סיור בחומת ברלין
מאת: משה ריינפלד


הברלינאים אוהבים לדבר על חומת ברלין, ממש כפי שהירושלמים מרבים להיזכר בתשע עשרה השנים שבהן הייתה עירם מחולקת.


לכן כל המבקר בברלין צריך לדעת לפחות על מה מדובר, ורצוי גם לבקר, ועל כך בכתבה זו.

ציור על חומת ברלין, גרמניה
ציור על חומת ברלין (צילום: Lauren Manning)

כמה נתונים יבשים על חומת ברלין, כאשר עוד עמדה על תילה

* אורך החומה סביב מערב ברלין - 155 קילומטר
* אורך הגבול בין מערב ברלין למזרח ברלין - 43 קילומטר
* גובה החומה - למעלה מ- 3.5 מטרים
* מספר מגדלי השמירה לאורך החומה - 302
* מספר הבונקרים - 20
* מספר האנשים שנהרגו כשחצו את החומה - 200 לערך.
היכן ניתן לראות כיום את חומת ברלין (האתרים לפי סדר הופעתם בכתבה)

היכן ניתן לראות את חומת ברלין כיום?

חלקים מעטים בלבד מהחומה נותרו שלמים ומשמשים אתרי הנצחה, לאחר שהיא נהרסה על ידי ההמונים, אשר מיהרו לקחת חלקים ממנה מהחומה כמזכרת. גם הקטעים שנותרו אינם נראים כיום כפי שנראו בתקופה בה היתה העיר המפוצלת.

בין הקטעים שנשארו קטע הקרוי "גלריית הצד המזרחי", שאורכו 1,300 מטרים, ליד תחנת הרכבת המזרחית (Ostbahnhof). באזור זה הצד המזרחי של החומה מכוסה בציורי קיר של אמנים, רובם בנושאי שלום ואחוות עמים, דבר שלא היה אפשרי בתקופת גרמניה המזרחית. בתקופה זו היה זה דווקא צידה המערבי של החומה שכוסה בגרפיטי. חלקים אחדים מהגלריה עוסקים בביקורת על גרמניה המזרחית. ציור אחד מוקדש לישראל, ובו דגל ישראל מצויר על דגל גרמניה.

קטע נוסף של החומה ניתן לראות ברחוב ברנאואר (Bernauer) שבצפון ברלין, במקום שהוגדר בתור אתר הזיכרון הרשמי לחומת ברלין (Gedenkstätte Berliner Mauer). לאורך קטע מהחומה שוחזרה "רצועת המוות" במלואה, כולל מגדלי שמירה ותאורה. ניתן לצפות עליה ממגדל שנבנה בסמוך, בו יש מרכז תיעוד לתולדות החומה. לאורך הרחוב פזורים שלטים, הממחישים נושאים הקשורים לחומה ולבריחה, כולל סימון באבנים של מספר מנהרות בריחה).

גרפיטי על חומת ברלין
אמנות רחוב בברלין - גרפיטי על חומת ברלין (צילום: Lauren Manning )


חופשה בישראל
צ'ק פוינט צ'ארלי וכיכר פוטסדאם

מוצב צ'ארלי, המכונה צ'ק פוינט צ'ארלי (Checkpoint Charlie), נסגר כחצי שנה לאחר פירוק החומה. העתק של ה"בודקה" שבה עמדו השוטרים הצבאיים האמריקנים הוצב שם ב-13 באוגוסט 2000 והפך למוקד משיכה לתיירים. אבל מגדל השמירה המזרח גרמני שעמד ממול, פורק בידי החברה המנהלת את המוזיאון הפועל באתר. לעומת זאת, שוחזר שם קטע של החומה, שאורכו 140 מטר, ולידו אנדרטה לזכר הגרמנים שנהרגו בעת ניסיון לחצות את הגבול.
עוד אתר תיירות מבוקש הקשור לחומה הוא כיכר פוטסדאם (Potsdamer Platz). הכיכר שוכנת במקום שבו היה במשך כ-28 שנה שטח הפקר בין שני חלקי ברלין. לאחר איחוד העיר מחדש נותרו במקום קטעים גדולים של החומה, וכן מגדל שמירה מזרח גרמני, אולם עיריית ברלין הרסה אותם בשנת 1999 במסגרת בניית הכיכר. במרכז הכיכר הושאר קטע חומה של כמה מטרים ולידו שלטי הסבר (גם באנגלית).
העמדה בצ'ק פוינט צ'ארלי כיום, ברלין
העמדה בצ'ק פוינט צ'ארלי כיום (צילום: www.visitBerlin.de)

חומת ברלין - קצת היסטוריה

ברלין חולקה בשנת 1945, עם תום מלחמת העולם השנייה, לשטחי כיבוש של המעצמות. שטח הכיבוש הסובייטי הפך למזרח ברלין. שאר שטחי הכיבוש הפכו לעיר אחת, מערב ברלין. עד 1961 הורשו תושבי מזרח ברלין לנסוע למערב ברלין, ומשם יכלו להמשיך גם למערב גרמניה. בשנת 1952 נסגר הגבול בין שתי המדינות, אך המעבר בין שני חלקי ברלין נותר פתוח.
כל עוד היה הגבול בין שתי המדינות פתוח היגרו רבים ממזרח גרמניה הקומוניסטית, הנאנקת תחת משטר דיכוי, אל מערב גרמניה הקפיטליסטית, שרמת החיים בה הייתה גבוהה לאין שיעור. גם לאחר שנסגר הגבול ניצלו המזרח גרמנים את העובדה שניתן לעבור למערב ברלין והשתקעו בה, או הסתננו ממנה למערב גרמניה. בדרכים אלה נמלטו יותר מ- 2.5 מיליון גרמנים מהמזרח למערב. רבים מהם היו כאלה שרכשו מקצוע על חשבון המדינה הקומוניסטית, ובריחתם גרמה נזק לכלכלתה. תושבי מערב גרמניה שביקרו בברלין ניצלו את חוזקו של המטבע המערב גרמני יחסית למטבע המזרח גרמני כדי לקנות בזיל הזול סחורות מתוצרת המדינה הקומוניסטית, וגם זה גרם לה נזק.
חומת ברלין, מפה
מפת ברלין מסומנת בצהוב על צילום לווין (מקור: NASA)

לפיכך, החליטה ממשלת מזרח גרמניה לסגור את הגבול גם בין שני חלקי ברלין. צעד זה נעשה ב- 13 באוגוסט 1961.
כ -10 שנים לאחר מכן נחתם הסכם בין ארבע מעצמות הכיבוש על הקלות לתושבי מערב ברלין המבקשים לבקר במזרח העיר. אבל פתיחת הגבול מחדש מתאפשרת רק לאחר התמוטטותם של המשטרים הקומוניסטיים, והודעתה של ממשלת הונגריה ב-10 בספטמבר 1989 שהיא פותחת את גבולה לפליטים ממזרח גרמניה. ב-9 בנובמבר פורצים תושבי ברלין את החומה ומתחילים בפירוקה.
בתקופה שבה הייתה ברלין חצויה על ידי החומה, עברו מי שהורשו להיכנס למזרח ברלין דרך מעבר הגבול ברחוב פרידריך (Friedrichstrasse). שני מעברי גבול אחרים הוקמו בהלמשטדט ובדריילינדן. המשטרה הצבאית האמריקנית הקימה במעברים אלה מוצבי פיקוח, וסימנה אותם באותיות A, B ו-C על פי האלף-בית הפונטי האנגלי: מוצב אלפא בהלמשטדט, מוצב בראבו בדריילינדןומוצב צ'רלי ברחוב פרידריך.
מוצבי הפיקוח נועדו בעיקר למתן הנחיות לכל העוברים מהמערב למזרח, וכן לרישום אנשי הצבא המערביים שהיו בעלי חסינות מפני בדיקה של השלטונות האזרחיים בשני חלקי העיר.
חומת ברלין, שער ברנדנבורג, ושדרות אונטר דר לינדן
צילום משנת 1964 - חומת ברלין, שער ברנדנבורג, ושדרות אונטר דר לינדן (צילום: Brian Harrington)בתי מלון מומלצים במרכז ברלין

מלון פארק אין רדיסון (Park Inn by Radisson) הוא מלון 4 כוכבים, הנמצא במיקום מעולה - ליד כיכר אלכסנדר (אלכסנדר פלאץ), בקרבת תחנת אלכסנדר-פלאץ (רכבת, מטרו, אוטובוסים וחשמלית) ובמרחק הליכה רגלית לאתרי התיירות של רובע מיטה (Mitte) ואזורי הקניות. מהטרסה שבקומה ה- 37 יש תצפית נפלאה על העיר. החדרים נוחים, השירות אדיב והמלון זוכה לחוות דעת מצוינות.
מלון פארק אין רדיסון - השוואת מחירים (שימו לב לתנאי הביטול)
מלון פארק אין ברלין מלון פארק אין ברלין
מלון פארק אין רדיסון - מיקום מעולה במרכז העיר ושירות אדיב

מלון אינטרקונטיננטל ברלין (InterContinental Berlin) ממוקם בצד השני של מרכז ברלין, ברובע טירגארטן. עם אירוח ופינוק 5 כוכבים. הוא בעל נגישות נוחה לרחוב הקניות קורפורסטנדאם ומרכז קניות גדול, גן החיות, אתרים נוספים בצד זה של העיר ותחבורה ציבורית יעילה לשאר חלקיה. בריכה וספא, נוף פנורמי, מסעדת כוכב מישלן, ארוחת בוקר עשירה ותמורה מצוינת למחיר, מעניקים לו הרבה מאד חוות דעת מפרגנות.
מלון אינטרקונטיננטל ברלין – השוואת מחירים (שימו לב לתנאי הביטול)
מלון מומלץ באזור הקניות של ברלין מלון מומלץ באזור הקניות של ברלין
מלון אינטרקונטיננטל ברלין
- אירוח 5 כוכבים וחוות דעת מפרגנות


כתבות על אזורים נוספים ויעדי טיול בגרמניה


משה ריינפלד
 
אודות הכותב
משה ריינפלד, עיתונאי ותיק, מדריך טיולים, מורה דרך בעל רישיון מטעם משרד התיירות, מרצה בגופים שונים ובחוגים, יועץ טיולים וסוכן נסיעות מוסמך. התמחה בתיירות לברלין, מרכז אירופה וארה"ב, ובטיולים בירושלים. מספר צפיות: 30348
80540
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר