הזמנות לחופשה שלך

אומנות רחוב בברלין:
סיור במוזיאון הפתוח הגדול ביותר בעיר
מאת: טל שלו


בברלין ישנם יותר מ-250 (!) מוזיאונים ומספר דומה של גלריות, אך הרחובות עצמם מהווים את המוזיאון הגדול מכולם, עם אומנות רחוב שזרועותיה מגיעות לכל שכונה בעיר.


מהי אומנות רחוב? כל דבר המתפתח במרחב הציבורי, כדוגמת גרפיטי, שבלונות, פוסטרים, סטיקרים וציורי קיר. בכתבה אתאר טיול יום של שלוש עד ארבע שעות הליכה, המגלה את מסתרי אומנות הרחוב בשכונות ברלין.

1 / 5
2 / 5
3 / 5
4 / 5
5 / 5

בחומת ברלין שטח גדול מוקדש לביטוי חופשי (צילום: טל שלו)
ברחובות ברלין אמנות הרחוב נמצאת בכל פינה (צילום: טל שלו)
"חיות מתות בסביבה עירונית" (צילום: טל שלו)
ארץ אוכלת יושביה? (צילום: טל שלו)
שלא תגידו שלא הוזהרתם... (צילום: טל שלו)


מפת ברלין והאתרים המתוארים בכתבה: (A) חצרות האקשר,(B) שכונת קרויצברג,
(C) אורניינשטראסה, (D) גלריית הצד המזרחי, (E) שכונת פרידריכסהיין

(להגדלת המפה לחצו על הפינה השמאלית עליונה)
 
 

"להרוג חתול" בחצרות האקשר

האקשר מרקט (Hackescher Markt) הוא אזור מרכזי מאוד בברלין, וחלקו האומנותי נמצא בעיקר בחצרות האקשר (Hackesche Höfe). החצרות הן רבות ומגוונות, וניתן למצוא בהן בתי קפה, מסעדות, חנויות מעצבים, בית קולנוע וגלריות. אך האזור המרכזי של אומנות הרחוב נמצא קצת אחרי בית הקפה סטארבקס, ובאותו צד של המדרכה. בכניסה למרחב האומנות יש שלט (על הרצפה) לזכרו של אוטו ויידט, מקים מפעל המטאטאים שהיה במקום. כיום מתפעלת את המקום קרן שוורצנברג, שחלק מתפקידה הוא לתמוך באומנות עצמאית ברחבי ברלין.

בין יצירות האומנות שמפארות את החצר מצויים דיוקן של אנה פרנק, שנעשה בידי האומן האוסטרלי ג'ימי C 
(Jimmy C) עבור מרכז אנה פרנק, הדפסים רבים של האומן הספרדי אל בוצ'ו (El-Bocho) ועוד יצירות רבות וייחודיות. כך, לדוגמה, מפוזרים הדפסים רבים שיצר אל בוצ'ו ברחבי העיר, המדגימים את הדרכים הרבות בהן משתמשת הדמות לוסי הקטנה (המבוססת על סדרת ילדים צ'כית) על מנת להרוג את החתול שלה. בשיטוטיכם בעיר נסו למצוא את לוסי והחתול שלה ולהתרשם מהרעיונות היצירתיים...

סיור בברלין  סיור אמנות בברלין
כיצד תהרוג לוסי הקטנה את החתול שלה הפעם...?  (צילום: טל שלו)


גרייבר סנטר פארקסלחפש אסטרונאוט בקרויצברג

לאחר שיטוט באזור החצרות, ניתן לקחת את הרכבת העילית (BAHN-S) לאלכסנדרפלאץ (Alexanderplatz) – הכיכר המרכזית בברלין. שם אפשר לרדת לרציפים התחתיים ולקחת את הרכבת התחתית (8U) אל תחנת Kottbusser Tor, שנמצאת בקרויצברג (Kreuzberg) – שכונה היסטורית במערב ברלין. זוהי נקודת הפתיחה של סיור אומנות הרחוב.
 
במרחק של כ- 5 דק' הליכה מהתחנה נמצא רחוב מריניאנשטראסה (Mariannenstrasse) וכאן פוגשים באסטרונאוט גדול ממדים. את האסטרונאוט צייר אומן הרחוב הצרפתי ויקטור אש (Victor Ash), במסגרת פסטיבל אומנות רחוב שנערך ב-2007 בשכונה. לעיתים, בלילות, מדליקה סוכנות הרכב שממול אורות, המשתקפים כדגל בידו של האסטרונאוט. מתחת לתמונת האסטרונאוט ישנן כמה כתובות גרפיטי מ-1973, הנמצאות גם בגינה הסמוכה, אליה מובילות מספר מדרגות.

ביציאה מהגינה משתלבים ברחוב הראשי, סקליצר שטראסה (
Skalitzer Strasse). מכאן אפשר להמשיך בסיור הרגלי לרחוב אורניינשטראסה (Oranienstrasse). בפינת הרחוב מופיעה כתובת מחאה נגד כרישי הנדל"ן שמנסים להשתלט על השכונה.
לינה באזור אלכסנדרפלאץ
 
סיור אמנות בברלין
צעד קטן לצייר, צעד גדול לאומנות! (צילום: טל שלו)
 

לצייר מחוץ לחוק באורניינשטראסה

על אחד מבנייני הרחוב תוכלו למצוא שני ציורים של שני אומנים שונים - האחד חוקי והשני... פחות חוקי. הציור הגדול יותר (והחוקי) שתופס את העין, הוא יצירתו של האומן הבלגי ROA, אשר עיקר עבודתו עוסקת ב"חיות מתות בסביבה אורבנית", בדגש על ציור בשחור ולבן. בעלי הבניין נתנו לו אישור לצייר על הקיר, אך על האזור המיועד כבר היה ציור גרפיטי אשר צויר באופן לא חוקי על ידי קבוצת UP1. מקור קבוצת ציירים זו הוא מהשכונה עצמה, והם אמנם מתמחים בציור על רכבות, אך ניתן להבחין בנוכחותם גם על בניינים רבים ברחבי העיר. הם מתאמנים ביצירת ציור תוך שתיים וחצי דקות, ונשארים בכושר על מנת שיוכלו לברוח מהפקחים שמנסים לתפוס אותם.

מומלץ להיכנס לרחוב אורניינשטראסה ולטייל לכל אורכו. בכניסה לבתים ניתן לראות כתובות גרפיטי והדבקות של דמויות שונות ומשונות. הרחוב גם שופע בתי קפה מיוחדים, חנויות קסומות ומסעדות מעוצבות ומגוונות. 

מרתק לראות כיצד האזור משתנה מיום ליום, מאחר שבכל לילה יוצאים אלפי אנשים (בהם חבורות מאורגנות) לצייר על קירות ברלין. יחידת הפיקוח על הוונדליזם שאמונה על ריסון התופעה מונה רק כמה עשרות בודדות של פקחים, אשר ממקדים את מאמציהם בשמירה על ניקיון הרכבות מבחוץ. חבורת UP1, למשל, עושה להם חיים מאוד מאוד קשים...
כתבה על אתרים מרכזיים בברלין
 
סיור אמנות בברלין
הפוני הזה הופיע לו בוקר אחד, וכך נשאר. ייתכן שמחר הוא יראה אחרת לגמרי... (צילום: טל שלו)
 

להשאיר חותם על חומת ברלין

באמצע הדרך בין השכונות קרויצברג ופרידריכסהיין נמצאת הגלריה הפתוחה הגדולה ביותר בברלין  "גלריית הצד המזרחי" ( East Side Gallery). קילומטר ושלוש מאות מטר אורכה, ויש בה כ- 105 ציורים של אומנים מוכרים מרחבי העולם. בנוסף, רבים מהמבקרים בוחרים להשאיר את הגיגיהם ואת חותמם על הקירות, שהיו קודם חלק מהצד המזרחי של חומת ברלין. רוב שטח החומה אינו זוכה לניקיון באופן קבוע, למעט כמה ציורים בודדים בעלי חשיבות פוליטית.
כתבה על סיור בחומות ברלין
 
סיור אמנות בברלין
מזהים את הדגל? כך אנחנו נראים על חומת ברלין (צילום: טל שלו)
 

לאכול המבורגר בשירותים ציבוריים

לאחר שטיילנו באזור אורניינשטראסה נחזור לתחנה ממנה הגענו וניקח את קו 12U עד תחנת Schlesisches Tor. משם נתקדם ברגל, כ- 15 דקות, לכיוון שכונת פרידריכסהיין (Friedrichshain). מתחת לגשר הירוק ישנן יצירות אומנות בשני הצדדים וניתן ללכת על אי התנועה הרחב שבמרכזו ולהתבונן בהן. סמוך לגשר שוכן לו דוכן ההמבורגרים הידוע בורגרמייסטר שעד לשנת 2006 שימש כשירותים ציבוריים, ואם זה לא מעורר בכם תיאבון בוודאי מגוון בתי הקפה המעוצבים, מבחוץ ומבפנים הגדושים ציורים ושבלונות מודבקות ש"צמחו" מתחת לגשר כפטריות אחרי הגשם, יעשו את העבודה.

כמובן שלכל "מתחת לגשר" יש גם "מעל לגשר" שכדאי לראות. בקצהו מתנוסס הציור הידוע של האומן האיטלקי
BLU, אשר ציוריו מילאו בעבר את הרובע. ביצירה הענקית מופיע איש גדול, המורכב מאנשים רבים ורודים, כשהוא בדיוק מתכונן לזלילת איש לבן נוסף. משמעויות הציור רבות ומגוונות, ומומלץ ביותר להתעכב לידו כמה דקות. BLU מחק שניים מהמפורסמים שבציוריו בשכונה ותרץ זאת בכך ש"הגיע זמנם ללכת", אך תומכי תיאוריות הקונספירציה טענו כי הוא מחק את ציוריו במחאה על מחירי הנדל"ן העולים בעיר בכלל, ובשכונת קרויצברג בפרט.
 
סיור אמנות בברלין
מי אוכל את מי? ציורו המפורסם של BLU (צילום: טל שלו)
 

לסיים את היום עם בירה כמיטב המסורת

סיור יום שכזה ראוי לסיים עם בירה מקומית טובה, במתחם קסיופיאה (Cassiopeia) בשכונת פרידריכסהיין. המתחם עצמו מוקף חומה גבוהה וכבר מהרחוב אפשר להבחין בכמה יצירות אומנות המפארות אותה ואת המדרכות שסביבה. המתחם עצמו משופע בכתובות ובציורי גרפיטי, המשתנים בכל יום. המגוון הוא עצום ומרתק וקשה להתנתק מלבחון כל ציור וציור. מזל שצריך לעצור מדי פעם למנוחה באחד מהברים במתחם.
 
סיור אמנות בברלין
על הקיר במתחם קסיופיאה 
 אזהרות חשובות בהחלט, לכלל הציבור (צילום: טל שלו)


בתי מלון מומלצים במרכז ברלין

מלון פארק אין רדיסון (Park Inn by Radisson) הוא מלון 4 כוכבים, הנמצא במיקום מעולה – ליד כיכר אלכסנדר (אלכסנדר פלאץ), בקרבת תחנת אלכסנדר-פלאץ (רכבת, מטרו, אוטובוסים וחשמלית) ובמרחק הליכה רגלית לאתרי התיירות של רובע מיטה (Mitte) ואזורי הקניות. מהטרסה שבקומה ה- 37 יש תצפית נפלאה על העיר. החדרים נוחים, השירות אדיב והמלון זוכה לחוות דעת מצוינות.
מלון פארק אין רדיסון - השוואת מחירים
 
מלון פארק אין ברלין  מלון פארק אין ברלין
מלון פארק אין רדיסון  מיקום מעולה במרכז העיר ושירות אדיב


מלון אינטרקונטיננטל ברלין (InterContinental Berlin) ממוקם בצד השני של מרכז ברלין, ברובע טירגארטן. עם אירוח ופינוק 5 כוכבים. הוא בעל נגישות נוחה לרחוב הקניות קורפורסטנדאם ומרכז קניות גדול, גן החיות, אתרים נוספים בצד זה של העיר ותחבורה ציבורית יעילה לשאר חלקיה. בריכה וספא, נוף פנורמי, מסעדת כוכב מישלן, ארוחת בוקר עשירה ותמורה מצוינת למחיר, מעניקים לו הרבה מאד חוות דעת מפרגנות.
מלון מומלץ באזור הקניות של ברלין  מלון מומלץ באזור הקניות של ברלין
מלון אינטרקונטיננטל ברלין
  אירוח 5 כוכבים וחוות דעת מפרגנות


מידע נוסףטל שלו אודות הכותבת
טל שלו מתגוררת בברלין ומדריכה סיורים קבוצתיים ופרטיים בעיר. הסיורים הקבוצתיים - בעקבות סרטים וספרים שעלילתם מתרחשת בעיר, והסיורים הפרטיים משלבים כל נושא אפשרי - החל מסיור באתרים המרכזיים, שווקי אוכל ואמנות, ועד לחיי הלילה וסיורי שופינג מיוחדים. Berlindreamwalks@gmail.com
מספר צפיות: 12240
77300
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר
מסלולי טיול לבחירתכם
בהתאמה אישית ובקצב שלכם
כן, זה מעניין אותי!