הזמנות לחופשה שלך

המוזיאונים המובחרים של ברלין
מאת: משה ריינפלד


ברלין היא בראש ובראשונה עיר מוזיאונים. יש בעיר למעלה מ- 200 מוזיאונים, אוספים וארכיונים. ברור שאי אפשר לבקר בכולם. זה עלול להימשך חודשים. אבל כמה מהם אסור להחמיץ. בחרתי להציג בפניכם 15 מהם. 


שער הפרחים בבל במוזיאון פרגמון, ברלין
שער הפרחים בבל מוזיאון פרגמון (צילום: Will Palmer)
 
 
חשוב להדגיש: כמעט כל המוזיאונים בברלין סגורים בימי ב', כמו בכל אירופה. המחירים נעים בדרך כלל בין 4 ל- 6 אירו. מומלץ לרכוש כרטיסיה המאפשרת תמורת 10 אירו לבקר תוך שלושה ימים ביותר מ- 50 מוזיאונים, ובהם גם המוזיאונים של "האי".

עוד תופעה מעניינת: "הלילה הארוך של המוזיאונים". פעמיים בשנה – בפברואר-מרץ ובאוגוסט – פותחים 80 מוסדות תרבות בברלין את שעריהם לציבור הרחב למשך כל שעות הלילה. 


המוזיאונים החשובים של ברלין לפי סדר הופעתם בכתבה
(מלבד שניים מחוץ למרכז העיר שמופיעים על מפה בסוף הכתבה)
 

מתחמי המוזיאונים המרכזיים של ברלין

1. פורום התרבות (Kulturforum), בקצה המזרחי של רובע Tiergarten, ליד כיכר פוטסדאם.
2. אי המוזיאונים (Museum Insel), הנמצא ברובע Mitte.
באי המוזיאונים יש חמישה מוזיאונים נהדרים, האוצרים בקרבם אוצרות חמדה. יורש העצר הפרוסי פרידריך וילהלם הוא שהגה את הרעיון להקים את האי. הרעיון הובא לידי מימוש משנת 1825 עד 1930. בזה אחר זה קמו: המוזיאון הישן (Alte Musum), המוזיאון החדש (Neue Museum), מוזיאון בודה (Bode museum), הגלריה הלאומית הישנה (Alte National galerie) והיהלום שבכתר – מוזיאון פרגמון  (Pergammon museum).
 
שעות הפתיחה (של כל המוזיאונים באי המוזיאונים): שישה ימים בשבוע בשעות 10:00 עד 18:00. ביום ב' סגור.
תחבורה: רכבת עירונית (S-Bahn) תחנת Hackescher Markt.
 
אי המוזיאונים בלילה, ברלין, גרמניה
אי המוזיאונים בלילה (צילום: visitBerlin.de)
 


גרייבר סנטר פארקס
 
להלן סקירה תמציתית של כמה מהמוזיאונים שכדאי להציץ אליהם: 
 

מוזיאון פרגמון (Pergamon museum)

מבנה המוזיאון הוקם בשנים 1910-1930 והוכנס לתוכו מקדש יווני קלסי שלם, שחשף המהנדס הגרמני קרל הומאן, במאה ה-19, בחפירות העיר העתיקה פרגמון שבטורקיה. אבני המקדש הובלו לברלין והורכבו שם מחדש. כרכוב המקדש, שאורכו 113 מטר, מוצג באולם מיוחד. נראים בו תבליטים הנחשבים לפאר האומנות ההלניסטית. הם מתארים את הקרב בין האלים לבין הענקים. באולם סמוך מוצג שער השוק של מילט (130 לספירה), מבנה אדריכלי רומי מפואר. כמו כן מוצגים אוספים ייחודיים של אומנות האיסלם וקדמת אסיה. ראוי לציון: רחוב התהלוכות של בבל, ובו ציורי אריות.
מיקום: אי המוזיאונים ברובע Mitte
 
מוזיאון פרגמון בברלין, גרמניה
מוזיאון פרגמון   (צילום: visitBerlin.de)
 

המוזיאון הישן (Altes Museum)

מוזיאון מדהים השוכן אף הוא ב"אי המוזיאונים". מוצגים בו פסלים, יצירות אומנות וממצאים ארכיאולוגיים מיוון הקלסית ומרומא העתיקה. מומלץ בחום.
 

מוזיאון בודה (Bode musum)

מוזיאון השוכן ב"אי המוזיאונים" ומציג עתיקות מהתקופה הביזנטית ואוסף מטבעות מקיף.
 

הגלריה הלאומית הישנה (Alte National galerie)

עוד מוזיאון מומלץ ב"אי המוזיאונים". מוצגות בו יצירות אומנות מהמאה ה- 19. בין היתר, ניתן לראות שם ציורים מפורסמים של ציירי הזרם האימפרסיוניסטי בצרפת, ובהם רנואר, מונה ומאנה, וכן ציורי שמן נהדרים של גדולי הציירים הגרמניים, ובהם פון מנצל, שאדואו ובלכן, שביטאו את האווירה ששררה בברלין בימי הקיסרים.
 

המוזיאון הגרמני לטכנולוגיה Deutsches Technikmuseum

אוספי מכוניות היסטוריות, כלי עבודה והמצאות, שילהיבו מבוגרים וצעירים כאחד. כדי לסקור כראוי את כל האולמות הענקיים שבהם מוצגים קטרים וקרונות רכבת מכל התקופות, או את מדור הספנות, בו מוצגים 1400 פריטים, דרוש למעשה יותר מיום אחד. המבקרים יכולים לבצע 250 ניסויים בעקרונות פיזיקליים. מאז שנת 2005 יש במוזיאון גם אגף לתעופה, ובו מטוסים אמיתיים. על גג המוזיאון הוצב אחד המטוסים שהשתתפו ברכבת האווירית האמריקנית, שכפתה על הסובייטים את הסרת המצור על ברלין בראשית המלחמה הקרה.
פתוח: 6 ימים בשבוע (סגור ביום ב').
תחבורה: רכבת תחתית (U-Bahn) קווים U-1, U-2 ו-U-15 תחנת Gleisdreieck.
 
המוזיאון הגרמני לטכנולוגיה בברלין, גרמניה
המוזיאון הגרמני לטכנולוגיה  (צילום: visitBerlin.de) המוזיאון היהודי של ברלין (Jüdisches Museum Berlin)

מבנה המוזיאון הוקם בשנת 2000 על פי תכנית של האדריכל הניו-יורקי דויד ליבסקינד. המוזיאון עושה שימוש בטכנולוגיות מודרניות, ובכלל זה מולטימדיה, פעלולי תאורה ועיצוב מיוחד של צורת החדרים, כדי ליצור קשר בין המבקר למוצגים. התצוגה מתמקדת בתולדות יהודי גרמניה וברדיפתם, מראשית ימי הביניים עד ימינו.
פתוח: כל ימי השבוע. 
תחבורה: רכבת תחתית (U-Bahn), קווים ,U-1 U-2 ו-U-15. תחנת Hallesches Tor.
 
המוזיאון היהודי בברלין, גרמניה
המוזיאון היהודי (צילום: visitBerlin.de)
 

מוזיאון הטופוגרפיה של הטרור (Topographie des Terrors)

המוזיאון שוכן מתחת לכיפת השמים, במתחם שבו עמדה עד תום מלחמת העולם השנייה מפקדת הגסטאפו, המשטרה החשאית הגרמנית. בניין זה נהרס בהפצצות. לאחר המלחמה בלמו אנשים טובים, ברגע האחרון, את נסיונו של יזם פרטי לפלס את השטח כדי להקים בו מה שקרוי אצלנו "מיזם נדל"ן מניב". במקום זה, מוצגת באתר תערוכה של תצלומים והסברים מפורטים על מעשי הזוועה של הנאצים.
הביקור במוזיאון אינו כרוך בתשלום.
מיקום: לא רחוק מככר פוטסדאם. כתובת: Kreuzberg, Niederkirchnerstrasse 8
תחבורה: רכבת עירונית (S-Bahn), תחנת Anhalter Bahnhof.         
 

המוזיאון לתולדות גרמניה (Deutsches Historisches Museum)

המוזיאון שוכן במבנה ההיסטורי הקרוי Zeughaus ובמבנה מודרני שהוצמד אליו. באגף הישן מוצגת תערוכה מתמדת על תולדות גרמניה מראשיתה ועד ימינו. באגף החדש מוצגות תערוכות מתחלפות ברמה גבוהה. בשנת 2006, למשל, הוצגה שם תערוכה בנושא: הפליטים הגרמניים במזרח. התערוכה מתארת את קשייהם של מיליוני הגרמנים שהתגוררו במדינות סמוכות, כגון רוסיה, הארצות הבלטיות ופולין, וגורשו או אולצו להגר במחצית הראשונה של המאה ה-20. בתערוכה לא הוזכרו היהודים והשואה אפילו במלה אחת, והיא עוררה פולמוס חריף בגרמניה. 
פתוח: בכל ימי השבוע.
כתובת: Unter den Linden 2.
תחבורה: רכבת עירונית (S-Bahn): תחנת Hackescher Markt.
 

מוזיאון תחנת הרכבת המבורג (Hamburger Bahnhof)

במבנה לשעבר של תחנת רכבת, שהוסב בשנת 1996 למוזיאון, מוצגות יצירות אומנות משישים השנים האחרונות, על שטח של כעשרת אלפים מ"ר. רוב היצירות הן מאוספו הפרטי של אריך מארקס. בקומת הקרקע של המוזיאון מוצגות יצירות של אנדי וורהול, סי טוומבלי, רוברט ראושנברג, רוי ליכטנשטיין, אנסלם קיפר וג'וזף בויס.
פתוח: בימי ג'- ו'. סגור ביום ב'.
מיקוםMitte, Invalidenstr. 50
תחבורה: רכבת עירונית (S-Bahn קווים S-5, S-9, S-75). תחנת Hauptbahnhof.
 

גמלדה גאלרי (Gemaelde galerie)

המוזיאון המרכזי של "פורום התרבות". נפתח בשנת 1998. ב- 72 אולמות התצוגה מוצגות 1400 יצירות של הציירים האירופיים החשובים ביותר, בעיקר מאיטליה והולנד, במאות ה- 13 עד ה- 18.
מיקום: Stauffenberg str. 40.
פתוח: 6 ימים בשבוע (יום ב' סגור).   
 

הגלריה הלאומית החדשה (Neue National Galerie)

עוד מוזיאון חשוב ב"פורום התרבות". מוצגות בו בדרך כלל יצירות אומנות מהמאה ה- 20. בין היתר, ניתן לראות יצירות של פון קירכנר, פיקאסו, פול קלה, פיינינגר וקוקושקה. הנושאים המרכזיים: קוביזם, אקפרסיוניזם, באוהאוז וסוריאליזם. חגיגה לחובבי אומנות. 
פתוח: בימי ג'-ו'.
מיקום: Potsdammerstrasse 50.
 

מוזיאון הסרטים (Deutsche Kinemathek)

לחובבי הקולנוע, ובמיוחד הקולנוע הגרמני. אפקטים מיוחדים ועולמות וירטואליים.
פתוח: 6 ימים בשבוע (ביום ב' סגור).
מיקום: Potsdamer Str. 2 ,Tiergarten.
תחבורה: רכבת עירונית (S-Bahn) ותחתית (U-Bahn), תחנת Potsdamer Platz.
 

מוזיאון הטבע (Museum für Naturkunde)

מוזיאון מעולה לחובבי טבע בפרט ולשוחרי ידע בכלל. מוצגים בו יותר מ- 25 מיליון פריטים זואולוגיים, פליאונטולוגיים, מינרלוגיים וגיאולוגיים. המוצגים המפורסמים ביותר הם השלד המקורי של הדינוזאור מסוג Branchiosaurus brancai, שאורכו 23 מטר וגובהו 12 מטר. עוד אטרקציה: מאות בעלי חיים מפוחלצים. המוזיאון שייך לפקולטה למדעים של אוניברסיטת אלכסנדר הומבולדט (Humboldt Museum) ושוכן במבנה מפואר שלה (למבקרים פתוחה קומת הקרקע בלבד. הקומות העליונות מאכלסות את המעבדות, חדרי הלימוד והמחסנים).
פתוח: בימים ג'-ו'. בימי ב' סגור.
מיקום: Mitte, Invalidenstrasse 43.
תחבורה: רכבת תחתית (U-Bahn תחנת Zinnowitzerstrasse)
 

הבית ליד עמדת הפיקוח צ'ארלי (Haus am Checkpoint Charlie)

מוזיאון המנציח את תולדות חלוקת ברלין והחומה שהפרידה בין מזרח העיר למערבה בשנים 1961-1989. המוזיאון נמצא ליד הנקודה בה עמדה עמדת המשטרה הצבאית האמריקנית, שפיקחה על העוברים ממזרח ברלין למערבה. בין המוצגים: אמצעים שהשתמשו בהם אזרחים גרמנים שנמלטו מהאזור הקומוניסטי או ניסו להימלט, כגון צוללת ננסית וכדור פורח. חשוב בעיקר למי שמתעניין בהיסטוריה של המלחמה הקרה. מחוץ לבניין הוצבו העתק של העמדה האמריקנית המקורית ובובת שוטר צבאי כדי לאפשר לכל הרוצה בכך להצטלם למזכרת.
פתוח: בכל ימי השבוע.
מיקום: Kreuzberg, Friedrichstrasse 43.
תחבורה: רכבת תחתית (U-Bahn ) תחנת Kochstrasse)
כתבה על חומת ברלין (ומידע נוסף על צ'ק פוינט צ'ארלי)

אוסף ברגרואן (Berggruen Museum)

אוסף יחיד במינו של סוחר האומנות היינץ ברגרואן, הכולל יצירות של פיקאסו ופול קלה, וכן יצירות גוגןמאנהרנואר ואחרים. המוזיאון שוכן מול ארמון שרלוטנבורג. מי שמגיע לבקר בארמון יוכל לנצל את ההזדמנות ולהיכנס גם למוזיאון.
מיקוםCharlottenburg, Schlossstrasse 1.
תחבורה: רכבת תחתית (U-Bahn) תחנת Richard Wagner Platz ומשם הליכה של 900 מטר ברגל, צפונה לכיוון הארמון.

בית ועידת ואנזה (Haus der Wanseekonferenz)

המוזיאון שוכן בווילה יפהפיה, על חוף אגם ואנזה. בווילה הזאת נערכה ועידת ואנזה בה התכנסו, ב- 20 בינואר 1942, פקידים בכירים מהדרג השני במשרד הממשלה של גרמניה. בראשותו של ריינהארד היידריך, ובנוכחות עוזרו אדולף אייכמן, הם החליטו על דרכי הארגון והביצוע של השמדת יהודי אירופה. אין זה נכון שכאן הוחלט על השמדת היהודים. עד אותה עת כבר חיסלו קלגסי האס-אס ושותפיהם המזרח אירופים כמיליון וחצי יהודים ברוסיה ובפולין. אבל ועידת ואנזה הייתה בכל זאת מפנה דרמטי, משום שרק בה החל לפעול המנגנון המשומן והמדויק של המשלוחים לתאי הגזים. הניגוד, בין הוועידה הרצחנית לבין השלווה והיופי שמסביב, מעורר צמרמורת. ביקור חובה לכל יהודי.
פתוח: 6 ימים בשבוע. ביום שישי סגור.
מיקוםAm Grossen Wannsee 56.
תחבורה: רכבת עירונית (S-Bahn) תחנת Wannsee ומשם באוטובוס 114, לרדת בתחנת Haus der Wannseekonferenz


שני מוזיאונים מחוץ למרכז ברלין – מוזיאון אוסף ברגרואן (A) ובית ועידת ואנזה (B)


בתי מלון מומלצים במרכז ברלין

מלון פארק אין רדיסון (Park Inn by Radisson) הוא מלון 4 כוכבים, הנמצא במיקום מעולה  ליד כיכר אלכסנדר (אלכסנדר פלאץ), בקרבת תחנת אלכסנדר-פלאץ (רכבת, מטרו, אוטובוסים וחשמלית) ובמרחק הליכה רגלית לאתרי התיירות של רובע מיטה (Mitte) ואזורי הקניות. מהטרסה שבקומה ה- 37 יש תצפית נפלאה על העיר. החדרים נוחים, השירות אדיב והמלון זוכה לחוות דעת מצוינות.
מלון פארק אין רדיסון - השוואת מחירים
 
מלון פארק אין ברלין  מלון פארק אין ברלין
מלון פארק אין רדיסון  מיקום מעולה במרכז העיר ושירות אדיב

 
מלון אינטרקונטיננטל ברלין (InterContinental Berlin) ממוקם בצד השני של מרכז ברלין, ברובע טירגארטן. עם אירוח ופינוק 5 כוכבים. הוא בעל נגישות נוחה לרחוב הקניות קורפורסטנדאם ומרכז קניות גדול, גן החיות, אתרים נוספים בצד זה של העיר ותחבורה ציבורית יעילה לשאר חלקיה. בריכה וספא, נוף פנורמי, מסעדת כוכב מישלן, ארוחת בוקר עשירה ותמורה מצוינת למחיר, מעניקים לו הרבה מאד חוות דעת מפרגנות.
מלון מומלץ באזור הקניות של ברלין  מלון מומלץ באזור הקניות של ברלין
מלון אינטרקונטיננטל ברלין
  אירוח 5 כוכבים וחוות דעת מפרגנות


מידע נוסף

בתי מלון בגרמניה - השוואת מחירים
בתי מלון בברלין - השוואת מחירים
 

כתבות נוספות על ברלין

 

משה ריינפלד
 
אודות הכותב
משה ריינפלד, עיתונאי ותיק, מדריך טיולים, מורה דרך בעל רישיון מטעם משרד התיירות, מרצה בגופים שונים ובחוגים, יועץ טיולים וסוכן נסיעות מוסמך. התמחה בתיירות לברלין, מרכז אירופה וארה"ב, ובטיולים בירושלים. מספר צפיות: 45387
174870
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר
מסלולי טיול לבחירתכם
בהתאמה אישית ובקצב שלכם
כן, זה מעניין אותי!