת ואנזה (Haus der Wanseekonferenz)

מומלץ לא לוותר על ביקור בווילה בה התקיימה ועידת ואנזה. הווילה עומדת על שפת אגם ואנזה, שבקצה המערבי של ברלין. במקום הזה התכנסו בינואר 1942 מספר פקידים בכירים של ממשלת גרמניה, ובראשם ריינהרד היידריך, ראש המשרד לביטחון הרייך, והחליטו בענייניות מצמררת על תיאום בין משרדיהם כדי לארגן את השמדת יהודי אירופה ולייעל אותה (אין זה נכון שבוועידת ואנזה החליטו על ההשמדה). הווילה משמשת כיום מוזיאון. היופי של המבנה ושל הגן שמסביבה – מקפיאי דם.
פתוח: בכל יום בשעות 10:00 עד 18:00.
מיקום: רובע צלנדורף, רחוב Am Grossen Wannsee 56-58 .
תחבורה: אוטובוס 114 היוצא מתחנת הרכבת העירונית (S-Bahn) ואנזה, במסלול מעגלי, וחוזר לתחנה.           

בברלין יש גם כמה אתרים העוסקים בגרמניה הנאצית, לאו דווקא מההיבט היהודי. ובכל זאת, מומלץ לבקר בהם, משום שהם חלק מההוויה שלנו.

הבונקר של היטלר

פיהררבונקר (Führerbunker) – המקום שבו עמד הבונקר המפורסם. הבונקר אינו קיים, כמובן. הוא נהרס בתקופת השלטון הקומוניסטי. בבונקר התאבדו היטלר ובת זוגו אווה בראון, ימים אחדים לפני תום מלחמת העולם השנייה. במקום יש גן ציבורי קטן, ובקדמתו מוצב שלט המתאר את השתלשלות האירועים.
מיקום: כמה מאות מטרים מדרום לאנדרטת השואה.
 

אתר "הטופוגרפיה של הטרור" (Topographie des Terrors)

שרידי המרתפים של מטה הגסטאפו, המשטרה החשאית הרצחנית של גרמניה.  מוצגת בו תערוכה גדולה ומעניינת על מעשי הזוועה שביצעו הנאצים.
מיקום: מדרום לכיכר פוטסדאם, ליד בניין גרופיוס. רחוב Niederkirchnerstrasse (הכניסה מרחוב Stresemann).
הכניסה לאתר ללא תשלום.
 

מחנה הריכוז זאכסנהאוזן

לא הרחק מברלין (כשעה נסיעה) מצוי אתר מחנה הריכוז הנאצי זכסנהאוזן (Sachsenhausen). האתר נמצא בפרבר של העיירה אורניינבורג.
פתוח: 6 ימים בשבוע (סגור בימי ב').
תחבורה: רכבת עירונית (S-Bahn) קו 1 עד התחנה הסופית אורניינבורג, ומשם 20 דקות ברגל.


 


משה ריינפלד
 
אודות הכותב
משה ריינפלד, עיתונאי ותיק, מדריך טיולים, מורה דרך בעל רישיון מטעם משרד התיירות, מרצה בגופים שונים ובחוגים, יועץ טיולים וסוכן נסיעות מוסמך. התמחה בתיירות לברלין, מרכז אירופה וארה"ב, ובטיולים בירושלים. מספר צפיות: 12325
43620
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר
טיולים וחופשות באפריקה
חוויה אפריקאית בעיצוב אישי
כן, זה מעניין אותי!