הזמנות לחופשה שלך

המתים שבין החיים: 
הנצחת יהודי ברלין
מאת: תמירה צדקיהו-חסון


ברלין של קיץ 1990 הייתה חגיגת ניצחון. אוהלי ענק הוצבו בשכונות העיר, בירה נשפכה כמים, ואנחנו ביקרנו כתיירים הצופים בכל הרע הקומוניסטי, מצטופפים בחומה ההולכת ונהרסת, בגשר צ'ארלי, וממשיכים הלאה לארצות שזה עתה השתחררו מהעול. אופוריה של סוף העידן הישן ותחילת עידן המקדונלדס. בקיץ 1990 היינו נסערים והמומים מחגיגות הבירה בברלין, מההזנחה, ההרס והבירוקרטיה, הרגשנו ברי מזל על שזכינו לראות עולם שנעלם. על יהודים לא חשבנו אז.


רציף 17 בתחנת גרונוואלד, ברלין
רציף 17 בתחנת גרונוואלד, "המתים מתערבבים עם החיים" (צילום: עליזה חרותי)
 
 
כעבור 15 שנה, כשביקרתי שוב בברלין, גיליתי את העיר זוכרת ומזכירה. לא רק אתרים יהודיים, בכל פינה ובכל סמטה צומחות ונבנות עוד ועוד אנדרטאות, המאלצות את עוברי האורח לפגוש את עברם. אז גמלה בי ההחלטה להקדיש טיול מיוחד לאנדרטאות לזכר יהודי ברלין שאינם וליהדות ברלין שנמחתה.
כתבה על סיור בעקבות סיפורם של יהודי ברלין


טיולי אופנייםסיפורי חיים בברלין

כשלוש שנים קודם לכן, הייתי מעורבת בפרוייקט תיעוד לניצולי שואה. לסיפורי החיים הייתה משמעות גדולה  הם יישארו לנצח. השנים עוברות ולרבים כבר לא נשאר מי שיספר. במשך מספר שבועות שקעתי בחיפוש אחרי תיעוד לאירועים ולאנשים, לזכרם של האנשים האלמונים, הילדה, הילד. הכנתי תיק עם דפי עד, עדויות ממשפט אייכמן וממקורות אחרים. כל זה גרם לביקור השני להיות פרטי יותר.
 
בכל פינה בברלין מונצחת היהדות, מונצחים פשעי הנאצים. רוב אתרי ההנצחה ממוקמים במקום אותו הם מנציחים – בית, רחוב, שכונה, מדרכה, אך לא רק. הביקור בברלין עבורי הוא לראות ו"לשמוע" את ההיסטוריה שנכחדה. כל אתר מטלטל ממשנהו.
 
כוונתי בכתבה הזו, אינה לתת כיסוי לכל המצבות והאנדרטאות הרבות שבברלין, אלא לגלות ולו במעט את תחושותיי – כישראלית, ילידת הארץ, בת לאם שבצעירותה השאירה את משפחתה בריגה ובאה לארץ כחלוצה, ולאב בן ל"שושלת" ספרדית מכובדת מחברון. תחושות הכעס, העצב וסערת הרגשות, שספגתי במהלך השנים, נובעות ממשהו עמוק. אני מקווה שאת המשהו הזה אוכל להעביר לדורות הבאים אחרי.
 
רבים רואים את כל אתרי הזיכרון שצצו בברלין בצורה צינית: "תעשיה", "חושבים שיכפרו" ועוד אמירות דומות. איני שופטת, אין בכתבה זו כל עמדה ערכית, אני מתמקדת באותם מקומות ששאבו אותי, במה שהוקם ושוקם כדי לזכור. לא סידרתי את האתרים לפי סדר מסוים, לא בחרתי לכתוב על כולם, וגם עוד לא ביקרתי בכולם. ברלין הציפה אותי, ובשעה שאני מעלה את הדברים על הכתב, אני חשה מוצפת שוב.


האתרים היהודיים בברלין על פי סדר הופעתם בכתבה
 

רציף 17 בתחנת גרונוואלד
Bahnhof Berlin-Grunewald

דברי ראש ממשלת ישראל לשעבר אריאל שרון בטקס הנחת זרים רציף 17, גרונוואלד (05/07/2001):
מכובדי, הקנצלר הגרמני, אחיי בני העם היהודי,
כאן בתחנת הרכבת בגרונוולד, "על הרציפים האלה, עמדו לבדם, בעשרים ותשעה בנובמבר 1942, שלושת ילדי משפחת בובקר: מאלי, הלה ואברהם.
אולי - החזיקו שתי האחיות הגדולות בידיו של בן השבע.
בלי אבא ואמא הם עמדו והרכבת באה. מספר הטרנספורט היה 23, היעד היה אושוויץ, הם היו בין הראשונים. לא מכבר ננעלה, מעברו האחר של היער, "ועידת ואנזה".
כך מתארת הסופרת וההיסטוריונית ד"ר פניה עוז- זלצברגר בספרה "ישראלים, ברלין" את מסעם האחרון של ילדי משפחת בובקר אל מותם. שלושה ילדים שהצטרפו לעשרות אלפי הנשים, הגברים והילדים שנעקרו בברוטליות משגרת יומם ונשלחו, מאז אוקטובר 1941, מברלין לגטאות בלודז', ורשה וריגה, ומאוגוסט 1942 ישירות לאושוויץ.
55 אלף מיהודי ברלין נשלחו מתחנה זו אל מותם מתוך 75 אלף יהודי ברלין. כ- 60 אלף חוסלו במחנות ההשמדה וכ- 6,000 איש בלבד מקהילת ברלין שרדו. מועדי המשלוחים, היעדים ומספרי הנשלחים, כל אלה מוטבעים על שפת הרציף וצורבים את הרגליים ואת הלב.
ההיסטוריה היא אירונית ואנו מוצאים בה סימנים. שמונה עשרה (18) יהודים נשלחו מכאן לטרזינשטט במשלוח האחרון בעשרים ושבעה למרץ 1945. שמונה עשרה יהודים ובשפתנו העברית שמונה עשר הם "חי" חיים. כך, כאן בגרונוואלד, מתערבבים להם המתים עם החיים.
 
כשעמדתי על הרציף קראתי מהדפים שהבאתי, דפי העד על משפחת בובקר שמסר הדוד יצחק בשנת 1955.
לא ברור לי היכן דפי העד של ההורים חיים ושיינדל. אולי בשנת 1955 עדיין הקשיב הדוד יצחק, אחיה של האם, למדור לחיפוש קרובים?
וברקע נכנסות ויוצאות רכבות מהרציף הסמוך.
 
דף העד של מלי בובקר שמילא הדוד יצחק
דף העד של מלי בובקר שמילא הדוד יצחק בשנת 1955 (מתוך המאגר המרכזי של שמות קורבנות השואה)
 

אנדרטת השואה – האנדרטה לזכר יהודי אירופה שנרצחו 
Denkmal für die ermordeten Juden Europas

מגרש הקוביות השחורות המרשים הוא המקום המתויר ביותר בברלין כיום. הוא גם המקום שהמחלוקות סביבו לא פסקו עוד מטרם הקמתו. האנדרטה העצומה הזו אינה משאירה את המבקרים בה אדישים, 2,711 קוביות בגבהים שונים, "יער העמודים" כינה אותו האדריכל אייזנמן האמריקאי. במבט מלמעלה יש איזו תחושה של ים מצבות וגלים. הריבועים מזכירים מצבות אך ללא ציוני שם.
 
בעיניי דווקא לתחושת הניכור שחשתי הייתה משמעות, תחושה זו העצימה את חשיבות הירידה למרכז המבקרים התת-קרקעי, שם הדגש הוא על היחיד, על הפרטי והמשפחתי. מול תחושת הניכור, תמונה של משפחה "משם"...
 
אנדרטת השואה בברלין
אנדרטת השואה, מגרש קוביות שחורות חסרות שם (צילום: עליזה חרותי)
 קיר המראות 
The Mirror Wall in Steglitz

ברובע שטיגליץ הייתה קהילה יהודית. בשנת 1995, הוצב קיר המראות, ועליו חקוקים שמות בני הקהילה שנספו או נעלמו בשואה. שתי תמונות בין אלפי השמות – ילדה וילד מדליקים נר חנוכה ותמונת הכניסה לבית הכנסת שפעל פה.
 
צילמתי את הקיר ובבית ישבתי שעות לאתר בני משפחה של חלק מהאנשים. שם ועוד שם. חיפשתי בדפי העד של יד ושם. לרובם אין מי שנותר למסור עדות. בשלט בצד ימין, ליד תמונת בית הכנסת, איתרתי את שמה של גרטרוד פיאטוב. בביקורי הבא במקום כבר הגעתי עם דף עד, והקדשתי את ביקורי לגרטרוד, למקס בעלה ולמרגוט הבת המחייכת באושר מהתמונה.

ברוב ימות השבוע מתקיים במקום שוק והקיר ניצב בין הדוכנים.
 

המוזיאון היהודי 
Jüdisches Museum Berlin

המוזיאון, שנפתח ב-2001, הוא המוזיאון הגדול מסוגו באירופה. כל בנייתו סובבת סביב תפיסה של התייחסות למרחב, ללא קשר למה שמוצג בו. האדריכל דניאל ליבסקינד ראה במבנה עצמו מוצג מוזיאוני. הקירות החיצוניים של המוזיאון נראים מנותקים מן החוץ, ועליהם אשנבים בצורות של חלקים ממגן דוד וצורות המזכירות ברקים.
 
מי שמבקר בברלין ומעוניין לתת דגש יהודי לביקורו, נכון שיבקר קודם כל במוזיאון עצום הממדים, ילך לאורך ההיסטוריה היהודית, ילמד את הרקע, ולאחר מכן ימשיך הלאה.
בתי מלון באזור המוזיאון היהודי של ברלין
 
"שלכת", המיצג של מנשה קדישמן במוזיאון היהודי (צילום: עליזה חרותי)
 

בית הכנסת החדש 
Neue Synagoge

 
בית הכנסת "החדש" ברחוב אורניינבורגר (Oranienburger Straße) שוקם וכיום משמש כבית הקהילה, מוזיאון, וכן בית כנסת שוויוני, בו מכהנות נשים בתפקידים המרכזיים – רבה (מלשון רב), וכן חזנית ושמש כולן נשים. 

בחזית בית הכנסת מופיע הפסוק: פתחו שערים ויבא גוי צדיק שמר אמנים (ישעיהו כ"ו,2). המילה גוי חולפת במוחי, היא מתאימה. אכן גוי הציל את המבנה משריפה מוחלטת בליל הבדולח. מפקד המשטרה המקומית, ששילם במשרתו, מנע את שריפת המבנה לאחר ההרס המוחלט של בית הכנסת.
 
סגנון בית הכנסת הוא סגנון מורי (שהיה סגנון פופולארי גם בבניית בתי כנסת אחרים באירופה). לבנים אדומות וכיפת זהב בגובה של יותר מ-50 מטרים, ובראשה מתנוסס מגן דוד. לצד הכיפה הענקית שתי כיפות נוספות, קטנות יותר, מעין מגדלי שמירה. תקרת פנים המבנה אף היא כיפות, חצאי כיפות וקשתות. המבנה עצום ממדים ובהיכל התפילה מקום ל- 3,200 מתפללים.
 
חנוכת בית הכנסת, בספטמבר 1866, הייתה ברב פאר והדר ובנוכחות הקנצלר ביסמארק. כמה חודשים קודם לכן, ביקרו כאן ירום הודם, המלך הפרוסי וילהלם הראשון ורעייתו אוגוסטה. אין זה פלא, המבנה נחשב למבנה המפואר ביותר בברלין. אלא שמייד עם סיום הבניה החלו קולות התנגדות להישמע בגרמניה, קולות אשר ביקרו את הסגנון שאינו גרמני קלאסי, את כיפת הזהב, ובכלל, דווקא המבנה המפואר ביותר בברלין הוא מבנה יהודי?
 
בלילה שבין התשעה והעשרה בנובמבר 1938, הוא ליל הבדולח, פרץ המון משולהב ומוסת לכל בתי הכנסת בעיר, הם שרפו את בית הכנסת. המבנה נותר עומד על תילו, והפך למחסן עבור הצבא הגרמני. בדיוק חמש שנים לאחר מכן, במהלך הפצצות חיל האוויר הבריטי, נפגע המבנה קשות. לאחר איחוד העיר ונפילת חומת ברלין החלו עבודות השיקום.
 
מעדותו של בנו כהן במשפט אייכמן על ליל הבדולח:
"בבוקר ה-10 בנובמבר 1938 עברתי על יד בית כנסת . לא רציתי להאמין למראה עיני איך הבניין עולה באש. מכבי אש היו נוכחים ואינם נוקפים אצבע. אחר כך שמענו שהם קיבלו הוראה לפעול רק כדי להגן על בניינים סמוכים, אריים.
ראיתי יהודים המוציאים ספרי תורה מבית הכנסת הזה, שהיה אחד מבתי הכנסת הגדולים בברלין, וההמון עמד מסביב, צעק וצהל למראה בית הכנסת הבוער.
כל בתי הכנס . מערי השדה והערים הגדולות. שמענו שמספר בתי הכנסת שהועלו באש היה בערך 280"
חזית בית הכנסת החדש בברלין
חזית בית הכנסת החדש (צילום: עליזה חרותי)


מלון דירות מומלץ בקרבת בית הכנסת החדש של ברלין

מלון דירות אדינה(Adina Apartment Hotel Berlin Checkpoint Charlie)  הוא מלון 4 כוכבים, הממוקם במיקום מרכזי, במרחק 800 מ' מבית הכנסת החדש ובמרחק הליכה מאתרים רבים בעיר ותחנת הרכבת התחתית. במלון דירות ודירות סטודיו, המתאימות לזוגות ומשפחות, כולן ממוזגות ועם מטבחון מאובזר. במלון בריכה מקורה, ספא ומסעדה ומוגשת בו ארוחת בוקר עשירה. 
מלון דירות אדינה – השוואת מחירים
 
מלון דירות מומלץ בברלין  מלון דירות מומלץ בברלין  מלון דירות מומלץ בברלין
מלון דירות אדינה  שילוב בין מלון מפנק למלון דירות בשירות עצמי


80 שלטים ברובע הבווארי 

ברובע הבווארי (Bayerisches Viertel) הרגשתי שאתרי הזיכרון מעניינים בעיקר אותנו, ישראלים, תיירים יהודים, ותיירים אחרים שמתעניינים בנושא. יתכן ואין זה מלמד על הכלל, אבל היה נראה לי שתושבי המקום אינם מתעניינים, ואינם יודעים. לא פעם שאלנו עובר אורח איפה אתר זה או אחר, או מתוך סקרנות פנינו בתמימות ושאלנו "סליחה, מה זה?" וזכינו להתנצלות נימוסית, לניסיון לסייע בידינו, אבל אי הידיעה מלמד. אולי למדו להדחיק.
 
שמונים שלטים תלויים על פנסי הרחובות ברובע השקט. השלט הראשון שנתקלנו היה DR, ומאחור האיסור לעסוק ברפואה. אני חושבת על וואלי גרודקה, שבפברואר 1940 ילדה תאומים לבעלה היהודי גונטר. התקווה והרצון לחיות חיים נורמאליים בעולם מטורף, והתקווה שילדים משותפים ישמשו כקרש הצלה לאב היהודי לא הצליחו. התינוקות מתו לאחר כמה ימים משום שתינוקות יהודים לא היו מורשים לקבל טיפול בבתי חולים.

ה"טיול" בין השלטים הוא כמו צעקה: "אסור! אסור! אסור!". לא צריך להבין גרמנית, כשרואים מבינים.
 
אחד משמונים השלטים ברובע הבווארי, ברלין
אחד משמונים השלטים ברובע הבווארי (צילום: עליזה חרותי)
 

הספרייה הריקה בכיכר בבל (Bebelplatz)

עדותו של בנו כהן במשפט אייכמן על ליל שריפת הספרים:
ראיתי את תהלוכת הלפידים בשער ברנדנבורג. אנשים צעירים צעדו לכוון ארמון הקיסר... גבלס היה שם במרכז הטכס. הספרים של הסופרים היהודים המפורסמים ביותר נזרקו לאש, תוך יללה ומחיאות כפיים של הנוכחים. ודבר אחד אני זכרתי עוד שנים רבות... הנאום של גבלס הסתיים בפסקה: "הנוער הגרמני יכול להתגאות שהגיע ליום זה. הו המאה, הו המדעים, תענוג לחיות"
 
בכיכר בבל, מול האוניברסיטה הראשונה של ברלין, קהל רב נמשך אל הזכוכית שעל המדרכה. מתחת לזכוכית הספרייה הריקה של הפסל מיכה אולמן. מדפים ריקים, וציטוט מדברי הינריך היינה: "במקום בו שורפים ספרים ישרפו גם אנשים".

אני חוצה את הכיכר ללובי של האוניברסיטה, מכאן החלה הקריאה לשרוף ספרים "מסוכנים". נכנסתי לראות ספרים.
 

מחאת הנשים מרוזנשטראסה (רחוב השושנים) 
RosenStrasse Protest

 
וואלי גרודקה שתאומיה נפטרו, הייתה אחת מהנשים הגרמניות שעמדו מתחת לבניין, שהיה פעם משרדי הקהילה היהודית. כעת הפך הבניין לבית המעצר לגברים יהודים הנשואים לגויות, שנעצרו במבצע "לנקות את העיר מהיהודים". פסל השיש מחולק לשניים. בחלק "הארי" – נשים מושיטות יד, סמלים גרמניים חרוטים באבן. בחלק "היהודי" – גברים צפופים וחסרי אונים. באמצע זוג שיש מתחבק.
 
מחאת הנשים ארכה שבוע, יום ולילה, מה-27 לפברואר 1943 הן עמדו וזעקו "החזירו לנו את הבעלים שלנו", עוד ועוד נשים הצטרפו, מול חיילים חמושים, וניצחו. ב-6 במרץ שוחררו הגברים. באומץ ליבן ונחישותן הן ניצחו את גבלס.
 
מחאת הנשים מרוזנשטראסה, ברלין
מחאת הנשים מרוזנשטראסה, זוג שיש מתחבק (צילום: עליזה חרותי)
 

בביקורי בברלין שוטטתי בין אנדרטאות רבות, לא את כולן ציינתי כאן, ולא בכולן הספקתי לבקר. אני חייבת לעצמי, ובעיקר חייבת "להם" ביקורי זיכרון נוספים.
 
 

מידע נוסף

כתבות נוספות על ברלין


תמירה צדקיהו-חסון אודות הכותבת
תמירה צדקיהו-חסון ז"ל, הייתה בעלת תואר ראשון בהיסטוריה ובמזרחנות ותואר ראשון ושני בעבודה סוציאלית. במשך שנים הייתה גם מדריכת טיולים במקביל לעבודתה, וכתבה רבות על טיוליה, בעיקר לאתר ומגזין GoTravel ולמגזין טבע הדברים.מספר צפיות: 18854
64330
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר
טיולים וחופשות באפריקה
חוויה אפריקאית בעיצוב אישי
כן, זה מעניין אותי!