סיור בעקבות חומת ברלין
מאת: משה ריינפלד


הברלינאים אוהבים לדבר על חומת ברלין, והתיירים אוהבים לבקר בה  פיסת היסטוריה, סיום תקופה, סמל לסיום המלחמה הקרה בין שתי המעצמות. לא הרבה נותר מהחומה כיום, אחרי שהמונים לקחו למזכרת את אבניה, אבל עדיין ניתן לראות חלקים ממנה במספר מקומות בעיר ובסביבתה, יחד עם מיצגי אומנות והנצחה.


כל תייר בברלין צריך לדעת לפחות על מה מדובר, ורצוי גם לבקר, ועל כך בכתבה זו.
 
1 / 8
2 / 8
3 / 8
4 / 8
5 / 8
6 / 8
7 / 8
8 / 8

קיסינג'ר וברז'נייב על חומת ברלין כאלגוריה לסיום המלחמה הקרה (צילום: Indrajit Das)
צ'ק פוינט צ'ארלי – פעם נקודת מעבר בין מערב ומזרח וכיום אטרקציה תיירותית (צילום: Viv Lynch)
חלקים מהחומה מוצבים בכיכר פוטסדאם (צילום: Nikada)
גלריית הצד המזרחי – ציורים על החומה (צילום: Michal Collection)
חלק מהציורים שעל החומה הם בעלי מסר פוליטי (צילום: Javier Gonzalez)
כך זה נראה אז – חומת ברלין ושער ברנדנבורג בשנת 1988 (צילום: Bundesarchiv)
מגדל שמירה המוצב באתר ההנצחה של חומת ברלין (צילום: Michal Collection)
חומת ברלין בשכונת פרנצלאואר ברג (צילום: Al Case)

חומת ברלין במספרים

להלן מספר נתונים יבשים על חומת ברלין, כאשר עוד עמדה על תילה במלואה:
♦ אורך החומה סביב מערב ברלין – 155 קילומטר
♦ אורך הגבול בין מערב ברלין למזרח ברלין – 43 קילומטר
♦ גובה החומה – למעלה מ-3.5 מטרים
♦ מספר מגדלי השמירה לאורך החומה – 302
♦ מספר הבונקרים – 20
♦ מספר האנשים שנהרגו כשחצו את החומה – 200 לערך
 
היכן ניתן לראות כיום את חומת ברלין (האתרים לפי סדר הופעתם בכתבה)
 

בלטיותהיכן ניתן לראות את חומת ברלין כיום

חלקים מעטים בלבד מהחומה נותרו שלמים ומשמשים אתרי הנצחה, לאחר שהיא נהרסה על ידי ההמונים, אשר מיהרו לקחת חלקים ממנה כמזכרת. גם הקטעים שנותרו אינם נראים כיום כפי שנראו בתקופה בה היתה העיר המפוצלת.

בין הקטעים שנותרו בולט קטע הקרוי גלריית הצד המזרחי (East Side Gallery), שאורכו 1,300 מטר, ליד תחנת הרכבת המזרחית (Ostbahnhof). הצד המזרחי של החומה באזור זה מכוסה בציורי קיר של אומנים, רובם בנושאי שלום ואחוות עמים, דבר שלא היה אפשרי בימים בהם שלטה כאן גרמניה המזרחית. בתקופה זו היה זה דווקא צידה המערבי של החומה שכוסה בגרפיטי. חלקים אחדים מהגלריה עוסקים בביקורת על גרמניה המזרחית. ציור אחד מוקדש לישראל, ובו דגל ישראל מצויר על דגל גרמניה.

קטע נוסף של החומה ניתן לראות ברחוב ברנאואר (Bernauer) שבצפון ברלין, באתר ההנצחה של חומת ברלין (Gedenkstätte Berliner Mauer). לאורך קטע מהחומה שוחזרה "רצועת המוות" במלואה, כולל מגדלי שמירה ותאורה. ניתן לצפות עליה ממגדל שנבנה בסמוך, בו יש מרכז תיעוד לתולדות החומה. לאורך הרחוב פזורים שלטים, הממחישים נושאים הקשורים לחומה ולבריחה, כולל סימון באבנים של מספר מנהרות בריחה.

גלריית הצד המזרחי, חומת ברלין
גרפיטי על חומת ברלין, "גלריית הצד המזרחי" (צילום: CC Joan)

אתר הזיכרון הרשמי לחומת ברלין
אתר ההנצחה של חומת ברלין (צילום: Jule_Berlin)


מלון מומלץ באזור גלריית הצד המזרחי

מלון אינדיגו – איסט סייד גלרי (Indigo Berlin - East Side Gallery) הוא מלון 4 כוכבים הממוקם ממול גלריית הצד המזרחי, ובמרחק הליכה קצר מאצטדיון מרצדס בנץ המארח מגוון הופעות ומשחקי כדורגל. בנוסף למזנון ארוחת הבוקר, מסעדת המלון (Spreewirtschaft) מגישה גם ארוחות צהריים וערב, ובבר על הגג (Gallery Rooftop) תוכלו ליהנות ממשקאות וארוחות קלות עם נוף נהדר של העיר ונהר שפרה. באזור המלון עוד מספר מסעדות ובתי קפה, אולם באולינג ומגוון חנויות.
 
מלון אינדיגו – איסט סייד גלרי, ברלין
מלון אינדיגו – איסט סייד גלרי, 4 כוכבים ממול גלריית הצד המזרחי


צ'ק פוינט צ'ארלי וכיכר פוטסדאם

מוצב צ'ארלי, המכונה צ'ק פוינט צ'ארלי (Checkpoint Charlie), נסגר כחצי שנה לאחר פירוק החומה. העתק של ה"בודקה" שבה עמדו השוטרים הצבאיים האמריקנים הוצב שם ב-13 באוגוסט 2000 והפך למוקד משיכה לתיירים. אבל מגדל השמירה המזרח גרמני שעמד ממול, פורק בידי החברה המנהלת את המוזיאון הפועל באתר. לעומת זאת, שוחזר שם קטע של החומה, שאורכו 140 מטר, ולידו אנדרטה לזכר הגרמנים שנהרגו בעת הניסיון לחצות את הגבול.
   
צ'ק פוינט צ'ארלי, ברלין
העמדה בצ'ק פוינט צ'ארלי  מוקד משיכה לתיירים (צילום: kasto)
 
 
עוד אתר תיירות מבוקש הקשור לחומה הוא כיכר פוטסדאם (Potsdamer Platz). הכיכר שוכנת במקום בו היה במשך כ-28 שנים שטח הפקר בין שני חלקי ברלין. לאחר איחוד העיר מחדש נותרו במקום קטעים גדולים של החומה, וכן מגדל שמירה מזרח גרמני, אולם עיריית ברלין הרסה אותם בשנת 1999 במסגרת בניית הכיכר. במרכז הכיכר הושאר קטע חומה של כמה מטרים ולידו שלטי הסבר (גם באנגלית).
 
שרידי החומה בכיכר פוטסדאם בברלין
שרידי החומה בכיכר פוטסדאם, במשך 28 שנה היה כאן שטח הפקר (צילום: CC John Menard)
 

מזרח ברלין, מערב ברלין ומה שביניהן

בתום מלחמת העולם השנייה, בשנת 1945, חולקה ברלין לשטחי כיבוש בין שתי המעצמות. שטח הכיבוש הסובייטי הפך למזרח ברלין. שאר שטחי הכיבוש הפכו לעיר אחת, מערב ברלין. עד 1961 הורשו תושבי מזרח ברלין לעבור למערב ברלין, ומשם יכלו להמשיך גם למערב גרמניה. בשנת 1952 נסגר הגבול בין שתי המדינות, אך המעבר בין שני חלקי ברלין נותר פתוח.
 
כל עוד היה הגבול בין שתי המדינות פתוח היגרו רבים ממזרח גרמניה הקומוניסטית, הנאנקת תחת משטר דיכוי, אל מערב גרמניה הקפיטליסטית, שרמת החיים בה הייתה גבוהה לאין שיעור. גם לאחר שנסגר הגבול ניצלו תושבי גרמניה המזרחית את העובדה שניתן לעבור למערב ברלין והשתקעו בה, או הסתננו ממנה למערב גרמניה. בדרכים אלו נמלטו יותר מ- 2.5 מיליון גרמנים מהמזרח למערב. רבים מהם היו כאלה שרכשו מקצוע על חשבון המדינה הקומוניסטית, ובריחתם גרמה נזק לכלכלתה. תושבי מערב גרמניה שביקרו בברלין ניצלו את חוזקו של המטבע המערב גרמני, ביחס למטבע המזרח גרמני, כדי לקנות בזיל הזול סחורות מתוצרת המדינה הקומוניסטית, וגם זה גרם לה נזק.  
 
חומת ברלין
חומת ברלין, 1986. הצד המקושט  מערב ברלין, הקודר  מזרח (מקור: CC Noir)
זה לא כל כך נעים לראות חומה סגורה...

מהסיבות שפורטו למעלה החליטה ממשלת מזרח גרמניה לסגור את הגבול גם בין שני חלקי ברלין, ב-13 באוגוסט 1961. כ-10 שנים לאחר מכן נחתם הסכם בין ארבע מעצמות הכיבוש, עם הקלות לתושבי מערב ברלין המבקשים לבקר במזרח העיר. אבל פתיחת הגבול מחדש מתאפשרת רק לאחר התמוטטותם של המשטרים הקומוניסטיים, והודעתה של ממשלת הונגריה ב-10 בספטמבר 1989 שהיא פותחת את גבולה לפליטים ממזרח גרמניה. ב-9 בנובמבר פורצים תושבי ברלין את החומה ומתחילים בפירוקה. 
 
בתקופה שבה הייתה ברלין חצויה על ידי חומה, עברו מי שהורשו להיכנס למזרח ברלין דרך מעבר הגבול ברחוב פרידריך (FriedrichStrasse), מעבר שכונה "צ'ק פוינט צ'רלי". שני מעברי גבול נוספים הוקמו בעיר הלמשטדט (Helmstedt), מעבר שכונה "צ'ק פוינט אלפא", וביער דריילינדן (Dreilinden), מעבר שכונה "צ'ק פוינט בראבו".

המשטרה הצבאית האמריקנית הקימה במעברים אלה מוצבי פיקוח, וסימנה אותם באותיות A-B-C על פי האלף-בית הפונטי האנגלי: מוצב אלפא בהלמשטדט, מוצב בראבו בדריילינדן ומוצב צ'רלי ברחוב פרידריך. מוצבי הפיקוח נועדו בעיקר למתן הנחיות לכל העוברים מהמערב למזרח, וכן לרישום אנשי הצבא המערביים שהיו בעלי חסינות מפני בדיקה של השלטונות האזרחיים בשני חלקי העיר. 
 
חומת ברלין, שער ברנדנבורג, ושדרות אונטר דר לינדן
צילום משנת 1964  חומת ברלין, שער ברנדנבורג, ושדרות אונטר דר לינדן (צילום: Brian Harrington)
 

מידע נוסף


משה ריינפלד
 
אודות הכותב
משה ריינפלד, עיתונאי ותיק, מדריך טיולים, מורה דרך בעל רישיון מטעם משרד התיירות, מרצה בגופים שונים ובחוגים, יועץ טיולים וסוכן נסיעות מוסמך. התמחה בתיירות לברלין, מרכז אירופה וארה"ב, ובטיולים בירושלים. סטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר