אומנות רחוב בברלין:
סיור במוזיאון הפתוח הגדול ביותר בעיר
מאת: טל שלו


בברלין ישנם יותר מ-250 (!) מוזיאונים ומספר דומה של גלריות, אך הרחובות עצמם מהווים את המוזיאון הגדול מכולם, עם אומנות רחוב שזרועותיה מגיעות לכל שכונה בעיר.


מהי אומנות רחוב? כל דבר המתפתח במרחב הציבורי, כדוגמת גרפיטי, שבלונות, פוסטרים, סטיקרים וציורי קיר. בכתבה אתאר טיול יום של שלוש עד ארבע שעות הליכה, המגלה את מסתורי אומנות הרחוב בשכונות ברלין.

1 / 8
2 / 8
3 / 8
4 / 8
5 / 8
6 / 8
7 / 8
8 / 8

דיוקן של אנה פרנק של האומן האוסטרלי ג'ימי סי (צילום: Jan Moons)
ציור האסטרונאוט של האומן הצרפתי ויקטור אש (צילום: Victor Ash)
ציור יפהפה בשכונת פרנצלאואר ברג (צילום: Joan)
יצירתו המפורסמת של האומן האיטלקי BLU (צילום: Marta Nimeva Nimeviene)
אחד מהציורים הרבים ב"גלריה המזרחית" על חומת ברלין (צילום: Joan)
ציור במתחם קסיופיאה בשכונת פרידריכסהיין (צילום: Aires Almeida)
בסדרת הציורים של האומן הספרדי אל בוצ'ו, לוסי הקטנה מנסה להרוג את החתול שלה במגוון דרכים יצירתיות (צילום: Lord Jim)
האומן הבלגי ROA מתמחה בציורי שחור-לבן של "חיות מתות בסביבה עירונית" (צילום: Steffi Reichert)


מפת ברלין והאתרים המתוארים בכתבה: חצרות האקשה 
(A) , שכונת קרויצברג (B),
אורניינשטראסה (C), גלריית הצד המזרחי (D), שכונת פרידריכסהיין (E)
(להגדלת המפה לחצו על הפינה השמאלית עליונה)
 

בלטיות"להרוג חתול" בחצרות האקשה

האקשר מרקט (Hackescher Markt) הוא אזור מרכזי מאוד בברלין, וחלקו האומנותי נמצא בעיקר בחצרות האקשה (Hackesche Höfe). החצרות הן רבות ומגוונות, וניתן למצוא בהן בתי קפה, מסעדות, חנויות מעצבים, בית קולנוע וגלריות. אך האזור המרכזי של אומנות הרחוב נמצא קצת אחרי בית הקפה סטארבקס, ובאותו צד של המדרכה. בכניסה למרחב האומנות יש שלט (על הרצפה) לזכרו של אוטו ויידט, מקים מפעל המטאטאים שהיה במקום. כיום מתפעלת את המקום קרן שוורצנברג, שחלק מתפקידה הוא לתמוך באומנות עצמאית ברחבי ברלין.

בין יצירות האומנות שמפארות את החצר מצויים דיוקן של אנה פרנק, שנעשה בידי האומן האוסטרלי ג'ימי סי 
(Jimmy C) עבור מרכז אנה פרנק, הדפסים רבים של האומן הספרדי אל בוצ'ו (El-Bocho) ועוד יצירות רבות וייחודיות. כך, לדוגמה, מפוזרים הדפסים רבים שיצר אל בוצ'ו ברחבי העיר, המדגימים את הדרכים הרבות בהן משתמשת הדמות לוסי הקטנה (המבוססת על סדרת ילדים צ'כית) על מנת להרוג את החתול שלה. בשיטוטיכם בעיר נסו למצוא את לוסי והחתול שלה ולהתרשם מהרעיונות היצירתיים...

סדרת לוסי הקטנה של האומן אל בוצ'ו
כיצד תהרוג לוסי הקטנה את החתול שלה הפעם...? (צילומים: CC Steffi Reichert, Joan)


מלון מומלץ במרכז ברלין, סמוך להאקשר מרקט

מלון קלאסיק אלכסנדר פלאזה (Classik Hotel Alexander Plaza) הוא מלון בוטיק ברמת 4 כוכבים בלב ברלין. שלל אתרי תיירות מרכזיים נמצאים במרחק דקות הליכה ספורות, ביניהם האקשר מרקט, אי המוזיאונים ואלכסנדרפלאץ. במלון ישנם 94 חדרים מעוצבים עם חלונות גדולים, וחללים משותפים שטופי אור. בקומה התחתונה מתחם בריאות וספא עם חדר כושר וסאונה פינית. מזנון ארוחת בוקר מוגש מדי יום, ובר המלון מציע מגוון משקאות ומנות קלות.

מלון קלאסיק אלכסנדר פלאזה, ברלין
מלון קלאסיק אלכסנדר פלאזה – בוטיק 4 כוכבים בלב ברלין


לחפש אסטרונאוט בקרויצברג

לאחר שיטוט באזור החצרות, ניתן לקחת את הרכבת העילית (S-Bahn) לאלכסנדרפלאץ (Alexanderplatz) – הכיכר המרכזית בברלין. שם אפשר לרדת לרציפים התחתיים ולקחת את הרכבת התחתית (8U) אל תחנת Kottbusser Tor, שנמצאת בקרויצברג (Kreuzberg) – שכונה היסטורית במערב ברלין. זוהי נקודת הפתיחה של סיור אומנות הרחוב.
 
במרחק של כ-5 דק' הליכה מהתחנה נמצא רחוב מריניאנשטראסה (Mariannenstrasse) וכאן פוגשים באסטרונאוט גדול ממדים. את האסטרונאוט צייר אומן הרחוב הצרפתי ויקטור אש (Victor Ash), במסגרת פסטיבל אומנות רחוב שנערך ב-2007 בשכונה. לעיתים, בלילות, מדליקה סוכנות הרכב שממול אורות, המשתקפים כדגל בידו של האסטרונאוט. מתחת לתמונת האסטרונאוט ישנן כמה כתובות גרפיטי מ-1973, הנמצאות גם בגינה הסמוכה, אליה מובילות מספר מדרגות.

ביציאה מהגינה משתלבים ברחוב הראשי, סקליצר שטראסה (
Skalitzer Strasse). מכאן אפשר להמשיך בסיור הרגלי לרחוב אורניינשטראסה (Oranienstrasse). בפינת הרחוב מופיעה כתובת מחאה נגד כרישי הנדל"ן שמנסים להשתלט על השכונה.
לינה באזור אלכסנדרפלאץ
 
האסטרונאוט של אומן הרחוב הצרפתי ויקטור אש
צעד קטן לצייר, צעד גדול לאומנות! (צילום: CC Hans Veneman)
 

לצייר מחוץ לחוק באורניינשטראסה

על אחד מבנייני הרחוב תוכלו למצוא שני ציורים של שני אומנים שונים  האחד חוקי והשני... פחות. הציור הגדול יותר (והחוקי) שתופס את העין, הוא יצירתו של האומן הבלגי ROA, אשר עיקר עבודתו עוסקת ב"חיות מתות בסביבה אורבנית", בדגש על ציור בשחור ולבן. בעלי הבניין נתנו לו אישור לצייר על הקיר, אך על האזור המיועד כבר היה ציור גרפיטי אשר צויר באופן לא חוקי על ידי קבוצת UP1. מקור קבוצת ציירים זו הוא מהשכונה עצמה, והם אמנם מתמחים בציור על רכבות, אך ניתן להבחין בנוכחותם גם על בניינים רבים ברחבי העיר. הם מתאמנים ביצירת ציור תוך שתיים וחצי דקות, ונשארים בכושר על מנת שיוכלו לברוח מהפקחים שמנסים לתפוס אותם.

מומלץ להיכנס לרחוב אורניינשטראסה ולטייל לכל אורכו. בכניסה לבתים ניתן לראות כתובות גרפיטי והדבקות של דמויות שונות ומשונות. הרחוב גם שופע בתי קפה מיוחדים, חנויות קסומות ומסעדות מעוצבות ומגוונות. מרתק לראות כיצד האזור משתנה מיום ליום, מאחר שבכל לילה יוצאים אלפי אנשים (בהם חבורות מאורגנות) לצייר על קירות ברלין. יחידת הפיקוח על הוונדליזם שאמונה על ריסון התופעה מונה רק כמה עשרות בודדות של פקחים, אשר ממקדים את מאמציהם בשמירה על ניקיון הרכבות מבחוץ. חבורת UP1, למשל, עושה להם חיים מאוד מאוד קשים...
כתבה על אתרים מרכזיים בברלין
 
יצירה של האומן הבלגי ROA
האומן ROA עוסק רבות ב"חיות מתות בסביבה אורבנית", בדגש על ציור בשחור-לבן (צילום: CC Hans Veneman)
 

להשאיר חותם על חומת ברלין

באמצע הדרך בין השכונות קרויצברג ופרידריכסהיין נמצאת הגלריה הפתוחה הגדולה ביותר בברלין  "גלריית הצד המזרחי" (East Side Gallery). קילומטר ושלוש מאות מטר אורכה, ויש בה מעל מאה ציורים של אומנים מוכרים מרחבי העולם. בנוסף, רבים מהמבקרים בוחרים להשאיר את הגיגיהם ואת חותמם על הקירות, שהיו קודם חלק מהצד המזרחי של חומת ברלין. רוב שטח החומה אינו זוכה לניקיון באופן קבוע, למעט כמה ציורים בודדים בעלי חשיבות פוליטית.
כתבה על סיור בחומות ברלין
 
סיור אמנות בברלין
מזהים את הדגל? כך אנחנו נראים על חומת ברלין (צילום: טל שלו)
 

לאכול המבורגר בשירותים ציבוריים

לאחר שטיילנו באזור אורניינשטראסה נחזור לתחנה ממנה הגענו וניקח את קו 12U עד תחנת Schlesisches Tor. משם נתקדם ברגל, כ-15 דקות, לכיוון שכונת פרידריכסהיין (Friedrichshain). מתחת לגשר הירוק ישנן יצירות אומנות בשני הצדדים וניתן ללכת על אי התנועה הרחב שבמרכזו ולהתבונן בהן. סמוך לגשר שוכן לו דוכן ההמבורגרים הידוע בורגרמייסטר שעד לשנת 2006 שימש כשירותים ציבוריים, ואם זה לא מעורר בכם תיאבון, כנראה שמגוון בתי הקפה המעוצבים, מבחוץ ומבפנים, הגדושים ציורים ושבלונות מודבקות ש"צמחו" מתחת לגשר כפטריות אחרי הגשם, יעשו את העבודה.

כמובן שלכל "מתחת לגשר" יש גם "מעל לגשר" שכדאי לראות. בקצהו מתנוסס הציור הידוע של האומן האיטלקי
BLU, אשר ציוריו מילאו בעבר את הרובע. ביצירה הענקית מופיע איש גדול, המורכב מאנשים רבים ורודים, כשהוא בדיוק מתכונן לזלילת איש לבן נוסף. משמעויות הציור רבות ומגוונות, ומומלץ ביותר להתעכב לידו כמה דקות. BLU מחק שניים מהמפורסמים שבציוריו בשכונה ותרץ זאת בכך ש"הגיע זמנם ללכת", אך תומכי תיאוריות הקונספירציה טענו כי הוא מחק את ציוריו במחאה על מחירי הנדל"ן העולים בעיר בכלל, ובשכונת קרויצברג בפרט.
 
יצירתו של האומן האיטלקי BLU בברלין
מי אוכל את מי? ציורו המפורסם של BLU (צילום: CC Mark Ahsmann)
 

לסיים את היום עם בירה כמיטב המסורת

סיור יום שכזה ראוי לסיים עם בירה מקומית טובה, במתחם קסיופיאה (Cassiopeia) בשכונת פרידריכסהיין. המתחם עצמו מוקף חומה גבוהה וכבר מהרחוב אפשר להבחין בכמה יצירות אומנות המפארות אותה ואת המדרכות שסביבה. המתחם עצמו משופע בכתובות ובציורי גרפיטי, המשתנים בכל יום. המגוון הוא עצום ומרתק וקשה להתנתק מלבחון כל ציור וציור. מזל שצריך לעצור מדי פעם למנוחה באחד מהברים במתחם.
 
סיור אמנות בברלין
על הקיר במתחם קסיופיאה – אזהרות חשובות בהחלט, לכלל הציבור (צילום: טל שלו)
 


טל שלו אודות הכותבת
טל שלו מתגוררת בברלין ומדריכה סיורים קבוצתיים ופרטיים בעיר. הסיורים הקבוצתיים - בעקבות סרטים וספרים שעלילתם מתרחשת בעיר, והסיורים הפרטיים משלבים כל נושא אפשרי - החל מסיור באתרים המרכזיים, שווקי אוכל ואמנות, ועד לחיי הלילה וסיורי שופינג מיוחדים. Berlindreamwalks@gmail.com
סטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר